Şimdi Ara

Tıp kötü diyenlere

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
0
Favori
4.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    En prestijli, en saygın, duyanan vov dediği en iyi meslek dallarından.
    Gelecek kaygısı yok, işin hazır, paran hazır.
    Tıp yazanlar size doktor hanım doktor bey diye hitap ettiklerinde gururlanacaksınız.

Tıp kötü diyenlere kulak asmayın. Tıp iyidir iyi.

Şimdi mühendisler gelecek nesi iyi biz yapıyoruz sizin kullandığınız aletleri, amcam doktor 10k alıyor, ilerde işsiz kalacaklar vs diye yazacaklar...
    Kusura bakmayın ama ilk 5bin içinde değilseniz odtü koç bilkent kazanamadıysanız ilerde işsiz kalmanız çok büyük olası. Bazısı şanstan iyi mevkilere geliyor fakat 100de 1. Mühendislikte kendini geliştirmen çok önemli, diploma çok önemli bu yüzden gelecek kaygıları çok.

Hangi şirket odtü mezunu varken uludağ mezunu alsın mesela... sizin kara kaşınıza kara gözünüze kimse iş vermiyor. Diploma nerde diye soruyorlar. Tıp ise her yerde tıp.

İşin maddi boyutuna da değineyim. Şimdi gelip 5-10k alıyor doktorlar çok az para yazanlar olacak.
    -- TUS u kazandıktan sonra uzmanlığını alan bir doktor maaş olarak 8-10k alır, döner de alır hastaneye bağlı dönerin miktarı. Döner 10-40k arası değişir. (Ankaranın bir ilçesinde tanıdığım pediatri uzmanının aylık aldığı dönerin 32k olduğunu bizzat biliyorum.) Ele geçen min para 20k dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hayalolmuş -- 18 Ağustos 2018; 13:34:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim bir amcam var, aynı senin gibi he. Abartmıyorum aynısınız, sokaktaki herhangi bir amcadan bahsediyorum. Her işin prestiji aynı olmalıdır, her mesleğin prestiji aynı olmalıdır, her insan aynı değerde olmalıdır. Ama türkiye şartlarında normal karşılıyorum sizi. Hayatı tıptan ibaret felan sanıyorsunuz, komik . Neyse sana iyi günler devam et burada
    Aşırı derecede saçmaladığın için ancak böyle bir cevap verilebilirdi. Herkes tıp yaz demesine rağmen yazmayıp bilgisayar mühendisliğini tercih ettim, pişman da değilim şahsen. Ben tıpı asla kötülemem, büyük sorumluluğu olan bir meslek. Ama para, prestij için tıp okumak isteyip de sonra diğer meslekler hakkında ileri geri konuşanlara tahammülüm yok.

Edit: Aklıma geldi, eğer biraz bilgi edinmek istersen youtube'da "Microsoftta bir bilgisayar mühendisi" adlı videoyu izle. Hacettepe mezunu İtü yüksek lisanslı adamın kariyerine bir bak.

Edit 2: LinkedIN'den hacettepe bilgisayar mezunlarının çalıştığı yerlere bakarsan büyük kısmının büyük şirketlerde iyi pozisyonlarda çalıştığını da görürsün, mezunların %20'si yurtdışında yaşıyor ayrıca.
    Tıpla eşdeğer sıralamalarda alan mühendisliklerden bahsediyorum zaten.Köydeki bir teyzeye Hacettepe tıpta okuyorum dersen elbette Boğaziçi bilgisayara göre daha fazla önem verir.Boğaziçi bilgisayar mezunlarının çalıştığı şirketler mi daha güzel bir hayat sunuyor devlet hastanesinin poliklinikleri mi?Sen Türk halkının gözündeki saygınlığını düşünüyorsun.Bütün derdi günü kurtarmak,hayat felsefesi garanti iş çok maaştan öteye geçmeyen yurdum insanının %90'ının gözünde saygın olsam ne yazar ki.Önemli olan aradaki farkı bilen,vizyon sahibi insanın sana saygı duyması.
    Sağlık politikaları böyle devam ederse kısa süre içinde bu teyzelerin ve amcaların gözünde de tıpın pek prestiji kalmayacak çünkü elini sallasan doktor.Zamanında hukuk için de böyle konuşuluyordu,90'larda matematik öğretmenliklerinin puanları bazı tıplardan daha fazlaydı.Sektörün sağlık olması sadece bu süreci geciktiriyor o kadar.
    Ben bölümün kötü olduğunu düşünmüyorum sadece saygınlığının eskisi kadar fazla olmadığını,ilerleyen zamanda daha da hızlı azalacağını savunuyorum.
    Kendi ülkende hiçbir şey yapamadıktan sonra yemişim mühendisini de almanyasını da. Tıp dediğiniz binlerce yıllık bir alan. İnsanların her zaman saygı duyduğu ve duyacağı meslek hekimlik. Teyzelerden değil hocalarından saygı gördüğünde anlıyorsun doktor olduğunu. Gerçi kime anlatıyoruz ?
    dostum seni kandırmışlar bir uzman doktorun sabit maaşı şuan sandığının aksine 8k değil 3.5k civarı. döner + performansla da ortalama 9-10 civarı. 10 üstü daha çok özelde çalışan ve hastası çok olan uzmanlar için geçerli. Devlette 10 üstü alan uzman nadir. Yok bi pediatrist gördüm 30 alıyomuş felan boş laflar. Araştırırsan 6k alan pediatristte bulursun merak etme
    Tıp iyidir ama artık duyanın vov dediği bir meslek değil.10 yıl öncesinde kaldı onlar.Artık az buz bilinçli insan bile eskisi kadar saygın ve nadir bir meslek olmadığının farkında.Ayrıca kimin size saygı duyduğu da önemli.Cahil bir insan mı,yoksa kendisi de saygın ve statü sahibi olan bir insan mı?
  • kötü değilde karşılık /emek oranı çok küçük

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenigeldimsa -- 18 Ağustos 2018; 12:43:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yenigeldimsa

kötü değilde karşılık /emek oranı çok küçük
    Seçtiğin bölümle alakalı göz, cildiye, radyoloji seçersen az emek iyi hayat

Cerrah olursan malesef dediğin gibi.

Ama bence ne olursa olsun değer. Kutsal bir meslek hayat kurtarıyorsun

• Hayalolmuş H kullanıcısına yanıt
    Yolda betonu düzgün döken adamda insanları kurtarıyor yani doktorluk direk hastayla ilişkilimdiye kurtarmak sadece doktorluk mesleğine ait değil dediğin bölümler kolay diyorsunda tusta en yüksek puanlı bölümler oraları kazanmak için baya efor sarfetmelisin

• quote:

Yolda betonu düzgün döken adamda insanları kurtarıyor yani doktorluk direk hastayla ilişkilimdiye kurtarmak sadece doktorluk mesleğine ait değil dediğin bölümler kolay diyorsunda tusta en yüksek puanlı bölümler oraları kazanmak için baya efor sarfetmelisin
    Hayat kurtarmak hasta olan birini sağlıklı yapmak manasında.

Tıp kazanan biri bu sürece kadar belli bir çalışma temposunu yakalamıştır zaten. 1-2 sene tus kasıp dilediği bölümü kazanmak için temposunu biraz daha arttırır

Son cümleniz tusdaki tum rakipleriniz için gecerli zaten hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: imperialred19

Son cümleniz tusdaki tum rakipleriniz için gecerli zaten hocam
    Olsun bir şeyde iyi olmak her zaman zordur. İmkansız değil.

Şu tıpı araştırma amacıyla seçen bir ben varım herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: batu,..

Şu tıpı araştırma amacıyla seçen bir ben varım herhalde.
    Akademisyen olmayı düşünen de var. İnsanlarla uğraşmak istemiyorum bilime katkı yapmak istiyorum diyen tabiki var. Aziz sancarlara ihtiyaç var

Aynen öyle. İlk başlarda tıp seçeceğim için boşuna klinik eğitim alacağımı ve zaman kaybedeceğimi düşünüyordum fakat Aziz Sancar ın Çapa Tıp mezunu olduğunu öğrenmek içimdeki boşluk hissini çok büyük oranda giderdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: batu,..

Aynen öyle. İlk başlarda tıp seçeceğim için boşuna klinik eğitim alacağımı ve zaman kaybedeceğimi düşünüyordum fakat Aziz Sancar ın Çapa Tıp mezunu olduğunu öğrenmek içimdeki boşluk hissini çok büyük oranda giderdi.
    Sevindim umarım tıp için faydalı işler başarırsınız

Umarım. İyi dilekleriniz için sağolun :)
  • quote:

kötü değilde emek/karşılık oranı çok küçük

Yani az emekle çok karşılık veriyor??

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galeksus4

quote:

kötü değilde emek/karşılık oranı çok küçük

Yani az emekle çok karşılık veriyor??

Alıntıları Göster
    Az emek çok emek ne önemi var.

Emeksiz iş olmaz.

Biraz emek verdik diye kolumuz kopacak gözümüz çıkacak değil ya.

Gelecek için değer.

• "Kusura bakmayın ama ilk 5bin içinde değilseniz odtü koç bilkent kazanamadıysanız ilerde işsiz kalmanız çok büyük olası."

ya kadar mantikliydi ama burdan sonra batirdin nice troll attempt
  • yenigeldimsa kullanıcısına yanıt
    çok büyük diyecektiniz sanırım ya da karşılık/emek oranı çok küçük

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kingreymane kullanıcısına yanıt
    ikincisini diycektim bazen düşünmeden yazıyorum kusura bakmayın

• Tıp iyidir ama artık duyanın vov dediği bir meslek değil.10 yıl öncesinde kaldı onlar.Artık az buz bilinçli insan bile eskisi kadar saygın ve nadir bir meslek olmadığının farkında.Ayrıca kimin size saygı duyduğu da önemli.Cahil bir insan mı,yoksa kendisi de saygın ve statü sahibi olan bir insan mı?
  • Arkadaşım anlamıyorsunuz tıp yazanların %99u para için yazıyor. Tabii bir de köydeki yaşlı teyzelerden övgü almak için. Üstüne 6 yıl okuyup hastanelerde kekolardan dayak yiyor. Zorunlu hizmet yapıyor. Bu kadar cefaya 8k alıyor diye garantisi var diye milletin gözü dönmüş. Onun yerine mühendislik seven arkadaşlar kendini geliştirerek hem daha fazla para kazanıyor hem de yurtdışına çıkma imkanını kullanma fırsatını elde ediyor siz doğuda dayak yerken nöbet tutarken adam Almanya gibi sanayi devlerinde çalışacak sizde köydeki teyzeler beni övüyor diye kendinizi tatmin edeceksiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KlasikNick

Arkadaşım anlamıyorsunuz tıp yazanların %99u para için yazıyor. Tabii bir de köydeki yaşlı teyzelerden övgü almak için. Üstüne 6 yıl okuyup hastanelerde kekolardan dayak yiyor. Zorunlu hizmet yapıyor. Bu kadar cefaya 8k alıyor diye garantisi var diye milletin gözü dönmüş. Onun yerine mühendislik seven arkadaşlar kendini geliştirerek hem daha fazla para kazanıyor hem de yurtdışına çıkma imkanını kullanma fırsatını elde ediyor siz doğuda dayak yerken nöbet tutarken adam Almanya gibi sanayi devlerinde çalışacak sizde köydeki teyzeler beni övüyor diye kendinizi tatmin edeceksiniz.
    Bir gün şiddet yasası gelir kekoların soyu tükenir o sorun değil.

8k sadece aldığı maaş, döner de alıyorlar 10-40k arası. Net ele geçen para 20k.

30kdaki 200kdaki adam mühendis oluyor işsiz kalıyor. 2-3k ya iş arıyor çalışma saatleri iğrenç. Çevremden biliyorum 3k ya gece gündüz demeden çalışıyor.

İlk 5kda değilsen mühendislik boş iş malesef. Yurtdışına gidicem diyen gidemiyor öyle . Hani diploma diyorlar. Koç yazmıyor mu bilkent yazmıyor mu gelme şirketime diyorlar.

Tıpta ise işin hazır.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.