Şimdi Ara

Tinnitus(Kulak Çınlaması)(Güncel)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
90
Cevap
5
Favori
33.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar tinnitusla mücadele etmeye çalışan arkadaşlara ve semptomla yeni tanışmış olanlara yardımcı olmak için bazı hususları paylaşıyorum ayrıyetten danışmış olduğum Hekimlerin maillerinide sizin için paylaşıyorum. Buyrun:

Benim Tinnitusum nasıl başladı?

Hali hazırda 4 aylık tinnitus hastasıyım Mavzer tüfeğiyle vadide kulak korumasız olarak 25-30 kovan mermi atmamla başladı. Olayın heycanı ve durum içinde çınlamayı fsrkedemedim ve sonrasında Akustik trauma sonrası tinnitusa merhaba dedim. Tinnitusum sol kulağımda ve sinyal sesine benzeyen bir halde. Ara ara artmakta( artması algıda seçiçiliğimden kaynaklanıyor) bazende azalıyor. İlk 2 hafta çıldıracak durumdaydım depresyona girmiştim zamanla azaldı tabi çınlamaya tepkim. 2 kez doktora gittim ilk gittiğim Vastarel ve Vasoserc verdi, 15 gün sonra ikinci gittiğim doktor ise işitme testinde kulağım etkilenmiş ama işitme kaybı olmadığını ve ilaçları kullanmamamı söyledi tabi o günden sonra 120 gün geçti ama halen o lanet sesi duyuyorum. Birçok Prof. Doç. Op. Doktorlarla görüştüm ilerleyen zamanda onlsrıda paylaşırım. İlaç kullanmıyorum Benexol B12 ve Marincap500 kullanıyorum stresimi azaltsın diye. Umut ediyorum geçecek, umut ediyorum sessizliğe kavuşacağız.

Tinnitusun nedeni nedir?

Tinnitusun yüzlerce nedeni var. En basiti kulak kiri . Kullanılan ilaçlar, tansiyon ,başa boyna alınan darbeler, stres, tümörler, geçirilen hastalıklar, orta kulak iltihabı vb. , alerjik reaksiyonlar , genelde de YÜKSEK SES. Ama doktorlarında size diyeceği gibi çoğunlukla açıklanamayan ve geçiştirilen sebepler.

Neler yapılmalı?

1-Panik yapmayın!!!! Çınlama genellikle ciddi ve hayatı tehdit eden bir hastalığın bulgusu değildir.
    2-Bazı şeyleri tekrar kontrol edin.Duyduğunuz sesler gerçekte vucudunuzun normal çalışma ritminde oluşan normal sesler olabilir
    3-Çınlama konusunda uzman bir KBBhekimine başvurun
    4-Kullandığınız ilaçları yeniden gözden geçirin
    5-Umutsuz tanımlamalar ve doktorunuzun çınlamayla ilgili’’yapılacak bir şey yok evinize gidin ve bununla yaşamayı öğrenin’’ gibi sözleri karşısında temkinli olun ve bu tür yanlış yorumlara kendinizi kaptırmayın!!!
    6-Çınlamayla ilgili özellikle onu artıran hususlar konusunda sanki bir dedektif titizliğinde dikkatli ve takipçisi olun
    7-Çınlama konusunda bilgilerinizi güncelleyin
    8- Aşagıdaki olaylar zinciri çınlamanın nasıl bir kısır döngü içinde oluştuğunu özetlemektedir:
    Çınlamanın ortaya çıkması\Çınlamanın farkında olma\Beyinde negatif değerlendirme\Caydırısı vazgeçirici cevap\Çınlamaya karşı oluşan artmış dikkat farkındalık\Kronik çınlama\Çınlamanın ortaya çıkması
    Bu kısır döngüyü biryerinden kırmak tedavideki en büyük amaçtır.Beyniniz çınlamanın azalması konusunda yardım edemediğinde siz ona yardım edebilirsiniz.Çınlama sizde fiziksel,psikolojik ve hayat tarzınızı etkileyecek etkiler oluşturabilir kendinize nazik davranın!!
    9-Stres sıklıkla çınlamayı artırır.Stresi hayatınızdan uzak tutmak idare etme konusunda değişik yollar deneyin profesyonel destek alın
    10-Yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin Çınlamayı artıran tuz,yapay tatlandırıcılar ,seker,alkol,nikotin ve kafeinden (çikolata.kola,çay.kahve) zak durun!!
    11-Tedavileri sonuç vermeyince hemen bırakmayın Bazen sonuç almak için bir süre gerekebiir
    12-Gürültü ve yüksek ses konusunda çok dikkatli olun ve bu tür ortamlarda gürültü önleyici tıkaçlar kullanın
    13-Çınlamanızla ilgili’’ bu hiçbirzaman geçmeyecek ve daha iyi olmayacak gibi olumsuz tahmin ve görüşler içinde olmayın daha iyi bir geleceğe inanmak olumlu şeylerin gerçekleşmesi konusunda size yardımcı olabilir
    14-Cesaretli ve güçlü olun!!Çınlaması olan birçok insan buna alışabiliyor ve zamanla daha az farkında oluyor
    15-Çınlama sık görülen bir rahatsızlık ve bu konuda sizin gibi mucadele eden binlerce insan var kendinizi ümitsiz ve yalnız hissetmeyin.
    16-Sizde tedavinizin bir parçası olun düşünceleriniz ve hisleriniz tedavi eden hekiminiz tarafından dikkate alınacaktır.
    17-Çınlamayla ilgili kendinizi suçlayarak zaman harcamayın çınlamanın sebebi çoktur ve tayin etmek coğu zaman zordur.
    18-Çınlaması olan başka insanlarla dialoga geçin aynı sorunu paylaşan kişilerin birbirlerine yapacağı olumlu katkılar mutlaka faydalı olacaktır
    19-Çınlama konusunda size profesyonel destek verecek kurum ve kuruluşkarla dialoğunuzu devam ettirin.
    20-Ailenizi arkadaşlarınızı sizi olumsuz etkileyecek konularla ilgili bilgilendirin ve onların desteğini isteyin.

Not: Google Play Storeden Hearing Testi indirerek kulaklık ile işitme testinizi evde yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Galleo -- 15 Ağustos 2017; 11:19:21 >

• Buyur kardeş
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahirozgun

Buyur kardeş

Hocam ne zamandır tinnitussunuz? Semptomla ne zaman tanıştınız? Hangi tedavileri kullandınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galleo

quote:

Orijinalden alıntı: tahirozgun

Buyur kardeş

Hocam ne zamandır tinnitussunuz? Semptomla ne zaman tanıştınız? Hangi tedavileri kullandınız?

Alıntıları Göster
    22 Agustosda gürültüden dolayı kulak tıkanıklığı ile birlikte çınlama başlamıştı benim.

Doktora gittim test filan yaptı sonuçlarda işitme kaybı yoktu. Betaserc adlı ilaç verdi doktor.

5 gün kullandım sonra işe yaramadığını düşünüp bıraktım ki kimsede işe yaramıyor.

7 gün çınlamam azalışa geçti 8-9 gün derken 10 gün sonra geçti.

geçtikten sonra 9 eylülde yani gürültüye bir daha maruz kaldım ama bu sefer kulak tıkaçı kullandım ve
    gürültü 80DB yi geçmiyor yani.

Gündüzleri hissetmesemde sabaha karşı uyandığımda hafif uğultu var ama rahatsız etmiyor. Psikolojik takıyorum şuanda.

inşallah geçeceğini ümit ediyorum ve gürültüden kendimi uzak tutmaya çalışıyorum.

İbrahim saraçoğlunun lahana kürünüde denedim ama o hormonal çınlama için fayda sağlıyormuş diye biliyorum.

Vitamin Minarel tabletleri kullandım. Beslenmeme dikkat ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: corpixx

22 Agustosda gürültüden dolayı kulak tıkanıklığı ile birlikte çınlama başlamıştı benim.

Doktora gittim test filan yaptı sonuçlarda işitme kaybı yoktu. Betaserc adlı ilaç verdi doktor.

5 gün kullandım sonra işe yaramadığını düşünüp bıraktım ki kimsede işe yaramıyor.

geçtikten sonra 9 eylülde yani gürültüye bir daha maruz kaldım ama bu sefer kulak tıkaçı kullandım ve

Gündüzleri hissetmesemde sabaha karşı uyandığımda hafif uğultu var ama rahatsız etmiyor. Psikolojik takıyorum şuanda.

inşallah geçeceğini ümit ediyorum ve gürültüden kendimi uzak tutmaya çalışıyorum.

İbrahim saraçoğlunun lahana kürünüde denedim ama o hormonal çınlama için fayda sağlıyormuş diye biliyorum.

Hocam durumlarımız hemen hemen aynı. Bende 26 ağustosta yoğun tüfek atışında bulundum. İlk 1 saat kendi sesim bile çınlamamı artıran bir durumdaydı. Yavaş yavaş azaldı, tek düze bir hale geldi. Sol kulağımda devam etti. Olaydan 5 gün sonra doktora gittim. Test yapmadı Vasoserc ve Vastarel verdi kullan 15 gün sonra geçmezse gel dedi. Geçmedi. Tekrar gideceğim ilaçları kullanmayada devam ediyorum. Psikolojikmen etkiliyor, hep ses orda mı diye kontrol ediyorum aradıkça buluyorum. Bunun tek tedavisi alışmak sanırım, umursamamak. Nasıl ki boya kokan bi odada uzun süre kalırsın artık kokuyu fark etmezsin öyle. Umarım alışmak zorunda kalmayız, kurtuluruz.

• quote:

quote:

Hocam durumlarımız hemen hemen aynı. Bende 26 ağustosta yoğun tüfek atışında bulundum. İlk 1 saat kendi sesim bile çınlamamı artıran bir durumdaydı. Yavaş yavaş azaldı, tek düze bir hale geldi. Sol kulağımda devam etti. Olaydan 5 gün sonra doktora gittim. Test yapmadı Vasoserc ve Vastarel verdi kullan 15 gün sonra geçmezse gel dedi. Geçmedi. Tekrar gideceğim ilaçları kullanmayada devam ediyorum. Psikolojikmen etkiliyor, hep ses orda mı diye kontrol ediyorum aradıkça buluyorum. Bunun tek tedavisi alışmak sanırım, umursamamak. Nasıl ki boya kokan bi odada uzun süre kalırsın artık kokuyu fark etmezsin öyle. Umarım alışmak zorunda kalmayız, kurtuluruz.

Alıntıları Göster
    Hocam ben türk sitelerinde bir kaç araştırma yaptıktan sonra 3-4 gün psikolojik olarak bitik durumdaydım.
    Türk sitelerinde yeterince bilgi olmadığından ötürü yabancı forumları araştırdım anladım ki yurtdışında bu hastalıkla yaşayan milyonlarca insan var.
    Özellikle amerikada 5 milyon kişinin tinnitusu var ve avrupa ülkelerinde çok çeken var.

Yabancı forumlarda tinnitusunden kurtulan insanlar gördüm bunlar kulaklarına iyi çok iyi bakmışlar gürültüden ve yüksek sesden kendilerini tamamen izole etmişler.

Malesef ülkemizde tinnitus ile ilgili yeterince insanları bilinçlendirmiyorlar çoğu insan kulaklık kullanmadan atış yapıyor.

Benim maruz kaldığım gürültünün desibel miktarı 90DB ile 115DB arasında 6-7 saat aralıklı olarak.

Senin maruz kaldığın gürültünün DB oranı 130-140DB civarında

140DB üstünde sinirler ölüyor ve iyileşmiyor. İşitmede kayıp varsa kulak çınlamasında iyileşme olmuyor malesef.

Gittiğin doktor başından savmış seni işitme ve basınç testleri yaptır eğer sonuçlarda kayıp yoksa iyileşme ihtimalin var

Ama sana şöyle birşey söyleyim bir ilaç üzerinde çalışılıyor o ilaç 2016 yada 2017 yılında dağıtıma sunulacak kobay olarak kullananlar tinnitüsünün azaldığını söylüyorlardı.

• 2008 de askerde rpg-7 atışı ile başladı bende her sabah uyandigimda müthiş bir çınlama ile uyanıyorum.

Askerde 4 doktor normal olduğunu söyleyip ilaç yazıp gönderdi. Tabiki ilaçlar bi ise yaramadı 2010 da kavga ettim sol kulağıma çok güzel bi tokat yiyip Acıbadem hastanesinde muayene oldum. Sol kulaktaki patlak kendini kapatır ama çınlamanın çaresi yok diyip gönderdi.

Ağır sigara bağımlısıyım. Günde en az 5 bardak çay en az 4 kahve iciyorum.

İkinci bi sesin olduğu ortamda mesela arabanın içinde işitme kaybını çok fazla hissediyorum. Millet konuşuyor duyuyorum ama kurdu 5 kelimelik cümlenin 3 ünü anlatan. Sağır duymaz uydurur durumunu hergun yaşıyorum nerdeyse

Çınlama artık bi parçam oldu benim ve her 5 senede bir fark edilir işitme kaybına sebep olduğu söyleniyor. Su an 28 yaşındayım sanırım 35den sonra işitme cihazı kullanmaya baslarim.

Gözlerde bozuk kulakda duymuyor yedek parcasiz gezmek yok

Sigaramdan çektiğim ilk nefes ile çınlama tavan yapıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ayanozer

2008 de askerde rpg-7 atışı ile başladı bende her sabah uyandigimda müthiş bir çınlama ile uyanıyorum.

Askerde 4 doktor normal olduğunu söyleyip ilaç yazıp gönderdi. Tabiki ilaçlar bi ise yaramadı 2010 da kavga ettim sol kulağıma çok güzel bi tokat yiyip Acıbadem hastanesinde muayene oldum. Sol kulaktaki patlak kendini kapatır ama çınlamanın çaresi yok diyip gönderdi.

İkinci bi sesin olduğu ortamda mesela arabanın içinde işitme kaybını çok fazla hissediyorum. Millet konuşuyor duyuyorum ama kurdu 5 kelimelik cümlenin 3 ünü anlatan. Sağır duymaz uydurur durumunu hergun yaşıyorum nerdeyse

Çınlama artık bi parçam oldu benim ve her 5 senede bir fark edilir işitme kaybına sebep olduğu söyleniyor. Su an 28 yaşındayım sanırım 35den sonra işitme cihazı kullanmaya baslarim.

Hocam siz tinnitusa o kadar alışmışsınız ki sigara çay kahveyi azaltmaya gerek duymamışsınız bile. :) Kulaklarınızda işitme kaybı şuan hangi derecede? Yüksek frekans odyo testi yaptırsınız mı?

• Mrb. Benim de sağ kulağıma arada çınlama giriyor. Mr cihazından cıkmıştım 6-7 ay önce, ardından bir gün kulağım çınlamıştı ardından çınlamam geçti. Yalnız o vakitten berinbelki haftada bir 5 dk kulağım çınlıyor. Beyin mr ında vasküler loop bulgusu vardı, yaşantımı etkilemiyor ama kafam karışık acıkcası ne yapmalıyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Freeky

Mrb. Benim de sağ kulağıma arada çınlama giriyor. Mr cihazından cıkmıştım 6-7 ay önce, ardından bir gün kulağım çınlamıştı ardından çınlamam geçti. Yalnız o vakitten berinbelki haftada bir 5 dk kulağım çınlıyor. Beyin mr ında vasküler loop bulgusu vardı, yaşantımı etkilemiyor ama kafam karışık acıkcası ne yapmalıyım

Hocam geçmiş olsun. Öncelikle sizin durumunuzun tinnitusla bir alakası olmadığı düşüncesindeyim, bunun için şükredin. Çünkü tinnitusta 7/24 kulak çınlaması oluyor. Tekrar bi KBB ye görünmenizi tavsiye ederim, kücük bi trdavi süresince geçecek bir problem olduğunu düşünüyorum. İçiniz rahat olsun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kalyonus61

quote:

Orijinalden alıntı: ayanozer

2008 de askerde rpg-7 atışı ile başladı bende her sabah uyandigimda müthiş bir çınlama ile uyanıyorum.

Hocam siz tinnitusa o kadar alışmışsınız ki sigara çay kahveyi azaltmaya gerek duymamışsınız bile. :) Kulaklarınızda işitme kaybı şuan hangi derecede? Yüksek frekans odyo testi yaptırsınız mı?

Kankam o benim.
    Tek sıkıntımız biraz gürültülü ortamda kelimeleri anlayamadan. Mal gibi bakıyorum adamın suratına, birisi beslenmeden birsey istediğinde dinlemiyorum.

İş yerinde her sene test yapılıyor ama doktorlar kukla olduğu için net bi yorum yapamıyorlar detaylı test yaptırmadım daha hiç. O teste gittiğimde kendimi cihaz kullanmak için mecbur hissedecegim o yüzden gitmedim bile. Hatta 2 gündür eniştem söylüyor git al 1250 tl sen başlıyor 2-3 taksidini ben ödeyeceğim diyorda yok diyorum.

Tinnitusu olanlar uyku problemi cekerlermis. Bende askerde başladığı için sanırım hiçbir zaman uyku problemi çekmedim. Bilirsiniz askerin canını okurlar yatağa kendisini nasıl attığını bilmez. Ben kafamı yatağa koyduğum an ceset gibi uyuyorum.
    Derin uykumun sebebi de tinnitus sanırım esim süpürge çalıştırıp uyanmamama çok sasiriyordu. Ama ne hikmetse uyandırma işini ona bırakmadan alarm kursam çaldığı an ziplarim yerimden.

• ayanozer kullanıcısına yanıt
    Hocam ne güzel alışmışsınız kankanıza, darısı benim başıma 40 gün oldu tanışalı kendisiyle bi türlü alışamadık :) Zor geçiyor günler sınavlarımda var daha da zor oluyor :) Tüfek atışlarından kaldı bendede. İşitme kaybı oldu dediniz şimdi benide korkuttunuz :) akustik travmadan dolayı mı işitme kaybı oldu yoksa kavga yüzünden zarın yırtılmasından mı?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Freeky

Mrb. Benim de sağ kulağıma arada çınlama giriyor. Mr cihazından cıkmıştım 6-7 ay önce, ardından bir gün kulağım çınlamıştı ardından çınlamam geçti. Yalnız o vakitten berinbelki haftada bir 5 dk kulağım çınlıyor. Beyin mr ında vasküler loop bulgusu vardı, yaşantımı etkilemiyor ama kafam karışık acıkcası ne yapmalıyım

Hocam geçmiş olsun. Öncelikle sizin durumunuzun tinnitusla bir alakası olmadığı düşüncesindeyim, bunun için şükredin. Çünkü tinnitusta 7/24 kulak çınlaması oluyor. Tekrar bi KBB ye görünmenizi tavsiye ederim, kücük bi trdavi süresince geçecek bir problem olduğunu düşünüyorum. İçiniz rahat olsun :)

Teşekkürler :)

• Rica ederim :)
  • quote:

Hocam ne güzel alışmışsınız kankanıza, darısı benim başıma 40 gün oldu tanışalı kendisiyle bi türlü alışamadık :) Zor geçiyor günler sınavlarımda var daha da zor oluyor :) Tüfek atışlarından kaldı bendede. İşitme kaybı oldu dediniz şimdi benide korkuttunuz :) akustik travmadan dolayı mı işitme kaybı oldu yoksa kavga yüzünden zarın yırtılmasından mı?

Kavgadaki zar yırtılması kapandı. Kavgadan önce bende işitme kaybı vardı zaten.

Ama ikincilerin olduğu bi ortamda kelimeleri tam anlayamıyorum sadece. Duymama durumu yok tam olarak.

Ama cinlama bende çok şiddetli aşırı sigara ve kahve tüketimi bir yana sende tüfek ile başladı ben rpg7 roketatar ile atış yaptıktan sonra rahatsizlandim.

İşitme kaybının ilerleme durumunu internetten okumuştum her beş sene de bu bir miktar azaliyormus.

• Güncel
  • quote:

Güncel

senin çınlaman ne oldu ? hala stabil şekilde devam ediyor mu ?
  • quote:

quote:

Güncel

Aynı şekilde devam ediyor hocam artma azalma yok , sadece psikolojikmen etkisini kırıyor gibiyim.
  • quote:

quote:

quote:

Güncel

Aynı şekilde devam ediyor hocam artma azalma yok , sadece psikolojikmen etkisini kırıyor gibiyim.

Alıntıları Göster
    Bu lanet şey bende de mevcut, 2012 kurban bayramından beri aralıksız devam ediyor, kulakiçi kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlemekten kaynaklı olduğunu düşünüyorum, odyo testi sonuçlarına göre çınlamanın olduğu kulakta %20 işitme kaybı mevcut, her ne kadar alıştığımı düşünsem de şu anda da olduğu gibi rahatsızlık veriyor, kesin bir tedavisi de olmadığı için yapacak hiçbir şey yok, hepinize sabırlar diliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: biostrike

Bu lanet şey bende de mevcut, 2012 kurban bayramından beri aralıksız devam ediyor, kulakiçi kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlemekten kaynaklı olduğunu düşünüyorum, odyo testi sonuçlarına göre çınlamanın olduğu kulakta %20 işitme kaybı mevcut, her ne kadar alıştığımı düşünsem de şu anda da olduğu gibi rahatsızlık veriyor, kesin bir tedavisi de olmadığı için yapacak hiçbir şey yok, hepinize sabırlar diliyorum.

Geçmiş olsun hocam, umarım yakın zamanda o iğrenç sesten kurtuluruz. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Galleo -- 13 Ekim 2015; 1:00:49 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.