Şimdi Ara

Tesla resmi olarak Türkiye'ye geliyor! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
2
Favori
10.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Su konulari okudukca hayat enerjimi kaybediyorum. Kanimizi emiyolar yeminle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: scooting2563

gelsin gelsin. petrol kaynakları kalmadı artık benzinli araçlar yakında çöp olacak. bir yandan bitcoinciler, bir yandan teslacılar,bir yandan kaçak elektrikciler, bir yandan sanayi ve şantiyelerde boşa harcanan gereksiz kullanılanlar, bir yandan elektrikten anlamayan elektrik mühendisleri, bir yandan tek'de bir şey bilmeyen veya bilsede işine gelmeyen müdürler, bir yanda sürekli patlayan trafolar derken ev kullanıcılarına da yandan yandan bir banyo yapımlık elektrik kalır

Elektrikten birazcık anlayan elektrik mühendisi olarak konuşuyorum : O elektrik neyle üretilecek?

Türkiye'nin Güncel Kurulu Gücü: 78529.62 MW

Petrol ve Türevleri kullanılarak edinilen güç : 48500 MW (Yaklaşık)

Oran : %61,76

Elektrik enerjisine olan ihtiyacı doğru bir şekilde, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak asıl çözüm.

En iyi doğalgaz türbinin elektriksel verimi %35 mertebesinde. 100 kalorilik yakıt yakıyorsun 35 kaloriye karşılık gelen elektrik enerjisi üretiyorsun.

En iyi elektrik motorların verimi %90-95 ler mertebesinde (bu da motorun nominal gücünün %75-80 bölgesinde olur ancak, düşük güçlerde çalıştırırsan verim de %40 lar mertebesine kadar düşebilir)

35*0,95 = 33.25 kalorilik iş yaparsın.

İşte bu elektrikli araçların ihtiyacı olacak olan enerjiyi doğalgaz kullanarak elde etme senaryosunun verimsizliğidir.

En iyi senaryo ile %33.25'tir.

Kömür vb. kaynaklarda bu senaryo çok daha verimsiz sonuçlar oluşturur.

Kurulu güç istatistikleri ve trendler için kaynak : http://enerjienstitusu.com/turkiye-kurulu-elektrik-enerji-gucu-mw/

• Elektrikli araçlara mtv gelecek diyorlardı ne oldu i

• amerikalılar "i-lan" şeklinde telaffuz ediyor genelde.
  • They Killed Kenny kullanıcısına yanıt
    Geldi bile 10 gün önce hamdolsun.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Night_Blade N kullanıcısına yanıt
    Ne alacağız, Dacia’ mı?

• elon diye yazılır. adam diye okunur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Future Engineer

amerikalılar "i-lan" şeklinde telaffuz ediyor genelde.

Ted konferansında ve bir iki roportajda dinledim hocam, hafif ilon ile ilan gibi bir şey sesletiyorlar ama bir O harfi çıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrtkn

Geldi bile 10 gün önce hamdolsun.

Fabrikası gelse ne olacak kimse alamaz zaten MTV de gelince avantajı kalmaz zaten

Normalin %25'i geçerli olacakmış diye biliyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Whippoorwill

Normalin %25'i geçerli olacakmış diye biliyorum.

Yüzde yirmi beş dediğinde az rakam değil ki bir de her sene zam gelir yüzde 20 dünyada böyle bir örneği yok bunun elektrikliden vergi almak. Devletler tam tersi para veriyor elektrikli alın diye

O konuda hemfikiriz hocam. Teşvik olması gerektiği yerde ceza ödüyoruz resmen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Altına yatacaklar bile mevcut yorumlara sakın bakmayın psikolojiniz bozulur

• Tesla gelse ne olur ki.2 gune kalmaz tedas mantıgı aracı sarj etmeye gıdersın 10 tl enerjı bedelı 15 tl dagıtım bedelı +kdv 29,50 tl ustunede trt payı ,enerjı fonu vs gelir 50 tl ye
  • Yeminle rakamı 70 bin görünce tl sandım. Euro kısmı alt satırda kalmış. Saniyenin 10 da 1inde ben alırım lan bunu diye geçti içimden.

• Türkiye'deki vergiler ve Tesla'nın Avrupa ülkeleri ile Ürdün satış fiyatları kıyaslamaları sonrası Türkiye fiyatları çıkarımım şudur.

Model 3 Standart Range : 43-46 bin Euro.
    Model 3 Long Range + Premium Upgrades + Enhanced Autopilot + Full Self Driving : 70-75 bin Euro.
  • O degilde, cidden bu elektriklo araclara yonelse vatandas ve ötv ler MTV ler bu seviyede kalsa bu araclar icin, ulke batar resmen. Gelir yolu kesilir hazinenin.

• Türkiyede elektrikli araba işi bi 10 yıl daha zengin oyuncağı olur o fiyata kimse elektrikli araba almaz afedersiniz ama totonuzu koymacağın araba 100k olmuş türk parası ile elektrikli araba az ötede kalsın

Bu hükümet vatandaşı refah yaşatırmı sanıyorsunuz bu hükümet vergi alamayacağı yere böcek bırakmaz geçin bu işleri elinizdekine sahip çıkın

• Arz talep meselesi demekiki musk amca potansiyeli görmüş ucuzunu yapar satar

• oley
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.