Şimdi Ara

Tesla, otomatik pilotun plastik dubalara çarptığını gösteren çalışanını kovdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
4.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tesla, otomatik pilotun plastik dubalara çarptığını gösteren çalışanını kovdu

Tesla, YouTube kanalındaki video nedeniyle çalışanı John Bernal'i işten çıkardı. Bernal, AI Addict isimli kanalında, Tesla ve otopilotla ilgili videolar yayınlıyordu.

Ayrıca Bkz.Avrupa Birliği, kripto para madenciliğini yasaklama önerisini reddetti

Daha önce şirketten uyarı almış

Tesla çalışanı, son paylaştığı videoda otopilotun plastik dubayı (delinatör) fark etmediğini ve çarptığını yayınladı. Şirket ise bunu bir çıkar çatışması ve şirket politikasının ihlali olarak değerlendirdi. Tesla'nın dubayı algılamayıp çarptığı kısmı, aşağıdaki videonun 03:25'inci saniyesinden itibaren izleyebilirsiniz.

Aynı zamanda videonun birkaç yerinde daha, Tesla'nın plastik dubaları algılamadığını ve Bernal'in otomatik pilota müdahale edip çarpmayı önlediği görülüyor. Tesla çalışanının daha önce de bu tip videolar paylaştığı için şirketten uyarı aldığına dikkat çekilmiş. Videolara devam eden John Bernal'ın kovulduğu ve otopilotun beta sürümüne erişiminin kısıtlandığı belirtildi.

Kaynak:
    https://www.theverge.com/2022/3/16/22980580/tesla-fired-employee-john-bernal-ai-addict-youtube-full-self-driving-beta-reviews

• Henüz sonlandırılmamış bir projenin içinde ki hatalar, proje nihai son halini alana kadar genellikle giderilir.
    Eğer projenin son hali ise, hatayı gösteren çalışan haklı, çünkü insan hayatı söz konusu.
    Yok eğer projenin son hali değil ise test sürecinde olan hataları Dünyaya bildirerek şirket küçük düşürülemez, bu durumda Tesla haklı.

Öte yandan; hatayı sosyal medyada paylaşan çalışan haklı olsa bile işten atılmayı göze almalıdır, çünkü patron zihniyeti budur.
    Tüm muhteşem gelişmeler öncesinde başarısızlık dizelerini taşır. Ampülün icadında da böyle olmuştur, SpaceX'in yeniden kullanılabilir roketlerinde de... Çalışanın firmadan izinsiz böyle bir şey yapması ahlaksızlık, sonuçta tam otonom sürüş halen yasalarla izin verilmiş bir şey değil, bu da beta programı ve elbette hatalar içerecek. Bu şekilde hatalarla firma tam sorunsuz sonuca ulaşacak. Bunu yayınlayarak çalışan firmaya ve haliyle hisse sahiplerine, daha da kötüsü bu teknolojinin ilerlemesine zarar veriyor.
  • Hiç yakıştıramadım. Yaptıkları tam bir çomarlık.

• Pasta cilayla geçer yiğenim üzülme diye yorum bekliyorum video altına

• Tüm muhteşem gelişmeler öncesinde başarısızlık dizelerini taşır. Ampülün icadında da böyle olmuştur, SpaceX'in yeniden kullanılabilir roketlerinde de... Çalışanın firmadan izinsiz böyle bir şey yapması ahlaksızlık, sonuçta tam otonom sürüş halen yasalarla izin verilmiş bir şey değil, bu da beta programı ve elbette hatalar içerecek. Bu şekilde hatalarla firma tam sorunsuz sonuca ulaşacak. Bunu yayınlayarak çalışan firmaya ve haliyle hisse sahiplerine, daha da kötüsü bu teknolojinin ilerlemesine zarar veriyor.

• siradan bir kullanici olsa elestiriyor derdim ama tesla calisaniysa gerekli yerlere sorunu iletip cozum bulmalarini saglamasi daha uygun olurdu.

Tesla bu konuda hakli...

• Elon Musk denen PR ci sarlatandan tam da beklediğim bir hareket

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "conflict of interest"

adam haklı.

• Henüz sonlandırılmamış bir projenin içinde ki hatalar, proje nihai son halini alana kadar genellikle giderilir.
    Eğer projenin son hali ise, hatayı gösteren çalışan haklı, çünkü insan hayatı söz konusu.
    Yok eğer projenin son hali değil ise test sürecinde olan hataları Dünyaya bildirerek şirket küçük düşürülemez, bu durumda Tesla haklı.

Öte yandan; hatayı sosyal medyada paylaşan çalışan haklı olsa bile işten atılmayı göze almalıdır, çünkü patron zihniyeti budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 17 Mart 2022; 15:47:20 >
  • Uyarılmasına rağmen devam ettiyse kovulması gayet normaldir arkadaşlar tartışmaya bile gerek yok şirket çalışanı isen ekmeğini kazanıyorsan ekmeğini kazandığın yere pislemeyeceksin.

• Gayet normal.

• Yani diyorki ilk kullanan olmayın... Ecele yohhh

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Adam bunun beta olduğunu söylüyor ayrıca iyi yanlarından veya giderilen hatalardan da bahsediyor. Adamı yaptığı ahlaksızlık falan değil.
    Ayrıca böyle bir video yayınlayarak nasıl teknolojinin ilerlemesine zarar veriyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rachsuchtig -- 17 Mart 2022; 15:58:11 >
  • Bir sürü NDA anlaşması imzalayıp sonra böyle bir video yayınlamak...

Adam şansını zorlamış.

• Anladığım kadarıyla beta sürüm kullanıyor. Hatta son kullanıcının erişemeyeceği bir sürüm bile kullanıyor olabilir.
    Bu tür içerikler yayınlaması sözleşmeye aykırı değilse bile kullandığı yazılımın beta mı kararlı sürüm mü olduğunu açıkça belirtmesi gerekiyor bana göre. Diğer türlü şirketi karalamış oluyor.

• adam youtube de parayı buldu sanırım çok tınlamamış aslında bence çıkmaya niyeti varmış mis gibi reklam işte şimdi kanalı bilmeyen yok

• Cybertruck ın zırhlı camı beyzbol topu ile patladığından beri teslaya güvenmiyorum

• Cpt. MacMillan kullanıcısına yanıt
    Ben güveniyorum bak çok güzel PR yapmış senin aklında

• AirSupport kullanıcısına yanıt
    Yoo onu nerden çıkardın ki...

O beyzbol topu değil, demir bilyeydi ve tanıtım sırasında her şey olabilir üstelik ben bilerek yaptıklarını düşünüyorum

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    Cam patlamasaydı ben dahil kimsenin aklında kalmayacaktı ama bak şu an ikimizin de aklında duruyor. Güzel PR çalışması işte

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.