Şimdi Ara

Termodinamik Elektrikli Kombi elektrik tüketimi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
4
Favori
204.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • termodinamiğin 12 kwlık elektrikli kombisi gece gündüz 25 derecelik bi ayarda açık kaldığını varsayarsak aylık ne kadar elektrik faturası gelir ?

kullananlar varsa elektrikli kombiler hakkında biraz bilgi verebilirse çok memnun olurum..

• Elektrikli kombi almak üzereyim... aylık 350 400tl elektrik faturası hesaplıyorum. Ev yeni bina. Hem dıştan hem içten yalıtımlı. Salon petekleri kapalı olacak. Mutfak banyo ara koridor çocuk ve yatak odası açık olacak... 12kw lık bir kombi işimi görür. Geçen sene arkadaşım kullandı. Evi ne dıştan ne içten yalıtımlı idi. Eski bina. Ayda 450 TL ödedi. Bazı arkadaşlar yukarıda ayda 3500 TL lik elektrik harcadiklarini yazmışlar sanıyorum evleri 1 dönüm felandı yada cabriolet...
  • up
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spesifikasyon

up
    = 0,161. 12 . 30 = 57,96 TL üstüne vergi
  • quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

Alıntıları Göster
    hadi ya iyiymiş o zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spesifikasyon

hadi ya iyiymiş o zaman

Alıntıları Göster
    Saatte 12Kw güçle 24 saatte 24X12=288Kw.saat elektrik enerjisi harcar. Ayda ise 30x288=8640Kw.saat eder.
    Tabi ki bu kadar olmaz. Kombinin 12Kw güçte olması. 24 saat aynı 12Kw güçle çalışacağı anlamına gelmez. Belki dış sıcaklığın düşük olduğu gece saatlerinde artan ısı ihtiyacını karşılamak için maks.güçte kesintisiz çalışabilir. Ama dış sıcaklığın yükselmesiyle birlikte iç sıcaklığı korumak için gerekli ısı ihtiyacı azalacağı için gündüz saatlerinde termostat kombiyi daha az çalıştıracaktır. Sonuçta günlük toplamda 24 değil 6-12 saat devrede kalacaktır. Yani aylık enerji sarfiyatı 2160 ile 4320Kw.saat civarı olur. Burada belirleyici olan dış sıcaklık değerleridir, ne kadar düşükse iç sıcaklığı korumak için kombi o ölçüde fazla çalışır.

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

Saatte 12Kw güçle 24 saatte 24X12=288Kw.saat elektrik enerjisi harcar. Ayda ise 30x288=8640Kw.saat eder.
    Tabi ki bu kadar olmaz. Kombinin 12Kw güçte olması. 24 saat aynı 12Kw güçle çalışacağı anlamına gelmez. Belki dış sıcaklığın düşük olduğu gece saatlerinde artan ısı ihtiyacını karşılamak için maks.güçte kesintisiz çalışabilir. Ama dış sıcaklığın yükselmesiyle birlikte iç sıcaklığı korumak için gerekli ısı ihtiyacı azalacağı için gündüz saatlerinde termostat kombiyi daha az çalıştıracaktır. Sonuçta günlük toplamda 24 değil 6-12 saat devrede kalacaktır. Yani aylık enerji sarfiyatı 2160 ile 4320Kw.saat civarı olur. Burada belirleyici olan dış sıcaklık değerleridir, ne kadar düşükse iç sıcaklığı korumak için kombi o ölçüde fazla çalışır.

Alıntıları Göster
    bilgilendirme için çok teşekkürler..

• quote:

hocam merhaba,
    Bende bu konu hakkında araştırma yapıyordum, bu çarpım değerlerini tam anlayamadım, daha doğrusu tahminim şu yönde ( kw ücreti x cihazın kapasitesi x gün sayısı)

ayrıca @memint hocanın açıklamasına baktığımızda da 4320 kw saat yakıyorsa ayda bu değer ciddi bir ft. ile bize geri döner diye düşünüyorum :) yanılıyor muyum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasoci

quote:

hocam merhaba,
    Bende bu konu hakkında araştırma yapıyordum, bu çarpım değerlerini tam anlayamadım, daha doğrusu tahminim şu yönde ( kw ücreti x cihazın kapasitesi x gün sayısı)

ayrıca @memint hocanın açıklamasına baktığımızda da 4320 kw saat yakıyorsa ayda bu değer ciddi bir ft. ile bize geri döner diye düşünüyorum :) yanılıyor muyum?

Alıntıları Göster
    hala bu konuya bakıyormusunuz bilmiyorum ama yazayım dedim ben yeni bir radyatör ile elektrikli kombi aldım daha montajını yaptırmadım bir kaç güne bağlanacak birde 12 kw kombinin kapasitesidir saatte 5 kw güç çektiği söyleniyor benim aldığım radyatörler bunu saate 2 kw ta düşürüyo muş çalıştırınca görçez bakalım ama sobadan ve köürlü kat kaloriferinden bence çok daha iyi kontrol etme derdi yakma söndürne küllü dumanı pısliği yok takbi oda termostatı unut bidaha neyse haftaya belli olcak unutmazsam yazarım

• quote:

Orijinalden alıntı: trak_med

hala bu konuya bakıyormusunuz bilmiyorum ama yazayım dedim ben yeni bir radyatör ile elektrikli kombi aldım daha montajını yaptırmadım bir kaç güne bağlanacak birde 12 kw kombinin kapasitesidir saatte 5 kw güç çektiği söyleniyor benim aldığım radyatörler bunu saate 2 kw ta düşürüyo muş çalıştırınca görçez bakalım ama sobadan ve köürlü kat kaloriferinden bence çok daha iyi kontrol etme derdi yakma söndürne küllü dumanı pısliği yok takbi oda termostatı unut bidaha neyse haftaya belli olcak unutmazsam yazarım

Alıntıları Göster
    ha birde hesap şöyyle oluyo arkadaşlar saatte harcadığı güç x (kaç saat çalışıyo önce onunla çarpıyosunuz )30 günx 0,22 tl + kdv +kayıp kaçaklar lüzumsuz alınan vergiler falan
    mesela benimkinin tahmini konuşuyorum tabii
    günde 15 saat çalışsa 15x2 = 30 kw
    ayda 30x30= 900 kw yapar
    buda tl cinsinden 900x 0,22 = 198 tl yani bir aylık yakıt giderim bu olacak demek isterdim ama vergiler ve kayıp kaçak bedeli nerdeyse fatura bedeli kadar geliyor yani nerden baksanız 350-400 tl falan gelir herhalde
    kalın salıcakla :)

• quote:

Orijinalden alıntı: trak_med

ha birde hesap şöyyle oluyo arkadaşlar saatte harcadığı güç x (kaç saat çalışıyo önce onunla çarpıyosunuz )30 günx 0,22 tl + kdv +kayıp kaçaklar lüzumsuz alınan vergiler falan
    mesela benimkinin tahmini konuşuyorum tabii
    günde 15 saat çalışsa 15x2 = 30 kw
    ayda 30x30= 900 kw yapar
    buda tl cinsinden 900x 0,22 = 198 tl yani bir aylık yakıt giderim bu olacak demek isterdim ama vergiler ve kayıp kaçak bedeli nerdeyse fatura bedeli kadar geliyor yani nerden baksanız 350-400 tl falan gelir herhalde
    kalın salıcakla :)

Alıntıları Göster
    beyefendi öncelikle bunu kesin olarak hesaplıyamazsınız nedeni kombi verimliliği +vergiler +evin yalıtımı+istenilen ısı+bulundugunuz bölge yani(d. anadolunun kışı ile akdenizinki gibi)ve tabi suyun soğukluk derecesini unutmamak lazım

• teknik servisim T kullanıcısına yanıt
    Mesajı yazan kesin hesap istemiyor zaten, ortalama değerleri merak ediyor. Ek olarak konu hort :)
  • keşke gerçekte kullanan kişilerden fatura değeri alabilseydik
  • can.avar kullanıcısına yanıt
    Konu hortlamış ama zamanında isinma konusunda epeyce çile çekmiş biri olarak sunu söyleyebilirim; evinizin izolasyonu iyi degilse elektrikli kombiye hiç bulaşmayın. Cok iyi izolasyonlu bir evde de elektrikli kombi yerine kaliteli bir klima ile hem ısınır hem serinlersiniz. Boylece hem ilk yatirim hem de isletme maliyetiniz cok daha dusuk olur. Yani cok mantıklı bir yatırım degil bana göre.
  • can.avar kullanıcısına yanıt
    Güncel bilgi , dış ortam sıcaklığı +8 ila -4 arası saatte ortalama 5 kwa , petek boyu 10 metre, ev yeni iki cephe sıvalı , iki cephe sıvasız , ayrıca alt kat boş ve pencereler takılmamis durumda.
    Termodinamik dek 18 Kwa'lik kombi

0,47 kuruş × 5 kwa = saatlik tüketim
    24 saat x saatlik tüketim = günlük tüketim

56 tl günlük,
    1650 tl aylık ( evin aylık elektriği dahil yani 100 tl eklenmiştir)

Değerler 24 saatlik çalışmaya göre hesaplanmıştır. Bu arada pahalı ama mis gibi ısıtıyor :),

Ek bilgi ; 2 metrelik petek boyuyla sadece yatak odası açıkken yani diğer petekler kapali , 2.2kwa saatlik tüketim.

Günlük : 24 tl
    Aylık : 744 tl ( 100 tl evin elektriği dahil değer )

Yer : gümüşhane - köy
  • quote:

Orijinalden alıntı: PL@YBoY

Güncel bilgi , dış ortam sıcaklığı +8 ila -4 arası saatte ortalama 5 kwa , petek boyu 10 metre, ev yeni iki cephe sıvalı , iki cephe sıvasız , ayrıca alt kat boş ve pencereler takılmamis durumda.
    Termodinamik dek 18 Kwa'lik kombi

0,47 kuruş × 5 kwa = saatlik tüketim
    24 saat x saatlik tüketim = günlük tüketim

56 tl günlük,
    1650 tl aylık ( evin aylık elektriği dahil yani 100 tl eklenmiştir)

Değerler 24 saatlik çalışmaya göre hesaplanmıştır. Bu arada pahalı ama mis gibi ısıtıyor :),

Ek bilgi ; 2 metrelik petek boyuyla sadece yatak odası açıkken yani diğer petekler kapali , 2.2kwa saatlik tüketim.

Günlük : 24 tl
    Aylık : 744 tl ( 100 tl evin elektriği dahil değer )

Yer : gümüşhane - köy

o zamanlar elektrik kombi için araştırma yaparken doğalgazlı taktırdım. ve şimdi görüyorum ki iyi ki doğalgaz var.
    verdiğiniz rakam aşırı yüksek.. ben sanırım bu tarz bir para ödeyeceğimi bilseydim her odaya klima taktırırdım sanırım. Allah yardımcınız olsun

• PL@YBoY kullanıcısına yanıt
    merhaba hocam biz 24 kw olanından aldık petek boyu 13 metre civarı ev orta düzey yalıtımlı ve yerimiz milas hava sıcaklığı +20 , + 5 civarı sadece sabah ve akşam yakmak 8 saat yakma yeterli olur kanısındayım gündüzleri sıcak oluyor zaten. sence ne kadar yakar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: veerzaara

merhaba hocam biz 24 kw olanından aldık petek boyu 13 metre civarı ev orta düzey yalıtımlı ve yerimiz milas hava sıcaklığı +20 , + 5 civarı sadece sabah ve akşam yakmak 8 saat yakma yeterli olur kanısındayım gündüzleri sıcak oluyor zaten. sence ne kadar yakar.
    Sanırım elektriğin herşey dahil KWA fiyatı 0,40 kuruş dolayısıyla toplam maliyet değişiyor olacak fakat yine de çok birşey farketmez,

Termostatlı vana taktıracağım ayrıca bütün bu saymış olduğum yalıtım, alt katın boş ve pencerelerinin açık oluşu, çatının izolasyonun olmayışı vb gibi tüketimi yukaru yönlü arttıracak hususlarda önlem alacağım.

yalıtımı boku püsürü bitsin son değerleri paylaşırım.

Bu bilgiye taktırmadan net bir şekilde ulaşamamıştım. En azından birilerine fikir vermesi açısından faydalı olduysa ne mutlu bana.

Can.avar keşke köyümüzde doğalgaz olsaydı :). Tabiki bu zorunluluk doğalgaz olmayan yörelerde alternatif ısınabilme şekilleriyle alakalı.
    Selamlar

• veerzaara kullanıcısına yanıt
    Hocam hiçbir fikrim yok, en sağlıklısı kombiyi 45 derecede çalıştırı,dijital elektrik sayacınızdan hangi saatlerde kullacaksanız osaatlere göre sayaç okuma yöntemiyle bulabilirsiniz, T zamanı değerini ölçmeniz yeterli olur. Ayrıca bildiğim kadarıyla 3 zamanlı tarifeye geçerseniz ; gece tarifesi ,0270 kuruş dolayısıyla size tahminim 300 350 Tl fatura gelmesi lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PL@YBoY -- 18 Kasım 2015; 23:45:58 >
  • PL@YBoY kullanıcısına yanıt
    Şu söylediğin rakamlardan sonra parayı çöpe atmak daha mantıklı geldi. 1650 lira aylık elektrik faturası nedir ... Biz inverter klimayla sadece salonu ısıtıyoruz 20 lira fark ödüyoruz aylık ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: klimatavsiye

Şu söylediğin rakamlardan sonra parayı çöpe atmak daha mantıklı geldi. 1650 lira aylık elektrik faturası nedir ... Biz inverter klimayla sadece salonu ısıtıyoruz 20 lira fark ödüyoruz aylık ;)
    Hocam değer vererek açıklarmisin merak ettim ben de Istanbulda inverter klima ile ısınıyorum ( daikin) fakat 40 tl gelen fatura 5yada 10 saatlik kullanimlarda 150 tl yi buluyor minimum , ( sadece salon ), 24 saatlik çalışma verisiyle kıyaslamak lazım hangisinin daha verimli olduğunu, klima calisiyorken tüketim değerlerini ölçmek lazim

Elektrikli kombi , doğru yalıtım olmadan kesinlikle mantıklı değil fakat doğalgazın olmadığı ortamlarda klima vs gibi alternatif ısınma gereçleriyle kıyaslamak lazım , neticesinde her odaya min 9 bin Btu luk klima taktirmak lazım sonrasında hangi odaya oturulacaksa o odadaki klima açılacak vs . Daikin saatte 1.2 kwA tüketiyor , 10 saatlik tüketim 12kwa, aylık 360 kVA , 169 tl 10 saatlik tek oda ısınma maliyeti , 24 saatlik ısınma maliyeti 406 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PL@YBoY -- 21 Kasım 2015; 15:47:35 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.