Şimdi Ara

Telefonla denize girdim!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
18.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aslında ben değil abim girdide konu kimin girdiği değil. Arkadaşlar yaklaşık 1.5 hafta önce abim 5800 aldı. Ve cumartesi günü arkadaşları ile denize gitti. Telefonu mayosunun cebinde unutmuş ve denize girmiş.Çıkınca tuzlu suyun zararı fazla olacağından normal suyla yıkamış. Telefonu önce normal kuruttuk sonrada pirincin içinde nemi alsın diye beklettik. Ancak telefon yaşam belirtisi göstermiyor. Daha 1.5 haftalık telefon. Kurtarmak için ne yapabiliriz?

• keşke kasko fln yaptırsaydınız
  • Telefon nasıl kasko yaptırılır? Bende 2 hafta önce n79 aldım. Bari benimkini kaskolatayım.
  • Geçmiş olsun. Şöyle bir yazı da buldum

quote:

Neyse telefon orada ruhunu teslim etti ama ben içindeki bilgiler belki kurtarılabilir diye KVK servisine götürdüm, oarada söyledikleri çok ilginçti sırf bunu yazmak için bu kadar zırvaladım; Efendim suya düşen telefonu özellikle deniz suyuna düşeni asla kurutmayın, oksitleniyor ve kurtarılabilecekse de kurtarılamıyor, yapmamız gereken telefonu su dolu bir kavanoza koyup servise öyle vermekmiş KVK öyle dedi :D
  • sıfır alınan cihazları alan yerler belli bi ücret karşılığında sigortalıyor diye biliyorum. uzun süredir var bu. 50-60 lira daha fazla veriliyor . Sadece sıfır alınan telefonlarda yapılıyor olması lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeck1234

sıfır alınan cihazları alan yerler belli bi ücret karşılığında sigortalıyor diye biliyorum. uzun süredir var bu. 50-60 lira daha fazla veriliyor . Sadece sıfır alınan telefonlarda yapılıyor olması lazım.

Valla telefonu Vatandan aldık oradada böyle bişey yoktu sanırım.
  • quote:

Neyse telefon orada ruhunu teslim etti ama ben içindeki bilgiler belki kurtarılabilir diye KVK servisine götürdüm, oarada söyledikleri çok ilginçti sırf bunu yazmak için bu kadar zırvaladım; Efendim suya düşen telefonu özellikle deniz suyuna düşeni asla kurutmayın, oksitleniyor ve kurtarılabilecekse de kurtarılamıyor, yapmamız gereken telefonu su dolu bir kavanoza koyup servise öyle vermekmiş KVK öyle dedi :D
    Geçmiş olsun. Şöyle bir yazı da buldum

Geçmiş olsun . Servisine götürdünüzmü
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeck1234

quote:

Geçmiş olsun. Şöyle bir yazı da buldum

Geçmiş olsun . Servisine götürdünüzmü

O yazıyı google'dan buldum yani başıma gelmedi. Deniz şortumun cebine hep 2 kere bakarım sonra denize havuza girerim zaten.

• geçmiş olsun inşaallah çalışır.
  • Geçmiş olsun, eğer yağmurda falan ıslansa bir derce ama denize girince iş zorlaşıyor tabii. Bataryayı çıkarıp ortam ısısını değiştirmeden kurutmak ve bu sırada telefona batarya takıp denememek gerekiyor. En azından bir gün boynca kuruması lazım. Yoksa su kısa devre yaptırıyor iyice gidiyor. Kasko hepsiburada.com'dan alınca 20 küsür liraya yaptırmıştım ben 5800'ımı o da alırken kasko istiyorum kutucuğunu işaretleyerek oluyor. Çok kötü olmuş, çünkü servis sıvı teması olaylarını kullanıcı hatası olarak görebiliyor. O yüzden telefonu yapmadan gönderebiliyor. Umarım sizde öyle olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ok1907

Tabii ki kullanıcı hatası Başka türlü görmez servis zaten. Telefonların içine ıslanınca renk değiştiren birşey koyuyorlar bildiğim kadarıyla ve onun rengi değişmişse hiç bakmıyorlar ama servisteki adam insaflı çıkar biz bi bakalım belki düzeltiriz derse orası başka. Bu arada bildiğim kadarıyla denizden çıktıktan sonra su dolu bir kaba koyup birkaç dakika beklettikten sonra pili kapağı falan çıkarılmış halde içi pirinç dolu kapta 1-2 gün bekleyince kendine gelebiliyor. Pirinçte bekletmişsiniz ama keşke tuzsuz suda biraz beklettikten sonra koysaydınız.

Renk değiştiren kağıt olayını ben de duydum. Tuz devrelere daha çok hasar verebiliyor, ama telefonu sürekli suda tutmak ve öyle servise vermek daha kötü değil mi bana çok saçma geldi çünkü su oksitlenmeyi arttırıyor. Şimdi telefon zaten kökten ıslanmış. Deniz suyundan çıkarıp normal suda tuzun etkisini giderdikten sonra dediğin gibi pirinç dolu kap denenebilir, telefonun iç kısmını kuru mendille kuruladıktan sonra. Ama dediğim gibi telefonu açmaya çalışmak daha ciddi hasarlara sebebiyet verebiliyor. Bataryayı çıkarıp tutun. Zaten ıslanmış batarya ne kadar sağlıklı ve güvenli olur bilemiyorum.

• Telefonun tuzu gitsin diye normal suyla yıkadım dedi ama ne yapmıştır bilemeyeceğim. Şimdilik hayat belirtisi yok. Benim telefonum olsa bu kadar üzülmezdim ama abim herşeyini düzgün kullanır bir anlık dalgınlık işte.
  • ben 6630 u suya düşürmüştüm deniz suyu degildi ama ıslandı işte :) cözüm sac kurutma makinası. ılıkta biras üzerine tut 3 gün süre ile tüm nemi alsın. benimki öle düzeldi.. gecmiş olsun....
  • bir telefon

a) suya düşmüşse
    1- tuzlu suysa derhal çıkarılır, hızla bataryasından ayrılır simkart ve hafıza kartı çıkarılıp 1-2 saat normal su dolu kapta bekletilir, sonra ağzı kapalı pirinç dolu bir kaba konur ve 2-3 gün bekletilir ve bu esnada acep düzelmişmidir bi baksam denipte çalıştırılmaya çalışılmaz. eğer sökme şansımız varsa simkart ve hafıza kartı aşamasından sonra mümkünse şişe içme suyuyla sadece sökülen aksamların tepesinden dökülmek suretiyle yıkanır ve pirinçli suya koyulur
    2- havuz vb suysa derhal batarya ayrılır mümkün olduğunca hızla kurutulur adından pirinç dolu kapta 2-3 gün bekletilir (bu bol miktardaki su için geçerlidir.)

b) yere düşmüşse
    1- garantiliyse mutlaka kılıfında düşmesine önem verin
    2- telefonun bataryasını mutlaka ısınma sorununa karşı kontrol edin. bazı bataryalar düşmeyle birlikte patlama derecesine varan ısılara ulaşmaktadır
    3- ekranda ölü piksel kayma gibi sorunlarına bakın ve garantiliyse bu durumu servise yutturacaksıkı mazeretler düşünmeye başlayın

not: biraz yemek tarifi gibi oldu ama kusura bakmayın

• garanti yutmuyor
  • tinerle silseydin keşke
  • 5800XM gibi 3.2'' ekranlı kalın ve iri bir telefonun küçük mayo cebinde farkedilmemesi ilginç doğrusu.
  • geçmiş olsun. güzelce kurutun çalışmazsa çöp kutusu
  • uff çok üzülürüm böyle şeylere ben.. :/ geçmiş olsun umarım düzelir
  • Konu başlığını okuyunca ilk başta gülmek geldi içimden, gülünecek bir konu olmadığı halde.

Sıvı teması konusunda genellikle teknik servisler uğraşmıyor ama telefon tamiri yapan tanıdık ama işten anlayan telefoncu bulursan uğraşabilir. Telefon 5800 gibi komplike bir alet olduğu için tamircinin de bilgisi kabiliyeti önemli tabi ki telefonun durumu da.
    Abin telefonu temiz suyla yıkamakla doğru yapmış. Telefon sıvıya temas edince bataryasını çıkarmanın mantığı çalışan devrelerdeki elektriği kesip kısa devreyi engellemek.
    Bu aslında denize giren, tuvalete giren telefonlar için değil de az miktarda suyla temas eden elektronikler için geçerli. Sizin telefon zaten komple girmiş cımbır cımnbır.

Bir arkadaşımın samsung d900'ü suya düşmüştü aynı yüzme derecesinde telefoncu yarım saatte yaptı ama şans diye düşünüyorum yani seninki düşer tamir olur başkasının düşer çöp olur...

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.