Şimdi Ara

Teknoloji fakültesi mi? mühendislik fakültesi mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
10.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Teknoloji fakültesini tercih ettim ama konuşuanlar kafamı kurcaladı iki fakülteyi görenler burda gerçekleri yazabilir mi .

Şundan korkuyorum teknoloji fakülteside mühendis olacak ama uygulamada yer alacak gibi sadece doğru mudur?

Sıralmam 54 bindi bir sürü yerde mühendislik fakültesini kazanıyodum.Ama hocalarım teknoloji fakültesi 3 4 sene sonra daha kolay iş bulacak dedi doğrumudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turko81 -- 20 Temmuz 2014; 19:26:27 >

• Sıkıntı yok kardo rahat ol koskoca YÖK eşit olduklarını resmi olarak açıkladı.Burda yazanlar sırf karalamak için yapıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: e.e.m

Sıkıntı yok kardo rahat ol koskoca YÖK eşit olduklarını resmi olarak açıkladı.Burda yazanlar sırf karalamak için yapıyorlar.

Doğru diyosun yasal olarak sıkıntı yok ama ne bileyim eleştirmişler.Hocam yazdırdı banada özelliklede elektrik-elektronik,makine mühendisliği istiyorsan teknoloji fakültesine gitmelisin dedi.Mühendislik faküllteri ile teknolojini ayrı olması saçma ama tek fakülte olsun isteyen istediğini okusun.İki fakülteden birinde okuyanlar zararlı çıkacak şimdi kim olursa olsun yazık okuyanlara.Bide bu teknik öğretmenlerle neden aynı kefeye konuyo bu teknoloji fakülteleri onlar teknik eğitimi bitirmişler ders alarak mühendis olacaklar.teknolojiler ise mf4 ile tercih yapıyor ne alaka onlarla.Teknoloji fakültelerinin sıralamalarına baktım iyiside var kötüsüde.Ben tecih ederken mühendislik yazıyodu sıkıntı çıkmaması lazım.Ama yinede insan tedirgin oluyo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turko81 -- 21 Temmuz 2014; 13:51:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turko81

quote:

Orijinalden alıntı: e.e.m

Sıkıntı yok kardo rahat ol koskoca YÖK eşit olduklarını resmi olarak açıkladı.Burda yazanlar sırf karalamak için yapıyorlar.

Doğru diyosun yasal olarak sıkıntı yok ama ne bileyim eleştirmişler.Hocam yazdırdı banada özelliklede elektrik-elektronik,makine mühendisliği istiyorsan teknoloji fakültesine gitmelisin dedi.Mühendislik faküllteri ile teknolojini ayrı olması saçma ama tek fakülte olsun isteyen istediğini okusun.İki fakülteden birinde okuyanlar zararlı çıkacak şimdi kim olursa olsun yazık okuyanlara.Bide bu teknik öğretmenlerle neden aynı kefeye konuyo bu teknoloji fakülteleri onlar teknik eğitimi bitirmişler ders alarak mühendis olacaklar.teknolojiler ise mf4 ile tercih yapıyor ne alaka onlarla.Teknoloji fakültelerinin sıralamalarına baktım iyiside var kötüsüde.Ben tecih ederken mühendislik yazıyodu sıkıntı çıkmaması lazım.Ama yinede insan tedirgin oluyo.

Dostum git öğren sanayi işi bilmeyen mühendisten bıktı bak çok maaş alanlara hep tecrübeli mühendislerdir.Teknoloji fakülteside 4.sınıfın 1.dönemi yani 4 aylık bir sürede iş

yerinde staj veriliyor.BUda ufakta olsa mühendislik fakültesinden bir adım önde olmanı sağlıyor ama şunu söylemek isterimki kendini geliştirmen gerekiyor çünkü piyasada

mühendis çok

fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e.e.m -- 21 Temmuz 2014; 14:56:09 >

• e.e.m E kullanıcısına yanıt
    Gazi teknoloji fakültesi geldi hadi hakkımızda hayırlısı saol bilgin için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turko81

Gazi teknoloji fakültesi geldi hadi hakkımızda hayırlısı saol bilgin için.

Hayırlı olsun en iyisi gelmiş.En iyi tercihi yapmışsın hem teknoloji hemde gazi üniversitesi tebrikler.

• Sayın arkadaşlar gerçek şu ki;
    Mühendislik fakülteleri daha çok teori dersleri veriyor, uygulama pek yok. Dolaysıyla sanayide genelde tasarım ve analiz işlerini(sonlu elemanlar analizi gibi) mühendislik fakültesi mezunları daha çok yaparlar. Tabi bu demek değil ki teknoloji fakültesi mezunu yapamaz. Tamamen kendini yetiştirmene bağlı.

Diğer taraftan ise teknoloji fakülteleri uygulamalı dersleri daha fazla ve ayrıca bir dönem gibi uzun bir süre ve eğitim süresinde toplamda 72 iş günü (bu da üç aya denk geliyor) işyeri stajı var. Dolaysıyla direk üretimin içinde işin başında çalışmayı gerektiren mühendisliklerde teknoloji fakülteleri daha iyi.

Sonuçta seçim sizlere kalmış; masa başı mı çalışmak istiyorsunuz, yoksa üretimin için de mi? Tabi kendini geliştirip direk üretimin içinde çalışan Mühendislik mezunu mühendisler olduğu gibi tasarım tarafını geliştirmiş tasarım yapan Teknoloji mezunları da var.

Avrupa da ve dünyanın birçok ülkesinde bu şekilde. Teknik öğretmen ihtiyacı ise mühendislerin bir yıl kadar öğretmenlik formasyon almalarıyla çözülebiliyor.

Teknik öğretmenler açısından baktığımızda işler hiç yolunda değil, adamlar ne teknik öğretmen(yeterince atamaları yok) ne de Mühendis. Mühendislik tamamlama ile aldıkları dersler de çoğunlukla daha önce aldıkları derslerle paralel. Ama yine de Mühendislik tamamlama geç kalınmış bir uygulama.

Sanayi tarafından baktığımızda işler yolunda gözüküyor. Çünkü eğitimde bu kadar rekabet olunca karlı çıkan sanayici oluyor genelde ve kalifiye elaman bulmakta zorlanmıyorlar(son birkaç yıldır.)

• EG25 E kullanıcısına yanıt
    Dediklerine bazıları hariç katılıyorum mesela alınan teorik ders kısmına.

Teknoloji fakültesi mühendislik fakültesiyle aynı teorik dersi alıyor üzerinede uygulama dersi alıyor zaten teorik dersi bilmeyen uygulamasını yapamaz.

yani lab ortamında verilen deney föylerindeki sorular ve deney sırasındaki yapılanlar alınan teroik ders sayesinde çözülebiliyor .

O yüzden artık teknoloji fakültesi geleceğin mühendisini yetiştiriyor.

Kaldı ki Türkiyede verilen teorik ders mühendislik ve teknoloji fakültesi ikisi içinde söylüyorum kötü durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e.e.m -- 28 Aralık 2014; 0:49:29 >
  • Teknoloji fakültesini okudum, birde onu gördüm. Gerçekten teorik derslerde bayağı kastılar. Bildiğimin tersine hiçbir pratik ders de görmedim :)
  • EG25 E kullanıcısına yanıt
    meraba hangi ve nerdeki teknoloji mühendisliğinden mezunsunuz
  • teknoloji fakültesinde dersler gene olarak uygulamalı fakat gördükleri teorik ders sayısı az bazı konulara hiç girilmiyor bile. üstte tüm dersleri görüyorlar diyen arkadaşa bakmayın mantıken imkansız bir kere adamı orada haftada 50 sat ttuacak yani öyle mi? yok öyle bir şey. ders programlarına girerek inceleyebilirsin bir teknoloji ile mühendislik fakültesinin farkını. aldıkları pratik derslerden dolayı teorik derslere yeterince önem verilmiyor. teknoloji fakültesinden mezun olan birisi işe tecrübeli başlayabilir ama bilmediği bir şey görünce tıkanır kalır. mühendislik fakültesi mezunu ise en fazla 1 yıl sıkıntı çeker sonradan zaten gayet rahat yapar işini. 1 yılda toparlayamayanlar kötü okulların kötü bölümlerinde kalitesiz eğitim alanlar. kimse kusura bakmasın ilk 60-70 bin in dışı mühendislik yapmaya uygun değil fakat böyle saçma bir fırsat sunulmuş maalesef

• quote:

Orijinalden alıntı: fellowshipTR

teknoloji fakültesinde dersler gene olarak uygulamalı fakat gördükleri teorik ders sayısı az bazı konulara hiç girilmiyor bile. üstte tüm dersleri görüyorlar diyen arkadaşa bakmayın mantıken imkansız bir kere adamı orada haftada 50 sat ttuacak yani öyle mi? yok öyle bir şey. ders programlarına girerek inceleyebilirsin bir teknoloji ile mühendislik fakültesinin farkını. aldıkları pratik derslerden dolayı teorik derslere yeterince önem verilmiyor. teknoloji fakültesinden mezun olan birisi işe tecrübeli başlayabilir ama bilmediği bir şey görünce tıkanır kalır. mühendislik fakültesi mezunu ise en fazla 1 yıl sıkıntı çeker sonradan zaten gayet rahat yapar işini. 1 yılda toparlayamayanlar kötü okulların kötü bölümlerinde kalitesiz eğitim alanlar. kimse kusura bakmasın ilk 60-70 bin in dışı mühendislik yapmaya uygun değil fakat böyle saçma bir fırsat sunulmuş maalesef

O kadar yanlış bilgin var ki neresini düzelteyim bilemedim bir kere daha mühendislik derslerini belirleyen kurumlardan ve üniversitelerin fakültelerini akredite eden kurumlardan haberin yok.Minimum ve maksimimum teorik ve uygulama dersleri bellidir.Teknoloji fakültesinde bütün teorik dersler verirlir.Üstüne uygulama dersi alınır ki zaten teorik dersi alınmayan dersin uygulaması yoktur. :D Örnek vermek gerekirse sayısal elektronik ve sayısal elektronik lab. gibi

Ayrıca mühendislik fakültelerini öyle bir anlatmışsın ki sanarsın bütün mühendislik fakülteleri mükemmel eğitim veriyor.İş haytında tecrüben olmadığı çok belli Sakarya üniversitesi teknoloji fakültesi 6 senelik olmasına rağmen şimdiden akredite oldu bile.
    Kaç yıllık möühendislik fakülteleri daha akredite olamadı.
    Biraz araştır bence pek bi bilgin yok gibi.

• ilk Marmara daha sonra, Afyon kocatepe mezunuyum, 15 yıldır çalışıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.