Şimdi Ara

Turizm ve Otelcilik 2 ve 4 yıl. Akıl karıştıran yorumlar..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
33
Cevap
2
Favori
61.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar başınızı çok şişiricem şimdiden özür dilerim ama bunları öğrenmem lazım. Umarım sıkılmadan okuyup bana en doğru cevabı verirsiniz.

Lise öğrenciyim. Yabancı Dil okuyorum. Üniversitede Turizm ve Otelcilik alanında okumayı planlıyorum. Sanırsam 2 yıllık üniversite Turizm ve Otelcilik oluyor. Ben 4 yıllık istiyorum ve bu sanırım Turizm ve Otel İşletmeciliği oluyor. Tam bilmiyorum bunu aydınlatırsanız sevinirim.

Bugün iyice araştırdım meslek, iş bulma imkanları insanlar öyle şeyler yazmış ki okumama ne gerek var sorusunu düşünmeme sebep oluyorlar. Örneğin farklı forum sitelerinde bu yorumlarla karşılaştım:

İlk resimde sizin diplomanıza asla bakılmaz, önemsenmez demiş. Bunu aklım pek almadı. Nasıl olur? Sonuçta 4 yıl okuduk bu bölümü. Belli bir kapasiteye sahibiz. En alt bölüm bulaşıkcılık, garsonluk verilir demiş. E ne anlamı var? Bu işleri yapmak için bu bölümü okumamıza gerek yok ki. Düşük bir maaşla girer çalışırız gece gündüz. Bunu istemediğimiz için okuduk biz bu okulu 4 yıl. Bu yazı ne kadar doğru bilmiyorum. Sizin görüşleriniz nedir?

İkinci resimde ''4'' yıllık turizm mezunu arkadaşım otelde komi olarak başladı. ''lise'' mezunları gibi. 2 yıl sonra garson oldu diyor. Çok mantıksız geldi. Hem 4 yıl okulunu okuyorsun ama 2 yılda anca garsonluğa mı yükseliyorsun. Pek inanmadım. Aslında inanmak istemedim. Bu işleri üniversite zamanında stajyer olarak yapmaz mıyız? Sizin bu yazı hakkındaki görüşleriniz nedir?

Okumadan turzim sektörüne girebilirsiniz demişler. Tamam gireriz belki ama hangi iş ile gireriz. Bu geleceğim açısından nasıl olur. Açıkçası ben okulunu okumak istiyorum. Bunun bana bir sürü artısı olacak ama okumanıza gerek yok diyorlar bu benim aklımı karıştırıyor.

Üniversitede 4 yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği okuyan birisi ne iş yapar? Hangi mevkiden başlar? Stajyer olarak hangi görevleri yapar?

Bu bölümden mezun olan abilerimin/ablalarımın görüşlerini almak isterim. Belki biraz uzun ve can sıkıcı oldu ama sadece benim işime değil birçok aklı karışık kişilerin cevaplarını yazabilirsiniz. Teşekkürler.

09 Ağustos 2015 Edit: 12 Temmuz'da tekrar işe girdim yaz ayımı değerlendirmek için. Belli bir süre bellboyluktan sonra resepsiyondayım şuan;

http://forum.donanimhaber.com/m_108847773/f_//tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweetnothing -- 9 Ağustos 2015; 19:48:52 >

• bro ben turizm otelcilik lisesi okudum ve bu senede 4 yıllık turizm düşünüyorum sen bu patavatsızlara bakma senin sadece ezileceğin yer staj dönemi olur okuldan mezun olunca dilinde gelişmişse iyi bi yerlere gelirsin kesinlikle. tabi her meslek de oldugu gibi zaman ve çaba ister kimse bedava bi yerlere gelmez direk müdür olacaksın die bişi yok ama bu hıyar ağalarının dediği gibi de en dipten başlamazsın yapacağın tek şey kendini sevdirmek dilini geliştirmek ki seni daha staj döneminde iş için kaparlar okulu bitirdiğin an otele gidersin resepsiyon vs rahat işlerde başlar yükselirsin ve Antalya, bodrum yanıp kül olmadıkca garanti meslek oldugunuda unutma

• cevap için tesekkurler yararli oldu. Lys5 e giricem ben bu 4 yillik turizm otel isletmeciligine uygun mu? Ornegin akdeniz uni. 4 yillik turizm otel isletme tm1 yazmis. Ygs6 olanlarlar 2 yillik. :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweetnothing -- 22 Ocak 2014; 13:20:00 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turizm isletmeciligi tm-1 ile aliyor. İktisat fakultesinde oluyor. Benim gecen sene tercih sacmaligindan dolayo bu bolumgelmisti. İlk baslarda bende sevinmedim arastirdim moralim bozuldu. Ama bakma onlara. Arkadasin dedigo gibi stajda ezerler o kadar. E tabi kendini gelostirmwn lazim. 5-6 seneye mudur olabilirsin bence. Otel sahibi bir kac arkadasi var babamin onlar demisti bana bunu. Sallamasyon degil yani. Tabi is staja-kendini gelistirmeye bakiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: jambon

Turizm isletmeciligi tm-1 ile aliyor. İktisat fakultesinde oluyor. Benim gecen sene tercih sacmaligindan dolayo bu bolumgelmisti. İlk baslarda bende sevinmedim arastirdim moralim bozuldu. Ama bakma onlara. Arkadasin dedigo gibi stajda ezerler o kadar. E tabi kendini gelostirmwn lazim. 5-6 seneye mudur olabilirsin bence. Otel sahibi bir kac arkadasi var babamin onlar demisti bana bunu. Sallamasyon degil yani. Tabi is staja-kendini gelistirmeye bakiyor

Yani ben yabanci dil sinavi ile (lys5) 4 yillik truzim otel isletmeciligi kazanamaz, okuyamaz miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweetnothing -- 22 Ocak 2014; 13:20:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sweetnothing

quote:

Orijinalden alıntı: jambon

Turizm isletmeciligi tm-1 ile aliyor. İktisat fakultesinde oluyor. Benim gecen sene tercih sacmaligindan dolayo bu bolumgelmisti. İlk baslarda bende sevinmedim arastirdim moralim bozuldu. Ama bakma onlara. Arkadasin dedigo gibi stajda ezerler o kadar. E tabi kendini gelostirmwn lazim. 5-6 seneye mudur olabilirsin bence. Otel sahibi bir kac arkadasi var babamin onlar demisti bana bunu. Sallamasyon degil yani. Tabi is staja-kendini gelistirmeye bakiyor

Yani ben yabanci dil sinavi ile (ygs6) 4 yillik truzim otel isletmeciligi kazanamaz, okuyamaz miyim?

Kazanamazsin diye biliyorum. Tm-1 ile aliyor cunku. Belki baska okullar ygs ile alabilir. Ama sanmiyorum dostum

• sweetnothing kullanıcısına yanıt
    Canım herkes boş konuşuyor gerçekten bak. Stajda da ezilmezsin inan bana ben Bolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi 3. sınıf öğrencisiyim şuan hala stajdayım ve o kadar rahatım ki iyiki puanım düşükte bu bölümde okuyorum diyorum . Satış Ve Pazarlama Departmanındayım oturduğum yerden iş yapıyorum hatta şuan sıkıntıdan bu siteye üye oldum . Ama gercekten turizm düşünüyorsan en az bir tane perfect dilin olması zorunlu . Benden sana tavsiye deneyimlerime dayanarak söylüyorum en revanşdaki diller Ingilizce ve Arapça :D :)
    inşallah istediğin olur bende dört yıllık istiyorum ama Boğaziçi İngilizce bölümünü düşününüyorum
  • çok açık ve net söylemek isterim sakın ama sakın bu bölümü okumayın otelde çalışmak için hele hiç okumayın alakası olmayan turizm bakanlığına dair turizm mezunu alınmayan mezunlarız düşünün artık.parasını verip tatile gelen bir kaç tane dengesizi memnun etmek bir yana kısacası okumayanlar sizin üstünüzde olur ve okumalarına gerek olmadan turizimde bir konuma gelebilirler
  • öncelikle merhaba ben mugla fethiye truzim yöneticiligi okuyorum 4 sınıf ögrencisiyim şuan amerika newyork da the ludlow hotelde staj yapıyorum okul gönderiyor 3000 dolar veriyorsun 7 ay staj eğitimi para alıyorsun tabikide günlük 47 dolar ve müdür yardımcısının yanında eğitim görüyorum ve ingilizcemi geliştiriyorum öncelikle bazı arkadaşlara gülüyorum iş yapmaz felan diye siz yatarak ne olmayı düşünüyorsunuz ? yanlış yorumlamayın başkalarınıda hayallerinden etmeyin biri yazmış işssizlerin uşagı oluyorsun diye peki tıp okusan ne oluyor ? 25 tl ücret karşılıgı adamları muane ediyorsun ve ne yaptıgın belli degil aldıkları 4-10 bin tl maaş oda şuan en yüksek en yüksek puan tıp zaten benim arkdaşım rixos otelde çalışıyor şuan 4.700 tl ile müdür yardımcısı 3 dili var ve daha 3 ay oldu yazın sen düşün yani kendini geliştir mecbur bırak insanları sana gelmeye iyi günler
  • Ben suan lise 2 deyim turizm ve Otelcilik okumayı düşünüyorum fakat bu yorumlar benim aklımı karıştırdı.
    lütfen bana biri bu konuda yardım etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aavvaannttaajj -- 22 Şubat 2015; 23:41:44 >
  • Arkadaşlar geçtiğimiz yaz elime bir fırsat geçti ve Sultanahmet'te güzel bir hotelde 3 aylık çalışma tecrübem oldu. Bu bölüm hakkında bana yeteri kadar bilgi verdi diyebilirim. Şu an zamanım yok fakat birkaç gün içinde tüm tecrübelerimi sizinle paylaşıcam, bu mesajı editlerim aynı zamanda ilk mesajıma da not şeklinde eklerim. Yardımcı olacağıma emin olabilirsiniz. Takipte kalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweetnothing -- 23 Şubat 2015; 23:34:46 >
  • Arkadaşlar bu konun devamı nerede?

• quote:

Orijinalden alıntı: sweetnothing

Arkadaşlar geçtiğimiz yaz elime bir fırsat geçti ve Sultanahmet'te güzel bir hotelde 3 aylık çalışma tecrübem oldu. Bu bölüm hakkında bana yeteri kadar bilgi verdi diyebilirim. Şu an zamanım yok fakat birkaç gün içinde tüm tecrübelerimi sizinle paylaşıcam, bu mesajı editlerim aynı zamanda ilk mesajıma da not şeklinde eklerim. Yardımcı olacağıma emin olabilirsiniz. Takipte kalın.

Bilgilendirebilir misin bizi hocam bolumle ilgili?

• Geçtiğiniz yaz evde oturuyordum boş boş, babam aradı ve sana iş buldum dedi. Bir arkadaşı sultanahmettte bir otelde müdürmüş. Bahsetmiş benim için bu yaz için iş arıyor diye boş geçirmesin sağolsun yardımcı oldular. Ertesi gün gittik görüşmeye, haziranın ikinci haftasında başladım garson olarak. 3 hafta sonra bellboyluğa geçtim ve eylülün 2. haftasına kadar öyle devam ettim.

İşin detayları şöyle:

Tabiiki bir işin okulunu okumak her zaman avantajdır. Ben turizm okumuyorum, düz lisede yabancı dil (ingilizce) bölümündeyim. Fakat işin teknik kısmında hiçbir zorlukta karşılaşmadım. İngilizceniz yeterli seviyede olursa (turizm ingilizcesi) her türlü geriye kalan işleri zaman içerisinde öğreniyorsunuz. Benim ingilizcem oldukça yeterliydi. Zaten hergün aynı şeylerle karşılaşıyorsunuz. Aynı istekler ricalar işler o gerekli yabancı kelimeler öğreniliyor hemen.

İlk 2 hafta geberdim desem yeridir. İlk iş tecrübem olması ve vücudumun bu tempoya alışık olmaması nedenler arasında. Garson olarak başladım demiştim. Açık büfe vardı servis yapmıyordum ben, otelin mutfak-kahvaltı bölümünde garsondum. İnsanlar istediğini alır geçerdi masasına sadece bulamadıkları birşey olursa sorarlardı ya da ekstra bir istekleri varsa söylerlerdi. Ben masadaki boşları alır kenara çekilirdim. Bulaşıkçı yıkar tabak çanakları ben kurulardım içeri servise hazır hale getirirdim. Kahvaltı saatinden sonra masalar silinir yerler süpürülür tuzluklar süsler kaldırılırdı. Böylece biterdi en yoğun servis kısmı.
    (Servis yaptığınız yerler: müdüre, müşterilere (masalara ya da oda servisi), lobide misafirlere, barda müşterilere vs..)
    (Turizmde garsonlukta gelecek yok arkaşlar onu söyliyim. En fazla garson şefi olursunuz devamı yok. Bardak tabak taşı sil geri koy böyle devam ediyor.)

3 hafta sonra müdürümüz beni bellboyluğa geçirdi. 1-2 hafta diğer bellboy arkadaşla aynı saate koydu vardiyamı ondan işi öğrendim daha sonra tek çalışmaya başladım. Şunu kesinlikle söyleyebilirim bellboyluk kesinlikle daha eğlenceli, karlı bir rütbe. Garsonluktan sonra müdür olmuş gibi hissettim. Bellboyluk şu şekilde oluyor: müşteri karşılama, valizleri taşı odayı göster tanıt bahşiş al. Odada bir sorun olur (televizyon açılmaz klima az soğutur vs.) bellboy gider halleder. Fakat gerektiğinde garsonluk kısmına bile geri dönebilirsiniz adam lazım olur. Tabii anlık olarak. Sorumlu olduğunuz bölge içerisinde, fakat nadirdir bu. Resepsiyon yardımcısısınızdır. Yeri geldiğinde (resepsiyon yemeğe gider, müdürün yanına gider, başka bir müşteri ile işi olur) resepsiyonda oturur gelen müşterilerle siz ilgilenirsiniz. Fakat artık burada İNGİLİZCE çok önemli bir yere sahip olmak zorunda. Anlamak ve anlaşmak zorundasınız aksi halde yeriniz olmaz orada. Zevkli iştir kesinlikle, özelliklle ben çoook rahat personellerin olduğu bir otelde çalıştım, bellboy olduktan sonra harika zaman geçirdim. 15.00-23.00 çalıştım çoğunlukla, geceye doğru Sultanahmetin havası çok güzel olur. Sakin olur hafiften, günün yoğunluğu azalmıştır.

(Bunun dışında bellboysanız müdür sizi bazı işler için oraya buraya yollayabilir, taşıma işi varsa yaparsınız, sizden rütbeli biri kişisel iş için bile yollar bankaya kargoya markete vs. Yapın ama işten yırtarsınız.)

(Müşterilerle ya da Turistler diyim konuşmak harikadır, çok zevklidir. Farkllı insanlar kültürler.. Hediye veren bile oluyor. Çünkü bir aile geliyor 1 hafta kalıyor otelde odasına kadar giriyosunuz yardımcı oluyosunuz gülüyorsunuz şakalaşmalar falan samimiyet kuruluyor. Yani neredeyse adamlar check out yaparken ''abi helal et hakkını hadi gene gel diyip su dökücek duruma gelebiliyorsunuz)

(her otelde bu kadar rahat olamazsınız onu söyliyim benim şansıma böyle denk geldi. bu yaz yine gidicem hayırısı ile lys sınavının geçmesini bekliyorum)

Sormak istediklerinizi cevaplarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweetnothing -- 11 Haziran 2015; 22:06:32 >

• Cok tesekkur ederiz hocam vakit ayirmissiniz, bizim icin bilgilendirici bir mesaj olmus. Ben aslinda daha cok lisans sonrasiyla ilgileniyorum. Bilkent Turizm ve Otel Isletmeciligi ilgimi cekiyor. Sizce buradan mezun olunca is mevkiimiz ne olur? Sonucta tecrubelisiniz bizden. Hic duyup gordugunuz oldu mu buna yakin bir durum? Otel ve Turizm Isletmeciligi, isin daha cok yonetici kismiyla ilgileniyor diye biliyorum. Bogazici ve Bilkent'teki ogrenciler de sivriliyormus. Siz ne dusunuyorsunuz acaba? Cok tesekkurler tekrardan

• Hocam şöyle söyliyim ben çalışırken yanımda yine benim yaşlarımda genç öğrenci arkadaşlar da vardı. Marmara ün turizm okuyan bir arkadaşta benim çalıştığım dönemde bellboydu. Fakat yakın zamanda resepsiyonluğa terfi edeceğine eminim çünkü 4 senedir o oteldeymiş lisedeyken stajer olarak başlamış. Kısaca zaman geçmesi şart gibi geliyor bana. Şahsen bu sektörde dipten başlamak zorundasın. Otel yöneticiliği ve işletmeciliği okudun/okuyorsun diye seni gelip otelin başına koymazlar veya resepsiyon yapmazlar hemen. Öyleki sevgilimin ablası da yöneticiliği ve işletmeciliği okuyor o da bir otelde bar bölümünde şuan. Umarım demek istediğimi anlamışsındır. Otelde bir süre öyle böyle çalışıp tecrübe kazanacaksın. Dilini çok iyi yap + başka dil öğren, farkını her türlü belli eder yükselirsin.
  • Cok sagolun hocam. Alakasiz baya ama Hukuk ve bilkent turizm arasinda kalsaydiniz ne secerdiniz acaba ?

• Bölüm karşılaştırması yapacak kadar bilgiye sahip degilim ve bu soru biraz kisisel, ben cevap vermesem en iyisi olur. İki bolumu de cok iyi arastir kararini kendin ver daha iyi olur

• Haklisiniz hocam. Aslinda turizm isi cok ilgimi cekiyor. Girisimci ve kendini gelistirmeye musait biri oldugumu dusunuyorum, isin icine turizm de girince ciddi olarak dusunuyorum. Fakat su son zamanlara kadar hukuk dusunuyordum hep. Soruyu soyle duzeltsem ve bu bolumu okursam sizce yazik etmis olur muyum desem cevabiniz ne olurdu sahsi olarak? Tesekkur ederim

• Hukuk bölümünü bilmiyorum, iş imkanlarını, calisma sekillerini yerlerini, yukselme imkanlarini hicbir fikrim. Belki gercekten turizmden cok daha iyi bir kariyer sunar sana bunu bilemem bolumu arastirmak sart o yuzden. Yardimci olamiycam bu konuda bir kiyaslama yapacak bilgiye sahip degilim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.