Şimdi Ara

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dünya çapında sanayi faaliyetleri geliştikçe buna bağlı olarak tehlikeli madde kullanımı da artış göstermektedir. Tehlikeli maddelerin taşınması ve kullanılması yüksek oranda risk içerdiğinden belirli güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Söz konusu tedbirlerin alınmadığı durumlarda can ve mal kaybı ise kaçınılmaz oluyor. Peki tehlikeli madde içeren faaliyetlerin denetimi nasıl yapıyor? Bu tür faaliyetlerin denetimi tehlikeli madde güvenlik danışmanı tarafından denetlenmeli ve risk oranı minimuma indirilmelidir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Sertifikası

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kimdir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı tehlikeli madde dolduran, boşaltan, paketleyen ve nakliyesini yapan firmaların ayrıca tank ve konteyner işletmecilerinin faaliyetlerinin güvenli bir şekilde icra edilebilmesini sağlayan alanında uzman kişilerdir. Tehlikeli madde danışmanlığı günümüz meslekleri arasında gösterilmektedir.

Kimler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olabilir?

Başlarda üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan herkes tehlikeli madde güvenlik danışmanı olabilirken 2017 yılında yapılan değişiklikle bu hak sadece Fen ve Mühendislik Fakültelerine ayrıca tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı bölümü mezunlarına verilmiştir. Bunun yanında tehlikeli madde danışmanı olabilmek için yüz karartıcı bir suçtan hüküm giymemek şartı da aranmaktadır. Nedir bu suçlar? Dolandırıcılık, insan kaçakçılığı, rüşvet, hırsızlık, gasp vb. suçlardan ceza almamak gerekiyor. Uzman olmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz bölümlerden mezun olmak yeterli değil. Mezunların bu konuda yetkili eğitim kurumlarından eğitim alması ve sınavda başarılı olmaları da gerekmekte. Bulut Akademi ile irtibat kurarak tehlikeli madde danışmanlığı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tehlikeli Madde Kursu

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Ne İş Yapar?

Tehlikeli madde danışmanları bağlı oldukları uluslararası anlaşma ve sözleşmelere göre denetimlerini gerçekleştirir ve tespit ettikleri aksaklıkları düzeltirler. Tehlikeli maddelerin bir yerden bir yere nakledilmesi, taşınması ve yüklenmesi esnasında ekipmanların denetimini yapar ve ilgili prosedürleri işletirler. Personele küçük çaplı eğitim faaliyeti düzenlerler. Herhangi bir tehlikeli durumla karşılaşıldığında işi durdurmak ve tehlike geçene kadar çevre güvenliğini sağlamak gibi görevleri vardır. 

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı konu ile ilgili yapılan tüm çalışmaları raporlamak ve bu kayıtları 5 yıl boyunca saklamakla yükümlüdür. Tutulan raporlarda denetlenen kişi, unvanı, denetlenen yer, tarih vesaat gibi hususlar belirtilir. Firma bir yılda elli ton ve üzerinde tehlikeli madde faaliyeti yapıyorsa uzman bulundurmak zorundadır. Tehlikeli madde uzmanı yapmış olduğu çalışmalarda hem işletmenin hem de çevrenin güvenliğini düşünmek zorundadır. Tehlikeli madde danışmanlığı eğitimlerinde tüm bu konular ve daha fazlası katılımcılara aktarılmaktadır. Bulut Akademi tehlikeli madde danışmanlık eğitimlerini almanın tam sırası. Belgenizi ne kadar çabuk alırsanız sektörde o kadar hızlı söz sahibi olabilirsiniz.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi Veren Kurumlar

Kimler Tehlikeli Madde Danışmanlık Eğitimi Almalıdır?

Eğitim alan kişilerin ne gibi avantajları olacaktır hep beraber bir bakalım. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı alanında kariyer yapmak isteyenler, tehlikeli madde taşıyan, paketleyen ve yükleyen firmaların yetkilileri ve  

tehlikeli madde uzmanı olmak isteyenler tehlikeli madde eğitimlerini alabilirler. Faaliyet alanı tehlikeli maddeler olan işletmelere danışmanlık hizmeti vermek isteyen serbest çalışanların da bu eğitimi alması gerekiyor. Sektöre başlangıç yapmak için tehlikeli madde eğitimlerini almak elbette ki çok önemli. Bu kapsamda eğitim kurumunuzu seçerken işin tüm inceliklerini sizlere öğretecek kaliteli bir kuruma başvurmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle hem sertifikanızı alır hem de mesleğinizi icra ederken acemilik dönemini çabuk atlatırsınız.

Bildiğiniz üzere son dönemde ülkemizde tehlikeli madde üretilmesi, taşınması, yüklenmesi ve boşaltılması esnasında büyük kazalar meydana geldi. Bu nedenle devlet tarafından da konunun üzerinde ağırlıkla durulduğunu söyleyebiliriz. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı ile ilgili bir gelecek planınız varsa mutlaka iyi bir eğitim kurumundan eğitim almanız gerekiyor. Aldığınız eğitimin kalitesinin mesleğinizde başarılı olmanın ilk yolu olacağını unutmamalısınız.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi

Kaynak: Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.