Şimdi Ara

Tecrübesizim, Yaptığım İş Yeterli mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    overclock konusunda az bilgim var ve tecrübesizim, fakat imzadaki sistemi kullanınca da yapmazsam ayıp olurdu diye düşünerek kendi çapımda bir şey yaptım ve bununla ilgili aklıma takılan bir kaç soru var, yardımcı olursanız çok sevinirim.

yaptığım iş şu; bios'a girerek sadece ama sadece "cool 'n' quiet" özelliğini kapattım. daha sonra da çarpan sayısını 16'dan 18'e getirerek işlemciyi 3.6GHz hıza getirdim. (stock fan ile)

sorularım ise şunlar;
    1. bu işlemi yalnız başına yapmak yanlış/sakıncalı mıdır? örneğin yanında ram'i de overclock yapmalı mıydım?
    2. bios'ta başka bi ayarı değiştirmeli miyim? çünkü dediğim gibi sadece ve sadece yukarıda yazdıklarımı yaptım.
    3. ram'i overclock yapmanın avantajı büyük müdür? yapılmalı mıdır?

şimdiden teşekkürler.

not: sistemde herhangi bir sorun olduğu için yazmadım, bilgi edinmek amacıyla soruyorum. sistem gayet sağlıklı çalışıyor.

• Merhaba,

İşlemci sıcaklığı tehlikeli sınırlara gelmiyorsa ve stabilite sağlanmışsa hiçbir sorun teşkil etmez. Ram'e yapacağın overclock günlük uygulamalarda pek fazla etkisini göstermeyecek olup stabiliteni tehlikeye sokabilir ( mavi ekran, restart vb gibi durumlar ) . 955 default voltaj ile 3.6 sınırına erişebilmekte, bunun üstü hızlar için ayrıca işlemciye voltaj vermen gerekicek ki buda sıcaklıkları aynı oranda arttıracaktır. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz stabilite sağlanmışsa. ( wprime95,linx gibi test programları ile yaklaşık 3-4 saat civarı test etmeni öneririm )
  • Tüm donanımın oldukça kaliteli duruyor özellikle de PSU
    OC konusunda ise senin işlemcini OC yapmıs bir çok kişi forumlarda paylaşıyor bunlara bakmanı öneririm. Oyunlarda her herhangi bir kasma söz konusu mu (1920*1080 4x AA ve 16x AF den bahsetmiyorum.Çünkü bazı oyunlarda Full HD de oynamak için bazı şeyleri düşürmen gerekecek yani sistem ne kadar iyi olursa olsun full hd de her şeyi ultra değil high yaparsan kasma yaşamassın)
    Neyse konya gelelim dediğim gibi ben intelin ilk çift çekirdeklisini voltaj artıramadığım anakartta kullanıyorum.
    EN ÖNEMLİSİ:BİRAZ RİSK ALACAKSIN. HER YERCE PCI FREKANSINI 100 E SABİTLE DERLER BENİM 118 YOKSA AÇILMIYOR PC .DENEME YANILMA BİR 6600 GT YAKMA DERKEN HALLEDERSİN(bEN YAKTIĞIMDAN BÖYLE DİYORUM YA)
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihburak95

Tüm donanımın oldukça kaliteli duruyor özellikle de PSU
    OC konusunda ise senin işlemcini OC yapmıs bir çok kişi forumlarda paylaşıyor bunlara bakmanı öneririm. Oyunlarda her herhangi bir kasma söz konusu mu (1920*1080 4x AA ve 16x AF den bahsetmiyorum.Çünkü bazı oyunlarda Full HD de oynamak için bazı şeyleri düşürmen gerekecek yani sistem ne kadar iyi olursa olsun full hd de her şeyi ultra değil high yaparsan kasma yaşamassın)
    Neyse konya gelelim dediğim gibi ben intelin ilk çift çekirdeklisini voltaj artıramadığım anakartta kullanıyorum.
    EN ÖNEMLİSİ:BİRAZ RİSK ALACAKSIN. HER YERCE PCI FREKANSINI 100 E SABİTLE DERLER BENİM 118 YOKSA AÇILMIYOR PC .DENEME YANILMA BİR 6600 GT YAKMA DERKEN HALLEDERSİN(bEN YAKTIĞIMDAN BÖYLE DİYORUM YA)

yorum için teşekkürler. fakat ilk mesajda belirttiğim gibi sistemde herhangi bir sorun yok. oyunlarda kasma da yok.

• O zaman OC size fazla gerekli değil demektir. İnsan elbette istiyor böyle bilgisayarım-- özellikler -- işlemci @ 3,80 Ghz filan. Ancak ekstra elektrik kaybı olsun anakarta fazla yüklenme olsun gerekene kadar yapma taraftarı değilim. mesala ekran kartına % 30 kadar oc yapmıştım oyunlarda fark yapmadı ben de geri aldım

Unutmayalım:OC=====ISI====Erken yaşlanma
  • başarılar
  • Öncelikle overclock deneme yanılma yöntemidir.Her donanımın kendine ait karakteristik yapısı vardır yani aynı seriden 2 adet işlemciye oc yapsanız dahi birisi daha fazla oc olabilme ihtimali vardır.İlk önce hızaşırtma demek voltaj demek voltaj ise ısı ısınan bileşenleri iyi bir şekilde soğutmanlısınAyrıca Overclcok yaptıktan sonra sistem kararlık testi yapman lazım 7/24 kullanabilmen için.Uzay montaj kullanmıyosan kasa içersindeki hava sülkülaysonu iyi olmalıdır.Başarılar diliyorum.Saygılarımla.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.