Şimdi Ara

TAVAN ISI VE SES YALITIMI KONUSUNDA YENİ TEKNİKLER (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
5
Favori
125.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dedektif,forumda bir yerde prosonicle ilgili yorulmların vardı okumustum ben de baktım senin linklerinden mantıklı duuryor ama yine forumdan ve netten okudugum kadarıyla sese,çocuk koşturmasına çare değilmiş.parası ,maliyeti sorun değil benim için yeterki çözüm bulayım.ben burada benim sorunumla karşılasan arkadaslardan yol göstermesini istiyorum.dedektik,sana özel mesaj atmıstım bu konuyla ilgili zaten,sanırım sen vazgectin ses yalıtımı yaptırmaktan...deneyimlerinizi alabilirm arkadaslar buna ihtiyacım var,çünkü delirmek üzereyim...
  • Yanlış yerlere bakıyorsun. Bazı şeyler subjektiftir, bence şöylesi iyi bence böylesi iyi diyebilir insanlar. Bazı şeyler ise bilimseldir. İki kere iki dörttür mesela, napsan beş etmez.

Çocuk koşuşturmalarının muhtemelen bass seslerini duyuyorsunuz. Ve o sesler malesef sadece tavandan gelmiyor. Yan duvarları dinleyecek olursan, muhtemelen oradan da geliyor. Hepsini tekniğine uygun kaplarım dersen, (gerçi dediğim gibi pahalıya çıkar ya..) sesi mesela tavanı ve yan duvarları iyi bir uygulamayla 5 cm lik kaya yünüyle yaklaşık %30 lara düşürebilirsin ki, bence dramatik bir iyileştirmedir ve rahatsız etmeyecek, hatta normal ortam gürültüleri ile kolay ayırt edilemeyecek seviyeye inebilir. Yüzer oda sistemi ile çok daha düşük seviyelere de indirebilirsin.

Foam board vs materyaller ısı yalıtımında kullanılmalarına rağmen, ses yalıtımında uygun maddeler değildir.

5er santim demek, tavan sağ, sol ön arka duvarlara 5 cm kaya yünü ve kaya yünü üzerine alçıpan ile, aslında ciddi bir küçülme demek. Eğer ev kendinin ise, değer. Yaptır. Gürültüden yana biraz rahat edersin. Eğer ev kira ise değmez.

Yan duvarları yapmıyım, sadece tavanı yapayım dersen, paranı boşa harcarsın.

Ha bir de şu var, sen bu yalıtımı yaptıktan sonra odan dışarıdan sıcaklığı almayacak ve dışarıya sıcaklığı vermeyecek. Kışın çok ekonomik gelebilir de, yazın kalabalık olabilecek bir oda için, bir klima sistemi gerekebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: meddah58

dedektif,forumda bir yerde prosonicle ilgili yorulmların vardı okumustum ben de baktım senin linklerinden mantıklı duuryor ama yine forumdan ve netten okudugum kadarıyla sese,çocuk koşturmasına çare değilmiş.parası ,maliyeti sorun değil benim için yeterki çözüm bulayım.ben burada benim sorunumla karşılasan arkadaslardan yol göstermesini istiyorum.dedektik,sana özel mesaj atmıstım bu konuyla ilgili zaten,sanırım sen vazgectin ses yalıtımı yaptırmaktan...deneyimlerinizi alabilirm arkadaslar buna ihtiyacım var,çünkü delirmek üzereyim...

Prosonic için kullanıcı yorumu:
    http://www.davulanahtari.com/viewtopic.php?f=80&p=66349

• arkadaslar yorumlarınız için tesekkürler...dedektif verdiğin linki bastan sona inceledim ..tabi sdymz;'nin yorumları da okurken hayli etkili oldu.prosonicle odada her yönde 5-6 cm daralma olmus ve dısarıya davul sesi gitmiyormus.peki dısarda davul calsalar sesi sana gelir mi?ya da tepende zıplasalar...işte bütün mesele bu...duvarlar canımı sıkıyor ama tavan umrumda değil istere 10 cm daralsın...bakalım arastırmaya aydınlanmaya devam..tesekkürler
  • quote:

peki dısarda davul calsalar sesi sana gelir mi?ya da tepende zıplasalar...işte bütün mesele bu...duvarlar canımı sıkıyor ama tavan umrumda değil istere 10 cm daralsın...

quote:

Orijinalden alıntı: sdymz
    Çocuk koşuşturmalarının muhtemelen bass seslerini duyuyorsunuz. Ve o sesler malesef sadece tavandan gelmiyor. Yan duvarları dinleyecek olursan, muhtemelen oradan da geliyor. Hepsini tekniğine uygun kaplarım dersen, (gerçi dediğim gibi pahalıya çıkar ya..) sesi mesela tavanı ve yan duvarları iyi bir uygulamayla 5 cm lik kaya yünüyle yaklaşık %30 lara düşürebilirsin ki, bence dramatik bir iyileştirmedir ve rahatsız etmeyecek, hatta normal ortam gürültüleri ile kolay ayırt edilemeyecek seviyeye inebilir. Yüzer oda sistemi ile çok daha düşük seviyelere de indirebilirsin.

Sesi tamamen kesmek için çok ciddi bir yatırım yapman lazım. Ve inşaat tekniği bakımından seni aşar. Hakkıyla uygulayabilecek birilerini bulman da sana bir araba parasına patlar. O yüzden unut.

%30lar senin o sesi tamamen duymamanı sağlamaz. Ancak rahatsız olmayacağın, bu yüzden o sesin farkına varmayacağın bir seviyedir. Hele odada tv vs başka bir ses kaynağı varsa, kulak kabartsan da duyamazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sdymz -- 3 Mayıs 2010; 19:30:26 >

• quote:

arkadaslar yorumlarınız için tesekkürler...dedektif verdiğin linki bastan sona inceledim ..tabi sdymz;'nin yorumları da okurken hayli etkili oldu.prosonicle odada her yönde 5-6 cm daralma olmus ve dısarıya davul sesi gitmiyormus.peki dısarda davul calsalar sesi sana gelir mi?ya da tepende zıplasalar...işte bütün mesele bu...duvarlar canımı sıkıyor ama tavan umrumda değil istere 10 cm daralsın...bakalım arastırmaya aydınlanmaya devam..tesekkürler

Prosonic'te zemin ve tavan için darbe sesini kesen ürünler var. Yani zemine-tavana ve duvarlara kaplanan ürünler farklı. Davul çalan arkadaş dikkat ettiyseniz 2 kat malzeme kullanmış. Bence komşu seslerini kesmek için tek kat malzeme yeterli olur. Böylece hem maliyet ucuz olur hem de oda daha az daralır.

• tamam..cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar...okullar kapansın bu işe muhakkak girişeceğim...şimdi ilk işim sivasta prosonic malzemeyi satan ve uygulayan yerler ile irtinbata gecmek olacak...gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim...tekrar çok ama çok tesekkrür ederim sizlere ...baki selam
  • quote:

tamam..cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar...okullar kapansın bu işe muhakkak girişeceğim...şimdi ilk işim sivasta prosonic malzemeyi satan ve uygulayan yerler ile irtinbata gecmek olacak...gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim...tekrar çok ama çok tesekkrür ederim sizlere ...baki selam

Sevglili Meddah58 arkadasım,
    sanırım seninle ayni dertten muzdaribiz....Bende dönem dönem gece calismak ve gündüz uyumak zorunda kaliyorum ve üst katima taşınan ailenin inanilmaz bir veledi var...Mütemadiyen kosturarak odalar arasi ring atiyor...Bir çok kez susturmak için çıktım,annesi binbir özür vs ama sonuçhep ayni çocuk işte...Ona da kizamiyorum...Apartmanın diger veledleri ile bulustulabilir mı ev gezmesi formunda ,duvarlari yumrukluyorum anca sesler azaliyor...ben artik şikayet etmekten bıktım,cocuk saniirm ciplak ayakla kosuyor deyip inan gidip ayakkabi alip anasına verip al bunu giydir de ses azalsin demeyi bile düşündüm..
    Yine şikayete gittigim bir gün ,kadının yine hamile oldugunu ögrenip yikilmiştim,şimdi 2 nci büyüdü ama büyük veled gibi degil...Eger hala foruma giriyorsan ,merak ediyorum uygulamayı yaptirdin mi dostum? Sonuc vs için bir sey diyebilir misin? Yaptırdı isen maliyet vs ne oldu? Ev kendi evim,ve en azından yatak odasına yaptırıp rahat uyumak istiyorum...
    Şimdiden tesekkurler,mesajını dört gözle bekliyorum dostum...
    Rumuz : UYKUSUZ :))))

• Üst kat komşu ayak ve eşya çekme seslerinden ben de çok sıkıntıdayım, en azından yatak odası için en etkili darbe sesi izolasyon çözümünü umarım bu forumda hep birlikte bulabiliriz. Üst katın tabanına değil de bizim tavana ve duvarlara uygulayabileceğimiz bir çare bulmalıyız.
  • Benim tavanda 25cm kalınlığında köpük var ama üst kat çocukları koştu mu gürültü geliyor. Neyseki rahatsızlık verecek kadar sık gürültü yapmıyorlar.
    Benim asıl derdim; şerefsiz müteahhit nasıl bir duvar yaptıysa çift daire olduğu için karşı komşum ile aynı duvarı paylaşan banyo ve yatak odasından komşumun nefes alma sesini bile duymam.
    Herüfler sanki benimle aynı dairede yaşıyorlar. Neyseki ateşli bir aşk hayatı yok.
  • köpük sadece ısı yalıtımı yapar da hem ses hem ısı için taşyünü alacaksınız keyfinize bakacaksınız. bu arada sadece tavana yaparak olmaz. komple çevrelemek lazım.
  • Mantar şilte diye bir ürün var internette topuk sesine karşı etkili olduğu söyleniyor ama üst kattaki komşunun tabanına döşendiğinde (parkenin altına vs.) etkili olduğu için sıkıntı. Tavana döşenen en etkili yöntem nedir acaba. Tam anlamıyla kesmese de ne oranda azaltır topuk ve yürüme sesini?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Benim tavanda 25cm kalınlığında köpük var ama üst kat çocukları koştu mu gürültü geliyor. Neyseki rahatsızlık verecek kadar sık gürültü yapmıyorlar.
    Benim asıl derdim; şerefsiz müteahhit nasıl bir duvar yaptıysa çift daire olduğu için karşı komşum ile aynı duvarı paylaşan banyo ve yatak odasından komşumun nefes alma sesini bile duymam.
    Herüfler sanki benimle aynı dairede yaşıyorlar. Neyseki ateşli bir aşk hayatı yok.

aynı problem eniştemlerdede vardı gecen yaz içden köpük üzerine alçi ve boya ile sorunu çözdü.allah kolaylık versin sana umarım sorununu çözersin

• Ben de birşey sormak istiyorum; dışı ısı yalıtımlı 15 katlı yeni binada, 7. kat kuzey cephe daire için içeriden oda duvarlarına yalıtım yaptırsak avantajı/dezavantajı ne olur acaba? Terleme vs yapar mı? Yalıtım yaptığımıza değer mi? Köpük, levha vs her ne ise kaça malolur?
  • Doğrudur, beton ısıyı ilettiği için o kadar olmasa da 50 santim beton 4 cm e tekabül eder (Mimar bir arkadaşım söylemişti bana)
  • Kardeş biz evin bir odası içten tamamen yalıtım yaptırdık hiç bir faydasını göremedik sebep ya tüm odaları yalıtım yaptırmadığımızdan ya da bütün apartmanın yalıtım yaptırmamasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gölge Haramisi

Kardeş biz evin bir odası içten tamamen yalıtım yaptırdık hiç bir faydasını göremedik sebep ya tüm odaları yalıtım yaptırmadığımızdan ya da bütün apartmanın yalıtım yaptırmamasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum

Hangi malzemeyi kullandınız?
  • strafor mu köpük mü öyle bir şeydi
  • eve içerden izolasyon yapmanın en kolay ve estetik yolu kesinlikle alçıpan kullanmaktır
    tavana yapacaksanız tavanı güzelce 5 cm kadar kalınlıkta çıtalarla yarım metre kadar aralıkta kare olacak şekilde tavana çakın
    sonrada aralarına uygun bulacağınız ses ve ısı izolasyon malzemelerini koyun
    bu malzemeler strafordan cam yününe kadar ve çok daha iyi hazırlanmış özel malzemelere kadar kolaylıkla bulunabilir
    bahaus gibi yapı marketlerde çeşit çeşidi sudna ucuz bunların
    sonra biraz zor kısım ama amatörlerinde altından bence kalkabileceği kısım geliyor
    alçıpanları alıp eve getiriyorsunuz bunlar 1.2 x 2.5 ebatlarında metrekaresi 9 kg ağırlığında yani yaklaşık 25 kg ağırlığında iki yanı karton kaplı arası alçı olan 1 cm kalınlığında malzemeler
    maket bıçağı ile dahi kesilebilir dümdüz saden alçı yapılabilen malzemelerdir
    Asma tavan gibi şeyler bunlarla yapılr zatende biliyorsunuzdur
    bun panelleri 2 arkadaş birazda youtube dan bakıp tavana tahtalara kendi vidaları ile vidalanacaklar
    sonra iki panelin bağlantı yerlerine ( yarım cm kadar korkmayın aralık bırakın) yine alçıpan satılan yerden alacağınız yapışkan fileyi yapıştırın
    tavan hazır geriye el becerinie kalan gözünüz alıyor ise girişeceğiniz ama bence denemekte fayda olan ipek alçı yani saten alçı yapma işi kalıyor
    onuda internetten araştırın büyükçe bir spatula ile deneye deneye yapın zımparayıda yaptımmı geriye su bazlı güzel bir boya kalıyor
    duvarlar ise yine aynı alçıpan ile aynı yöntemle yapabileceğiniz gibi çıta koymadanda bol alçı ile duvara yapıştırarakta yapabilirsiniz
    ama ben gönyesi zor olmasın diye yinede duvara bir kaç sıra çıta çakmanızı öneririm
    yine duvardada ev içinde demeden izolasyon yapın para değil çünkü o straforlar
    hem ses izolasyonu oluyor odada müzik dinleseniz kimse duymuyor hemde ısı izolasyonu oluyo
    dışarı cephesi olan duvarlarda zaten allahın emri izolasyon
    geriye yerler kalıyor oda çok kolay
    yerede laminant parke döşüyecek altına hasır denen izolasyon malzemesini koyacaksınız
    parkeyide kendiniz yapın hiç zor değil
    bir tane 30 tl ye satılan ucuz dekopaj ve yine 30 tl gibi vidalama makinesi alın bu işlere başlamadan önce
    bu izolasyonu yaparken hazır eliniz değmişken oda içine telefon tv modem gibi kablolarıda döşeyebilirsiniz
    hatta gözünüz alıyor ise havalandırma bile yapabilirsiniz biraz daha tavanı kalın yaparsanız
    sonuçta iptidai değil mükemmel bir iş ortaya çıkar
    kesinlikle oda eskisinden hem sıcak hem ses izolasyonlu hemde en önemlisi çok çok çok zarif şık olacaktır
    bu malzeme yani alçıpan eliniz yakışırsa cillop gibi yapar duvarları
    birde parkeyi döşeyince köşelere süpürgelik keser çakarsınız tavanada strofordan kartonpiyer yapıştırırsınız lamba etraflarında strafor kartonpiyer yaparsınız görenin dibi düşer

aklıma geldi ilave yapayım
    bu iş üstelik çokta ucuzdur
    alçıpanın m2 fiyatı 3.5 tl dir izolasyonun fiyatı ise söylemeye bile değmeyecek fiyatlardadır
    laminant ın m2 fiyatı 15 tl
    çıtalarda bahaus ta var onlarında 4 m si 3.5 tl
    artık hesaplayın bir oda 100 tl ye mi mal olur en fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erolkarax -- 16 Nisan 2012; 20:57:38 >

• Bizim evin yatak odasının bir duvarı yan komşunun mutfağı oluyor. Ayrıca yatak odasının bir duvarıda merdiven boşluğuna denk geliyor. Şimdi ben sadece odanın iki duvarını yalıtım malzemesi ile kaplasam yalıtıma etksi olurm acaba?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.