Şimdi Ara

Tarihte gelmiş geçmiş en akıllı en stratejik ve en büyük komutan hangi komutan? (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
725
Cevap
6
Favori
58.672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: faaty

quote:

Orijinalden alıntı: Noblé

quote:

quote:

quote:

Mustafa Kemal ve Fatih diyenler tarihten zerre anlamayan milliyetçilerdir. Onları boşverip ciddi olursak,

1. Büyük İskender: Küçük bir makedonya prensi iken, genç yaşta ve kısa sürede kendisinden daha güçlü persleri ve mısırlıları yenerek, devlet geçmişi olmasına rağmen bu bölgelerde köklü kültürel miraslar bıraktıgı için.
    2. Cengiz Han: Savaşmaktan başka birşey bilmeğen moğol kabileleri ile çok güçlü ve yerleşik asya devletlerini dize getirip, avrupaya korku saldıgı için.
    3. Napolyon: Birbirini katleden, bir türlü istikrarı sağlayamamış ve tüm avrupanın düşman oldugu fransız milletini 10 yılda avrupanın lideri yaptıgı için, 100lerce soyludan ünvanı alıp soylu olmamasına rağmen imkansızı başarıp imparator oldugu için.

Gördüğünüz gibi sonuçlar benim için önemli. O yüzden rommel iyi general diyenlere hani sonuç diye sorarım. Hannibal ondan kat kat iyidir, 2000 sene önce askerlerine cebelitarık ve pireneleri aşma ve hiç bilmedikleri yerlere gitme cesareti verdiği için. AMa sonuçta kaybetti, kaybetmese bir numara o olurdu benim için

Fatih diyen tarithten zerre anlamayan milliyetçilerdir demek. Çok önyargılı ve biliyormuş gibi konuşuyorsun. Sen onun yaşında oyun oynarken, o İstanbulu fethetti. Sen daha Türkçeyi tam bilmiyorken, o 6 tane dil biliyordu.

Fatih öncesi ve sonrası diye bir kavram var ve sen hala neler diyorsun. Bir sürü kişi Fatih diyor da bir sen mi akıllı hakaret ediyorsun, ayıptır.

fatihin neler yaptıgını biliyorum, kötülemiyorum, ama kesinlikle bir numara değil. yazdıkların zaten haklılıgımı çıkarıyor. milliyetçi refleks ile cevap veriyorsun

yani sen fatih büyük iskenderden, cengizhandan, timurdan daha büyük komutandı diyorsun öylemi?

Kimseyle kıyaslamadım, kıyaslamamda. Hepsi büyük insanlar. Sen Fatih diyenlerin tarih bilgisine hakaret ettiğin için karşılık verdim. Ayrı yıllarda yaşamış iki insan netice de şartlar neyi gerektirir bilinmez.

evet hepsi büyük insanlar.

ama fatih cengiz handan daha büyük komutan değil.

cengiz handan daha üstün pek çok özelliği var, ama komutanlıgı üstün değil.

cengiz handan daha üstün komutandır diyen bana açıklasın. yoksa ya cahildir ya milliyetçiliğinden öyle diyordur.

Cengiz Han acımasız ve kana susamış bir Lider, gözü kara. Bana göre Cengiz Han'dan korkulmasının sebebi bu, neredeyse herşeyin idam cezası varmış.

Cengiz Han, Fatih'ten çok daha büyük bir komutan olabilir ama bana göre tahta yakışacak biri var ise oda Mehmed'tir. Kültürü,zekası,edebiyatı,ahlakı ve gencecik yaşta başardığı onca şey, benim gözümde onu büyük bir Lider yapıyor.

Cengiz Han'la savaş açısından bir tutulması imkansız tabi, Temuçin önüne geleni kılıçtan geçirmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Shérlock Holmes

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Mustafa Kemal ve Fatih diyenler tarihten zerre anlamayan milliyetçilerdir. Onları boşverip ciddi olursak,

1. Büyük İskender: Küçük bir makedonya prensi iken, genç yaşta ve kısa sürede kendisinden daha güçlü persleri ve mısırlıları yenerek, devlet geçmişi olmasına rağmen bu bölgelerde köklü kültürel miraslar bıraktıgı için.
    2. Cengiz Han: Savaşmaktan başka birşey bilmeğen moğol kabileleri ile çok güçlü ve yerleşik asya devletlerini dize getirip, avrupaya korku saldıgı için.
    3. Napolyon: Birbirini katleden, bir türlü istikrarı sağlayamamış ve tüm avrupanın düşman oldugu fransız milletini 10 yılda avrupanın lideri yaptıgı için, 100lerce soyludan ünvanı alıp soylu olmamasına rağmen imkansızı başarıp imparator oldugu için.

Gördüğünüz gibi sonuçlar benim için önemli. O yüzden rommel iyi general diyenlere hani sonuç diye sorarım. Hannibal ondan kat kat iyidir, 2000 sene önce askerlerine cebelitarık ve pireneleri aşma ve hiç bilmedikleri yerlere gitme cesareti verdiği için. AMa sonuçta kaybetti, kaybetmese bir numara o olurdu benim için

Fatih diyen tarithten zerre anlamayan milliyetçilerdir demek. Çok önyargılı ve biliyormuş gibi konuşuyorsun. Sen onun yaşında oyun oynarken, o İstanbulu fethetti. Sen daha Türkçeyi tam bilmiyorken, o 6 tane dil biliyordu.

Fatih öncesi ve sonrası diye bir kavram var ve sen hala neler diyorsun. Bir sürü kişi Fatih diyor da bir sen mi akıllı hakaret ediyorsun, ayıptır.

fatihin neler yaptıgını biliyorum, kötülemiyorum, ama kesinlikle bir numara değil. yazdıkların zaten haklılıgımı çıkarıyor. milliyetçi refleks ile cevap veriyorsun

yani sen fatih büyük iskenderden, cengizhandan, timurdan daha büyük komutandı diyorsun öylemi?

Kimseyle kıyaslamadım, kıyaslamamda. Hepsi büyük insanlar. Sen Fatih diyenlerin tarih bilgisine hakaret ettiğin için karşılık verdim. Ayrı yıllarda yaşamış iki insan netice de şartlar neyi gerektirir bilinmez.

evet hepsi büyük insanlar.

ama fatih cengiz handan daha büyük komutan değil.

cengiz handan daha üstün pek çok özelliği var, ama komutanlıgı üstün değil.

cengiz handan daha üstün komutandır diyen bana açıklasın. yoksa ya cahildir ya milliyetçiliğinden öyle diyordur.

Cengiz Han acımasız ve kana susamış bir Lider, gözü kara. Bana göre Cengiz Han'dan korkulmasının sebebi bu, neredeyse herşeyin idam cezası varmış.

Cengiz Han, Fatih'ten çok daha büyük bir komutan olabilir ama bana göre tahta yakışacak biri var ise oda Mehmed'tir. Kültürü,zekası,edebiyatı,ahlakı ve gencecik yaşta başardığı onca şey, benim gözümde onu büyük bir Lider yapıyor.

Cengiz Han'la savaş açısından bir tutulması imkansız tabi, Temuçin önüne geleni kılıçtan geçirmiş.

Alıntıları Göster
    1-halid bin velid
    2-mustafa kemal atatürk
    3-cengiz han
    4-fatih sultan mehmet
    5-sezar

• quote:

Orijinalden alıntı: Ercan Yilin

1-halid bin velid
    2-mustafa kemal atatürk
    3-cengiz han
    4-fatih sultan mehmet
    5-sezar

Alıntıları Göster
    adam kendi konusunu unutmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: villager

adam kendi konusunu unutmuş

Alıntıları Göster
    Tamam ben tarihten hiç bişi anlamayan,saf falan böyle tiplemeleri kabul ederekten yine de MUSTAFA KEMAL ATATÜRK diyorum,diyalektik tarih mi yaptığınızı sanıyorsunuz anlamadım ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alper Tunga NOYAN

Tamam ben tarihten hiç bişi anlamayan,saf falan böyle tiplemeleri kabul ederekten yine de MUSTAFA KEMAL ATATÜRK diyorum,diyalektik tarih mi yaptığınızı sanıyorsunuz anlamadım ki.

halid bin velidi bilmiyormusun? 100 den fazla savaş kazanmış 3000 kişilik ordusuyla 100.000 kişilik bizans ordusunu yenmiş bir komutan nasıl olurda atatürkü geçemez tamam atatürkte çok çok büyük bir komutan hatta halid bin velidden sonraki en büyük komutan ve sakın atatürk düşmanıyım zannetmeyin kemalistçiyim ama doğruları söylüyorum napolyon büyük iskender timur atilla bunların hepsi halid bin velidin yaptıklarını yapamazlar dünyanın gelmiş geçmiş en iyi en büyük en stratejik komutanı halid bin veliddir.

• Tamamen objektif olarak diyorum tabiki Halid Bin Velid
  • quote:

quote:

halid bin velidi bilmiyormusun? 100 den fazla savaş kazanmış 3000 kişilik ordusuyla 100.000 kişilik bizans ordusunu yenmiş bir komutan nasıl olurda atatürkü geçemez tamam atatürkte çok çok büyük bir komutan hatta halid bin velidden sonraki en büyük komutan ve sakın atatürk düşmanıyım zannetmeyin kemalistçiyim ama doğruları söylüyorum napolyon büyük iskender timur atilla bunların hepsi halid bin velidin yaptıklarını yapamazlar dünyanın gelmiş geçmiş en iyi en büyük en stratejik komutanı halid bin veliddir.

Ercan yine başlamışsın kesin konuşmalara. Doğruları söylemiyorsun, sadece kendi doğrularını söylüyorsun. Her komutanın yaşadığı yıla ve şartlara göre yaptığı büyük şeyler var, bunları kıyaslamak doğru olmaz. Halid bin velid'den sonra en büyük komutanın Atatürk olması çok saçma, iki büyük liderinde aralarında yıllar fark var, bu arada hiç mi lider görmedik? gördük. O yüzden kelime olsun diye araya kelime katma. Ayrıca mükemmel, yenilgisiz bir komutan olabilir ama en stratejik komutanlar sırasına Odysseus, Hannibal, Napolyon girebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shérlock Holmes -- 29 Ekim 2012; 14:29:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hashim41

halid bin velid "allahın kılıcı"
    selahaddin eyyübi

Alıntıları Göster
    1_Hannibal (Roma ordusunun yanında bir sinek büyüklüğünde kalacak bir ordu ile Roma'yı alan ve sonra tekrar Romalılara veren kraldır)

2_Mustafa Kemal ATATÜRK (Ordusu olmayan bir ülkeyi önce çanakkale'de 4 büyük devlet ile savaşıp(Yıldırım hızı ile) daha sonra küllerden bir elmas yapıp bunu Türk halkının kendi özgür iradesine sunan gelmiş geçmiş en yüce Türk Kahramanıdır)

3_Napoleon Bonaparte (Tarihte Rusya bir bütünken Rusya'yı ele geçiren tek imparatordur)

• quote:

Orijinalden alıntı: _NorthWestern_

1_Hannibal (Roma ordusunun yanında bir sinek büyüklüğünde kalacak bir ordu ile Roma'yı alan ve sonra tekrar Romalılara veren kraldır)

2_Mustafa Kemal ATATÜRK (Ordusu olmayan bir ülkeyi önce çanakkale'de 4 büyük devlet ile savaşıp(Yıldırım hızı ile) daha sonra küllerden bir elmas yapıp bunu Türk halkının kendi özgür iradesine sunan gelmiş geçmiş en yüce Türk Kahramanıdır)

3_Napoleon Bonaparte (Tarihte Rusya bir bütünken Rusya'yı ele geçiren tek imparatordur)

Alıntıları Göster
    Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmed.

• quote:

Orijinalden alıntı: Campeón

Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmed.

Alıntıları Göster
    Fatih Sultan Mehmet diyenler neden öyle diyor merak ettim doğrusu. Kuru Milliyetçilik gibi geliyor.

Halid bin Velid'dir bence. Müslüman değilken de, Müslüman olduktan sonra da, girdiği hiçbir savaşı kaybetmemiştir.

Ama bunun için adaylarım:

Cengiz Han
    Sun Tzu
    Kurtcebe Noyan
    Büyük İskender
  • quote:

quote:

quote:

Ercan yine başlamışsın kesin konuşmalara. Doğruları söylemiyorsun, sadece kendi doğrularını söylüyorsun. Her komutanın yaşadığı yıla ve şartlara göre yaptığı büyük şeyler var, bunları kıyaslamak doğru olmaz. Halid bin velid'den sonra en büyük komutanın Atatürk olması çok saçma, iki büyük liderinde aralarında yıllar fark var, bu arada hiç mi lider görmedik? gördük. O yüzden kelime olsun diye araya kelime katma. Ayrıca mükemmel, yenilgisiz bir komutan olabilir ama en stratejik komutanlar sırasına Odysseus, Hannibal, Napolyon girebilir.

bunlar benim doğrularım değil sende bunu anlamıyorsun ben bunları kitapta okudum zaman farkının dönem farkının bir önemi yok.bana göre en büyük komutan halid bin veliddir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

bunlar benim doğrularım değil sende bunu anlamıyorsun ben bunları kitapta okudum zaman farkının dönem farkının bir önemi yok.bana göre en büyük komutan halid bin veliddir.

Alıntıları Göster
    Olaylara biraz daha iyi bakmak lazım.

Halid Bin Velid çok cesurdu. Ama cesareti arkasında hiç bir şeyi düşünmediği için geliyor. Gemileri yakan Tarık Bin Ziyad'ta öyle. Diğer taraftan Fatih Sultan Mehmet, İskender, Sezar ve Cengiz Han gibi hatta Alpaslan gibi komutanlar ellerinde bir güç varken bir şeyler yapan insanlar.

Ben olaya Çanakkale'yi katmıyorum. Çünkü Çanakkale Savaşında da iyi kötü gücümüz vardı. Ancak Benim gördüğüm en yüksek askeri deha şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Yokluktan bir ordu oluşturmuştur. Askeri siyaseti de iyi bilmektedir. Sivas'a kongre yapmak için gittiği gün halk onu sevinçle kucaklarken, ertesi gün İstanbul'dan emirle hakkında tutuklama kararı olan, şehrin sırt çevirdiği neredeyse yanlızları oynayan bir adam savaş zekası ile bir milletin kurtulmasında önderlik etmiştir.

Bir çok komutan savaş kazanabilir ama, hemen hiç bir komutan Mustafa Kemal gibi deha sahibi olabileceğini düşünmüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

quote:

Orijinalden alıntı: ercan yılın

quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

"Allah'ın Kılıcı" mağlubiyet görmemiş Halid bin Velid elbette...

http://tr.wikipedia.org/wiki/Halid_bin_Velid

vikipedini okudum ve tüylerim diken diken oldu bence halid bin velid olabilir

Kendisinin üstün savaş dehasını anlamak için Yermük ve Mu'te savaşlarını incelemek lazım.
    100 bin kişilik bir orduyu 3 bin kişilik bir ordu ile bozguna uğratan namı değer Seyfullah.
    Ruhuna bin ruhum feda olsun...

Sen diyorsan okumak lazım vikipedia yı :)

• quote:

Orijinalden alıntı: X Files

Halid Bin Velid çok cesurdu. Ama cesareti arkasında hiç bir şeyi düşünmediği için geliyor. Gemileri yakan Tarık Bin Ziyad'ta öyle. Diğer taraftan Fatih Sultan Mehmet, İskender, Sezar ve Cengiz Han gibi hatta Alpaslan gibi komutanlar ellerinde bir güç varken bir şeyler yapan insanlar.

Ben olaya Çanakkale'yi katmıyorum. Çünkü Çanakkale Savaşında da iyi kötü gücümüz vardı. Ancak Benim gördüğüm en yüksek askeri deha şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Yokluktan bir ordu oluşturmuştur. Askeri siyaseti de iyi bilmektedir. Sivas'a kongre yapmak için gittiği gün halk onu sevinçle kucaklarken, ertesi gün İstanbul'dan emirle hakkında tutuklama kararı olan, şehrin sırt çevirdiği neredeyse yanlızları oynayan bir adam savaş zekası ile bir milletin kurtulmasında önderlik etmiştir.

Bir çok komutan savaş kazanabilir ama, hemen hiç bir komutan Mustafa Kemal gibi deha sahibi olabileceğini düşünmüyorum.

çok doğru söylüyorsun fatih sultan mehmet kanuni sultan süleyman sezar napolyon hatta adolf hitler ellerinde bir ton ordu olduğundan dolayı savaşları kazandılar hepsinin yüz binlerce hatta milyonlarca askeri vardı.o kadar asker bendede olsa bende onlar gibi her savaşı kazanırım zor birşey değil.örneğin cengiz hanın ordusu 1 milyondu.o ordu sayesinde asya kıtasını fetedebildi.istanbulun fethinde fatih sultan mehmetin ordusu 300.000 kişiydi.bizans ordusu ise sadece 10.000 kişiydi.ama atatürk halid bin velid sun tzu gibi komutanlar hiç askerleri olmadan savaş kazandılar.bu yüzden dünyanın gelmiş geçmiş en iyi komutanlarıdırlar.

• quote:

selahaddin eyyübi

Alıntıları Göster
    Şimdi tarihi değerlendirirken o günün şartlarını gözüme getiriyorum.İskender zamanında yanında aristo sayesinde helenleri kendi etrafında topladı ve dünyaya hükmetti.O zamanlar zaten büyük ordular,büyük devletler yoktu o coğrafyada.Sadece perslere karşı büyük bir zafer kazanıp hint coğrafyasına kadar hakim olmuştur.

Adolf hitler kesinlikle değil bir kere.Eğer adolf hitleri bu listeye koyarsanız enver paşa hitlerden çok daha büyük işler yapmıştır gücü doğrultusunda.

Mete türkleri tek bayrak altında birleştirdi o dönem hakkında çok az bilgi var bunu nasıl yaptı hiçbir fikrim yok.Ancak onluk sistem müthiş bir uygulamadır.

Attila'nın bence iskenderden aşşağı kalır yanı yok.Yalnız attilanın çok zeki olmadığını düşünüyorum,yanında aristo gibi bir adam olsaydı herhalde tüm dünya tarihi baştan yazılırdı.

Cengiz han; bu adam da liderlik özellikleri mi yoksa zekası ile mi moğolları birleştirdi bilemiyorum.Her ne kadar türk tarihinin en sevilmeyen adamı olsa da hem çine hem türklere hem araplara karşı bu kadar destansı mücadele vermek için gerçekten de müthiş bir taktiksel plan gereklidir.

Halid bin velid kesinlikle müthiş bir komutandır.Bunu müslümanı ve müslüman olmayan herkes kabul eder ve böyle söyler.En azından youtube de açıp ingilizce en iyi komutanlar felan yazarsanız ilk 10 içinde kesinlikle görürsünüz.

Atatürk bence gerçekten türk tarihimizin en büyük komutanlarından.Trablusgarp,çanakkale savaşları bize bunları gösterdi.

Bana göre türk tarihinin en zeki,en stratejik adamı ise II. Abdülhamittir.Bu benim düşüncemdir.Bunu okuduğum bir çok kitaba göre söylüyorum.Kötü zamanda geldi, üniversite hocalarına da sorun; osmanlının son padişahı kim diye.... birçoğu size abdülhamit diyeceklerdir.

Fatih, o toplar o gemi olayları gerçekten de müthiş bir deha ister.Hem de o yaşta... Söyleyecek söz yok fatih hakkında.

Osman bey ,hani ilk okulda tarih dersinde hep söylerler osmanlının gelişme nedeni anadolunun iç mücadelelerine girişmeme bizansa yönelme diye...
    Şimdi o dönemin şartlarını gözünüze getirelim,küçük bir beyliksiniz sonuçta elinizde askerler var sığırlar var.Geleneksel türk aşiretleri ve bu aşiretler hakim olma çabası içinde ki anadolu beyleri.Bir taraftan da moğolları unutmayalım.Karşınızda ise ne olursa olsun bir bizans var.Şehirleri var tekfurları var düzenli ordu birlikleri var...
    Osman bey ne yaptı hepiniz biliyorsunuz zaten.Buınları planlamak şimdi bize çok kolay geliyor bizans zayıftı şöyleydi böyleydi.Önemli olan osman beyin bunu düşünmesi ve korkmadan bizansa atlarını sürmesi.Bu da osman beyi hiç te yabana atılacak biri olmadığını gösteriyor.Ayrıca evlilik olaylarını,vergi olaylarını,türkmen olaylarından hiç bahsetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mega Therion -- 31 Ekim 2012; 13:58:41 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: X Files

çok doğru söylüyorsun fatih sultan mehmet kanuni sultan süleyman sezar napolyon hatta adolf hitler ellerinde bir ton ordu olduğundan dolayı savaşları kazandılar hepsinin yüz binlerce hatta milyonlarca askeri vardı.o kadar asker bendede olsa bende onlar gibi her savaşı kazanırım zor birşey değil.örneğin cengiz hanın ordusu 1 milyondu.o ordu sayesinde asya kıtasını fetedebildi.istanbulun fethinde fatih sultan mehmetin ordusu 300.000 kişiydi.bizans ordusu ise sadece 10.000 kişiydi.ama atatürk halid bin velid sun tzu gibi komutanlar hiç askerleri olmadan savaş kazandılar.bu yüzden dünyanın gelmiş geçmiş en iyi komutanlarıdırlar.

Barcayi bana verseler ben de sampiyon yapardim.

• quote:

selahaddin eyyübi

Alıntıları Göster
    HZ MUHAMMED SAV.

Halid Bin VElid.

Selahaddin-i Eyyubi.

Fatih Sultan Mehmed Han.

Mustafa Kemal Atatürk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ottoman_solider -- 30 Ekim 2012; 11:13:45 >
  • quote:

selahaddin eyyübi

Alıntıları Göster
    selahaddin eyyubi de fena değildir
  • quote:

Orijinalden alıntı: neuro

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Hayret Kenan Komutan diyen çıkmamış.
  • Samet Aybaba.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.