Şimdi Ara

Tanrı olmasını istediğimiz için mi var?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yoksa o bizleri bir tanrı arayıp ona iman etmeye meyyal halde mi yarattı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• anlatılagelen ilahiyatta bu sorunun cevabı çok basittir ve en anlaşılabilir cevap da budur diye düşünebiliriz.

............

anlatılan ilahiyat, ilahın ölümü ve isyanı bilmediği hususu üzerine kurgulanmıştır. insan ise ölüm ve isyan konusunda bilgi veren yegane kaynaktır. hatta daha ileri gider bütüncül düşünürsek ölümün isyanı konusunda bilgi veren tek kaynak insandır.

............

her türlü ölümü ve her türlü isyanı yaşayabiliriz. kahırdan tutun maddiyatın en çetrefillisine kadar her türlü ölüm-isyan karışımını yaşayabiliriz.

............

tefekkür denen iklimle alakalı düşünürsek ölüm ve insan iki ayrı varoluştur. bu açıdan ölüm ilahi kudretten kaçmış ya da beden kazanabileceği bir şey aramış olabilir.

totalde ölümü korkutan veya onu dahi isyan ettirecek bir oluşumun varlığı test ediliyor olabilir.

.............

ilahi kudretin kendisine ait vasıfları hakkında bilgi verişleri mevcut. cennet ve cehennem gibi iki ayrıksı yer olsun. bu yerlerde ilahi kudretin cinnet geçirtebilecek hali onun zatının apaçık zulmu olarak gözükebilir.

yani adaletin cennet veya cehennem olarak tecellisine ilahın cinnet denen şekle sokacak şekilde nazarı mevcut olabilir.

....................

adaletin ne olduğu önemli değil önemli olan ilahın gerekirse gözüküp adaleti dahi sorgulayabilecek şekilde bir nazarının olduğu gereçeğidir.

...............

yukarısı ve aşağısını toplarsak ölümün isyan ettiği bir adalet anlayışının ilahi kudretin nazarındaki cinnetini anlamlama açısından bir yaratılış kurgusu oluşturulabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

anlatılagelen ilahiyatta bu sorunun cevabı çok basittir ve en anlaşılabilir cevap da budur diye düşünebiliriz.

............

anlatılan ilahiyat, ilahın ölümü ve isyanı bilmediği hususu üzerine kurgulanmıştır. insan ise ölüm ve isyan konusunda bilgi veren yegane kaynaktır. hatta daha ileri gider bütüncül düşünürsek ölümün isyanı konusunda bilgi veren tek kaynak insandır.

............

her türlü ölümü ve her türlü isyanı yaşayabiliriz. kahırdan tutun maddiyatın en çetrefillisine kadar her türlü ölüm-isyan karışımını yaşayabiliriz.

............

tefekkür denen iklimle alakalı düşünürsek ölüm ve insan iki ayrı varoluştur. bu açıdan ölüm ilahi kudretten kaçmış ya da beden kazanabileceği bir şey aramış olabilir.

totalde ölümü korkutan veya onu dahi isyan ettirecek bir oluşumun varlığı test ediliyor olabilir.

.............

ilahi kudretin kendisine ait vasıfları hakkında bilgi verişleri mevcut. cennet ve cehennem gibi iki ayrıksı yer olsun. bu yerlerde ilahi kudretin cinnet geçirtebilecek hali onun zatının apaçık zulmu olarak gözükebilir.

yani adaletin cennet veya cehennem olarak tecellisine ilahın cinnet denen şekle sokacak şekilde nazarı mevcut olabilir.

....................

adaletin ne olduğu önemli değil önemli olan ilahın gerekirse gözüküp adaleti dahi sorgulayabilecek şekilde bir nazarının olduğu gereçeğidir.

...............

yukarısı ve aşağısını toplarsak ölümün isyan ettiği bir adalet anlayışının ilahi kudretin nazarındaki cinnetini anlamlama açısından bir yaratılış kurgusu oluşturulabilir.
    Hocam sizin yazdıklarınızı okuyorum. Sanırım bilerek karışık yazıyorsunuz. Belki de aklınızdakileri en kolay bu şekilde ifade edebiliyorsunuzdur ve asıl sorun bendedir bilemeyeceğim. Yazdığınız yazıyı birkaç kez okudum. Anlamaya çalıştım ve anlayamadım. Benim için daha sade bir dille tekrar yazar mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1DF3AA226 -- 24 Nisan 2018; 17:40:34 >

• ilahiyat çerçvesinde düşünürseniz; insan ölür ve isyan eder bir varlıktır.

ilahi kudret ise bu kavramları bilmez. her şeye kadir olduğu için o ölümü bilmez ve onun katında isyan edemezsiniz. bu konularda insan ilahi olana bilgi verir denebilir.

.....................

bu bir varsayım sonuçta ancak kuvvetli bir varsayımdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

ilahiyat çerçvesinde düşünürseniz; insan ölür ve isyan eder bir varlıktır.

ilahi kudret ise bu kavramları bilmez. her şeye kadir olduğu için o ölümü bilmez ve onun katında isyan edemezsiniz. bu konularda insan ilahi olana bilgi verir denebilir.

.....................

bu bir varsayım sonuçta ancak kuvvetli bir varsayımdır.
    Peki hocam benim asıl demek istediğim şu idi. İçimizde bir tanrıya inanma isteği var.(en azından benim vardı ve inananlara baktığım insanların pek çoklarında var diyebilirim) Bu Allahın olmadığına kanıt mıdır yoksa Allah Allahı bulmamız için içimize ona karşı bir istek yaratmış olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1DF3AA226 -- 24 Nisan 2018; 19:36:33 >
  • yaradan insanı yaratırken isteği koymuş ve insanı da aciz yaratmış ki azmasın en kuvvetli istek tüm aczini halledebilecek bir güce sığınma isteği işte iman eden bunun bilincine varır kendini bilir rabbini tanır itaat eder
    iman etmek istemeyen bu isteği bilir ve insanlar arasında bazılarını (genelde peygamber ve iktidarı suçlarlar) insanları bu duyguları kullanarak aldattığını iddia eder isyan eder yaradanı da inkar yoluna gider

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhmt042 -- 24 Nisan 2018; 19:32:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

yaradan insanı yaratırken isteği koymuş ve insanı da aciz yaratmış ki azmasın en kuvvetli istek tüm aczini halledebilecek bir güce sığınma isteği işte iman eden bunun bilincine varır kendini bilir rabbini tanır itaat eder
    iman etmek istemeyen bu isteği bilir ve insanlar arasında bazılarını (genelde peygamber ve iktidarı suçlarlar) insanları bu duyguları kullanarak aldattığını iddia eder isyan eder yaradanı da inkar yoluna gider
    İçinde bir tanrıya boyun eğme isteği olduğu için tanrıya inanıyorsun. Ben ise o evreleri aştım. Şuan bilinçliyim senin değiminle ''İnkarcı''yım. Zamanında bu istek güçsüz insanlar tarafından tanrılar yaratılmasına sebep oldu ve bunu her çocuğa empoze ettiniz. Ben de o çocuklardanım. Sonra tanrıyi bizim yarattığımız gerçeğini görünce büyük bir şok yaşamıştım. Şuan emin olduğum bir şey varsa o da şudur. Kul değil özgür bir birey olmak çok daha güzel bir his. Artık bir tanrıya ihtiyaç duymuyorum.

• geçmiş peygamber kıssalarına bak hep kendini bir şey sananlarla dolu bir tarih istediğiniz kadar inkar edin yazılısı da var sözlüsü de neredeyse her kültürde peygamber olma ihtimali yüksek yaşadığı topluma yön vermiş vermeye çalışmış insanlar var inkar edenlerin akibeti de biliniyor eh bu saatten sonra ikimize de bekleyip görmek düşüyor zaten ömür dediğin ne ki 42 yaşındayım anlat desen bir ayını anlatabilir miyim ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

geçmiş peygamber kıssalarına bak hep kendini bir şey sananlarla dolu bir tarih istediğiniz kadar inkar edin yazılısı da var sözlüsü de neredeyse her kültürde peygamber olma ihtimali yüksek yaşadığı topluma yön vermiş vermeye çalışmış insanlar var inkar edenlerin akibeti de biliniyor eh bu saatten sonra ikimize de bekleyip görmek düşüyor zaten ömür dediğin ne ki 42 yaşındayım anlat desen bir ayını anlatabilir miyim ki
    Saygı duyarım.
  • Eh eh tüng kardeşim o kadar yandın şimdide felsefeye mi başladın valla üzülüyorum sana

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: General Tao

Eh eh tüng kardeşim o kadar yandın şimdide felsefeye mi başladın valla üzülüyorum sana
    Üzülecek bi durum yok kardeşim. Yandığım doğru. Yaşama aşkıyla kavruluyorum hatta yanmak ne.
  • Insanalrin buyuk kisminin bir seylere inanmasinon nedeni mayasinda olmasi degil dinin sorgulama ve ogrenmeye tesvik etmesi yerine inanma ve sorgulamamayi istemesidir.

Zira sorgulama ve ogrenme zahmetlj ve mesakatlidir.

Oysa inanmak ve sorgulamamak kolaydir.

Ve tembel insan tarafindan kabul gorup benimsenmesi yanlista olsa rasyoneldir.

Belirli bir bilgi seviyesine ulasan insanalrin en mutevaziso dini elearirken vogu yaratici da elestirmeye baslamaktadir.

Bu basli basina bir datadir da anlamak isteyene..

Basite indirgemek adjna ornekleme yapmak gerekirse.

Ben kralinizim

Ayda size 30 alrin veriyorum.

Istedigiki yapar iatedigim sekilde hareket edebilirim.

Yemeniz icmeniz bana ait verdigime itiraz edemezsiniz.

Karsiaki kralda ay basinda herkese 30 altini veriyor

Beni kral kabule din

Okumak kendini gelistirmek isteyen herkes kutuphanemden iatedigi selildw faydalanabilir.

Verdigim altjnla kendinize is kurup hayatini odame ettirin.

Bundan sknra tum hayatinizi kendjniz kanacaksinoz

Derse

Insanalrin buyuk kismi garanti ve deavmliligi olacagindan koleligi isteyen krali sececektir.

Dusunsenize okuyacak calisacak hesap yapacak kendiniz korumak ivin risk alacak cak cek cik vs vs..

Ne geregi var.

Iste dinde budur.

Orta doguda dini sihirle cekip alin devletlerin omurleri 1 haftadir..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.