Şimdi Ara

Tanrı'nın amacı (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
135
Cevap
2
Favori
4.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    quote:

Yaratan bir şeyi yaratmasa ona kim yaratıcı diyecek ?

bu herseyi aciklamiyor mu sence? yaratici birseyler yaratip kendisine yaratici denilmesine ihtiyac duymus olmuyor mu?
  • Amaç bizim ihtiyaç duyduğumuz bir şey. Herhangi bir şey'i yapmakta aradığımız motivasyondur. Tanrının herhangi bir amaca ihtiyacı olması söz konusu bile değil. Tabi aslında dolaylı olarak neden bizi yarattığı kastediliyor ama zaten yine hemen hemen aynı şeye denkgeliyor.
    Tanrı'nın bize ihtiyacı olmamasına rağmen bizi yaratmasının herhangi bir nedeni olamaz. Bizim zihinsel seviyemizde bunun bir karşılığı olamayacağı kanaatindeyim.
    Biraz abarttıığım tabi bazı şeylerin bizim seviiyemizde de kısmi karşılıkları olabilir ama sonuçta biz burada test ediliyoruz zaten daha kendi vücudumuzun nasıl çalıştığını bilemezken böyle sorulara vakıf olmayı beklememek lazım.

Tanrının neden din gönderdiği de bence yukarda yazdığım sebeplerden ötürü tam anlayamacağımız bir şey (tanrı istemediği sürece tabi), ama benim yorumum: Testi geçmemizin ön koşulu dine inanmak değil ama dine inanmamız aslında işimizi kolaylaştırıyor. Testi geçmemiz allahın takdirinde allah bize kaldıramacağımızdan fazla yüklenmeyeceğini söylüyor. Dinler de bence bu yüzden gönderilmiş olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alialparslan -- 29 Nisan 2017; 1:42:37 >

• Yaramaz bir çocuğun, çocuk olduğu için vicdan duygusu gelişmediğinden, küçük hayvanlara, böceklere işkence yaparak, büyüteç tutarak yakması vb. deneyler yapması, vakit geçirmesi gibi, Tanrıda bizle uğraşıyor olabilir. Yok böyle değil, bir "yetişkin"se, hepimizden nefret ediyor demektir. Özellikle müslümanlardan. En az yahudilerden nefret ediyor diyebilirim. Belkide yarattığı dünyalardan, başarısız olanlardan biri olduğumuz için, öyle bırakmış ilgilenmiyorda olabilir ama bu zayıf bir ihtimal. Dünya üzerinde insan dışındaki canlılar gayet başarılı. Dandik olan insanlar. Ama ne olursa olsun tanrı bir "erkek" olmalı;

Tanrı'nın amacı

• Bu yaziyi bir ateist olarak yaziyorum dostlar

Kimseye inanci yuzunden yuz cevirmedim. Esim muslumandir. Ancak bir zaman sonra sunu farkettim. Tanriyi maddesel olarak kanitlamak su sartlarda mumkun degildir. Kim.bilebilir ki belki var belki yok. Ha burda benim icin asil onemli soru ya varsa ? Varsa bi kere oyle anlatildigi gibi affedici merhametli falan degil. Sinav olayina da inanmiyorum. Abim dogumda doktorun hatasindan dolayi engelli kollarindan. Burda sinavda olan kim ? Doktorsa abimin sucu ne ? Abimse neye gore sen yeni dogmus birini sinava tabi tutabilirsin ki ? Ha boyle bisey yapiosan psikopat bir ruh hastasidir demektir. Abimin su anda hayatini surdurmesini saglayan sey din degil bilimdir. Kullandiigi ilaclar onu su an hayatini idame ettirmesini sagliyo. Annem sgkyi mahkemeye vermek, hergun aksam abime igne yapmak, abimse 35 yil boyunda "hergun" ilac kullanmak igne olmak yerine dua etseydi daha mi iyi olacakti ? Iste hicbir alim dedigini dininizi sizden iyi bildigini dusundugunuz ama sadece kafasi sizden daha cok calisan kisilere bu soruyu sordugumda hepsi basini egiyosa bir cevap veremiyosa bana bahsetmeyin tanridan falan. Olmayan biseyin amaci da olmaz. Bundan 300 400 ya da 1000 yil sonra yeni dinler yeni seyler tureyecek. 500lu yillardan once yoktu 2500de olmicak belki. Babamin bir lafi vardir cok severim. O sozle yazimi sonlandirayim da tatli olsun

Tanri insanlari degil insanlar tanrilari yaratmistir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

Yaratan bir şeyi yaratmasa ona kim yaratıcı diyecek ?

bu herseyi aciklamiyor mu sence? yaratici birseyler yaratip kendisine yaratici denilmesine ihtiyac duymus olmuyor mu?

İhtiyaç duyuyor demeyi doğru bulmuyorum. Yani ona yaratıcı denilen bir evren yaratmasa da o sonuçta yaratma gücüne sahip. Ama evet yaratıldığımızdan dolayı ona yaratıcı dememizi ve bunu kabul etmemizi istiyor buna eminim.
  • Erd0000 kullanıcısına yanıt
    Gerçeklerin birgün ortaya çıkması gibi bir huyu vardır. İnsanlar zamanla uyanmaya başlayacak. Dinle insanları kandırdılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fearlestorm

Gerçeklerin birgün ortaya çıkması gibi bir huyu vardır. İnsanlar zamanla uyanmaya başlayacak. Dinle insanları kandırdılar.

Din en buyuk afyondur der marx. Bak araplara zenginlere petrollerini ve dinlerini satar istedikleri gibi yasarlar ama olay halka gelince en kolay kandirdiklari kendi halklaridir.

• Because "god needs money" der G. Carlin amcamız. Doğru da der...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acaluka -- 29 Nisan 2017; 12:53:37 >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle

• Bir video da benden o zaman.
  • Eğer tanrı varsa biraz sadist biraz sayko ve biraz da umursamaz bi adam. Denk gelirsem 2 tek atmak isterim kendisiyle.
  • quote:

eger tanri denilen sey birsey yaratiyorsa ona ihtiyac duyuyordur. ve bu ihtiyac duyma durumu eger varsa tanriyi tanriliktan cikarir ve insandan daha ust bir varliga donusturur.

Sen bir buluş yapmasan insanlığından birşey kaybedermisin ?
  • delgado.11 kullanıcısına yanıt
    Hayir.

Peki insanlik ihtiyac duymadigi birseyi yaratir mi?

• quote:

Hayir.

Peki insanlik ihtiyac duymadigi birseyi yaratir mi?

Veterinerler hayvanlara ihtiyaç duyduğu içinmi tedavi eder sence ?
    Hayvanlar olmasa veteriner olur mu?

• quote:

Hayvanlar olmasa veteriner olur mu?

Veteriner insan değilmi ? Yada şöyle söyleyeyim köpek kulübeleri hayvanlara yem verme vs insanlar ihtiyacı olduğu içinmi yapıyor bunları ?
    Elbette.

Eger vahsi hayvanlari yeterince beslemezse o hayvanlar insanlara saldirir.

Kopek gibi evcillestirilmis hayvanlar ise bu tip bazi vahsi hayvanlar icin onlem olarak insanlarca beslenir.

Eee hayvanlar olmasaydi veteriner diye birsey ortaya cikar miydi?

• @leportabim

Hocam şöyle bir kaide vardır Kesb-i şer, şerdir; halk-ı şer, şer değildir. Yani şerri yaratmak kötü değildir, şerri işlemek kötüdür.

Sen hocana diyor muydun, nie sınav dört şıklı yanlış şıklar nie var imtihan için konulmuş

Sonra Peygamber Efendimiz demiş ben ikindi vaktinin Peygamberiyim diye yani gün içinde ikindi vakti yaklaşık 2/3 tekabül ediyor demekki vakit o zamana denk gelmiş, Bir de Kuran ı ALLAH muhafaza ediyor İslam bozulmadı ki

ALLAH bizi neden yarattı diyorsunuz, hocam Bize bu yaşamı bize lütfetmiş, Seçim hakkı sunmuş,

Yani size bire durduk yere 100 lira verse hiç bir çıkarı olmadan ne kadar sevinirsiniz onun gibi biz vazifemize bakacaz.

Kafanızdaki soruları sorularla İslamiyet e sorabilirsiniz, Ben orayı kullanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ngfl -- 1 Mayıs 2017; 9:27:31 >
  • ngfl N kullanıcısına yanıt
    Tabii ki hocam Allah bize yaşamı lütfetmiş, bize yaşamı vermiş ve biz onun dediklerini yapıcaz. Aksini söylemiyorum ki. Benim dediklerim de sizin dediğiniz şeyleri destekliyor sayılır. Ben diyorum ki Allah'ın her yaptığı şeyin arkasındaki nedenleri bilemeyiz ama bu imana engel değildir.

Yukarda bir arkadaş ta benim yazdıklarımı saçma sapan kafasına göre yorumlayıp beni deist ilan etti. Yazdıklarımın İslam'a ters olduğunu iddia eden varsa ve beni çok iyi anladığını düşünüyorsa ayetlerle açıklayabilir (bu sözüm size değil)

Sorularla İslamiyette güzel cevaplar var ama oradaki her şeye katılmıyorum. Kafamda soru olursa kendim yanıtlamaya çalışırım ilk, sonraki aşamada internette ararım. Sorularla İslamiyet e ihtiyacım olmadı daha hiç.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.