Şimdi Ara

Tanrı'nın amacı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
136
Cevap
2
Favori
4.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her ay en az boyle bi konu aciliyor ya anlasarak mi yapiyosunuz nedir.....

Bi sizden bi de yobazlardan az cekmiyor bu forum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bundan 100 yıl sonra tanrı kavramı kalmayacak merak etme.
  • yalnız saydıgın tüm soruları zakir naik ayrıntılı çekilde cevap veriyor.

• Allahı bilmek lutüfdur. Allahın kulu yaratması kulunu sevdiğindendir. Ona ihtiyaç duyduğundan değil. Eğer ihtiyaç duyacak olsaydı zaten (ki Allah hiçbirşeye ihtiyaç duymaz) bizi de tam mumin olarak melekler gibi yaratır cenneyine koyar kendine ibadet ettirirdi. Allahı bilmek lutufdur. O yüzden onu bilen tanıyan insan geri kalan her canlıdan üstündür.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 61gün

Allahı bilmek lutüfdur. Allahın kulu yaratması kulunu sevdiğindendir. Ona ihtiyaç duyduğundan değil. Eğer ihtiyaç duyacak olsaydı zaten (ki Allah hiçbirşeye ihtiyaç duymaz) bizi de tam mumin olarak melekler gibi yaratır cenneyine koyar kendine ibadet ettirirdi. Allahı bilmek lutufdur. O yüzden onu bilen tanıyan insan geri kalan her canlıdan üstündür.

İşte böyle cevaplar veriyosunuz sonra alay ediyolar diye şikayet ediyosunuz
  • konu popülere girmiş ondan

• Ben yorumumda kimseyler alay etmeden bildiklerimi paylaştım. Madem sizin de konu hakkında bir bilginiz var kimseyle alay etmeden paylaşabilirsiniz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her kesim bir araya gelerek istişare etse ne güzel olurdu.Belki sonucu bulamazdık fakat saçma sapan birçok şeyin kavga,kutuplaşma çıkarmasını engelleyebilirdik.Birde matematiksel düşünmek daha bir etkin oluyor misal sonsuzluk kavramını özellikle Limitte incelerseniz demek istediğimi anlarsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ricoeu

konu popülere girmiş ondan

Ulan ben de diyorum nereden geldi bunlar

HİÇ GAÇMIYA KNK
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

eger tanri denilen sey birsey yaratiyorsa ona ihtiyac duyuyordur.
    Neden hocam?

gayet basit. Varolan hersey bir ihtiyac sonucudur.

• Allah akıl fikir versin hocam

• Youtube allah beni neden yarattı yazıp videolar izleyebilirsiniz. Güzel videolar var.
  • Primarch P kullanıcısına yanıt
    Amacım ne dini tartışma çıkarmaktı ne de konuyu popülere sokmak. Hiç istemezdim konunun popülere girmesini açıkçası. Hiç benim dediğim düşünceleri ifade eden bir konu görmemiştim daha önce. Görseydim açmazdım bu konuyu da. Suçumun ne olduğunu cidden anlamadım

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam. Anladım da bu ancak insanlar, hayvanlar falan için geçerli olabilecek bir şey. Allah için böyle bir durum yok. Yani tek tanrılı dinlerde böyle bir olay yok, sizin tanrı tanımınızı bilemiyorum.

• LePortaBim kullanıcısına yanıt
    Tek tanrili dinler icin de aynisi gecerli.

Bakin tek tanrili bir dinin kutsal kitabinda tanrinin insanlari kendisine ibadet etmesi icin yarattigini soyluyor. Ama sorsan tanrinin insanin ibadetine ihtiyaci yok.

Peki yoksa niye yaratiyor? Insanlar ibadet ederse eline ne gececek? Veya kime karsi bir ustunluk kurmaya calisiyor, kime hava atma derdinde?

Basitce dusundugumuzde insan bile ihtiyaci olmayan seyi uretim ortaya cikarmaz iken tanrinin derdi ne peki?

• Dünyadaki dinlerin çoğunda tanrının amacı kötü insanları ızgara yapmak

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Tek tanrili dinler icin de aynisi gecerli.

Bakin tek tanrili bir dinin kutsal kitabinda tanrinin insanlari kendisine ibadet etmesi icin yarattigini soyluyor. Ama sorsan tanrinin insanin ibadetine ihtiyaci yok.

Peki yoksa niye yaratiyor? Insanlar ibadet ederse eline ne gececek? Veya kime karsi bir ustunluk kurmaya calisiyor, kime hava atma derdinde?

Basitce dusundugumuzde insan bile ihtiyaci olmayan seyi uretim ortaya cikarmaz iken tanrinin derdi ne peki?

herkes bana tapsın tmm mı uff sizi bu yüzden yarattım tapın bana aciz canlılar :s :s

• Bilinçli olarak bir şeyler yapmanın sebebi, o şeyden bir fayda sağlamaktır(insan açısından). Kimse kendisine hiç bir faydası olmayan bir işe kalkışmaz. Mesela bitiremeyeceği kadar çok parası olan biri oturup para kazanmanın derdine düşmez.

Sonsuz kavramı da insanların uydurduğu ve çokça alanda kullanılan bir durumdur. Yukarıdaki duruma göre de eğer gerçekten sonsuz güce sahip bir varlık varsa hiç bir şey yapmaması gerekir(çünkü fayda sağlama amacı yok).

Farklı düşünceler de öne sürülebilir. Buradaki temel mesele, kime neyin mantıklı geldiği ile ilgilidir.

Şimdi konuya dönersek; ortada nedeni açıklanamayan bir durum var. Bu yüzden bununla ilgili yüzlerce fikir yürütülebilir. Gerçek bilinene kadar durum belirsizliğini korur.

Asıl mesele, bir insanın aklına yatmayan bir durumu(ki, açıklaması yapılamayan her şey, insanda soru işareti oluşturur) kabul edip edemeyeceğidir. Eğer cevaplar kişiyi tatmin etmiyorsa kişinin o sisteme adapte olması mümkün değildir. Sürekli olarak cevap aramayı ya da aklının yetmeyeceğini düşünüp sisteme uyum sağlamayı deneyebilir.

Kaç kişiye doğaüstü bir olayı kanıt göstermeden kabul ettirebilirsiniz. Mesela "dün asansör kullanmak yerine balkondan uçarak aşağı indim" deseniz buna kaç kişi inanır? Bir insanı buna inanmaya zorlayabilir misiniz? İnanmazsa, kanıt isterse onu cezalandırır mısınız?

Eğer bir sistem, tüm sorulara mantıklı cevaplar verebildiğini iddia edebiliyorsa bunu gerçekleştirmelidir. Mesele bunun gözardı edilip edilmemesi değildir. Ki bu soruların cevabı olabilir. Bazı insanlar, birilerinin mutlaka cevapları bildiğini ve iş güç sahibi olduktan sonra hayatlarının geri kalanını bu kişileri ve cevapları arayarak gerçireceklerinin hayalini kurmaktadır. Sonuçta yaratıcı araştırın, okuyun, öğrenin demektedir. Bu açıdan düşününce dünyalık işlerle uğraşmak yerine bu cevapları aramak da ahiret açısından daha mantıklıdır. Çünkü islamda iman etmek esastır ve iman etmeyenler kim olduklarına bakılmaksızın sonsuza kadar cehennemde kalacaklardır.

• duz mantik bakinca ihtiyaci olmadigi bir canli yaratiyor ve onlari sinavlara tabi tutuyor

sims oynuyor gibi birsey

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.