Şimdi Ara

Suzuki Swift 1.2 GL AT (Makyajlı)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
2
Favori
10.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar. Suzuki Swift 1.2 GL AT kullanan var mıdır? Özellikle kaza, bakım, arıza, yedek parça konularında servisleri hakkında bilgisi olan var mıdır? Satış noktası konusunda pek yaygın olmaması biraz korkutuyor ama Japon olması ve Swift'in kabul görmüş ve radikal değişimlere uğramayan bir model olması da güven verici. Popüler bir marka olmadığı için ülkemizde yollarda pek yok ama burada en azından Splash ya da Vitara yani tüm Suzuki kullanılıcılarının deneyimlerine ihtiyacım var... Ayrıca VW ile olan başarısız bir satın alamama işi ve yakın geçmişte İspanya'daki motorsiklet fabrikasını kapatması olumsuz bir etki mi?

Nissan Note, Suzuki Swift ve Skoda Fabia(son Fabia 3 bekleyeceğim ama) arasında kaldım...

• swift 1.2 at güzel araç, yakıt tüketimi iyi, güvenlik iyi, iç mekan malzemesinde sadece sert plastik biraz kötü ve bagaj sıkıntı. bunun yanında donanım olarak sıkıntısız.

düzgün kullandığınız sürece "bana yağ-su koy başka bi şey istemez hacı" diyen araçlardan. gerçekten arıza oranı düşük bir araç, bu nedenle çoğu swift sahibi servise sadece bakım için götürür. tabii tüp falan takıp orası burası ile oynamadılarsa aracın.. bende eski kasa vardı, üzerine atiker tüp taktırıp motoru mahvetmişti önceki sahibi, sübaplar gitmişti. yedek parça sıkıntısı yok diğer japonlar gibi ellerinde çoğu oluyor olmazsa da aynen toyota honda gibi 2-3 hafta içerisinde yurtdışından gönderiliyor. şu an 1.2 at var , ve memnunum. hele hele heryerde görmekten gına gelmiş bir araba kullanmadığım için çok memnunum.

sıfır yerine 10-20 bin gerçekten temiz kullanılmış bir swift de düşünebilirsiniz. 2012 de fiyatlar 36 civarı idi şuan 46 bin civarı sanırım otomatik model.

evet bizde çok yok ama avrupa satışı iyi özellikle ingiltere'de swift satışı iyi. mesela satış rakamı bu yeni kasanın geldiği 2012'de dünyada ilk 20 içerisindeydi :

1 Toyota Corolla 1,097,132
    2 Ford Focus 1,036,683
    3 Hyundai Elantra 829,192
    4 Toyota Camry 797,466
    5 Ford F-Series 785,028
    6 Chevrolet Cruze 784,014
    7 VW Passat/Magotan 782,694
    8 Nissan Tiida/Versa/Sunny 774,846
    9 VW Golf 750,466
    10 Ford Fiesta 742,037
    11 VW Polo/Vento 733,678
    12 Toyota Yaris/Vitz/Vios 708,619
    13 Hyundai Accent 683,871
    14 Honda Civic 656,164
    15 Toyota Hilux 637,706
    16 Honda CR-V 635,256
    17 Opel Astra/Buick Excelle XT/GT/Verano : 554,695
    18 VW Jetta/Bora/Clasico/Sagitar 552,937
    19 Suzuki Swift 532,462
    20 Wuling Sunshine 523,724

ilk yirmide araç..

ama tabii ki bizim ülkede ilk 50 ye bile girmemiştir. 2.el sıkıntısı yaşatabilir. bunu göz önünde bulundurun:

artılar :
    donanım , güvenlik (7 hava yastığı diz hava yastığı abs esp), sağlamlık-arıza azlığı, tam otomatik şanzıman, tam otomatik 1.2 araca göre performansı ve ataklığı fena değil, yakıt tüketimi, yol tutuş ve frenler, sayısı az olduğu için göze daha hoş gelmesi, iç mekanın araca göre geniş ve ferah olması, ön ve arka görüş açısı sınıfına göre ferah.

eksiler :
    aile için bagaj çok küçük (ama kullanmak istersen port bagaj için tavanda bağlantı noktaları mevcut), içerde kokpitte kullanılan sert plastik, nispeten sert süspansiyon (yol tutuşu arttırıyor ama konforu biraz düşürüyor), ikinci el satış

• Araci 7aydir kullaniyorum su an 11000km oldu. aracla ilgili sormak istediginiz bir sey varsa cevaplayabilirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • brdst B kullanıcısına yanıt
    Evet, almayı düşündüğüm araçlar listesinde Suzuki Swift de var. Ama araç hakkında çok az bilgi sahibiyim. Benim en merak ettiğim konular; araç şehir içinde 100 km de kaç litre yakıyor, uzun yol sürüşlerinde yol sesi ve rüzgar sesi durumu ne, sürücü koltuğu rahatlık ve yorma durumu nasıl. Bir de genel olarak araçtan memnuniyet durumunuz ne seviyede?
  • beren kullanıcısına yanıt
    Sehir ici yogun trafikte (18-19 saatleri arasi mecidiyekoyde) 7,5lt ortalama gordum en fazla. Normal trafikte 6,7- 7lt arasinda.

Uzun yolda 100e sabitleyince 5,1lt 120ye sabitleyince 5,4lt yakiyor. 140+ hizlarda tuketim artiyor.

Yol sesi konusunda cok sessiz diyemeyiz sonucta b sinifi bir arac ama 120km hizda ses rahatsiz etmiyor.

Simdiye kadar 6000km uzun yol yaptim sinifina gore rahat bir arac kesinlikle yormuyor. Kucuk olmasina ragmen yuksek hizlarda guven veriyor. Eksi olarak gordugum tek sey kol dayamasi olmamasi. Uzun yolda sag kolunu koyacak yer ariyor insan.

Icerisinde kullanilan malzeme sert plastik ama trim sesler yok. Direksiyon deri kaplama. Klimasi agustosta antalyada bile yeterliydi.

on koltuklar genis ve rahat ama arka diz mesafesi cok dar. Bagaj cok kucuk.

Aklima gelenler bunlar. Ekstra sormak istedikleriniz olursa cevaplarim.

• Ben de Bugün Bursa Şentürkler otomotiv'den aldım. Vekalet verdim plaka vs. hazırlanıyor.. Bugün yarın teslim alacağım kısmetse.. önerisi olan var mıdır ? Rengi beyaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhan_sozumcetin -- 11 Kasım 2014; 15:59:45 >
  • Aracı dün akşam teslim aldım.. bundan önceki aracım 98 clio 1.4 motor du.. o da otomatikti.. sanki eskisi daha hızlı kalkıyor gibi... bunda ayağımı frenden kaldırınca araç gitmiyor.. illa gaza basmak gerekiyor.. öbürünü neredeyse zaptedemiyordum... iyi mi kötü mü açıkçası bilemedim... uzun yolda sonradan hızlanır belki.. ama ev iş arası gidip geldim sadece 1 gün.. toplasan 30 dakika... kullandım.... km 20 daha...
  • gokhan_sozumcetin G kullanıcısına yanıt
    Hayirli ugurlu olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: brdst

Hayirli ugurlu olsun

Teşekkür ederim... Bu arada ortalama 6,5 veya 6,4 gidiyor şu an yakıt..
  • Arkadaşlar 200 km yi geçtim ortalama 6.2 yakıyor.. İleride ve / veya şehir dışında ne olur bilemem.
    Bu arada arka cam suyu haznesi var mı ya da ön cam suyu haznesinden mi besleniyor bilen varsa yazar mısınız ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhan_sozumcetin -- 16 Kasım 2014; 22:55:17 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arka cam suyu haznesini Halen daha bulamadım.. Bu arada Macaristan fabrikasında üretilmiş... Bir de şunu sormak isterim , gaz teli yok diyorlar doğru mu ? nasıl bir düzenek var ?

Bu da kılavuz :

http://www.ekilavuz.com/kilavuz/8b13abf7b9c4928f/11/suzuki/swift-ez/binek-otomobil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhan_sozumcetin -- 17 Kasım 2014; 10:53:49 >
    On arka ayni kaputu acinca sol alt kosede mavi kapak. Uzun yolda 24krs yakiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: brdst

On arka ayni kaputu acinca sol alt kosede mavi kapak. Uzun yolda 24krs yakiyor.

teşekkür ederim.. uzun yolda 24 krş ise gayet güzel... yani kaç yazıyor. 5,2 falan mı ? ona göre hesaplamaya çalışacağım da.. mesela şehir içinde motor sıcakken 6,3 falan yakıyor.. şehir dışı çıkmadım henüz...

tasarruflu az yaktırmak için öneriniz var mı ?
    Birkac mesaj yukarida detayli anlatmistim isterseniz o mesaja bir goz atin. Sormak istediginiz bir sey olursa cevaplarim.

edit: uzun yolda az yakmasi icin 130uzerine cikmayin ve hiz sabitleyici kullanmayin. Cc acikken bazi rampalarda gereksiz yere vites dusurup devri arttiriyor. Cc kapaliyken daha az yakiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brdst -- 18 Kasım 2014; 19:44:13 >
    Arabada ABS var biliyorsunuz.. Cep telefonu zararlı olur mu yoksa artık günümüzde önemli değil mi etkilemiyor mu artık...

• Bu kadar az mesajlaşılması beni üzüyor açıkçası.. acaba bu araç sahibi kişiler olarak sayımız çok mu az ki ?
  • Sağ ön tampon üzerindeki küçük kapak ne işe yarıyor bilen var mı arkadaşlar

Ceki demiri kapagi

Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhan_sozumcetin -- 22 Kasım 2014; 15:33:45 >
  • Bu araçta stepne de standart biliyorsunuz.. Tam dolu depo ile kaç km gittiniz ?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.