Şimdi Ara

Sürüp giden arayış:Tanrı ve insanın serüveni

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İnsanlık dünyada hiç olmadığı kadar sekülerleşti bazı din felsefecileri:"tanrının lehine bu kadar kanıt olan bir dönem olmamıştı" vb. Sözler söyleselerde maalesef iman sadece saf akılla olmuyor.
    Sizce gelecek 100 yılda bizi neler bekliyor olacak ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Akıl mantık egemen oldukça yanlış bilgilerde elenecektir bir süre sonra belki dinlerde ortadan kalkar ileriki yüzyıllarda.
    Ben şöyle görüyorum din olayını doğal seçilim insanın gelişimini engellemek için böyle bir yol seçti.Dinler ortaya çıktı.Yani dinler insanın teknolojik ve bilimsel gelişimini engelliyor.
  • Sekülerleşme katlanarak ilerleyecek ve uzun vadede (500-1000 yıl gibi bir süreler) bugünkü büyük dinler mitolojiler arasındaki yerlerini alacaktır. Belki bir süre daha şekilcilik şeklinde, örf-adet şeklinde devam edebilir. Deizmde, ateizmde, agnostisizmde vs ciddi artışlar olacaktır.

• Bu hızla giderse dünya için konuşamayacağım ancak türkiyede 2025 gibi inançsız kitle %60 ı geçer.

• Tarihe baktığımızda Yaratıcı-din fikirlerinin de değiştiğini-geliştiğini görüyoruz.100 yıl sonrası değil belki ancak 500 yıl sonra şuan ki dini inanışlardan büyük kopmalar olacağını, buna bağlı olarak yeni yeni din veya dinlerin ortaya çıkacağını düşünüyorum.
  • 17-18. Yüzyıllardan itibaren batı dünyasının düşünsel seyri zaten seküler hale geldi. Dünya tarihinde ilk kez din-dışı bir dünya tasavvuru taşıyan bir medeniyet ortaya çıkmış oldu. Yalnız düşünsel seyir ayrı, halkın görüşleri ayrı idi. Batıda havas seküler düşünse de avam hala dindardı. Sonra din dışı batı avrupa medeniyeti, küresel ingiliz-yahudi medeniyetine dönüşünce avamın alışkanlıklarına el atılmaya başlandı. Böylece sadece batı medeniyetinin havası değil, tüm dünya milletlerinin avamı sekülerleşti. Gelecek 100 yılda ingiliz yahudi medeniyetinin kitleleri şekillendirme yöntemleri veya medeniyetin kendisi değişmezse eğer, sekülerleşme gittikçe yavaşlayan bir ivme ile de olsa devam eder heralde.
    Burada kullandığım terimler ve düşüncelerin çoğu ülkemizin bence en değerli felsefecilerinden olan Teoman Duralı’nın tasnifleri. Çağdaş Küresel Medeniyet kitabını şiddetle tavsiye ederim konuyla ilgili olanlara.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: rainfall2535

Akıl mantık egemen oldukça yanlış bilgilerde elenecektir bir süre sonra belki dinlerde ortadan kalkar ileriki yüzyıllarda.
    Ben şöyle görüyorum din olayını doğal seçilim insanın gelişimini engellemek için böyle bir yol seçti.Dinler ortaya çıktı.Yani dinler insanın teknolojik ve bilimsel gelişimini engelliyor.

Şu an kullandığın 0'dan 10'a kadar olan rakamlar, müslümanların icadıdır. Eğer müslümanlar bu sayı sistemini bulmuş olmasaydı, şu an roma rakamları ile çarpma yapıyo olacaktın. İstersen bi dene. MCLV ile CV'yi bi çarp da görelim. Trigonometri'nin, optiğin, mekaniğin kaşifi müslümanlardır.

Su saçma sapan, dinler bilimin önünde engeldir söyleminizden vazgeçin artık. Asıl dinsizlik bilimin önünde engeldir. Düşünme yeteneğinden mahrum, bencil, çalışmaktan üşenen, tembel, amaçsız nesiller yetişmesine sebep olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: kingman29

quote:

Orijinalden alıntı: rainfall2535

Akıl mantık egemen oldukça yanlış bilgilerde elenecektir bir süre sonra belki dinlerde ortadan kalkar ileriki yüzyıllarda.

Şu an kullandığın 0'dan 10'a kadar olan rakamlar, müslümanların icadıdır. Eğer müslümanlar bu sayı sistemini bulmuş olmasaydı, şu an roma rakamları ile çarpma yapıyo olacaktın. İstersen bi dene. MCLV ile CV'yi bi çarp da görelim. Trigonometri'nin, optiğin, mekaniğin kaşifi müslümanlardır.

Su saçma sapan, dinler bilimin önünde engeldir söyleminizden vazgeçin artık. Asıl dinsizlik bilimin önünde engeldir. Düşünme yeteneğinden mahrum, bencil, çalışmaktan üşenen, tembel, amaçsız nesiller yetişmesine sebep olur.

O zaman yaşanan din bu gün yaşadığından çok farklı. O tarihlerde orta doğuda özgür düşünce hakim olduğundan mütevellit o kadar buluş çıkıyor ki yapacak bir yer yok başka avrupa günümüz orta doğusu gibi . Bir de son 200 yılda müslümanlar ne bulmuş ona bakalım ne dersin? o zamanlar engel teşkil etmese de şu anda ediyor kusura bakma cihad diye bağıran kafa kesen evrim e inanmıyorum diyen zekiler ne ararsan var etrafına bak istersen

• kingman29 K kullanıcısına yanıt
    Şunu Müslümanlar yaptı şunu Hristiyanlar bunu ateistler gibi bir tartışmaya girmek tartışmadan daha çok mahalle sohbeti gibi. Rakamlar Hint matematikçiler tarafından ilk olarak çıkarılmış daha sonra Afrikalı Araplar tarafından düzenlenmiştir. Trigonometri gelişerek günümüze gelmiştir. Kaşifi yoktur her ırk bir şey katmış üzerine. M.Ö bile kullanıldığı söyleniyor. Optik de aynı şekilde Araplar bu dalı geliştirmeden evvel Yunanistan'da üzerine baya çalışmalar yapıldı. Mekaniğin tarihçesi üzerine bir bilgim yok. Her ırk bilime bir şeyler katıyor sadece Müslümanlar katıyormuş gibi konuşmak bir tartışmada karşı tarafın şunlar da şunu yaptı demesinden öteye geçemez. O zaman bu konuşmanın amacı ne?

Üstteki üyenin "Yani dinler insanın teknolojik ve bilimsel gelişimini engelliyor." gibi bir genelleme yapmasını saçma sapan buluyorsunuz ama aynı tarzda hatta daha cahilce(hakaret içeren) bir cümle ortaya atıyorsunuz: "Asıl dinsizlik bilimin önünde engeldir. Düşünme yeteneğinden mahrum, bencil, çalışmaktan üşenen, tembel, amaçsız nesiller yetişmesine sebep olur." Dinsizlik bilimin önüne nasıl engel merak ediyorum? Ne gördünüz de tembel ve amaçsız diyebiliyorsunuz? Genelde yargılama yapmayı sevmem ama iki tarafın tartışmalarına baktığımda ben din tartışmalarını çok daha bilime engel olarak buluyorum. Satrancın günah olup olmadığı tartışılabiliyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.