Şimdi Ara

Sürekli balıklar ölüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
9.586
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Akvaryumdan, balık yetiştirmekten hiç anlamam. Çocuklar heves etti diye önce bir fanus maceramız oldu. İçine 3 tane japon aldık. Satıcı "sağolsun" 10 tane de alsak bir fanusa hayır demeyecekti. 1 haftada 3'ü de gitti. Sonra 30 cm boyunda 7-7,5 lt'lik bir küçük akvaryumla değiştirdik. İçine yine 3 tane japon aldık. Satıcıya göre balık sayısını artırabilirdik bile. Neyse basit bir filtre, biraz da kum ile aldık. Haftada 1 lt kadar su değiştirdim. Bu sefer 1 ay yaşadı balıklar ama yine peş peşe ölmeye başladılar. Sebebini anlamaya çalışıyorum.

İlk aklıma gelen, akvaryum ile birlikte verilen filtre. Satıcı bana hem suyu temizlediğini hem de suya hava verdiğini söyledi. Ama baktığımda çok dandik bir filtre, süngeri çok geniş gözenekli sert naylon gibi birşey. Ve filtre hiç kabarcık vermiyor. Bilmiyorum nasıl hava ve oksijen veriyor.

Ayrıca sitelerden gördüğüm kadarıyla hava motoru ayrı, filtre ayrı. Yani benimkisi ikisinin vazifesini de yapamaz gibi geliyor.

Su ısıtıcım yok ama oda sıcaklığı 21C civarı sanırım bundan bir sıkıntı yoktur.

Kullandığım su, marketten aldığım su. 2 tane ilaç kullanıyorum. Anti bakteriyel ve su düzenleyici.

Yem japon balıkları için özel bir yemmiş. Akşamdan akşama veriyorum az birşey.

Şu an akvaryumu değiştirmeyi düşünmüyorum. 2 tane japon ile devam etmek istiyorum. Acaba daha kaliteli bir filtre ve hava motoru mu almalıyım? YA da neyi atlıyorum. Satıcılara açıkçası güvenmiyorum.

Saygılar

• Japon baliklari ufak akvaryumlarda bakilmaz.
    3 japon baligi icin en 70-100 litre arasi akvaryum gereklidir.

Biraz yardimci olabilmesi acisindan bakiniz

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=84928104&p=1#84938649

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hava motoru hava vermez üstten baloncuk yapıp havaya kalkıp oksijeni alıp suya vermesiyle sağlar bunufiltrenin ucunu vererekte yaparsınız. Akvaryum çok ufak ayrıca 7 litre hiçbirşey biraz daha büyüğünü alsanız iyi olur. Lepistes bakın mesela ama hepsi erkek olsun yada neon tetra ama akvaryumu büyütmeniz şartıyla

• Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Keşke daha önce buraya takılsaydım. En azından fanus balığı diye tek kaba 3 tane japon satamazlardı bana.

Önce biraz elimdekiyle takılayım acemiliği atayım sonra daha büyük iyi birşey düşünürüm demiştim ama anladığım kadarıyla küçük bir akvaryumda japon beslemekle ölümler kaçınılmaz oluyor. Daha kaliteli filtre ya da hava motoru birşey değiştirmeyecek.

Saygılar
  • Hocam öncelikle Japon balıklarını önermiyorum havuz balığıdır Japonlar suyu çok kirletir. Akvaryumunuzun net ölçüleri nedir?
    Büyük bir şehirdeyseniz aquaclay yada hagen kum alın kurulumu baştan yapın görsel olarak daha hoş olur. Tur olaraktan lepistes olabilir ilaç önermiyorum suyu bir hafta dinlendirmeniz boş bir şekilde çalıştırmanız yeterli. Başka sorularınız olursa yardımcı olabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: pckobat_78

Hocam öncelikle Japon balıklarını önermiyorum havuz balığıdır Japonlar suyu çok kirletir. Akvaryumunuzun net ölçüleri nedir?
    Büyük bir şehirdeyseniz aquaclay yada hagen kum alın kurulumu baştan yapın görsel olarak daha hoş olur. Tur olaraktan lepistes olabilir ilaç önermiyorum suyu bir hafta dinlendirmeniz boş bir şekilde çalıştırmanız yeterli. Başka sorularınız olursa yardımcı olabilirim.

Ebatlar: En Boy Yükseklik - 13cm X 30 cm X 25 cm. Biraz tecrübe ve bilgi edindikten sonra daha ciddi ve büyük bir şey düşünüyorum. Bu boyutta bir akvaryuma en fazla kaç balık alabilrim? Türü ne olmalı?

Bir de hocam, marketten alacağım su dinlenmiş su sayılmaz mı?

Saygılar
  • Navi kullanıcısına yanıt
    Tank 10 litre düşünüyorum ne olabilir diye. Açıkcası canlı doğuran olmak için bile ufak bir tank daha ufak türlere yönelebilirsiniz. Örneğin: Hafif bitkili karides, tek betta olabilir aklıma bunlar geldi.
    Hocam hazır su hiç denemedim açıkcası ph yüksek olanlar olabilir hazır sularda. Çeşme suyu kullanıyorum ben. Ufak tanklarda uyguladıgım sistem şudur 1.5 litre kaplara suyu doldururum. Sonra arada haftada bir falan 0.5 L kabı daldırır su alır tazelerim. Diyeceksiniz ki dip çekimi yapmıyacak mısın? Şahsen yapmıyorum. Dip çekimi ihtiyacı genelde canlı yükü fazla gelen tanklarda hissedilir.
    Hobideki en önemli kısımlardan biri suyu önceden doldurup tankı oturtmaktır.
    Mantar, beyaz benek v.s hastalıklar suyun içinde hep vardır aslında ama siz bunu saglıksız su değerleri verip balığı birden atıp balığı hasta ediyorsunuz.
    Ve aldığınız balığı hop diye atmayın bir kaba alıp tanktan su ekleyerek ağır ağır ilave edin.
    Size tavsiyem 50-60cm bir tank alıp lepistesle başlamanız hobiye. En iyi başlangıç türleridir lepistesler hem yavru aldığınızda ki heyecan hemde çeşitli varyeteler yetiştirmek size hobiyi daha da aşılayacaktır. Neyse ben daha bir ton şey yazabilirim siz aklınıza takılan noktaları sorun ben o şekilde yardımcı olmaya çalışayım :)

• 10 litrelik akvaryumda hiçbi balık beslenmez ki siz 3 tane japon koymuşsunuz. japon balığı için önerilen litreler çok büyüktür balığın boyuna göre değişir. size önerim akvaryum.com da araştırma yapmanız ve basit canlı bitkileri kullanarak güzel bi akvaryum kurmanızdır. benim şuanda 55 lirtelik low-tech bi bitkili akvaryumum var içerisinde canlı doğuranlarım var her ay ürüyolar çoğalıyor yani 10 litrelik bi tank ne size zevk verir nede balıklarınız için salıklıdır bu akvaryum hobisi iyi yapılırsa bence en müthiş hobilerden biridir bu benim düşüncem. zaten akvaryumun amacıda doğayı taklit ederek canlılarımıza en iyi ortamı yaratmaktır. akvaryum.com da araştırma yaptıktan sonra bu hobiye gönül vereceğinize iddaya girerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Navi

Selam arkadaşlar,

Akvaryumdan, balık yetiştirmekten hiç anlamam. Çocuklar heves etti diye önce bir fanus maceramız oldu. İçine 3 tane japon aldık. Satıcı "sağolsun" 10 tane de alsak bir fanusa hayır demeyecekti. 1 haftada 3'ü de gitti. Sonra 30 cm boyunda 7-7,5 lt'lik bir küçük akvaryumla değiştirdik. İçine yine 3 tane japon aldık. Satıcıya göre balık sayısını artırabilirdik bile. Neyse basit bir filtre, biraz da kum ile aldık. Haftada 1 lt kadar su değiştirdim. Bu sefer 1 ay yaşadı balıklar ama yine peş peşe ölmeye başladılar. Sebebini anlamaya çalışıyorum.

İlk aklıma gelen, akvaryum ile birlikte verilen filtre. Satıcı bana hem suyu temizlediğini hem de suya hava verdiğini söyledi. Ama baktığımda çok dandik bir filtre, süngeri çok geniş gözenekli sert naylon gibi birşey. Ve filtre hiç kabarcık vermiyor. Bilmiyorum nasıl hava ve oksijen veriyor.

Ayrıca sitelerden gördüğüm kadarıyla hava motoru ayrı, filtre ayrı. Yani benimkisi ikisinin vazifesini de yapamaz gibi geliyor.

Kullandığım su, marketten aldığım su. 2 tane ilaç kullanıyorum. Anti bakteriyel ve su düzenleyici.

Şu an akvaryumu değiştirmeyi düşünmüyorum. 2 tane japon ile devam etmek istiyorum. Acaba daha kaliteli bir filtre ve hava motoru mu almalıyım? YA da neyi atlıyorum. Satıcılara açıkçası güvenmiyorum.

Saygılar

*öncelikle japon balıkları için balık başına en az 25 lt su olması gerekmektedir. elinizdeki akvaryumla öğrenmek yada alışmak oldukça zor olur çünkü küçük akvaryumlarda akvarum ısı, kimyasal ve biyolojik özellikler çok değişken olur ve asla sabitlenemez.
    * japon balıkları çok fazla suyu kirlettikleri için dipte bu pislikler amonyak nitrit ve nitrata dönüşür ancak sizin akvaryumunuzda bu oldukça zararlı hale gelir ve kontrol edilemeyerek balıklarınız zehirlenerek ölürler. öncelikle her hafta su değişimi yapmak yerine bir hortum yardımıyla dip çekimi yapınız bu şekilde dipte biriken pislikleri ve birikmiş nitratı boşaltmış olursunuz bu şekilde su değişimini sağlayın.
    * Eklediğiniz su mutlaka oda sıcaklığında ve en az 1 hafta ağzı açık beklemiş çeşme suyu yada direk olarak hazır su olmalıdır. bakımını bu şekilde yapmanız gerekir. *Akvaryumunuza 50watt lık bir ısıtıcı almanız gerekmekte ve sıcaklığı 23-24 dereceye sabitlemeniz gerekir.
    *içerisine hiç bir kimyasal madde eklemesi yapmayınız bunlar balıkların yararı değil zararına neden olur
    *beslemeyi sabah ve akşam olarak balıkların attığınız yemleri 1-2 dk içerisinde bitirebilecek kadar atmalısınız. haftada bir kez haşlanmış ıspanak marul bezelye vermelisiniz. *ışıklandırma mutlaka olmalı günde en az 8 saat ışıklandırılmalıdır.
    * bir adet çöpçü ve vatoz ekleyebilirsiniz ancak yine söylüyorum akvaryum balıklar için işgence odası gibi birşey en kısa sürede en az 50lt lik bir akvaryum alınız.
    * filtre normal iç filtre ve havalandırması sürekli açık olsun oksijen çok önemli
    he birde o akvaryumcunun hiç bir sözüne güvenmeyiniz bilgisiz insan olduğu çok belli
    yem olarakta dibe batan minik kahverengi yem alınız poşeti 2 lira civarında oluyor japonlar için güzel bir yem tabi özel yemlerde var. su üzerine yüzen boru şeklindeki yemlerden almayınız

• Aşagıdaki linkte size faydalı olabilecek bilgiler mevcuttur.Ayrıca blog sayfamda farklı konularda bilgilerde edinebilirsiniz.

http://yassyoss.blogspot.com.tr/2012/03/sus-balklarnda-hastalk-nedenlerinin.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertba

quote:

Orijinalden alıntı: Navi

Selam arkadaşlar,

Saygılar

*öncelikle japon balıkları için balık başına en az 25 lt su olması gerekmektedir. elinizdeki akvaryumla öğrenmek yada alışmak oldukça zor olur çünkü küçük akvaryumlarda akvarum ısı, kimyasal ve biyolojik özellikler çok değişken olur ve asla sabitlenemez.
    * japon balıkları çok fazla suyu kirlettikleri için dipte bu pislikler amonyak nitrit ve nitrata dönüşür ancak sizin akvaryumunuzda bu oldukça zararlı hale gelir ve kontrol edilemeyerek balıklarınız zehirlenerek ölürler. öncelikle her hafta su değişimi yapmak yerine bir hortum yardımıyla dip çekimi yapınız bu şekilde dipte biriken pislikleri ve birikmiş nitratı boşaltmış olursunuz bu şekilde su değişimini sağlayın.
    * Eklediğiniz su mutlaka oda sıcaklığında ve en az 1 hafta ağzı açık beklemiş çeşme suyu yada direk olarak hazır su olmalıdır. bakımını bu şekilde yapmanız gerekir. *Akvaryumunuza 50watt lık bir ısıtıcı almanız gerekmekte ve sıcaklığı 23-24 dereceye sabitlemeniz gerekir.
    *içerisine hiç bir kimyasal madde eklemesi yapmayınız bunlar balıkların yararı değil zararına neden olur
    *beslemeyi sabah ve akşam olarak balıkların attığınız yemleri 1-2 dk içerisinde bitirebilecek kadar atmalısınız. haftada bir kez haşlanmış ıspanak marul bezelye vermelisiniz. *ışıklandırma mutlaka olmalı günde en az 8 saat ışıklandırılmalıdır.
    * bir adet çöpçü ve vatoz ekleyebilirsiniz ancak yine söylüyorum akvaryum balıklar için işgence odası gibi birşey en kısa sürede en az 50lt lik bir akvaryum alınız.
    * filtre normal iç filtre ve havalandırması sürekli açık olsun oksijen çok önemli
    he birde o akvaryumcunun hiç bir sözüne güvenmeyiniz bilgisiz insan olduğu çok belli
    yem olarakta dibe batan minik kahverengi yem alınız poşeti 2 lira civarında oluyor japonlar için güzel bir yem tabi özel yemlerde var. su üzerine yüzen boru şeklindeki yemlerden almayınız

Alıntıları Göster
    Hocam hortumla dip çekme işlemini nasıl yapabiliriz ?

• rec25 kullanıcısına yanıt
    Önce hortumu bir ucunu akvaryuma sokacaksın sonra büyük bir kovayı akvaryumdan daha aşağı bir konuma bırakacaksın.
    1-Akvaryumun içerisinde ki kısın suda ve diğer kısım su seviyesinden daha alçak bir seviyede iken su hortum ile çekilir.bu yöntem ile ağıza su gelme riski vardır zaman ile kolaylaşır.
    2-hortum tamamen suya sokulur ve içinin tamamı su ile dolduktan sonra baş parmak ile bir tarafı kapatılarak dışarıdakı kovaya geçirilir.Bu daha az riskli.

Bu noktadan sonra akvaryumda kovaya su akışı sağlanır.Bundan sonra akvaryum dibindeki pislikler yavaş bir şekilde temizlenir.Burada küçük ve yavru balıkların hortum ile çekilmemesine dikkat edilir.Bu işlem pompalı dip çekme aparatları ile çok daha kolay bir şekil de yapılabilmektedir.
    İşlemsnunda hortum içerisinde ki suyun etrafa dökülmeden boşaltılmasına dikkat edilmesi gerekir.
  • satıcı bana tatlı su balığı dedi ben önce balıklar tuzlu suda yaşamazmı dedim dediki hayır tatlı suda yaşarlar dedi bende 8 çay kaşığı şeker koyup karıştırdım  ama öldüler oysa herşeyi tamdı 150litre akvaryum herşeyi hava motoru filtre ısıtıcı full 2 balıkta öldü acaba nedeni ne acaba akvaryum yosun tutmuş olabilirmi 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.