Şimdi Ara

SuperOnline İzmir Ping Sorunu (32. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
828
Cevap
8
Favori
36.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

GTT kullanmayan bir IP'ye geçmekten başka çare yok.

• zulu123 Z kullanıcısına yanıt

bugun tcore serverları olarak değişmiş, tcore sunucuları iyimidir, hangi firmanın oluyor acaba ?

• Patren kullanıcısına yanıt

TATA oluyor kendileri ve kötü ping değerleri verirler....

bende gtt den iyi veriyor şuan SuperOnline İzmir Ping Sorunu  bunların en iyisi hangisi hocam ?

• Patren kullanıcısına yanıt

Bulunduğunuz bölgeye göre değişebiliyor. İzmir'de iseniz TATA dışındaki herhangi biri TATA'dan iyi performans veriyor. Su ana kadar DTAG, GTT, KPN ve HE ile test ettim. Hepsi TATA'dan iyi durumda. Ankara'da ise TATA daha iyi performans veriyormuş diye duydum. Belki de TATA orada veri merkezi kurduğu içindir, tam olarak bilemiyorum nedenini.

• Arkadaşlar evde traceroute atarken ilk 5-10 router'ın neden private IP'si var? Lüksemburg'taki sunucumdan traceroute atarken böyle bir şey olmuyor. ISP Turkcell.

• 0xbkt 0 kullanıcısına yanıt

Turkcell'in network'ünü kocaman bir ofis networkü gibi düşünebilirsiniz. Dışarıdan erişim yalnızca Layer-2 switclere var, bu şekilde networkün geri kalanında ddos atakların önüne geçmeye çalışıyorlar ve ipv4 adreslerinden tasarruf ediyorlar.

• Bugün NOC'tan biri ile konuşma fırsatı yakaladım. İzmir'deki sorunu söyledim, bilgilerinin olduğunu söylediler. Şehirdeki ring sistemi diğer şehirlerin aksine tam değil ve deniz altı kablolama gerekiyormuş, şebekede kullanılan cihazlar kapasite olarak %90 civarında çalıştığı için de satürasyonlar meydana geliyormuş. Çözüm için yönetimi ikna etmeye uğraşıyorlarmış, özeti: ucuza kaçılmış, bu sorun Aydın, Manisa ve Muğla'da da mevcut çünkü çıkışlarını İzmir üzerinden alıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: LGR9

Bugün NOC'tan biri ile konuşma fırsatı yakaladım. İzmir'deki sorunu söyledim, bilgilerinin olduğunu söylediler. Şehirdeki ring sistemi diğer şehirlerin aksine tam değil ve deniz altı kablolama gerekiyormuş, şebekede kullanılan cihazlar kapasite olarak %90 civarında çalıştığı için de satürasyonlar meydana geliyormuş. Çözüm için yönetimi ikna etmeye uğraşıyorlarmış, özeti: ucuza kaçılmış, bu sorun Aydın, Manisa ve Muğla'da da mevcut çünkü çıkışlarını İzmir üzerinden alıyorlar.

Altyapi icin kredi bulmuslar. En pahali bireysel paketi ~15 euro satiyorlar kolay degil.

https://medya.turkcell.com.tr/bulletins/turkcellin-guclu-altyapisina-isvecten-90-milyon-dolar-kredi//

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: LGR9

Bugün NOC'tan biri ile konuşma fırsatı yakaladım. İzmir'deki sorunu söyledim, bilgilerinin olduğunu söylediler. Şehirdeki ring sistemi diğer şehirlerin aksine tam değil ve deniz altı kablolama gerekiyormuş, şebekede kullanılan cihazlar kapasite olarak %90 civarında çalıştığı için de satürasyonlar meydana geliyormuş. Çözüm için yönetimi ikna etmeye uğraşıyorlarmış, özeti: ucuza kaçılmış, bu sorun Aydın, Manisa ve Muğla'da da mevcut çünkü çıkışlarını İzmir üzerinden alıyorlar.

Çözerler mi acaba :)

• HE şu an IPv6 için Avrupada en çok yatırım ve altyapısı olan taşıyıcıymış, baya da tercih edildiği için kapsaması da yüksekmiş IPv6 konusunda, şu an Trabzon'da CGN'de olan bir IP ile test yaptırdım, onu bile HE'ye vermişler. Direkt IPv6 çalışması olduğunu düşünüyorum artık.

Güncelleme: Mesela Amsterdam için bütün testler direkt HE üzerinde ancak Amerika için Level3 (feci bir ping yapıyor bazen) ve en önemlisi Frankfurt için Cogent kullanılıyor. Tabi bunlar şu an Trabzon testleri için ama HE.NET Tier 2 bir taşıyıcı olduğu için büyük ihtimal böyle lease etmiş, bu da gerçekten çok çeşitlilik sağlıyor ve IPv6 ile beraber bu çeşitlilik devam edebilirse gerçekten çok başarılı olacağını sanıyorum bu seçimin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaximillianFoe -- 28 Aralık 2020; 9:15:20 >
  • MaximillianFoe kullanıcısına yanıt

IPv6 için çok geç kaldılar hala IPv6 yok...

• Sonunda Netflix,Amerika'dan bağlanmıyor. Ayrıca vie.valve.net ping değerleri 15ms daha düşmüş. Şuan 39-43ms arası. Konum: Aydın

SuperOnline İzmir Ping Sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogulcanbb -- 30 Aralık 2020; 19:57:26 >
  • ogulcanbb kullanıcısına yanıt

Sadece DTAG taşıyıcısı üzerinden çalışan bir IP denk gelmiş. Who Is sorgusunda netname TR-TELETEK olan IP'lerin ping değerleri biraz daha düşük oluyor. Yönlendirmeleri daha akıllıca yapılmış olduklarından ve TATA kullanmadıklarından sanırım.

Anladım. Bide şöyle bir sorun var son 10 gündür internetim kısıtlı sanki. Hız testinde single modu seçerek Turkcell sunucusuna hız testi yaptığımda 75mbit çıkıyor. Daha fazla çıkamıyor. Ayrıca Frankfurt'a single test yaptığımda maximum 10mbit görüyorum. Sizde de böyle bir sorun var mı?
  • ogulcanbb kullanıcısına yanıt

Single test, gerçek hızınızı daha çok yansıtır. Speedtest kullanmayın artık ölçümlerde. Nperf, sağlıklı ölçümler yapıyor.

Evet, yurtdışı çıkışları uzun zamandan beri kısıtlı. Network üzerinde sürekli güncellemeler yapıyorlar ve ne hikmetse her güncellemeden sonra kullanıcılar daha düşük performanslı internet kullanıyor oluyor.

SoL, artık eski SoL değil. Buna alışmak gerekiyor sanırım. Diğer ISS'lerde de benzer sıkıntılar mevcut. Ülke genelinde ISS fark etmeksizin sorunsuz internet yok. Fiyatlar da ciddi şekilde artmaya başlamış. Statik IP ücretlerine zam gelmiş. Vodafone 30tl, KabloNet 20tl, Superonline zaten 25tl idi ve yeni zam furyasına katılırsa kaç olacak merak ediyorum :).

sorunun kaynağı sosyal medya sansürü... bir şekilde filitreletmek istedilerse sıkıntı ondan... çözümü nasıl olur bilen çözer...

• ugah6aiw kullanıcısına yanıt

Hocam bunun etkisi mutlaka var ancak bazı bölgeler mesela bu filtrelemeden daha fazla etkileniyor. Benden 1 km ilerde bu sorun yok denedim. Yani filtreleme büyük bir sorun bunda size katılıyorum. Ama onun harici bölgelere atanan trafik, kapasite, MTU ve firewall vs. Gibi etkenler çok etkiliyor. Vpn yada vps ile filtrelemeyi asarsiniz ama oyun için kullanıyorsanız interneti vpn ile bazı sunuculara giremiyosunuz birde local sunucular yüksek ping oluyor birde üstüne routing dahada uzuyor. Bunun bazen pozitif bazen negatif etkisi oluyor. Yani bu iş okadar komplike ki aradaki bir tane kablonun düzgün baglanmamasi hasar görmüş olması bile olayı mahv etmeye yetiyor. Bunun bulunması bambaşka bir olay. Uğraşmıyolar zaten. Bir tane sorumsuz bir hata yapıyor sonra biz kıvranıp duruyoruz. Bir tane network elemanı bir ayar yapıyor o bölgedeki herkes bazı servisleri veya gecikme üzerine dayalı uygulamalari kullanırken sorun yaşıyor. Bir sürü etken var gerçekten. Şanslı olmak önemli bu hayatta maalesef. Birde Türkiye'de insanların işini herzaman düzgün yapmadığı gerçeği var bunu hiç unutmamak lazim... Yani ben neler yaptım su sorunlardan kurtulmak için ama nafile bir tık düzelme olabildi anca. Türkiye'deki internet sağlayıcıları birde tier -2 ve tier -3 Buda maalesef bambaşka bir sıkıntı. Tier-1 İnternet servis sağlayıcıları trafiğinin tümünü tier -1 saglayicilardan sağlar. Buda daha güzel routing ve daha ferah hatlar demektir. Ancak Türkiye'de buda tuhaf sadece Türk Telekom tier-1 ama onlarında altyapısında bir dünya sıkıntı var. Benim anladığım şansın varsa sorunsuz bölgede yaşıyosan kralsın sorunlu bolgeseysen kimse sorunu cozemiyor. Diyecek çok şey yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur0785 -- 1 Ocak 2021; 15:14:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ozgur0785 O kullanıcısına yanıt

turkcell alana kadar daha düzgündü ensarcı tayfa onuda bozdu heralde...

• 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.