Şimdi Ara

SuperOnline İzmir Ping Sorunu (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
828
Cevap
8
Favori
36.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam Vodafone aynı altyapıyı kullanıyor ve hiçbir şey fark etmiyor. Denedim sadece Vodafone un artisi VPN ile çok uyumlu. Sadece DNS over TLS ile bile engellemeyi asabiliyosunuz. Ancak Superonline alt yapısı olunca onda da MTU dan dolayı sapitma oluyor. Vodafone 1500 MTU kullanıyor. Superonline pppoe 1492 neticesinde çakışma oluyor gibi düşünüyorum. Ben performans alamadim Vodafone dan. Bide belki bölgesel Superonline yoğunluğu yuzuden bilemiyorum. Şuan sadece Türk Telekom iyi durumda. Yada kablonet simetrik internet oda pahalı ve düşük hız. Daha bugün arıza kaydıma verilen cevap şu. Yurtiçi Superonline alt yapısında ping değeri düşürülebilir ancak buna gerek yok diye reddetmisler. Diyorum ki bakın 20ms ping gözüküyor İstanbul'a normal ancak benim hissettiğim gecikme çok farklı yok anlatamıyorum. Yapmak istemiyolar. Arkadaşla oyun oynadık bugün Telekom kullanıyor. Vdsl. Benden daha uzak lokasyonda olmasına rağmen çok daha düşük pingler alıyor. Sorun ping değil zaten varsın 50 değilde 65 olsun hiç sorun değil ama gecikmeye sebep olan başka birşey var. Bunu araştırmak yerine başından saliyolar. İstanbulda yaşayanlar harici gördüğüm Superonline kullanıcılarınin çoğu şuan oyun oynayamiyor gecikmeden dolayı. Ping normal ama hissedilen gecikme aşırı fazla. Bu normal bir durum değil. Muhtemelen bölgelere yapılan bazı saçma filtreleme ve optimizasyon qos ayarları cortladi. Kapasite yetersiz mi emin değilim. Adamlarda hayvan gibi kapasite var nasıl yetmeyecekse artık. Keşke herkes 25 mbit kullansaydi da su gecikme olmasaydı. Hız veriyorsun da işe yaramıyor ki. Ben sonuna kadar mücadele edicem. Bu konuda burda duruyor zaten hepimiz Akdeniz ve Ege bölgesi için birlik olup çözüm aramalıyız. Bireysel cozecekleri birşey değil bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur0785 -- 27 Kasım 2020; 4:43:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• TurksatKablo kullanıyordum superonline'dan önce onunda 20ms ping fantezisi vardı fakat çok etkilemiyordu tam turksat hattımı iptal ettim pingi 5msye düştü kapanacağı gün  daha sonra superonline'a geçtim ilk geçtiğimde alman sunucuma 40mslerde dolanıyordu ping bende inanamamıştım izmirede 0-2ms arasıydı daha sonradan ping bir 10a fırladı izmire daha sonra 20ye şimdi ~5ms civarında dolanıyor. Evet hepimiz beraber çözüm bulmalıyız fakat sol kullanıcılarının genelinin kalite standartları çok düşük olduğundan onlar için "iNtErNeT yEtİyOr BiZe" deyip uğraşmak istemiyorlar.

• Statik IP alınca pinglerde 20ms'e yakın düşüş oldu.

Tracing route to vie.valve.net [146.66.155.1]

over a maximum of 30 hops:

1  <1 ms  <1 ms  <1 ms XiaoQiang [192.168.31.1]

2  18 ms  17 ms  17 ms 10.41.92.1

3  18 ms  16 ms  16 ms 10.36.5.74

4  28 ms  28 ms  28 ms 10.40.141.47

5  29 ms  28 ms  28 ms 10.40.140.39

6  29 ms  28 ms  29 ms 10.36.6.2

7  56 ms  58 ms  56 ms vie.valve.net [146.66.155.1]

• quote:

Orijinalden alıntı: ogfituto

Statik IP alınca pinglerde 20ms'e yakın düşüş oldu.

1  <1 ms  <1 ms  <1 ms XiaoQiang [192.168.31.1]

2  18 ms  17 ms  17 ms 10.41.92.1

3  18 ms  16 ms  16 ms 10.36.5.74

4  28 ms  28 ms  28 ms 10.40.141.47

5  29 ms  28 ms  28 ms 10.40.140.39

6  29 ms  28 ms  29 ms 10.36.6.2

7  56 ms  58 ms  56 ms vie.valve.net [146.66.155.1]

Hocam sizin lokasyon neresi

• Sizinki şanssızlık olmuş hocam :) ve maalesef haklısınız. Ben size başka birşey sormak istiyorum. Özel mesaj atacaktım ama kapalı sanırım profiliniz. Türkiye'de hangi vps sunucusunu önerirsiniz? Bide onu deniycem yazarsanız sevinirim. Malum yurtdışı vps ler trafiği Almanya'da kendi omurgasına alıyor. Istanbul veya Bursa'da direk metro ethernet omurgasından çıkış alırsak belki işe yarar. Sunucu tarafında internetler daha iyi Türkiye'de. Routing i kısmen daha iyi hangi sunucuyu önerirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur0785 -- 27 Kasım 2020; 12:42:12 >
  • Statik IP ile Kablosuz bağlantı üzerinden ölçüm sonucu... Bilgisayarınızdan Kablosuz ve Ethernet MTU değerlerini ayarlamanız gerekiyor. Windows'da standart değer 1500 olarak gelir. Yaptığım ölçümlerde 1464 MTU değerinde paket kaybı olmadan ping atabildim. Artı 28 ekleyerek 1492 değerini buldum ve her iki adaptöre 1492 değerini atadım. "MTU size" bulma ile ilgili google'da arama yaparsanız ayrıntılı olarak açıklamalar var.

Kapasite sorunu bölgesel olarak az veya çok olabiliyor ancak genel bir kapasite sorunu olduğu kesin. Bölgemde insanlar kullanım önceliğine göre SoL, KabloNet, Türk Telekom kullanıyor. Türk Telekom kullananlar da taahhütleri bittikçe SoL'a geçiyor. Aşırı talepten dolayı kapasite sorunu yaşadıklarını ifade etmişlerdi ilgili birkaç kişi. Kapasite planlamalarını pandemi öncesine göre yaptıklarından, pandemi sonrası konut bölgelerinde daha düşük kapasite planlamış olduklarından ciddi sorun çıkıyor. Kapasite artırımı için de ciddi kablolama, cihaz maliyetleri var. Kapasite sorununa neden olan diğer husus da ortak altyapı kullanımı maalesef. Çok sayıda ISS kendi altyapı yapmadan doğrudan SoL altyapısına çullandılar. Sonuç olarak bölgemde Turk Telekom kullanıcı sayısı giderek azaldığından, mevcut altyapı ile TT daha iyi hizmet verebilir hale geldi. Yani temel sorun kapasite ve ardından zorunlu denetim ve filtreleme işlemleri geliyor. Diğerleri de hatalı routing, ucuz taşıyıcı tarifeleri kullanma vs. diye gidiyor.

1    1 ms   <1 ms   <1 ms 192.168.1.1 [192.168.1.1]

2    6 ms    4 ms    4 ms 10.41.92.1

3    9 ms    5 ms    5 ms 10.36.5.66

4   17 ms   16 ms   18 ms 10.40.141.37

5   18 ms   17 ms   17 ms 10.40.140.39

6   25 ms   17 ms   17 ms 10.36.6.2

7   46 ms   47 ms   44 ms vie.valve.net [146.66.155.1]

• zulu123 Z kullanıcısına yanıt

Sizin pingler çok iyi Antalyada durum çok daha kotu maalesef. Şimdi baktım da routing kötünün iyisi sizde. Bana statik ip alsam bile ya 213 yada 176 geliyor ve Ankara üzeri bağlanıyorum. Yani İzmir Antalya'dan bir tık daha iyiymiş. Ben şimdi bir Türk vps sunucusu deniycem. Ya pptp yada ovpn kurup performansa bakicam. Belki sunucular metro ethernet internet kullandıkları için biraz daha iyi gecikme alabilirim. Sonuçları paylaşıcam burda. Elimde eski bir hp PC var. İ3 işlemcili. Onuda router a çevirip. Donanım olarak hız kaybına engel olcam. Bakalım ise yararsa paylaşıcam. Daha önce Amazon ve digitalocean denedim ama zaten oyun sunucusu Almanya'da. Yabancı vps ler de trafiği Almanya'da kendi omurgasina aldığı için biraz fark ediyodu ama ciddi iyileşme sağlayamadı. Birde Türk sunuculari denemek lazım. Direk İstanbul veya Bursa'dan trafiği alıp yonlendirirse vps sunucusu. Bir ihtimal ciddi oranda fark olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur0785 -- 27 Kasım 2020; 12:57:42 >

• ozgur0785 O kullanıcısına yanıt

Gelen statik IP TATA üzerinden çıkmadıkça VPS ile elede edeceğiniz sonucu alırsınız. 3 günde bir yeni statik IP deneyerek TATA dışında yrutdışı çıkışı olan bir IP bulun. Genelde DTAG üzerinden çıkan IP'lerde viyana ve Almanya sunucularında düşük ping oluyor. Bana da Antalya, Adana, Amkara IP'si gelmişti:). Ama hepsi sonuçta Ankara üzerinden ve TATA ile çıkıyordu. Su anda kullandığın IP DTAG, TATA, HE, Seabone olmak üzere 4 taşıyıcıyı da kullanabiliyor. Ancak Almanya ve Avusturya'da DTAG kullanıyor. İngiltere bağlantılarında Seabone, Hollanda ve Belçika için HE ve DTAG, Doğu Avrupa tarafında TATA üzerinden gidiyor. Sağlam bir statik IP, MTU ayarlarını düzgün yapın, İyi bir router ile başka bir şeye gerek kalmaz. Çünkü bunların dışında size ciddi fayda getirecek sonuç olmaz. VPS yerine statik IP aynı işi görüyor SoL'da. Çünkü statik IP'ler farklı sunucular üzerinden çıkış yapıyor.

• Antalyada 176lı bloktayım.

1   1 ms   1 ms   1 ms csp1.zte.com.cn [192.168.1.1]

2  12 ms   7 ms   8 ms 176.232.120.1

3   6 ms   6 ms   5 ms 10.40.47.129 [10.40.47.129]

4  18 ms  18 ms  19 ms 10.38.218.121 [10.38.218.121]

5  17 ms  19 ms  18 ms 10.36.6.142 [10.36.6.142]

6  18 ms  18 ms  18 ms 10.36.6.38 [10.36.6.38]

7  56 ms  57 ms  66 ms vie.valve.net [146.66.155.1]

• TheContact kullanıcısına yanıt

Bulunduğunuz IP'de ana Collector Peer TATA görünüyor. TATA üzerinden diğer collector peer'lere dağılıyor. Yine DTAG ve HE'ye de bağlı ancak bunlara bağlı collector peer sayısı az. Yani sizin IP neredeyse tüm senaryolarda TATA kullanıyor. 176.232.120.1 sunucusuna bağlı bir IP kullandığınız için verdiğim bilgiler sizin IP için de geçerlidir.

Bana 213 ve 176 dışında statik ip gelmiyor. Adamlar sabitlemiş sanki. Eskiden bir gün bekleyince başka şeyler yakalanabiliyodu. 5 gün bekleyip denedim yine aynı 176 olan geldi. Statik ip nedense benim yasadigim bölgeye atanan ip ler ile alakalı belki hiçbir işe yaramıyor Hatta dinamik ip daha performanslı bile diyebilirim. Vps şöyle iş gorebilir. Türkiye lokasyonlu olduğu için. İstanbul'a kadar Superonline sonrasını ise vps alırsa hiç yoktan yurtdışı sunucularında biraz rahatlama yapabilir. Hatta İstanbul lokasyonlu oyun sunucularina bile daha iyi değerler alınabilir diye düşünüyorum. Mesela bazı csgo sunucuları turknet kullanıyor. İstanbul'a kadar problem yokken İstanbul içi sunucuya bağlanırken acaip kötü bir yoldan bağlanıyoruz server a. Yani her halükarda denemeden birşey diyemeyiz. Eskiden kullandığım Almanya lokasyonlu vps ler bile sadece Almanya içi trafiği farklı yoldan veridigi için fark yaratmıştı ama tam çözüm değildi. Deniycem bakalım nolcak. Sadece Superonline kullanan bir vps mi türk Telekom kullanan bir vps mi alsam onun kararını tam veremedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur0785 -- 27 Kasım 2020; 14:26:13 >

İptal ettirdiğin gün hariç 3 gün sayıp 4. günde statik IP talebinde bulunacaksınız. Hiç boş geçmeden gelen IP'yi kontrol edip aynı gün iptal ederek, arka arka deneyin. Mutlaka farklı bir grup gelecektir.

Antalya yi sanki 213 ve 176 ya sabitlemisler gibi. Ama deniycem tekrardan umarım gelir düzgün bir ip. İşin kötüsü Antalya'da kablonet tede routing çok kötü. Hatta daha kötü. Telekom tam ne durumda bilmiyorum burda ama muhtemelen baya yatırım yaptılar düzelmiştir bazı şeyler bence. Evimde Superonline dışında hizmet alabileceğim alt yapıda yok maalesef. En son Vodafone 4.5g kapsama alanında olmadığım halde çok daha iyi sonuçlar vermişti. Turkcell data hattı aldım bendeki 4.5g modeme fiberde ne yaşıyorsam aynısını yaşadım. Bölgelerdeki routingler olayda büyük rol oynuyor. Ama yani Vodafone 4.5g nin daha iyi calimasi da ayrı bir ironi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur0785 -- 27 Kasım 2020; 14:38:50 >

3 günde 1 sürekli deneyince geliyor. Ancak 176 gelmesi kötü IP anlamına gelmiyor. Her IP bloğunu küçük alt bloklar halinde farklı taşıyıcılara yönlendirmişler. O nedenle gelen IP'yi test etmeden 176 geldi kötü demeyin. 176 ile başlayan ancak DTAG kullanan birkaç alt IP grubu kullandığım için biliyorum. Gelen IP'yi bana özelden yazarsan Collector peer durumuna göre hangi taşıyıcıları kullandığını söyleyebilirim.

Tabiki 3 defa aldım bu ipyi üçünde de aynı numara geldi size atıyorum

İptal ettikten sonra 4. günde alacaksınız. Yoksa aynı IP gelir.

Attığınız IP'de ana Collector Peer TATA. Diğerlerinde pek peer yok zaten. Yani sadece TATA üzerinden çalışan bir IP.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zulu123 -- 27 Kasım 2020; 15:13:34 >

Hocam hangi ip bloğundasınız?

• ogulcanbb kullanıcısına yanıt

Şuanda 213 hocam. Statik alınca 176. Geliyor

Manisa'dayım hocam

• 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.