Şimdi Ara

Su Ürünleri Mühendisliği Nasıl? Okumak Zor Mu? İş İmkanları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
50
Cevap
1
Favori
50.321
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Su ürünleri mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Duyduğuma göre okuması çok zormuş.İş imkanları nasıl? Üniversiteden üniversiteye göre mezun olmak çok fark yaratır mı?

• Türkiyenin üç tarafı denzilerle çevrili olması rağmen 3-5 üniversite ile sınırlı kalan,Öss'ye giren öğrencilerin son çare olarak girdikleri yer olduğundan Türkiye'de iş imkanları diğer mühendisliklere göre düşüktür.Geçenlerde bir tanıdığımla konuşurken iki Su ürünleri mühendisinin okulu uzatmadan bitirip işsiz işsiz dolaştıklarını işittim.Üniversiteler de verilen eğitim olanakları bakımından fark yaratır.Bunu hangi üniversite bu bölümde daha fazla olanağa sahip onu araştırmak gerekli.Bir yere gideyim şu öss illetinden kurtulayım diye gidiliyorsa birinci yılın sonu veya ikinci yılın ortalarında keşke bir sene daha çalışıp adam gibi yeri kazansaydım demeniz olası.Her bölümün kendine göre zorluğu vardır çalıştıktan sonra hepsi halledilir.

Bu arada bölümü okurken yabancı diliniz var ve iyiyse ve yurt dışına çıkma imkanınız var ise yurt dışında bu bölüm için olanaklar çok daha fazla.

• quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

Türkiyenin üç tarafı denzilerle çevrili olması rağmen 3-5 üniversite ile sınırlı kalan,Öss'ye giren öğrencilerin son çare olarak girdikleri yer olduğundan Türkiye'de iş imkanları diğer mühendisliklere göre düşüktür.Geçenlerde bir tanıdığımla konuşurken iki Su ürünleri mühendisinin okulu uzatmadan bitirip işsiz işsiz dolaştıklarını işittim.Üniversiteler de verilen eğitim olanakları bakımından fark yaratır.Bunu hangi üniversite bu bölümde daha fazla olanağa sahip onu araştırmak gerekli.Bir yere gideyim şu öss illetinden kurtulayım diye gidiliyorsa birinci yılın sonu veya ikinci yılın ortalarında keşke bir sene daha çalışıp adam gibi yeri kazansaydım demeniz olası.Her bölümün kendine göre zorluğu vardır çalıştıktan sonra hepsi halledilir.

Bu arada bölümü okurken yabancı diliniz var ve iyiyse ve yurt dışına çıkma imkanınız var ise yurt dışında bu bölüm için olanaklar çok daha fazla.
    Yurt dışında olanak daha fazla olsa ne olur arkadaşım. Adamlar da bizden su ürünleri mühendisi gelsin diye bekliyolardı.

Gerçekçi olalım. Beş para etmez bir bölüm. Yazarsan büyük ihtimal pişman olacaksın.

• quote:

Orijinalden alıntı: RSnazdrovia

Yurt dışında olanak daha fazla olsa ne olur arkadaşım. Adamlar da bizden su ürünleri mühendisi gelsin diye bekliyolardı.

Gerçekçi olalım. Beş para etmez bir bölüm. Yazarsan büyük ihtimal pişman olacaksın.

Alıntıları Göster
    1 sene daha hazırlan.. Kendinize güvenin arkadaşlar.
    Balıkçılık mı okuyorsun dendiğinde "neden ben" demeyin sonra.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeStAn_YaZaNvidia

1 sene daha hazırlan.. Kendinize güvenin arkadaşlar.
    Balıkçılık mı okuyorsun dendiğinde "neden ben" demeyin sonra.

Alıntıları Göster
    Siz bir ülkesiniz ve 3 tarafınız sularla çevrili bir tarafınızda suya hasret ve su ürünlerine hasret ülkeler var diğer tarafınızda su ürünlerinde çeşitliliğe ve ucuzluğa ihtiyacı olan avrupa ülkeleri var.Siz bir ülke olarak bu durumu değerlendiremiyorsanız o ülkenin suçudur.Denize kıyısı olan gelişmiş ülkelere bir bakın bakalım su ürünlerinden ne kadar para kaldırıyorlar.Örnek olarak japonya belki adamların yeme düzeni bize göre farklı gelebilir ama halının büyük çoğunluğu deniz ürünleri ile besleniyor.İspanya,fransa,italya gibi ülkeler su ürünlerinden o kadar çok ihracat yapıyorlar ki gelirlerinin önemli bir kısmını bu alan oluşturuyor.Bu yüzden yurtdışına çıkarsanız bu bölümün olanakları güzel.Yoksa Türkiye'de nerede iş bulacaksınız ki bu bölümde?

• quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

Siz bir ülkesiniz ve 3 tarafınız sularla çevrili bir tarafınızda suya hasret ve su ürünlerine hasret ülkeler var diğer tarafınızda su ürünlerinde çeşitliliğe ve ucuzluğa ihtiyacı olan avrupa ülkeleri var.Siz bir ülke olarak bu durumu değerlendiremiyorsanız o ülkenin suçudur.Denize kıyısı olan gelişmiş ülkelere bir bakın bakalım su ürünlerinden ne kadar para kaldırıyorlar.Örnek olarak japonya belki adamların yeme düzeni bize göre farklı gelebilir ama halının büyük çoğunluğu deniz ürünleri ile besleniyor.İspanya,fransa,italya gibi ülkeler su ürünlerinden o kadar çok ihracat yapıyorlar ki gelirlerinin önemli bir kısmını bu alan oluşturuyor.Bu yüzden yurtdışına çıkarsanız bu bölümün olanakları güzel.Yoksa Türkiye'de nerede iş bulacaksınız ki bu bölümde?

Alıntıları Göster
    Susuz kaldığımızda, denizlerde yenecek balık bittiğinde hatırlayacağımız bir bölüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ata

Susuz kaldığımızda, denizlerde yenecek balık bittiğinde hatırlayacağımız bir bölüm.

Alıntıları Göster
    Garantisi olmayan bir meslek yani.Puanım ile birçok fizik bölümü ve azda olsa biyoloji bölümleri tutuyor.Onlarda garanti değil.Bir sene daha denemek zorundayım herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hydrogenfla

Garantisi olmayan bir meslek yani.Puanım ile birçok fizik bölümü ve azda olsa biyoloji bölümleri tutuyor.Onlarda garanti değil.Bir sene daha denemek zorundayım herhalde.

Eğer ilk girişin ise kesinlikle tekrar şansını dene.Adam gibi çalışıpta 2. senede daha kötü puan alan görmedim(kaydırma yapanlar hariç)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Adalet

quote:

Orijinalden alıntı: hydrogenfla

Eğer ilk girişin ise kesinlikle tekrar şansını dene.Adam gibi çalışıpta 2. senede daha kötü puan alan görmedim(kaydırma yapanlar hariç)

Alıntıları Göster
    2. Senem ilk seneye göre biraz daha yüksek puan aldım yeterince gayret etmedim,anadolu lisesi mezunuyum ama sayısal bölümü mezunlarının puanları yerlerde sürünüyordu.Son bir kez daha denemeyi düşünüyorum.Bugün internette de bölümlere ve iş imkanlarına baktım.Başka yapabileceğim birşey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Akbaba89

2. Senem ilk seneye göre biraz daha yüksek puan aldım yeterince gayret etmedim,anadolu lisesi mezunuyum ama sayısal bölümü mezunlarının puanları yerlerde sürünüyordu.Son bir kez daha denemeyi düşünüyorum.Bugün internette de bölümlere ve iş imkanlarına baktım.Başka yapabileceğim birşey yok.

Alıntıları Göster
    Bu arada Su Ürünleri Bölümünün dersleri de oldukça ağır ve zordur . Yani puanının düşük olması seni şaşırtmasın derim ;)

• Ben su ürünlerinde okuyorum ve gayette mutluyum.Bölüm derslerimiz çok ağır yeri geliyor tıp okudugunuzu sanıyorsunuz yeri geliyor veterınerlık okuyorsunuz ee tbı yerı gelıyor ınsaat muhendıslıgı okuyorsunuz ..Bu yuzden dersler çok ağır fakat aşırı zevkliidr.Burdan çıktıktan sonra balıkçı olmuyorsunuz onu bilin bir kere hem balıkçılıkta kotü bir meslek degıldir.Suyu seviyorsanız hatta suda yaşayan canlıları sevıyorsanız ilgi alanınızsa okumalısınız.İş imkanları oldukça geniş bir bölüm bugun ülkemizde tıp yada diğer müh fakültelerini bitiren boş kalırken biizm su ürünlei mühlerinin iş imknları oldukça geniştir.Okurken zevk alırsanız ve başarılı olursanız birde yabancı diliniz varsa her firma sizi işe alır bu her meslek grubu için böyledir.Dünyadakı bir çok ülkeye gitme fırsatınız olur bu sayede ......yaşarsınz güzel güzzel
    O yüzden eğer ilgi duyuyorsanız bence yazamlısınız bu bölümü kesinlikle pişman olmazsınızz ...
    Üniversiteden üniversiteye imkanlar değişir sadece bu bölümü denizi olan bır yerde okumanızı önerırım pratik yapmak açısından eğitim açısından görsellik açısından bu çok önemlidir.Zamanınızı balıklara ve diğer su canlılarına ayırmak istersenız tabı bunu yanında balıkların yetişeceklerı havuzlarıda çizmek istersenız herkesi bekleriz ............emin olun çok memnun kalıcaksınızdır sevgilerle .. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: sacrament06

Ben su ürünlerinde okuyorum ve gayette mutluyum.Bölüm derslerimiz çok ağır yeri geliyor tıp okudugunuzu sanıyorsunuz yeri geliyor veterınerlık okuyorsunuz ee tbı yerı gelıyor ınsaat muhendıslıgı okuyorsunuz ..Bu yuzden dersler çok ağır fakat aşırı zevkliidr.Burdan çıktıktan sonra balıkçı olmuyorsunuz onu bilin bir kere hem balıkçılıkta kotü bir meslek degıldir.Suyu seviyorsanız hatta suda yaşayan canlıları sevıyorsanız ilgi alanınızsa okumalısınız.İş imkanları oldukça geniş bir bölüm bugun ülkemizde tıp yada diğer müh fakültelerini bitiren boş kalırken biizm su ürünlei mühlerinin iş imknları oldukça geniştir.Okurken zevk alırsanız ve başarılı olursanız birde yabancı diliniz varsa her firma sizi işe alır bu her meslek grubu için böyledir.Dünyadakı bir çok ülkeye gitme fırsatınız olur bu sayede ......yaşarsınz güzel güzzel
    O yüzden eğer ilgi duyuyorsanız bence yazamlısınız bu bölümü kesinlikle pişman olmazsınızz ...
    Üniversiteden üniversiteye imkanlar değişir sadece bu bölümü denizi olan bır yerde okumanızı önerırım pratik yapmak açısından eğitim açısından görsellik açısından bu çok önemlidir.Zamanınızı balıklara ve diğer su canlılarına ayırmak istersenız tabı bunu yanında balıkların yetişeceklerı havuzlarıda çizmek istersenız herkesi bekleriz ............emin olun çok memnun kalıcaksınızdır sevgilerle .. :)
    Su Ve Su ürünlerine meraklıysan okumasi çok zevkli ama Eğer okumak için diploma için okursan zor geliyor.Ders içeriğine gelirsen alan dersleri yani sıra mühendislik kısmı ve Latince zorluyor.
    Ben Şuan kendi meslieğimi icra edemiyorum derken utansam çok istesemde yapamiyorum ülekem ki 4 tarafi sularla cevri olmasina rağmen yapamiyorum denemedim denedim ama biz iş alinirken su ürünleri müh.. olarak cagrılıyoruz fakat başlayinca düz içci yerine konuyoz ve iş verenin savunmasi sizin gibi cok var sen gidersin beş kişi gelir.çalişma şartlarini sölemiyorum çunku tabiri cayizse it bağlasan dürmaz derler yaaaa öleeee...
    İşsiz kalamya gelince okudugun bolum önemi çok ama o birazda kişi kaynaklanir ben kendi meslegimi içra etmiyorum şantiye sorumlusyum nerden nereye diyecen ama okurken küçüm sediğim mukavemet,mühendislik mekaniği,akişkanlar mekaniği,teknik resim,malzeme bilgisi veölçme bilgisi dersler sayesinde şimdi ekmek yiyorum.....

• quote:

Orijinalden alıntı: cukurova23

Su Ve Su ürünlerine meraklıysan okumasi çok zevkli ama Eğer okumak için diploma için okursan zor geliyor.Ders içeriğine gelirsen alan dersleri yani sıra mühendislik kısmı ve Latince zorluyor.
    Ben Şuan kendi meslieğimi icra edemiyorum derken utansam çok istesemde yapamiyorum ülekem ki 4 tarafi sularla cevri olmasina rağmen yapamiyorum denemedim denedim ama biz iş alinirken su ürünleri müh.. olarak cagrılıyoruz fakat başlayinca düz içci yerine konuyoz ve iş verenin savunmasi sizin gibi cok var sen gidersin beş kişi gelir.çalişma şartlarini sölemiyorum çunku tabiri cayizse it bağlasan dürmaz derler yaaaa öleeee...
    İşsiz kalamya gelince okudugun bolum önemi çok ama o birazda kişi kaynaklanir ben kendi meslegimi içra etmiyorum şantiye sorumlusyum nerden nereye diyecen ama okurken küçüm sediğim mukavemet,mühendislik mekaniği,akişkanlar mekaniği,teknik resim,malzeme bilgisi veölçme bilgisi dersler sayesinde şimdi ekmek yiyorum.....

Alıntıları Göster
    yok artık iş imkanı nerde fazla Allah aşkına?

• quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

yok artık iş imkanı nerde fazla Allah aşkına?

Alıntıları Göster
    tıp ve birkaç bölüm dışında hangi bölümde iş imkanı var sizce
  • Dalga konusu olan bir mühendislik. Kaldırım mühendisliği yerine su ürünleri mühendisliği deniyor artık, o derece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: holyjohn

Dalga konusu olan bir mühendislik. Kaldırım mühendisliği yerine su ürünleri mühendisliği deniyor artık, o derece.
    su ürünleri yetiştiriciliğinde avrupanın 3. ülkesi ve yıllık ortalama 600 milyon tl oda yaklaşık 400 milyon $ yapar ihrcaat yapan bir ülkedeyiz (iç pazarı saymıyorum bile ki oda bu değerlere yakın) ,bu sektörde çalışmak herkesin harcı değildir bundan emin olun iş zor ve tecrübe gerektirir ama siz okul hayatınızda bu tecrübeyi yaşayabilecek bir üniversitede ve hakkını vererek okursanız emin olun işsiz kalmassınız(ben sektörün %75inin bulunduğu muğlada okudum bbu bölümü). bu bölüme hakaret edenler ne bildiklerini sanıp böylesi bol keseden atıyolar bilmiyorum bilmediğimiz şeyler hakkında yorum yapmak nekadar kolay değilmi " yok bu çok kötü bu kaka iiiğ" , öğretmenlik okumak için bi taraflarını yırtıp çok yüksek puanlarla üniversitye girip yıllarca atama bekleyenleride biliyoruz sonrada dersane köşelerinde asgariücretle çalışn bölüm mezunları var. neyse ben başka bölümleri kötülemicem ama şunu söylemek istiyorum bu bölüm zordur arkadaşlar okumasıda zordur iş hayatıda zordur hatta mezun olanların bence en fazla %25 i bu sektörde çalışabiliyordur ama şundanda eminim çalışanlar bulundukları konumdan çok memnunlar ve iyide para kazanıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: bugsaka

su ürünleri yetiştiriciliğinde avrupanın 3. ülkesi ve yıllık ortalama 600 milyon tl oda yaklaşık 400 milyon $ yapar ihrcaat yapan bir ülkedeyiz (iç pazarı saymıyorum bile ki oda bu değerlere yakın) ,bu sektörde çalışmak herkesin harcı değildir bundan emin olun iş zor ve tecrübe gerektirir ama siz okul hayatınızda bu tecrübeyi yaşayabilecek bir üniversitede ve hakkını vererek okursanız emin olun işsiz kalmassınız(ben sektörün %75inin bulunduğu muğlada okudum bbu bölümü). bu bölüme hakaret edenler ne bildiklerini sanıp böylesi bol keseden atıyolar bilmiyorum bilmediğimiz şeyler hakkında yorum yapmak nekadar kolay değilmi " yok bu çok kötü bu kaka iiiğ" , öğretmenlik okumak için bi taraflarını yırtıp çok yüksek puanlarla üniversitye girip yıllarca atama bekleyenleride biliyoruz sonrada dersane köşelerinde asgariücretle çalışn bölüm mezunları var. neyse ben başka bölümleri kötülemicem ama şunu söylemek istiyorum bu bölüm zordur arkadaşlar okumasıda zordur iş hayatıda zordur hatta mezun olanların bence en fazla %25 i bu sektörde çalışabiliyordur ama şundanda eminim çalışanlar bulundukları konumdan çok memnunlar ve iyide para kazanıyorlar.

Alıntıları Göster
    dalga konusu diyenlere acıyorum ya cidden arkadaşım mezun oldu yetiştiricilikten 2 bin tl ye işe başladı bende yetiştiricilik son sınıftayım bitsin bakacaz

• quote:

Orijinalden alıntı: TwiNChiL

dalga konusu diyenlere acıyorum ya cidden arkadaşım mezun oldu yetiştiricilikten 2 bin tl ye işe başladı bende yetiştiricilik son sınıftayım bitsin bakacaz

Alıntıları Göster
    Bölümün puanları düşük sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GöKHaN 35

Bölümün puanları düşük sanırım.

Alıntıları Göster
    valla düşük die kötülemek kadar saçması yok sanki her yüksek puanlı yer kesin iş sahibi yapıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: TwiNChiL

valla düşük die kötülemek kadar saçması yok sanki her yüksek puanlı yer kesin iş sahibi yapıyor

%100 olmasa da belirleyicliği var bence puanların..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.