Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Su Kaplumbağası[Ana Konu]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
211
Cevap
9
Favori
22.728
Tıklama
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Balıkçılık ve Akvaryum >> Su Kaplumbağası[Ana Konu]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      38 Mesaj
      13 Eylül 2016 11:59:40
      merhaba

eşimim kaplumbağası vardı eve getirdik ölüm fanusu denilen kapta 2-3 yıldır bu şekilde bakılıyormuş kaplumbağalar hakkında bilgim yok bir an önce akvaryuma almak istiyorum kaplumbağayı akvaryum ölçüleri nasıl olmalı neler gerekli bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum

AMD FX-6100 X6 3.3GHZ CPU // ASUS M5A97 AMD 970/SB950 // MSI GTX GAMİNG X 1050Tİ 4G // CORSAIR 4GB DDR3 1600MHZ RAM // 500 GB SEAGATE HD
    • Yarbay
      3410 Mesaj
      13 Eylül 2016 16:12:18 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: mrcruel

merhaba

eşimim kaplumbağası vardı eve getirdik ölüm fanusu denilen kapta 2-3 yıldır bu şekilde bakılıyormuş kaplumbağalar hakkında bilgim yok bir an önce akvaryuma almak istiyorum kaplumbağayı akvaryum ölçüleri nasıl olmalı neler gerekli bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum

Bakım ve Beslenme

1-Küçük fanuslarda veya petshoplarda satılan plastik kaplarda beslenmeye çalışıldığında kısa sürede ölür.(Önemli)

2-Genç kaplumbağa hayvansal yemleri tercih ederken yaşlı kaplumbağa bitkisel yemleri yeğler. Ama gençlere de arada bir bitkisel yem verilmesi gereklidir. Hayvansal yemlerin arasında tatlı su balığı, solucan, salyangoz, küçük yengeç, suda yaşayan böcekler ve onların kurtçukları yer alır.

3-En azından (!!! Akvaryum genişliği kaplumbağanın bağa uzunluğunun 5 katında olması daha doğrudur) 100cm x 50cm x 60 cm (GxDxY) bir akvaryum, bir ısıtma lambası (normal bir flüoresan yetersizdir), bir UV-lambası (güneş ışığı çok önemlidir, doğrudan gelmesi lazım, yoksa UV lambası almak şarttır), hava ve su derecelerini ölçmek için iki adet termometre, suyun ısıtılması için ısıtma çubuğu, ve ısıtma lambası için iki adet timer ve bir su filtresi temel ihtiyacınız olacak.

4-Güneş eksikliğinde küçük dostumuzun kabuğu yumuşar ve ölüme kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilir.Bu yüzden yaz aylarında günde 2 saat küçük bir gölge bırakılarak güneş altında güneş banyosu yapılmalıdır.Kış aylarında ise UV-lambası ile bu eksiklik giderilmelidir.

5-Suyun sıcaklığı 22 derecenin altına düşerse dostumuz kış uykusu konumuna geçer eğer dostumuz 4 yaşından küçükse kesinlikle kış uykusuna yatırmayın yoksa bir daha büyük ihtimal uyanamaz.

6-Günde ne kadar yedirilmeli : Kafasının hacmi kadar. Böcek, solucan, üzüm, karpuz, domates, kıvırcık, sarı çiçekli bitkileri yerler. Salyangoz, tatlısu balığı, küçük yengeç yiyebilir.Küçükler günlük, yetişkinler iki günde bir yedirilmeli...1-3 yaş arası protein ağırlıklı beslenmelidirler.

7-Ayak altında ezilebilirler veya yüksek yerlerden kalebodur gibi sert zeminlere düşerek ölebilirler. Sonra da vicdan azabından siz sürünürsünüz. Çok cesur hayvanlardır kaplumbağalar, yüksek yerlerden kendilirini "burda mahsur kaldım" psikolojisiyle aşağı salarlar aman dikkat, kaplumbağanın bi bildiği vardır demeyin...Anlamıyor ölüm pahasına kendilerini sert zemine salabiliyorlar, sadece belki kanepenin üstünden halının üstüne düşmesine müsaade edebilirsiniz...

Bu yazı size yardımcı olacak diye düşünüyorum.

LOST/CHUCK/THE VAMPIRE DIARIES/ARROW/NIKITA/PERSON OF INTEREST/HEROES/REVOLUTION/KYLE XY/FRINGE/V/FLASHFORWARD/TRUEBLOOD/DEXTER/SUPERNATURAL/NEW GIRL/THE LOST ROOM/THE WALKING DEAD/PERSONS UNKNOWN/HAVEN
      DH KİTAP TUTKUNLARI

• Onbaşı
      38 Mesaj
      13 Eylül 2016 19:09:30
      quote:

Orijinalden alıntı: |DL|

quote:

merhaba

Bakım ve Beslenme

1-Küçük fanuslarda veya petshoplarda satılan plastik kaplarda beslenmeye çalışıldığında kısa sürede ölür.(Önemli)

2-Genç kaplumbağa hayvansal yemleri tercih ederken yaşlı kaplumbağa bitkisel yemleri yeğler. Ama gençlere de arada bir bitkisel yem verilmesi gereklidir. Hayvansal yemlerin arasında tatlı su balığı, solucan, salyangoz, küçük yengeç, suda yaşayan böcekler ve onların kurtçukları yer alır.

3-En azından (!!! Akvaryum genişliği kaplumbağanın bağa uzunluğunun 5 katında olması daha doğrudur) 100cm x 50cm x 60 cm (GxDxY) bir akvaryum, bir ısıtma lambası (normal bir flüoresan yetersizdir), bir UV-lambası (güneş ışığı çok önemlidir, doğrudan gelmesi lazım, yoksa UV lambası almak şarttır), hava ve su derecelerini ölçmek için iki adet termometre, suyun ısıtılması için ısıtma çubuğu, ve ısıtma lambası için iki adet timer ve bir su filtresi temel ihtiyacınız olacak.

4-Güneş eksikliğinde küçük dostumuzun kabuğu yumuşar ve ölüme kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilir.Bu yüzden yaz aylarında günde 2 saat küçük bir gölge bırakılarak güneş altında güneş banyosu yapılmalıdır.Kış aylarında ise UV-lambası ile bu eksiklik giderilmelidir.

5-Suyun sıcaklığı 22 derecenin altına düşerse dostumuz kış uykusu konumuna geçer eğer dostumuz 4 yaşından küçükse kesinlikle kış uykusuna yatırmayın yoksa bir daha büyük ihtimal uyanamaz.

6-Günde ne kadar yedirilmeli : Kafasının hacmi kadar. Böcek, solucan, üzüm, karpuz, domates, kıvırcık, sarı çiçekli bitkileri yerler. Salyangoz, tatlısu balığı, küçük yengeç yiyebilir.Küçükler günlük, yetişkinler iki günde bir yedirilmeli...1-3 yaş arası protein ağırlıklı beslenmelidirler.

7-Ayak altında ezilebilirler veya yüksek yerlerden kalebodur gibi sert zeminlere düşerek ölebilirler. Sonra da vicdan azabından siz sürünürsünüz. Çok cesur hayvanlardır kaplumbağalar, yüksek yerlerden kendilirini "burda mahsur kaldım" psikolojisiyle aşağı salarlar aman dikkat, kaplumbağanın bi bildiği vardır demeyin...Anlamıyor ölüm pahasına kendilerini sert zemine salabiliyorlar, sadece belki kanepenin üstünden halının üstüne düşmesine müsaade edebilirsiniz...

paylaştığınız bilgiler için teşekkürler 100*50*60 bahsettiğiniz akvaryumu hazır olarak bulabileceğim yer varmı yoksa siparişlemi yaptırılıyor kısacası yarın gidip akvaryumu alıp evime koymak istiyorum

AMD FX-6100 X6 3.3GHZ CPU // ASUS M5A97 AMD 970/SB950 // MSI GTX GAMİNG X 1050Tİ 4G // CORSAIR 4GB DDR3 1600MHZ RAM // 500 GB SEAGATE HD

• Yarbay
      3410 Mesaj
      14 Eylül 2016 08:38:45 Konu Sahibi
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: |DL|

quote:

merhaba

Bakım ve Beslenme

paylaştığınız bilgiler için teşekkürler 100*50*60 bahsettiğiniz akvaryumu hazır olarak bulabileceğim yer varmı yoksa siparişlemi yaptırılıyor kısacası yarın gidip akvaryumu alıp evime koymak istiyorum

Pet shoplarda bulunabilir ama tabiki her pet shopta var mıdır bilmiyorum. İsterseniz bir iki tane pet shopa bakın bulamazsanız herhangi bir pet shopa sipariş verirsiniz diye düşünüyorum.
      |
      |

LOST/CHUCK/THE VAMPIRE DIARIES/ARROW/NIKITA/PERSON OF INTEREST/HEROES/REVOLUTION/KYLE XY/FRINGE/V/FLASHFORWARD/TRUEBLOOD/DEXTER/SUPERNATURAL/NEW GIRL/THE LOST ROOM/THE WALKING DEAD/PERSONS UNKNOWN/HAVEN
      DH KİTAP TUTKUNLARI

• Yarbay
      2049 Mesaj
      07 Ekim 2017 10:13:00
      Benim kaplumbağa neredeyse 16 yıldır benimle. Dişi olup bu yaşa gelmesine rağmen bir erkek bulamadı. Zamanında 1 erkek aldım, yemeye kalktı, hayvan korkusundan bir süre sonra öldü. 30 yıl yaşarsa daha çok bakacağız anlaşılan.
      |
      |

ASUS M5A88-V EVO - FX6300 - 16GB DDR3 1800 MHZ - GALAX 1050 Tİ - SANDISK ULTRA II SSD 240 GB. - SAMSUNG T22B300 LG 22X DVD RW - S.BLASTER PLAY
    • Yüzbaşı
      825 Mesaj
      21 Mayıs 2018 02:51:43

Nam-ı diğer Hulk. 1 senedir beraber takılıyoruz.
      Corydoraslar(çöpçüler) 2 taneydi ama arkadaş bir tanesine "yanlışlıkla" kafa atınca kurtaramadık. Diğeriyle bir sıkıntısı yok. Gül gibi geçiniyorlar.
      40x30x20cm akvaryumda güzel bir yaşam alanı sağlamaya çalıştım onlar için. İleride daha büyük akvaryuma geçeceğiz İnşallah.
      3 günde bir dip çekimi ve 2 haftada bir komple temizlik yapıyorum. Su, genelde 26-30 derece sıcaklıkta. Sabahları 2-3 saat kadar pencere önünde güneş banyomuz olmazsa olmazımızdır.
      Çiftleşme zamanlarında daha agresif tavır takınırlar şaşırmayın
      Günlük olarak saati saatine beslemek faydalıdır. Kendilerini belli bir düzene alıştırırlar.

Heves olarak başlamadan önce iyi düşünülmesi gereken canlılar bunlar. Bakımları zaman ve fedakarlık ister. Fenerbahçe maçları sırasında bir çok kez maç izlemek yerine akvaryum temizlediğim olmuştur. Ve iyi bakabilirseniz uzun yıllar size arkadaşlık edebilirler.
      |
      |

HEP, BU DÜNYA HEP YALAN DOLAN..
      SENİN SEVGİNDİR ASLOLAN..
      SONUNA KADAR BİZ, FENERBAHÇELİYİZ ULAN !!!

• Çavuş
      44 Mesaj
      02 Şubat 2019 13:28:02

Mikelanjelo

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
      |
      |
      |DL| kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Er
      0 Mesaj
      18 Şubat 2019 23:30:48
      Softshell Kaplumbaga (yumusak kabuklu kaplumbaga) satan varsa bana ulasabilirmi fiyat boy yas fark etmez. Degerlendiririm.
      .
      .
      Instagram: @softshellaranir
      BURADAN BANA ULASABILIRSINIZ.
      |
      |

• Binbaşı
      1536 Mesaj
      15 Nisan 2019 02:09:16
      çok iyiler hoşlar ama ben böyle boku pis kokan hayvan görmedim benim bokumdan pis kokuyor odada akvaryumda filtre olmasına rağmen hergün filtreyi temizlememe rağmen sanki odada tuvalet var gibi kokuyor küçücük götten o bok nasıl çıkıyor hayret. Hadi çıktı diyelim tel şehriye kadar boksun bu ne koku kardeşim.

• Yarbay
      2256 Mesaj
      15 Nisan 2019 09:48:04

bakımı çok zor gerçekten.
      aldığımda 1 tl kadardı 1 yıl geçti şimdi avucuma zor sığıyor.
      benim akvaryum üstü açık 40*40 lık.
      işyerindeki küçük odamda akvaryum sabah 9 akşam 6 aynı yerdeyiz koku sorunum hiç olmadı.yeri geliyor 1 ayda temizliyorum.
      yem olarak günde 1 defa sera raffy p haftada bir raffy ı veriyorum.
      suya hiçbir katkı eklemiyorum.
      başka bir sebep olabilirmi sizin koku için.
      |
      |
      FIRAT_G_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

imza kullanmayacağım.
    • Binbaşı
      1536 Mesaj
      15 Nisan 2019 17:48:58

5 yıl önce beslemeyi bıraktım hocam ben
      |
      |
      kral1840 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
haberler
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Ankara Web Tasarım
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.