Şimdi Ara

Su Arıtma Cihazlarında Atıksu Problemi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
12
Favori
83.721
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 1tane check valf işimizi görmezmiki acaba ? gören duyan, uygulayan varmı acaba? atık su hattına, hortuma geri bağlasak ?
  • ercamca E kullanıcısına yanıt
    Hocam selamlar bu şekilde sağlıklı bir temiz su elde edemezsiniz, siz atık su kullanmıyorsunuz direk musluktan içmek gibi birşey olmuş, atılan atık suyun içinde filtrelerden geçen zararlı maddeler var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirce58

Merhaba arkadaşlar..bende reverse ozmosis..aqua line marka 5 aşamalı su arıtıcı var..yıllardır su faturam normalinin iki katı geliyor..izmir malum türkiyenin en pahalı ve en pis suyunu sunuyor..benim sorunum atık su...bir litre suya 13 litre atık yapıyor..atık su kesiciyi değiştim.,ilaveten tazyik düşürücü taktım..sonuç aynı...acaba bendemi atık suyu tekrar çeşme suyuna bağlayayım ? Bir zararı olurmu ? Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım..öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler...
    Aradan geçen süre doğrultusunda son durum nasıl? Gelişmeler ne durumda acaba bilgi verirseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercamca

Bu güzel gruba MERHABA...
    Benim su arıtma maceram çaydanlıkta oluşan kreç travertenleri ile başladı. Büyükşehir belediyesi alt yapıyı komple revize ederek apartman boyu afişler asmıştı "Türkiye'nin en temiz suyunu DENİZLİ içiyor" diye. Gariptir ki aynı dönemlerde gittiğim Isparta'da da aynı afişi gördüm. Hani Denizli içiyordu? Sanırım Türkiye genelinde bir altyapı çalışması yapılmış. Sonuç olarak biz şebeke suyunu zaten içiyoruz. Ancak balkondan baktığım Pamukkale'nin minyatürünü çaydanlıkta görmek beni rahatsız ediyordu. Çayın tadını alamıyordum. Henüz bir iki ay önce internetten 10 aşamalı bir su arıtma cihazı aldım. Fakat tahliye ettiği su kullandığım suyun çok çok üzerinde olması beni cihazdan vaz geçirmek üzereyken sizlere rastladım. Evet israf hoş bir şey değil. Bir ara membranı devre dışı bırakarak 3 hafta kullandım. Çaydanlıkta yine kreç oluşumu başladı. Membranı devreye sokmam gerekiyor fakat atık su israfı beni çıldırtıyordu. Keşke kahvehanelerin kullandığı atık su üretmeyen metal dikey cihazlardan alsaydım diye düşünürken aklıma başka bir çılgınlık geldi. Membranın ömrü bir yıl. 6 ayda öldürsem ne kaybederim diye bir fizibilite çalışması yaparak membran fiyatlarının 30 liraya kadar düştüğünü gördüm. Hay hay... İnanın keyif verici bir durum. Akvaryum hava boruları ekleme ve çoğaltma için üretilmiş T borular var. Onlardan bir tanesi işimizi görüyor. Arıtma cihazının atık su borusunun ucunu sıcak suda biraz yumuşattıktan sonra T borunun karşılıklı düz kanalının bir ucuna soktum. Karşı ucunu ise musluktan cihaza gelen boruyu ortadan keserek suda yumuşatıp soktum. Ortak uçlardan birleşip tek çıkış olan kısmını ise cihaza giren boruya soktum. Yani atık suyu cihaza tekrar gönderdim musluktan gelen suyun vanasını da %50 kısarak basıncı düşürdüm ve memnuniyetle kullanmaktayım. Sıfır atık su sıfır israf, sıfır kreç. İsteyen bu tekniği kullanabilir.
    ercamca @ bu paylaşımınızı yeni gördüm.Arıtma cihazının atık su olayından bende şikayetciyim..sürekli bi çaresi varmı diye araştırıyordum.en fazla atık suyu biraz azalta biliyorsun...Ama sizin yaptığınız biraz mantıklı geldi ve bende aynısını yaptım.bunu yapmadan önce (xiaomi su kalite ölçüm cihazı ile) suyun saflık kalitesini ölçtüğümde 24-27 gibi çıkan rakam sizin yöntemi yaptıktan
    sonra saflık rakamı 108-111 gibi çıktı..tadındada önceye oranla hafif bir acılık hissettim...Bu Şekilde denemeye devam ediyorum..
    bakalım..Saflık durumu nereye kadar gider bakalım..
    ÖLÇÜM CİHAZININ SİTESİNDEN SU SAFLIK DEĞERLERİNİDE VEREYİM...
    - 0-50: En Yüksek Saflık (İçilebilir)
    - 50-100: Yüksek Saflık (İçilebilir)
    - 100-300: Standart Saflık (İçilebilir)
    - 300-600: Kireçli Su (İçilebilir, Ancak Tavsiye Edilmez)
    - 600-1000: Kötü Tat, Düşük Saflık (İçilebilir, Ancak Tavsiye Edilmez)
    - 1000-9990: Saf Değil (Kesinlikle İçilebilir Değildir)

• ilered İ kullanıcısına yanıt
    Maalesef bu yöntem olmadı...3 gün denedim...suyun içilebilir saflık ölçümü 200 ü buldu.suda acılık hissi dahada çoğaldı..eski haline döndürdüm...yinede araştırmaya devam...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhabalar,Su arıtma cihazların atık suyundan şikayetçi olanlara duyurulur,Artık su üretmeyen su arıtma cihazı türkiyede var.Atık su üreten ters osmos arıtmalar dan farkı ana filtre olan TO MEMBRAN filtre yerine ,UF (ultrafiltrasyon) membran kulanılıyor,bu arıtma sistemini dünya kulanıyor ,bizde neden kulanılmıyor derseniz,TDS diye bir basıt cihazla gelip ölçüyorlar ve yüsek TDS çıktığını görüyorlar ve bunu kötü su diye anlatmaya başlıyorlar ,bu yanlış bilgiyi kırmak zor.
    özellikleri;
    düşük basınçta rahat çalışıyor,
    su deposu/tankı yok,anında arıtım yaparak musluğa veriyor
    Atık su yok
    elektirik motoru yok
    Suyun yapısını bozmuyor,mineralleri tutmuyorwww.netsuaritma.com dan tedarik edebilirsiniz

• okokten kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/su-aritma-tasarrufu-hakkinda--140038892

Ben en pratik çözümü 30 tl maliyetle yaptım. Atık su diye birşey artık yoktur.
  • dangerous kullanıcısına yanıt
    Uzun zamandır girmiyordum. Geç bir cevap olacak ama kusura bakmayın. Zaten siz de bi uygulama ile çözmüşsünüzdür mutlaka. Cevaben, bizi rahatsız eden herhangi bir obje olmadı. Bu arada sistem sorunsuz hala çalışmakta. Saygılar

• Son mesajdan 9 ay geçmiş ancak ben kendimce uyguladığım yöntemi yazayım. Önceleri bu olayı takmıyordum direk gidere veriyordum bu hali ile 1 yıl kadar falan kullandım. Sonra belediyenin Ana su borusunda çalışma yapılacağı için su kesintisi yapılacağını duyurması üzerine 60 LT lik atık bidonlarından aldım onları doldurdum, bizim klozetin biri asma değil, rezervuarın üst kapağını alıp suyu oradan doldurarak kesinti günlerinde idare edince aklıma su arıtmanın atığını bu bidonlardan birine vermek geldi, benim arıtma zaten garajda, eve damacana ile taşıyordum, bu nedenle görsel zorluk taşma sorunu vs doğal olarak olmadı. 3 yıl böyle idare ettim, son filtre değişiminde suyun tadı bir türlü düzelmeyince nedenlerini ararken baktım ki çift membran kullanımı diye bir yöntem var atık suyu çok azaltıyor (benim normalde 1 litreye 3 litre kadardı). Hemen yeni bir membran hausing ve mebran aldım ve uygulamayı yaptım, ilk mebrandan çıkan atık suyu 2. mebranın grişine verip, 2 mebranın temiz su çıkıslarını Y bağlantı ile birleştiriyorsunuz ve oradan 4 yollu vanaya girip diğer filtrelere geçişi sağlıyorsunuz. Şu anda 1 litreye 1 litre kadar atık suyum oluyor, giriş TDS 370-400 civarlarında iken membran çıkışı TDS değeri 8-10 lar civarında dolanıyor, yine atık suyu bidonda biriktiriyorum ama artık su taşıma işi çok azaldı.

Haa su tadının bozukluğu sorunu neden kaynaklı imiş onu da söyleyeyim, kaliteli diye aldığım LG chem mebran kaynaklı imiş, meğer LG chem membran 250 TDS üstü kullanılmazmış, bunu da ekstra para vererek öğrenmiş oldum, şu an çift Vontron membran ile mutlu mesut idare ediyorum. LG chem ile mebran çıkışı 45-50 TDS ler alırken vontronda ilk mebranda bu 6-8 arası. Ama LG chem gerçekten az atık üretiyordu 1 litreye 1,5 falan gibi ama suyun tadı iyi olmadıktan sonra yapacak bişey yoktu tabı.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Evet hocam bende cift membran kullaniyorum. LG hikaye bir membran.
    Benim birinci vontron ikinci filmtec kullaniyorum sebebine gelince filmtec eskiden elimde vardi yaklasik 5 yildir kullaniyorum tik yok. Ayrica filmtec hem daha yuksrk tds de calisabiliyor olmasi. Cunku ikinci membrana daha yjksek tds giriyor. Bu haliyle 1 e birden daha az atik aliyorum. Ama arastirmaya devam ettim bir tane yjksek basinc sivici ve selonoid vana aldim. Yjksek basinc sivicini şatoftan daha dusjk basinca ayarladim yani tank 1 litre daha az doluyor amac aigi bir nebze daha dusurmek cunki sivic şatoftan daha hassas ve aninda kesiyor suyu. Fakat bu seferde membrana giren suyu kestiginiz vakit 1 bardaga yakin membranda kalan su atik olarak ve azda olsa tanka gidiyir. Bunuda onlemek icin atik cikisinada selonoid vana koydum ve membranda suyu hapsettim ve membranda basinc dusene kadar tank doluyor yarim bardak kadar. Tekrar su ihtiyaci oldugunda membran giris ve cikisi aciliyor ve su uretmeye basliyor. Yaptigim testlerde bir kerede 5 litre su alinca atik daha da azaliyor. Bunun icin arigma cihazina elektriği acip kapahan düyme koydum ve selonoidlere giden elektrigj kesiyorum ve tankta su bosalana dek su aliyorum bardak bardak veya surahiyle ve sebilede boru cektim. Su bitince duymeye basiyirum 15 dak surmuyor dolmasi. Cict membranin faydasi tank hizli doldugu icin atik az oluyor yoksa atigin debisi ayni. Ve suan 1 e 1 den cok daha az atik veriyorum. Cikis tds giris tds nin tam iki kati. Ve aritilmis su 20 tds bardak bardak alirsan biocera filitrede su daha fazla durdugundan 35 tds. Bundan daha iyisi de olmaz sanirim

• hyuxel H kullanıcısına yanıt

Kullandığımız sular doğadaki kıt kaynaklar. Ne kadar israf etmezsek ve tasarruflu kullanırsak yarınlara o kadar temiz su bırakmış olacağız. Sen bu parasal hesap kitapları yapıyorsun ama yarın cebinde paran olsada o arıtacak suyu bulamayacaksın.Bazı şeylerin parasal karşılığı yoktur, senin malın değil milli servetdir onlar.

• Merhabalar konuyu hortlatayim dedim dikkatimi çekti okuyunca aritmanin musluk hortumuna basınç termostati takılıp şebeke girişine elektrikli valf koyduğumuz u varsayalım basınç termostati ayarlanabilir olmalı musluğu arıtılmış su musluğunu açtığınızda basıncı düşecek ve termostat şebeke girişindeki elektrik li valfi açacak musluğu kapattığınızda termostat valfi kapaticak yani şu ihtiyacimiz olduğunda şebeke suyu açık olucak sadece şebeke suyu kapalı iken atık su zaten vermez yapacak arkadaş olursa yardımcı olabilirim

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt

Checkvalf kullanılsa daima hazır olmazmi aç kapa uğraşmak mantıklı değil

• hasimk85 H kullanıcısına yanıt

Bu dediğiniz tanklı bir sistemde mantıklı değil, arıtılmış sudaki basınç tank sayesinde, siz girişi hemen kapatırsanız tank dolmayacak ve direk akışa kalacaksınız ve 10 litre su için yaklaşık 1 saat bekleyeceksiniz, tanksız sistemde de zaten atık çok düşük.

• Atık su üretmeyen arıtıcıların arıtma performansı hakkında bilgisi olan var mı? Aşağıdaki ürünü inceliyorum. Gelen suyu direkt olarak arıtıp vermesi mümkün mü bilemedim açıkçası.

www.springwater.com.tr
    Aqua Love Atık Su Üretmeyen Tanksız Su Arıtma Cihazı
    https://www.springwater.com.tr/aqua-love-alkali-mineral-su-aritma-cihazi-atik-su-atmayan
  • sarıKırmızı kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/156547330

Aman hocam dikkat .

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.