Şimdi Ara

SteamOS [ANA KONU] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
4
Favori
6.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu çıkan işletim sistemini windows ve mac gibi kullanabilir miyiz? Yani TV'ye aktarmadan sadece bilgisayarda? Linuxe geçmememin tek nedeni steam oyunlarını oynayamayacak olmamadı. Eğer bu işletim sistemini tek başına kullanabileceksem direk geçeceğim.

quote:

Windows Ya da Mac bilgisayarınızı açıp, Steam programı üzerinden SteamOS yüklü cihazınıza içerik aktarabiliyorsunuz.
    Bu cümle benim aklımı karıştırdı yani bilgisayarımız windows/mac televizyon ise steamos mu olmak zorunda?
  • Şimdi konu hakkında cahalım baya .. Linux tabanlı bir işletim sistemi mi olacak bu steamOs ? Eğer öyle olacaksa dx destekleyecekmi (ya da windows buna müsade edecekmi) yoksa open gl ya da amd'nin yeni api denen o dalgasınımı kullanacak tam nedir ? Tüm oyunları linux tabanlı bir sistemde çalıştırırsa internet (her türlü tarayıcı) ve video (1080p- 4k gibi / codec / playerler vesaire) artı sürücü desteği alırsa windows ev kullanıcalarının nerdeyse hepsi bu ücretsiz sisteme geçmek isteyecektir. Peki bu işletim sistemi bunları vaadediyor mu acaba ? Ben bilgisayarımı internet/oyun/film için kullanıyorum sadece yani bunlara ve bunlarla ilgili programları sorunsuz çalıştırırsa çok güzel olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanat Günesi -- 29 Eylül 2013; 8:45:27 >
  • Obareeey Valve fanları olarak arkandayız şişman çocuk Gabe Adamsın var ya sırf oyunlar için Windows'taydım. O kadar istiyordum ki Linux'a geçmeyi istediğim olacak sanırım
  • Her şey güzelde... GPU sorunları ne olacak hadi Intel açık kaynak kodlu veriyor sürücülerini... AMD/Nvidia bu konuda ne yapacak? Ek ekip ek maliyetler... Zaten değiştirilebilir grafik yapısı (laptop) AMD tarafından Linux'da bi türlü adam edilemedi... Hadi Laptop 'u geçelim hadi diyelim Linux üzerinde %25'e kadar FPS artışı var... Hiç kimse tutup demiyo mu? DX yok OpenGL var, kim takar openGL'i ?

Diyelim OpenGL kullanılacak (ki öyle olacak), bu firmalara ek yük getirmeyecek mi? 10$ olan oyun 13$ olmayacak mı? Bu oyuncuyu etkilemeyecek mi?

Bunun yanında neden Nvidia SteamOS'u destekliyor, Windows'dan kurtulmuş (150$-200$) kullanıcının elinde o para fazladan kalacak, çok güzel bu para ne olacak ya işlemciye ya ram ya ekran kartına gidecek. Şimdi aramızdan kim çıkıp demez ki GTX 760 varken neden 750 kullanayım (örneğin fiyat farklarına bakmadım)...

SteamOS'un yolu uzun, şahsen bugün geldi yarın kral oldu/olacak demiyorum... Benim için SteamOS'un ilk başarısı MSI bir bilgisayarda standart OS olarak görmek. Beta sürecini bekliyorum ve denemek için sabırsızlanıyorum. Umarım bu rekabet sektörü ileriye taşır.

Bunun yanında Gabe 'in Linux sevdalısı olmadığı da söylemek bildirmek istiyorum Windows 8 geldiğinde Xbox Live bizim için daha değerli diyen bi Windows'a karşı söylenmiş çocukça bir sözcüktür bu ne daha azı ne daha fazlası... Nasıl Windows MSN Messenger servisini Skype 'a devr etti ise, Gabe 'de aynısını Steam için istiyordu, olmadı kavga büyüdü. Kısaca SteamOS bir kuyruk acısının ürünüdür. (Biraz ağır bir tabir olduysa özür dilerim )

• quote:

Orijinalden alıntı: denn1s33

Anlamadım şimdi masaüstü pc açtığımız oyunu herhangi kablo bağlantısı olmasan stream olarak tv ye mi taşıyoruz?

TV'ye "Steam Machine" ismini verdikleri makinelerden (bunlar konsol gorunumlu PC'ler aslinda) alip bagladiktan sonra evet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: incu6us

Arkadaşlar bu çıkan işletim sistemini windows ve mac gibi kullanabilir miyiz? Yani TV'ye aktarmadan sadece bilgisayarda? Linuxe geçmememin tek nedeni steam oyunlarını oynayamayacak olmamadı. Eğer bu işletim sistemini tek başına kullanabileceksem direk geçeceğim.

quote:

Windows Ya da Mac bilgisayarınızı açıp, Steam programı üzerinden SteamOS yüklü cihazınıza içerik aktarabiliyorsunuz.
    Bu cümle benim aklımı karıştırdı yani bilgisayarımız windows/mac televizyon ise steamos mu olmak zorunda?

Sadece bilgisayarda kullanabilirsin ama esas amaci Televizyon ile ve oyun kumandasi ile kullanmak. Bilgisayarda zaten normal Steam var.
    SteamOS cok buyuk ihtimalle genel kullanim amacli bir isletim sistemi OLMAYACAK. Bu sistem acildigi anda Steam Client'in icinde bulacaksin kendini ve sadece orada takilacaksin.
    Butun bu son duyurular oturma odasina yonelik.

Stream olayinda oyunun calisacagi sunucu bilgisayarda herhangi bir isletim sistemi olabilir. Televizyona bagli olan client bilgisayar (Steam Machine) SteamOS olmak zorunda gibi gozukuyor ama herhangi bir isletim sistemi uzerinde normal Steam ile de niye olmasin, gorucez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHArcadia -- 3 Ekim 2013; 21:22:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DHArcadia

quote:

Orijinalden alıntı: denn1s33

Anlamadım şimdi masaüstü pc açtığımız oyunu herhangi kablo bağlantısı olmasan stream olarak tv ye mi taşıyoruz?

TV'ye "Steam Machine" ismini verdikleri makinelerden (bunlar konsol gorunumlu PC'ler aslinda) alip bagladiktan sonra evet.

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: tersol

Şimdi konu hakkında cahalım baya .. Linux tabanlı bir işletim sistemi mi olacak bu steamOs ? Eğer öyle olacaksa dx destekleyecekmi (ya da windows buna müsade edecekmi) yoksa open gl ya da amd'nin yeni api denen o dalgasınımı kullanacak tam nedir ? Tüm oyunları linux tabanlı bir sistemde çalıştırırsa internet (her türlü tarayıcı) ve video (1080p- 4k gibi / codec / playerler vesaire) artı sürücü desteği alırsa windows ev kullanıcalarının nerdeyse hepsi bu ücretsiz sisteme geçmek isteyecektir. Peki bu işletim sistemi bunları vaadediyor mu acaba ? Ben bilgisayarımı internet/oyun/film için kullanıyorum sadece yani bunlara ve bunlarla ilgili programları sorunsuz çalıştırırsa çok güzel olur.

Linux tabanli olacak evet.
    Buyuk ihtimalle ilk ciktiginda Ubuntu 12.04'i temel alan bir turev olacak. 12.04 Ubuntu'nun uzun donem destek verdigi LTS editionlar icinde en yenisi.
    Ileride iki ihtimal var, 2 yilda bir yeni Ubuntu LTS surumleri ciktikca SteamOS de bunlari takip ederek yeni versiyonlar cikarabilir. Veya kendi yolunda update'ler yapabilir.

DirectX destegi olmayacak Linux'ta DirectX bildigimiz anlamiyla olmadigi icin. OpenGL mevcut. AMD'nin yeni duyurdugu ve bence bir yere varmayacak Mantle'ini Linux'a getirmek AMD'ye bagli. Bence pek bisey beklemeyin.
    Valve bu nedenle kendi oyunlarinin tamaminin Linux versiyonunu ya zaten cikardi ya yakinda cikaracak. Yeni oyunlari da artik hep Linux destegi ile gelecektir. Diger oyun firmalarinin Linux versiyonlari ne kadar yapip yapmayacagini gorecegiz zaman icinde.
    Valve'in kisa vade cozumu Linux versiyonu olmayan oyunlari Windows veya Mac PC'nizden TV'ye bagladiginiz Steam Machine'e yani oturma odasina stream etmek. Bu cozumde bir miktar gecikme ve performans kaybi olacaktir.

SteamOS oyun + media izleme odakli ve TV-oyun kumandasi ile kullanilmaya yonelik olacak. Yani tipik konsollar gibi. Genel amacli bir sey beklemeyin Ofis uygulamalari, Grafik tasarimi filan kullanacaginizi beklemeyin. Internet + Oyun + Film mumkun olacaktir.

• Tşkr ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gnull

Her şey güzelde... GPU sorunları ne olacak hadi Intel açık kaynak kodlu veriyor sürücülerini... AMD/Nvidia bu konuda ne yapacak? Ek ekip ek maliyetler... Zaten değiştirilebilir grafik yapısı (laptop) AMD tarafından Linux'da bi türlü adam edilemedi... Hadi Laptop 'u geçelim hadi diyelim Linux üzerinde %25'e kadar FPS artışı var... Hiç kimse tutup demiyo mu? DX yok OpenGL var, kim takar openGL'i ?

Diyelim OpenGL kullanılacak (ki öyle olacak), bu firmalara ek yük getirmeyecek mi? 10$ olan oyun 13$ olmayacak mı? Bu oyuncuyu etkilemeyecek mi?

Bunun yanında neden Nvidia SteamOS'u destekliyor, Windows'dan kurtulmuş (150$-200$) kullanıcının elinde o para fazladan kalacak, çok güzel bu para ne olacak ya işlemciye ya ram ya ekran kartına gidecek. Şimdi aramızdan kim çıkıp demez ki GTX 760 varken neden 750 kullanayım (örneğin fiyat farklarına bakmadım)...

SteamOS'un yolu uzun, şahsen bugün geldi yarın kral oldu/olacak demiyorum... Benim için SteamOS'un ilk başarısı MSI bir bilgisayarda standart OS olarak görmek. Beta sürecini bekliyorum ve denemek için sabırsızlanıyorum. Umarım bu rekabet sektörü ileriye taşır.

Bunun yanında Gabe 'in Linux sevdalısı olmadığı da söylemek bildirmek istiyorum Windows 8 geldiğinde Xbox Live bizim için daha değerli diyen bi Windows'a karşı söylenmiş çocukça bir sözcüktür bu ne daha azı ne daha fazlası... Nasıl Windows MSN Messenger servisini Skype 'a devr etti ise, Gabe 'de aynısını Steam için istiyordu, olmadı kavga büyüdü. Kısaca SteamOS bir kuyruk acısının ürünüdür. (Biraz ağır bir tabir olduysa özür dilerim )

Linux'taki AMD ve Nvidia'nin kapali driverlarindan kaynakli GPU sorunlari kisa vadede degismeyecek ancak orta vadede Steam olumlu etki edecektir.

Zaten kelimenin esas anlamiyla tek gercek standart olan OpenGL birkac sene icinde hak ettigi sekilde ilk tercih olur ve "kim takar DirectX'i" olursa sasirma.
    DirectX oyunlar kendilerini Windows ve XBox ile sinirliyor. OpenGL oyunlar XBox haric tum platformlarda calisiyor.

DirectX cephesi : Windows, XBox
    OpenGL cephesi : Windows, OSX, Linux, iOS, Android, PlayStation

DirectX sadece Microsoft'un tekeli sayesinde var olan ve bu tekel durumunu surdurmeyi amaclayan bir teknolojidir. Microsoft'un tekeli mobil cihazlar sayesinde darma duman oldu. Konsollarda rakipleri karsisinda tek basina. Masaustunde de agir agir geri cekiliyor OSX ve simdi de Linux/Steam karsisinda.

Nvidia'nin SteamOS sevdasinin sebebi AMD'nin tum konsollari ele gecirmis olmasi ve oradaki avantajini simdi Mantle denilen donanim tekeli amacli hamlesiyle PC'lere sicratmaya calismasi. Nvidia AMD'ye karsi Steam'e sarilmak istiyor.

Su yazimda Valve'in Linux sevdasini aciklamistim :https://dalgamotor.wordpress.com/2013/04/13/masaustu-linuxun-durumu-2-steam-linuxu-kral-yapabilir-mi/

• steam os kontrol ünitesi için demo gösterimi...

• Bekliyorum merakla
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: blackcat67

yaşasın be sonunda ya canın cehenneme microsoft !!! :D gta 5 bile gelecekmiş steam os için hahahah :D bu gün aldığım en güzel haber para verseler bilgisayarıma microsoft yazılımı kurmam artık :D

8 le iyice batırdı zaten laptop ve masaüstlerini. Tablete odaklanayım derken pc den olacak.

windows 8 e oyun yuklenmiyor mu acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: clb12

quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: blackcat67

yaşasın be sonunda ya canın cehenneme microsoft !!! :D gta 5 bile gelecekmiş steam os için hahahah :D bu gün aldığım en güzel haber para verseler bilgisayarıma microsoft yazılımı kurmam artık :D

8 le iyice batırdı zaten laptop ve masaüstlerini. Tablete odaklanayım derken pc den olacak.

windows 8 e oyun yuklenmiyor mu acaba

GTA IV ve Max Payne 3 çalışmıyor. Onun dışında ben pek sorun yaşamadım.

• Her oyun çalışıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler utorrent zart zurt hepsi çalışacak mı bunda ? Sadece steam oyunları mı çalışacak ? Ben genelde ps4 için oyun alacam artık. Pc'de bazı denemek için indireceğim korsan oyunlar olacaktır. SteamOS'u kursam çalışacak mı ?

@umut_baris GTA IV sorunsuz çalışıyor ben de. (Win 8) . Hatta sorun yaşadığım oyun olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheDC -- 15 Ekim 2013; 16:59:25 >
  • aga bu valve ne demeye steamos çıkarıyor ki, kendi halimizde urban terror takılıyorduk.
  • bu işletim sistemi ne zaman çıkacak beyler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cem650

bu işletim sistemi ne zaman çıkacak beyler...

2014'te.
  • Güzel yapmışlar ama bildiğim kadarıyla sadece linux destekli oyunlar oynanabiliyor .
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.