DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Bordo_BERE Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
1.640
Cevap
360
Favori
69.779
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Yemek/Mutfak Bölümü >> Yemek Tarifleri >> STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      4168 Mesaj
      04 Kasım 2017 19:47:38
      quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Beğendim:) Denemeyi düşünüyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      4168 Mesaj
      05 Kasım 2017 16:55:30
      Lodge tavam geldi. Bunu kullanmadan önce ilk temizleme talimatları nedir? Yardımı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

• Kurmay Yarbay
      7131 Mesaj
      05 Kasım 2017 18:13:59

önce su ile yıkayın ...
      sonra bulaşık deterjanı ile temizleyin ...
      bol su ile durulayın ...
      ardından iyice kurulayın ...
      içini sıvı yağ ile yağlayın ...
      ocağın üstünde 5-10 dak. duman çıkana kadar ısıtın ...
      ocaktan alın ve biraz ılınmasını bekleyin ...
      sonra kağıt havlu ile fazla yağını silin ...
      işlem tamam, şimdi kullanabilirsiniz ...

@Alfredo
      |
      |
      Alfredo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      4168 Mesaj
      05 Kasım 2017 21:19:43
      quote:

Orijinalden alıntı: Bayberty

önce su ile yıkayın ...
      sonra bulaşık deterjanı ile temizleyin ...
      bol su ile durulayın ...
      ardından iyice kurulayın ...
      içini sıvı yağ ile yağlayın ...
      ocağın üstünde 5-10 dak. duman çıkana kadar ısıtın ...
      ocaktan alın ve biraz ılınmasını bekleyin ...
      sonra kağıt havlu ile fazla yağını silin ...
      işlem tamam, şimdi kullanabilirsiniz ...

@Alfredo

Halletim hocam teşekkürler.

Kullandığım Lava'ya göre, daha çabuk ısınıyor ve daha kısa süre de eti mühürlüyor. İlk pişirme de şansım yaver gitti, ama normale göre kısa tutmak gerekiyor. özellikle ince bonfile felan pişiliyorsa 30 sn bile yüksek olabilir.

• Kurmay Yarbay
      7131 Mesaj
      05 Kasım 2017 22:08:43

hayırlı olsun, güle güle kullanın tadını çıkarın ...

@Alfredo
      |
      |

• Yarbay
      4168 Mesaj
      05 Kasım 2017 22:33:47
      quote:

Orijinalden alıntı: Bayberty

hayırlı olsun, güle güle kullanın tadını çıkarın ...

@Alfredo

Çok teşekkürler hocam.

|
      |

• Binbaşı
      1680 Mesaj
      06 Kasım 2017 00:41:44
      berghoff markası hakkında bilgisi olan var mı?

bir mağaza da inceleme şansım oldu ama markayı hiç duymadığım için almadım.

Döküm tava ama iç kaplaması seramik galiba.

tam olarak şuydu baktığım

https://berghoffworldwide.com/bgh_en_int/outlet/stock-sale-pots-pans-and-kettles/dark-frying-pan-30cm-virgo-line

• Yarbay
      2107 Mesaj
      06 Kasım 2017 08:43:44
      quote:

Orijinalden alıntı: JazHoyt

berghoff markası hakkında bilgisi olan var mı?

bir mağaza da inceleme şansım oldu ama markayı hiç duymadığım için almadım.

Döküm tava ama iç kaplaması seramik galiba.

tam olarak şuydu baktığım
      https://berghoffworldwide.com/bgh_en_int/outlet/stock-sale-pots-pans-and-kettles/dark-frying-pan-30cm-virgo-line

iyi ki almamışsınız,zaten bir ürün için yapışmaz yüzey deniyorsa anlayın ki o yüksek ihtimal alüminyum üzeri teflon yani boya kaplıdır;bir de iç yüzeyleri şimdilerde moda olan benekli ya da beyaz/krem renkli olur ki,alıştığımız teflon demesinler de seramik,granit desinler.
      Ayriyetten etiketlerinde kocaman "DÖKÜM TAVA" yazıp,aşağılarda minnacık" dökme alüminyum gövde" demeleri de en popüler manşetlerden :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcse2k3 -- 6 Kasım 2017; 8:47:41 >
      |
      |

• Onbaşı
      21 Mesaj
      06 Kasım 2017 13:07:04

Lodge ham dokum tavaya KESİNLİKLE DETERJAN SURMEYİN, sicak suyla yikayip fircalayip kurulayip ocakta kurutup ince bir tabaka yaglayin.

Deterjan seasoning’e zarar verir.

Yurtdisinda hindastan cevizi yagindan yapilmis SABUN satiliyor ama bence gerek yok..

Emaye kapli tavalarda deterjan kullanilabiliyor ama ham dokum tavada deterjan kullanmamak gerek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahtatir -- 6 Kasım 2017; 13:8:55 >
      |
      |

• Yarbay
      4168 Mesaj
      07 Kasım 2017 11:10:05
      quote:

Orijinalden alıntı: emrahtatir

Lodge ham dokum tavaya KESİNLİKLE DETERJAN SURMEYİN, sicak suyla yikayip fircalayip kurulayip ocakta kurutup ince bir tabaka yaglayin.

Deterjan seasoning’e zarar verir.

Yurtdisinda hindastan cevizi yagindan yapilmis SABUN satiliyor ama bence gerek yok..

Emaye kapli tavalarda deterjan kullanilabiliyor ama ham dokum tavada deterjan kullanmamak gerek..

Kullanımdan sonra, tava soğuduktan sonra sudan geçiriyorum, bir kaç damla zeytin yağ, bol tuz ile temizliyorum tekrar sudan geçirdikten sonra ocakta kuruluyorum.

Kullandığımda Lava'dan daha iyi bir tava olduğunu söyleyebilirim ve bu işlerle ilgilenen herkese tavsiye ederim.

|
      |

• Binbaşı
      1994 Mesaj

iOS Beta Tester
      08 Kasım 2017 16:38:14
      Elimde yanlışlıkla fazladan aldığımız lodge çift taraflı tava var arkadaşlar. İlanlarıma bakabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Onbaşı
      27 Mesaj
      12 Kasım 2017 02:42:03
      bugunku mahsul

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mythogenic -- 12 Kasım 2017; 2:50:18 >

• Yarbay
      4168 Mesaj
      13 Kasım 2017 11:19:01
      quote:

Orijinalden alıntı: mythogenic

bugunku mahsul

Elinize sağlık, içi iyi kıvamda. Herkesin sevebileceği kıvamda.

|
      |

• Onbaşı
      27 Mesaj
      13 Kasım 2017 11:37:50
      sagolun, bu arada mesajiniza cevap verdirmedi tel. no kayit etmedigim icin, tava 4kg civarinda ediyordur diye dusunuyorum

|
      |

• Binbaşı
      1680 Mesaj
      13 Kasım 2017 11:39:03
      acil düz tava ararken şu ürüne denk geldim

her yerde 160 lira üstü burada kuponla beraber 90 liraya geldi

3 kez kullandım başarılı buldum.3 kg nin üzerinde kolay temizlenen bir ürün olmuş

https://urun.n11.com/tencere-ve-tava-setleri/lava-kizartma-tavasi-ahsap-kulplu-28-cm-kirmizi-P163962627
      |
      |

• Onbaşı
      27 Mesaj
      13 Kasım 2017 11:42:52
      bu arada umarim tavaya ilk yikama fahil deterjan surmemissinizdir

|
      |

• Onbaşı
      27 Mesaj
      13 Kasım 2017 19:34:29
      Bir de döküm tencere bakıyorum ama tencereyi emaye kaplı mı alsam bilemedim

|
      |

• Yarbay
      4000 Mesaj
      14 Kasım 2017 01:45:50
      quote:

Orijinalden alıntı: rambetiko

Arkadaşlar tarif yazın biraz da. En güzel et nasıl pişmeli? Biri marine yap diyor biri gerçek tadı için yapma diyor. sizler ne dersiniz?

Yüksek kalite et ise marineye ihtiyaç yoktur bence, hatta yapılmasa daha iyi.

|
      |

Nobody ever seems to remember life is a game we play
    • Yarbay
      2107 Mesaj
      17 Kasım 2017 14:05:10
      Websiteme gelen bazı sorular çok güzel oluyor,tam nokta atışı,zorlayıcı ve detaylı açıklama yapmadan anlatılamayacak şeyler.

Öyle olanları burada da paylaşıyorum ki herkes faydalansın.

Soru;

merhaba;
      seasoning tavada yağın zamanla polimer bir yapıya sahip oldugunu ve bu sekılde koruma katmanı olusturdugunu söylediniz.. polimerin gıda ile teması sakıncalı değilmi , bir nevi plastık gibi.. teflondan farkı yok ozman.. emaye kaplamanın cam bazlı oldugunu duydum.. bana daha saglıklı ve uzun ömürlü gibi geliyor..

Cevap;

xx Bey Merhabalar,

Güzel ve teknik sorunuz için teşekkür ederiz.Bu bağlamda "POLİMER" sözcüğünü biraz açalım;Polimerin anlamı monomerlerin zincir olarak bir araya gelerek oluşturduğu yapıdır.DNA'mız buna en önemli örnek olarak verilebilir.Protein de bir polimerdir mesela,Dolayısıyla her polimer plastiktir diyemeyiz.Polimeri burada kullanma amacım oluşan bu katmanın polimerler gibi birkaç yapıtaşının tepkime ile bir araya gelerek yeni bir madde oluşturması sebebiyleydi.Burada ısı ile tepkimeye giren yağ,yanarak yağ halini kaybetmekte,yağ içerisinde bulunan serbest radikalleri salmakta ve zincir halde yeni bir madde oluşturmaktadır.Oluşan bu polimer benzeri katman,atmosfer koşullarına dirençli yani nem/su’ya karşıyı koruyucu bir katmandır.Bu kimyasal değişimi açıklamak adına polimer kelimesini kullandım.Kullanılan yağın iyot değeri ne kadar yüksek ise bu katman o kadar sıkı olur.Bu sebeple ham dökme demir ürünleri yağ ile kaplarken yani “seasoning” yaparken çoğunlukla iyot değeri yüksek olan keten tohumu yağı ya da soya yağı kullanılmaktadır.Dolayısıyla doğal yağlar/maddeler kullanılmaktadır.

Yani ne kadar fazla iyot o kadar molekül,ne kadar molekül ,o kadar yoğun ve sağlam bir zincir katman diyebiliriz.

Ham dökme demir ürünlerin kullanımı ülkemizde giderek artmakta,ben de bu işin öncülerinden olarak ısrarla anlatmaya ,bilgilendirmeye devam edeceğim.Bu ürünlerle ilgili youtube kalanımda da paylaştığım Canan Karatay ve ağır metal zehirlenmesi videolarını izleyebilirsiniz.

Teflon ise bir markadır,ürün adı değildir.Kağıt mendile herkesin Selpak demesi gibi oturmuş bir kavram olmuştur.Teflonun ticari adı “Floropolimer”dir.En sık kullanılan çeşidi de herkesin bildiği “P.T.F.E (Polytetrafloretilen)” türüdür.Tamamen sentetiktir yani doğal olmayan,insan yapımı kimyasal bir bileşen.Flor gazı ve karbon atomlarının birleşimiyle oluşan bir polimerdir.Kolay anlaşılması açısından Teflon kelimesi üzerinden konuyu anlatmak gerekir ise,yapımında kullanılan PFOA(Perflorooktanoik Asit) insan sağlığına zararlıdır.Şu sıralar bu tehlikeden dolayı PFOA-Free ürünler çıkmaya başladı ancak teflonun uygulandığı alüminyum da sağlığımıza zararlı,iş sadece teflon kaplama ile bitmiyor.

Teflon 250derecelerde bozulmaya,350derecelerde ise çözünmeye başlar.Bu sebeple günümüzde “YAPIŞMAZ DÖKÜM TAVA/TENCERE” kullanılarak yapılan –özellikle mühürleme işlemleri- kesinlikle çok tehlikelidir.
      Kullanıcılar etiket yazılarına ve uygun fiyat olmasına aldanarak “SERAMİK,GRANİT,TEFLON” kaplı “ALÜMİNYUM DÖKÜM” ürünleri “DÖKME DEMİR” zannetmekte ve bu tavaları ocak üzerinde aşırı derecede ısıtıp mühürleme yapmaktadır.Teflon kaplı ürünler kesinlikle boş olarak ocak üzerinde kızdırılmamalıdır,yemek pişirilmemelidir.

Emaye ise inorganik maden tozlarının,Nikel kaplı (Nickel Flashing) alüminyum,çelik,demir vs. yüzeylere püskürtülmesi ile oluştur.İnorganik ve non-toxic olduğundan insan sağlığına zararlı değildir,en azından şu ana dek kanıtlanmış bir etki görülmemiştir.Bu sebeple sağlık açısından güvenle kullanabilir.Uzun ömürlülük konusuna ise katılmayacağım çünkü bana gelen sorular ve internetteki kaynaklarda gördüğüm kadarı ile -özellikle demir ürünlerde- aşırı derecede deformasyon mevcut.Kimi ürünler yer yer paslanmış kimisinde ise emayeleri atmış.Çünkü emaye kalitesi/işçiliği önemli olduğu kadar yüzey kalitesi de önemli.Stabil olmadığı zaman bu tür problemler olabiliyor.Onlar olmasa bile kullanım aşamasında çarpma,çizilme,sürtme ile bile zarar görebiliyor,aşınabiliyor.Telle temizleyemiyorsunuz,hatta süngerin yeşil olan sert kısmı bile önerilmiyor.

Sağlık konusunda tabiki emaye kaplama için kötü konuşulmuyor,güvenle kullanın.Ancak ham dökme demir ürünlerinin artısı,pişen yemeğe az da olsa demir geçişi sağlaması.Bu bilimsel olarak kanıtlanmış ve hatta pişen yemeğin içine atılabilen demir külçeler bile satılmaktadır.Bu konuda çok uzun bir araştırma yapıp şu sayfada kaynakları ile beraber yayınlamıştım,okumanızı tavsiye ederim.

https://dokumcubaba.com/dokum-tava-nedir-nasil-kullanilir-temizlenir/ham-demir-dokumde-pisen-yemeklere-gecen-demir-miktari/

Kimya ya da maden mühendisi değilim,bu yorumlar tamamen kişisel araştırma ve çalışmalarım sonucu edindiğim bilgilerdir,hatalı bir yorum var ise lütfen müdahale edin,düzeltelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcse2k3 -- 17 Kasım 2017; 14:5:36 >
      |
      |

• Teğmen
      187 Mesaj
      17 Kasım 2017 21:45:02
      https://mobile.donanimhaber.com/lava-ahsap-standli-dokum-tava-49-90-carrefour--129929374

Ürün hakkında yorumları alalım. Lava ahşap standlı 26x32 49.90

|
      |

Skoda Roomster 1.4 tdi (80hp)LG G3

Reklamlar
modasor
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,547
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.