Şimdi Ara

Speedfan Kurulum ve Ayarları(Resimli Anlatım) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
10
Favori
116.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben fan hizlarini sifir yaptım kasadaki hiçbir fan durmadi???
  • teeşeküürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: elmariacci

ben fan hizlarini sifir yaptım kasadaki hiçbir fan durmadi???

Porgram zaten çok stabil çalışmayabiliyor, mesela bende ekran kartı, 2 tane kasa stok fanı ve cpu fanı varken yalnızca cpu fanını kontrol edebiliyordum...
  • bende fan hızı seçimi çıkmıyor
  • arkadaşlar resimde görüldüğü gibi speedfan da temp1 temp2 Ve temp3 ne anlama geliyor ve everest te sadece hdd ve gpu gözüküyor..
    speedfanda yazan temp1-2-3 ler ne oluyor..yardımcı olursanız sevinirim..

Speedfan Kurulum ve Ayarları(Resimli Anlatım)
  • öncelikle anlatım çok güzel teşekkürler

benim sorum şu olacak;

benim temperatures, fans , speeds seçeneklerinde senin resimlerindeki gibi anakart , cpu yok neden acaba ?

özellikle fans ve speeds seçeneklerinde hiç birşey yok neden ?

yardımcı olursan çok makbule geçer..Şimdiden teşekkürler...
  • speedfan ı bilgisayara kurdum ama açılmıyor hata veriyor driverların yüklenemediği gibi birşeyler varmıdır çözümü?
  • Bilgisayarı kapayıp açınca otomatik başlamıyor. Nereden ayarlıyoruz ?
  • Bu kadar soruya kim sevap verecekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ? :)
  • merhabalar. arkadaşlar ben görme engelli olduğum için bu resimli anlatımı takip edemiyorum. başka sitelerde bulduğum anlatımlarla birleştirip ayarlamaya çalıştım ama sanırım bir yerlerde yanlışlık yapıyorum. bana uzaktan bağlanarak programı ayarlayabilecek arkadaşlarım varsa msn yada faceden ulaşarak destek olsunlar rica ederim. şimdiden teşekkürler. msn cinezre1907@ymail.com face facebook.com/savasci1907
    saygılar.
  • Kule tipi soğutuculardan aldım. Speedfan ile ayarları yaptım. 40 dereceden düşük durumlarda işlemci fanı dönmüyordu. Speedfan fan hızını 0 gösteriyordu. Durup dururken fan hızı 0 göründüğü halde fan 880 devirde dönüyor. Isı 30 derece civarında. Fan 4 pinli.Nerede hata yaptım bilmiyorum.
  • Fanların PWM özellikli olması gerekmiyor mu ?
  • notebook fanı deli gibi çalışırken speed fanı açınca birden duruyor
  • ustalar delircem speed fan 4.45 var bende fan hızını nasıl ayarlicam configure fans da hiçbişi yok oyundayken fan hızlı dönse daha az ısıncak 90 95 derece 70 75 olsa süper olur yardım lütfen
  • Beyler ben olayı yapamadım. Videolu anlatım var. Configure'a tıklıyor oradan bir şeyler seçiyor ama ben configure'a tıklayınca orda çıkanlar çıkmıyor nedense. :S

Edit: Sorun arkadaşın laptopta sanırım. Ben benim masaüstüne kurdum fan ayarları çıktı. Arkadaşta çıkmıyor ayarlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doppelgangbanger -- 13 Nisan 2013; 20:34:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GinoTheCop

İndirmek zor olabilir buraya da yazayım en iyisi..

1 Önceliklehttp://www.almico.com/sfdownload.php adresinden ücretsiz olan speedfan kurulum dosyasını indiriyor ve hard diskimize kaydediyoruz.
    2 Kaydettiğimiz bu dosyaya çift tıklayıp �I agree�, �Next� ve �Install� diyoruz. Kurulum ekranında en son �completed� yazısını görünce �Close� diyerek kurulumu tamamlamış oluyoruz.
    Şimdi sıra geldi programın ayarlarını yapmaya, bunun için iki yöntem izleyebiliriz.
    Birincisi için programın web sitesine üye olmamız gerekli. Üyeliğimizi tamamladıktan sonra;

Hazır ayar dosyası alma ve uygulama:
    3 Programda �Info� sekmesine gelip �Get Config� diyoruz.
    4 Burada bir link gözükecek bu linke tıkladıktan sonra açılacak web sayfasından �Next step� seçiyoruz (programın açılan bu penceresini kapatmıyoruz),
    5 Karşımıza gelen ekrandan Anakartımızın markasını ve akabinde modelini seçiyoruz, bir sonraki adımda dil tercihimizi yapıp �Next Step� diyerek devam ediyoruz,
    6 Karşımıza seçtiğimiz anakart ile ilgili olarak diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir konfigürasyon listesi çıkacak, bu listeden bir tanesini seçip (tamamen hazırlayanın tecrübe ve bilgisine bağlı bir ayar dosyasıdır) �Get Config� diyoruz. Bu adımda bize koyu yazılmış bir Ticket numarası verilecek, bu numarayı daha önce programda açık bırakmış olduğumuz pencerede Ticket bölümüne yazıyoruz ve �OK� diyoruz.
    Böylece bir başkası tarafından bizim anakartımız için hazırlanmış ayar dosyasını indirmiş ve programa tanıtmış olduk. Ancak elbette ki başkasının yaptığı ayarlar kendi isteklerimiz ile örtüşmeyebilir bu yüzden aşağıda adım adım kendi ayarlarımızı nasıl yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Manuel Ayar Yöntemi:

1 Kurulumu ilk iki adımda belirtilen şekilde yaptıktan sonra programı çalıştırıyoruz, program sisteminizdeki smbus özelliklerini tarayıp ilk ekranı karşınıza çıkaracak. Bazı değerler çok yüksek gibi gözükebilir hemen panik yapmayın henüz hiçbir ayar yapmadık

2 İlk olarak Configure butonuna tıklayıp ayarları yapacağımız bölüme giriyoruz. Burada Temperatures sekmesinde sıcaklık, Fans sekmesinde fan, speeds sekmesinde fan dönüş hızları ayarlarını yapacağız.

3 Öncelikle Temperatures sekmesinden başlayalım. Bu bölümde sisteminizde algılanan sensörlerden gelen sıcaklıklar gösteriliyor. Yukarıda da görüldüğü gibi -48, 0 yada 127 gibi değerler olabilir. Bunları göz ardı edelim biz ekran kartı (GPU), işlemci (CPU), anakart (system) ve hard disk (HDD) sıcaklıkları ile ilgileneceğiz. Bu bölümde işimize yaramayacak olan sıcaklıkların işaretlerini kaldırmakla işe başlayalım.

4 Dilediğimiz sıcaklık bilgisini Mouse ile basılı tutarak yukarı aşağıya taşıyabilir ve istediğimiz sıraya sokabiliriz. Yapabileceğimiz diğer bir şey ise bir sıcaklık değerinin ismini değiştirebilmek. Bunun için o değere tıkladıktan sonra F2 tuşuna basmamız ve vereceğimiz ismi yazmamız gerekiyor. Böylece işler daha düzenli hale gelecek.

5 Bir sonraki adımımızda ise seçtiğimiz sıcaklık için istenilen değeri (Desired), belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında uyarı vermesi için belirleyeceğimiz değeri (Warning) ve bu sıcaklığın bilgi çubuğunda görünüp görünmemesi seçeneğini belirlemeliyiz. Bunun için ilgili sıcaklığı seçtikten sonra pencerenin alt bölümünde bu değerleri girmemiz gerekiyor. Her bir sıcaklık için aynı işlemi tekrarlayacağız. Yalnızca bir sıcaklık için �Show in tray� seçeneğini seçeceğiz ve bu değer windows görev çubuğunda sürekli görünecek. Üzerine çift tıkladığımızda da program penceresi açılacak.

6 Şimdi sıra fanlarımızı belirlemeye geldi. Bunun için Fans sekmesine geçip yanında RPM değeri bulunan fanları yukarıya taşıyoruz. O RPM olan sensörlerde fan bağlı değil demektir. Bunların yanlarındaki işaretleri kaldırmamız gerekiyor ki program ana sayfasında gözükmesinler. Bu işlemden sonra OK diyerek ayar penceresini kapatalım.

7 Şimdi manuel olarak hangi fanın kasamızdaki hangi fan olduğunu ve hangi speed sensörünün bu fanı kontrol ettiğini belirlememiz gerekiyor. Bunun için ana pencerede bulunan Speed değerlerini artırıp azaltarak fanlarımız gözlemleyeceğiz. Speed 0 yapınca duran ya da durma noktasına gelen ve 100 yapınca tam devirle dönen fan o speed sensörünün kontrol ettiği fan demektir. Fanı ve kontrolcü sensörü belirlediğimizde yine ayarlar sayfasına girip ilgili fana (Fans Sekmesinden) ve hız sensörüne (Speeds Sekmesinden) F2 tuşu yardımıyla ilgili isimleri atayacağız.

8 Şimdi sıra fan hız ayarlarını yapmaya geldi. Bunun için Speeds sekmesine geliyoruz ve hız kontrolcüsünü seçtikten sonra o fan için minimum ve maksimum fan devir yüzdelerini belirliyoruz, Automatically variated kutucuğuna işaret koymayı unutmuyoruz.

9 Geldik en can alıcı ayarı yapmaya. Yeniden Temperatures sekmesini açıyoruz ve burada sıcaklık etiketinin yanındaki + işaretine tıklayarak açılmasını sağlıyoruz. Bu açılan listede hız sensörleri var. Bunlardan hangilerinin o sıcaklık değeri için devrede olmasını istiyorsanız onun yanındaki kutucuğu işaretli bırakıyorsunuz diğer tüm sensörlerdeki işareti kaldırıyorsunuz. Aşağıdaki örnekte ben CPU sıcaklığım için Cpu, Kasa giriş ve çıkış ile Kapak fanlarımın devreye girmesini istiyorum.

10 Tüm bu işlemlerden sonra artık speedfan sistemin kontrolünü ele almaya hazır. Automatic fan speed seçeneğini işaretliyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor. Şimdi artık belirlediğimiz bileşenimiz istenen (desired) sıcaklıkta olacak şekilde program tarafından fanlar otomatik olarak kontrol edilecektir.

11 Son olarak birkaç ayar daha yapalım. Windows görev çubuğundaki gözükecek değerin renk ayarlarını, (Icon background - Icon text), Programın başlangıçta ana pencere açılmadan görev çubuğunda başlamasını (start minimized), programı kapattığınızda tamamen kapatmayıp arka planda çalışmaya devam etmesini (minimize on close) fan devir yüzdelerinin kaçlık dilimler halinde artması veya azalmasını istediğinizi (Delta value for fan speeds), programdan çıktığınızda tüm fanların %100 devirle dönmesini (Set fans to 100% on exit) seçenekleri yardımıyla Options sekmesinden ayarlayabilirsiniz.

Gelişmiş Ayarlar:
    Bu sekmede fan devrinin olması gerekenden çok yüksek ya da az gösteriliyor olması durumunda mult/div seçenekleri ile düzeltme, sıcaklık değerleri için ofset (+/- değer belirtme) ayarlamaları yapmak mümkündür. İlgili düzeltmeden sonra �remember it� kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Genellikle bu bölümde gösterilen değerler doğrudur. Ancak örneğin everest gibi bir yazılı kullanıyorsanız speedfanın gösterdiği rpm değerlerini karşılaştırabilirsiniz. Bu aynı zamanda speedfanın gördüğü fanın sisteminizdeki hangi fan olduğunu kontrol edebilmenize de olanak sağlayacaktır. Bu sekmedeki ayarlar ile (ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız) fazla oynamamanızı tavsiye edrim.

Son söz: Netice olarak biraz karmaşık gibi görünsede aslında herşey speedfanın sistminizde algıladığı sensörleri F2 tuşu yardımyla tanımlamak, so0nra bu tanımlanan bilgiler ile sisteminizi dilediğiniz gibi yapılandırmaktan ibaret. Yazılım vista da sorunsuz olarak çalışmaktadır. Speedfan sayesinde artık fanlarınız tam otomatik olarak kontrol edilecek ve sisteminiz sizin belirlediğiniz sıcaklıklarda ve gürültüde çalışacaktır.

Hepinize kolay gelsin...

Benim anakartın modeli markası yazmıyor windows 7 64 bit kullanıyorum ama bi türlü bulamadm aidata64 denedim aygıt yöneticisine baktım anakart yerinde laptopun markası modeli yazıyor nerden öğrenebilirim acaba laptop markası Samsung R580-590 i3 işlemci

• benim bord bu programın listesinde yok, aynı çipli başka bord denedim fanları görmüyor
  • emeğinize sağlık. takip.
  •  Speedfan Kurulum ve Ayarları(Resimli Anlatım)
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.