Şimdi Ara

Speedfan Kurulum ve Ayarları(Resimli Anlatım) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
10
Favori
116.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sessizliğe çok önem veririm. Sırf bu nedenle on-board vga kullanıyorum. Sistemimde sadece HighPower CoolMax 12cm PSU fanı, AMD stok fan ve egzos fanı mevcut. CoolMax zaten bir sorun çıkarmıyor, oldukça sessiz. Bios ayarları ile CPU zırıltısını da kesmiştim ama egzos fanı tam devirde çalıştığından rahatsızlık veriyordu. Fan kontrolcüsü almayı düşünürken bir de speedfan'ı deneyeyim dedim ve bu konuyla karşılaştım. Çok işime yaradı. Şu anda sistemim hem sessiz hem de sıcaklıklar makul düzeylerde.

Speedfan Kurulum ve Ayarları(Resimli Anlatım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feylesof -- 27 Aralık 2009; 22:14:09 >

• Ben de birkaç bilgi eklemek istiyorum:

* Anakart üzerindeki tüm 3 pinlik bağlantılarda sensör yok arkadaşlar. Bendeki Biostar TA690G modelindeki 3 adet 3-pin bağlantının ikisinde sensör mevcut. Fan dönüş hızlarını göremiyorsanız tek tek deneyin.

* 3 pinlik kabloyu doğru yere bağlamanıza rağmen fanınız hiçbir şekilde kontrol edilmiyorsa şu yolu izleyin:

Configure / Advanced / Chip menüsüne girilip kontrolcü çip seçimi yapılacak.

Burada hız kontrolünü yapamadığınız fanın bağlı olduğu kanal (PWM Mode 1,2,3,...) büyük bir ihtimalle Smart Guardian şeklinde ayarlıdır. Bu ayarı Software Controlled şeklinde değiştirin. Remember It seçtikten sonra OK ve işlem tamamdır.

* Everest tarzı birçok sistem tanı yazılımında AUX ile belirtilen sıcaklık -genellikle- Kuzey Köprüsü sıcaklığını ifade etmekte. Kasanın egzos fanı çalışmadığında 60-70 dereceleri, çipset soğutucusu gevşemiş, macunu eskimiş durumdaysa bu değer 100 derece seviyelerini görecektir.
    Kesinlikle bunu dikkate alın. Benim bir önceki anakart buna dikkat etmediğim için uçtu diye tahmin ediyorum. Anakartı söktüğümde soğutucusunun yerinden çıkmış olduğunu gördüm. Tabi iş işten geçmişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feylesof -- 27 Aralık 2009; 22:16:03 >

• ANLATAN KARDASA SONSUZ SAYGILAR COK ISIME YARADI KARDESIM COK SAOL
  • ayrıntılı anlatım için çok teşekkürler fakat ben anakartımın ayarlarını bir türlü bulamadım listede yok acaba ne önerirsiniz fanlara müdahale edemiyorum hala.
  • s.a kardeşler benim cpu mu okumuyor galiba. benim cpu bu : asus P4V800-X bios da o kadar ayar yok nerdeyse hiç kontrol edemiyorum fan ı. bu programlada kontrol edemedim. aşağıdakilere bkz. cpu yu göstermiyo galiba..... yardım bekliyorum. cpu fanı çok ses çıkarıyo delirecem. acele. =)

Win9x:NO 64Bit:NO GiveIO:YES SpeedFan:YES
    I/O properly initialized
    Linked ISA BUS at $0290
    Linked VIA VT8237 SMBUS at $0400
    Scanning ISA BUS at $0290...
    F71882F check found $FF $FF $11 $24 $FF
    Winbond W83627THF (ID=$90) found on ISA at $290
    SuperIO Chip=Winbond W83627THF
    Scanning VIA SMBus at $0400...
    Address $30 appears to be WRITE ONLY...
    SMART Enabled for drive 0
    Found SAMSUNG SP0612N (60,1GB)
    End of detection
    Loaded 0 events

görüntü :

arkdaslar acele yardım istiyorum bilgisayarı kırmadan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadoo000 -- 20 Ocak 2010; 16:01:46 >

• arkadaşlar yardım edecek biri varsa bekliyorum. teamviewerla fln da yardım edebilir uzak masaüstüyle. yeterki susun su alet :)
  • s.a ben birşey sorcam moderatörler bunu onaylarken söyleyebilirler. bende asus p4v800-x anakart var fanına yağ dökülmüştü bozuldu, nc pro NP-F478 fan aldım. cok ses yapıyor. Speedfan programını yükledim. bir kez fanı yavaslatabildim sonra ayarını bozdum. bidaha yavaslatamadım. az öncede asus probe yükledim ondada fan ayarı var ama fanı kontrol edemiyor. bu sorun fandanmı acaba? cevaplarınızı bekliyorum.
  • merhaba arkadaşlar benim işlemcilerim niye gözükmüyor ekran kartımda gözükmüyor_?

• Arkadaşlar speedfan ücretsiz bir yazılımdır.. Bu nedenle tüm anakartların üzerindeki tüm fan ve sıcaklık sensörlerini kontrol etmesini bekleyemeyiz.. Özellikle çoğu asus kartlarda kontrolü ele alamadığını biliyorum.. Yani eğer sizdeki kart destekleniyor ise ancak yazılımdan faydalanabilirsiniz diyebilirim..

Ben en son asus kartımda kullanamıyorum örneğin ve sırf bu yüzden bir fan kontrolcüsü kullanıyorum şu an..
  • Teşekkürler fakat ben bir türlü FAN4 ü ayarlıyamadım. yardımcı olurmusunuz.

• Tüm speedleri işaretlediniz mi settings sekmesinden? Yoksa resimde gözüktüğü gibi 3 tane mi var sadece? Eğer sadece 3 tane ise yapacak birşey yok..
  • Hepsi işaretli fakat bir türlü ayar yapamıyorum. Fan kontrolü için başka bir yazılım varmı ?
  • Anakart üretici firmalarının kendi yazılımları var.. onun dışında ben bilmiyorum
  • teşekkürler
  • speed fanı kurdum.
    Fan1 3300
    fan2 0
    fan3 0
    fan4 0
    fan5 0 ,,, yani bende bir tane mi fan var.yoksa diğer fanlar gözükmüyormu bu programda.

sıcaklıklar ise temp1 -28,, temp2- 34 temp3 51, core 32
    benim asıl sorunum egzoz fanın gürültüsünü düşürmekti ,fakat sadece bi fan mı var bende ... anlamadım.(ürün garantili olduğu için içini açmıyorum.
    yardımcı olursanız sevinirim.
  • güzel açıklama çok teşekkürler
  • öncelikle anlatım icin tesekkürler. kaydı falan herseyi yaptım herseyin sıcakligini görüyorum fakat fanları göremiyorum neden olabilir bu?
  • güzel anlatım olmuş,teşekkürler
  • bu konudaki paylaşımlarda değerli ve güzeldi. hizmet ve katkılarınız için teşekkür ederim.
  • teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.