Şimdi Ara

SPDIF nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
98.217
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben ancak 2 kanal çıkış alabiliyorum bilgisayarımdaki spdif ile, bunu 5.1 yapamaz mıyım
  • sony muzik setimi (imzamdaki) analog kablo ile lcd tv ime bagladim tv ye uydu + xbox360 bagli...optic kablo alip analogu atsam seste super bi etki yaparmi...bilen varsa tesekkurler...ozellikle sony e ozel olan groove teknolojisi icin soruyorum ...
  • müzik setinde optik giriş var mı

quote:

Orjinalden alıntı: _Divine_

sony muzik setimi (imzamdaki) analog kablo ile lcd tv ime bagladim tv ye uydu + xbox360 bagli...optic kablo alip analogu atsam seste super bi etki yaparmi...bilen varsa tesekkurler...ozellikle sony e ozel olan groove teknolojisi icin soruyorum ...
  • Arkadaşlar bende bi soru sormak sitiorm bilgisayarımda 2 çıkış war bir normal kulaklık şeklinde bi SPDIF 2 side dışardan bakınca aynı gibi gözüküyor Logitech x540 5.1 ses sistemimi bu SPDIF bağlantısından bağlasam gercek 5.1 kalitesinde ses alabilmem mümkün olurmu olursa nasıl bir ara kablo kullanmam gerekir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: can119

Arkadaşlar bende bi soru sormak sitiorm bilgisayarımda 2 çıkış war bir normal kulaklık şeklinde bi SPDIF 2 side dışardan bakınca aynı gibi gözüküyor Logitech x540 5.1 ses sistemimi bu SPDIF bağlantısından bağlasam gercek 5.1 kalitesinde ses alabilmem mümkün olurmu olursa nasıl bir ara kablo kullanmam gerekir ?

sayın üstatlar, asus m51se210dv marka laptop um ve logitech x-540 5.1 ses sistemine sahibim.bilgisayarımın iki jak var biri mikrofon biri hem kulaklık hem spdif çıkışı olarak gözküyor.acaba ben nasıl bir kabloyla 5+1 ses elde edebilirim.realtek programında 2 kanaldan fazla vermio sesi anlayamadım bi türlü.

binevi can119 la aynı sorun var
  • quote:

Orijinalden alıntı: evomania

quote:

Arkadaşlar bende bi soru sormak sitiorm bilgisayarımda 2 çıkış war bir normal kulaklık şeklinde bi SPDIF 2 side dışardan bakınca aynı gibi gözüküyor Logitech x540 5.1 ses sistemimi bu SPDIF bağlantısından bağlasam gercek 5.1 kalitesinde ses alabilmem mümkün olurmu olursa nasıl bir ara kablo kullanmam gerekir ?

sayın üstatlar, asus m51se210dv marka laptop um ve logitech x-540 5.1 ses sistemine sahibim.bilgisayarımın iki jak var biri mikrofon biri hem kulaklık hem spdif çıkışı olarak gözküyor.acaba ben nasıl bir kabloyla 5+1 ses elde edebilirim.realtek programında 2 kanaldan fazla vermio sesi anlayamadım bi türlü.

ancak digital olarak 5.1 elde edersiniz..oda spdif çıkışından digital bi anfiye bağlantı kurarak..sisteminiz x540 sanırım.ve bildiğim kadarıyla bu sette maalesef digital bi bağlantı imkanı yok

• quote:

Orijinalden alıntı: uzil

quote:

Orijinalden alıntı: evomania

quote:

ancak digital olarak 5.1 elde edersiniz..oda spdif çıkışından digital bi anfiye bağlantı kurarak..sisteminiz x540 sanırım.ve bildiğim kadarıyla bu sette maalesef digital bi bağlantı imkanı yok

teşekkür ederim hocam.üzücü bi durum ama dijital 5.1 in de tadına doyum olmuyor

• Herşeyden önce burada anlatım yapan arkadaşalara teşekkürler. Bu SPDİF sayesinde laptopu değiştirmek gereksiz oldu.

bende Asus F3sc (ses kartı realtek HD) var, ses sistemi Samsung tz-215.

Toslink adapter ve kablo ile laptopu bağladım. Ayarlarımı yaptım. DTS ve Dolby ses sınamalarında 5.1 ses aldım. Ancak film seyrederken ya da oyun oynarken 2 kanallı ses alabiliyorum. Bunun için yapmam gereken ekstra bir ayar var mı.

Ses kartının ayarlarının gelişmiş sekmesinde sadece 2 kanallı seçenekler var. Bu konuda varsa ekran görüntüsü koyar mısınız?
    Tekrar teşekkürler
  • Baktığım kadarı ile AC3 Filter ayarlarından halledebilmesi gereken bir şeymiş sanırım. Henüz denemedim ama deneyince haber vereceğim.

Benim sormak istedğim bir konu da AC3 Filter codec'in oyunların seslerine bir etkisi var mı? Yani bu sorunu codec ayarları ile halledebilirsem oyun oynarkende 5.1 alabilirmiyim sesi ne dersiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

laptopa bu gider güzel valla.
    quote:

Orjinalden alıntı: shagg

ARKADAŞLAR ARTIK BU TOPİCİ KAPATSAK İİ OLUR. İŞTE SİZE BAŞINDAN BAHSETTİĞİM KABLONUN FOTOLARI. 3,5 MM JACK UCUNA DİKKAT. OPTİK GÖZÜ GÖRÜCEKSİNİZ .

SPDIF nedir?

SPDIF nedir?

/>

Banada bu kablodan lazım sanırım. Bunu nereden bulabilriiz bilen varmı acaba??

• Konu hortlamış gibi olcak ama aramalarımda bu topic çıktı

2000 Yılında Star gazetesinin verdiği Grundig M19 C müzik seti var
    RMS : 2 x 30 watt

Bu cihazın arkasında
    Rca ses girişleri ( AUX için ) ve de Optik yuva var korumalı olandan
    Bu yuvanın giriş mi çıkış mı olduğunu nasıl anlarım?
    ELimde optik kablo yok
    Eğer giriş ise bir tane almayı düşünebilirim
    Zira DVD player ve uydu alıcının arkasında optik çıkış var.

İlerde de MKV oynatıcı alacağımı düşünürsek
    Elimdekilerle en iyi ne yapabilirim?
  • Anlamak çok basittir. Korumasını çıkarın, içerisinden kırmızı bir ışık geliyorsa o çıkıştır. Yok gelmiyorsa o zaman giriştir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

Konu hortlamış gibi olcak ama aramalarımda bu topic çıktı

2000 Yılında Star gazetesinin verdiği Grundig M19 C müzik seti var
    RMS : 2 x 30 watt

Bu cihazın arkasında
    Rca ses girişleri ( AUX için ) ve de Optik yuva var korumalı olandan
    Bu yuvanın giriş mi çıkış mı olduğunu nasıl anlarım?
    ELimde optik kablo yok
    Eğer giriş ise bir tane almayı düşünebilirim
    Zira DVD player ve uydu alıcının arkasında optik çıkış var.

İlerde de MKV oynatıcı alacağımı düşünürsek
    Elimdekilerle en iyi ne yapabilirim?

Elinizdeki müzik seti olduğuna göre o giriştir. Çoğu CD playerlarda optik çıkış çok eskiden beri var. O girişe genelde o bağlanır. AVRler dışında bir müzik setinde optik giriş olması nadir bir durum. Eğer verdiği ses TVnizden iyi ise-ki 2 x 30 bunu vaadediyor- elbette DVD player ya da uydunuzu bağlayabilirsiniz. Yalnız stereodan fazlasını alamazsınız. Diyelim 5.1 ve 2.0 ses seçenekli bir DVD film izleyeceksiniz. Doğrudan 2.0 seçin yoksa ses bile alamazsınız. Uyduda da aynı durum var. MKV oynatıcılara gelince, bunların yeni nesilleri 5.1 hatta 7.1 i destekliyor. Ancak TVden veya iki kanallı müzik setinden ses vermeleri için downscale destekli olmaları gerek. Yeni sesleri (DTS gibi) kendileri çözüyor, ses ayarlarını dijital yerine stereoya getirirseniz,söylediğim gibi sesi iki kanala indirgeyip yolluyorlar. Ama MKV için idealinin 5.1li AVR olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
    Bence optik alın ya
    - DVD playera bağlayıp hem film hem de CD audio için kullanın.
    - Uydudan radyo da dinliyorsanız uyduya bağlayıp TVyi açmadan da müzik dinleyin.

• Evet ışık gelmiyor
    Tam ben de neden bunda ışık yok diycektim
    Demek ki giriş old içinmiş
    Bir şey daha öğrenmiş oldukk.
    Hayat bir okul öğrenmekle bitmiyor valla:)
  • Şimdi bende bir spdif cıkıslı realtek ses kartı olan bir acer 5920g notebook var.. ayrıca HDMI cıkıslı.. eskiden HDMI dan tv ye baglar sesı de hdmı a verır tv den ızlerdım ama yakın zamanda Sony Dav-DZ730 ses sistemi aldım.. divx gösteriyor fakat mkv dosyalarını göstermiyor şimdi sorularım şu;

1- Pc yi HDMI dan tv ye bağladık, ayarlarını yapıp baglantı ile ses sisteminin optik girisine bağladık diyelim. ses sisteminden 5+1 ve DTS ses alırmıyız?

2- Ayrıca pc yi HDMI dan tv ye bağlayıp direk optik kablo ile hdmı ile TV ye aktardığımız sesi TV den optik kablo ile direk ses sistemine giriş yaparsak yine 5+1 ve dts ses alırmıyız.

3- Aynı şekilde şuan receiverden tv ye hdmı ile bağlıyım, home theater den de tv ye hdmı dan baglıyım.. ses aktarımını uydu receiverden den ses sistemine scart ile yapıyorum (stereo). bir üstteki yöntem ile ses alırsam scartı cıkartacagım peki hangisi daha kaliteli ses verir. euro av dan girisli altın uclu scart mı yoksa tv den ses sistemine giden optik kablo mu..

4- Son olarak ayrıca işyerimde philips in 5+1 ses sistemi var fakat bu pc ler için olanından dolayısıyla receiveri ve optik girişi yok. Aynı şekilde spdif cıkısından 5+1 ses çıkışı için 3 adet (ön+arka+center) 3,5 mm lik jacklarına 5+1 bağlantı yapabilirmiyiz. Yani spdif ten 3 jacklı ses sistemine çevirici yapılabilir mi? Böyle bir aparat bulabilirmiyim?

Yardımlarınız için şimdiden cok tesekkur ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: c0mic

Şimdi bende bir spdif cıkıslı realtek ses kartı olan bir acer 5920g notebook var.. ayrıca HDMI cıkıslı.. eskiden HDMI dan tv ye baglar sesı de hdmı a verır tv den ızlerdım ama yakın zamanda Sony Dav-DZ730 ses sistemi aldım.. divx gösteriyor fakat mkv dosyalarını göstermiyor şimdi sorularım şu;

1- Pc yi HDMI dan tv ye bağladık, ayarlarını yapıp baglantı ile ses sisteminin optik girisine bağladık diyelim. ses sisteminden 5+1 ve DTS ses alırmıyız?

2- Ayrıca pc yi HDMI dan tv ye bağlayıp direk optik kablo ile hdmı ile TV ye aktardığımız sesi TV den optik kablo ile direk ses sistemine giriş yaparsak yine 5+1 ve dts ses alırmıyız.

3- Aynı şekilde şuan receiverden tv ye hdmı ile bağlıyım, home theater den de tv ye hdmı dan baglıyım.. ses aktarımını uydu receiverden den ses sistemine scart ile yapıyorum (stereo). bir üstteki yöntem ile ses alırsam scartı cıkartacagım peki hangisi daha kaliteli ses verir. euro av dan girisli altın uclu scart mı yoksa tv den ses sistemine giden optik kablo mu..

4- Son olarak ayrıca işyerimde philips in 5+1 ses sistemi var fakat bu pc ler için olanından dolayısıyla receiveri ve optik girişi yok. Aynı şekilde spdif cıkısından 5+1 ses çıkışı için 3 adet (ön+arka+center) 3,5 mm lik jacklarına 5+1 bağlantı yapabilirmiyiz. Yani spdif ten 3 jacklı ses sistemine çevirici yapılabilir mi? Böyle bir aparat bulabilirmiyim?

Yardımlarınız için şimdiden cok tesekkur ederim.

Yeni açtığım konu sana fikir verecektir. Ayrıca ses kartının Realtek olması senin için kolaylık olacaktır.

http://forum.donanimhaber.com/m_41640891/tm.htm

4 Nolu sorunun cevabı burada. Böyle bir aparat almalısın.

http://forum.donanimhaber.com/m_36722442/tm.htm

• Saolasın dostum HAMA marka bir kendinden ceviricili optik kablo ile işi cözdüm gelsin simdi dts ler gitsin dts ler..

fakat arkadasları aydınlatıym.. hdmi dan tv ye iletilen ses tv optik cıkısından aynı kalitede ıletılmıyor sanırım dırek pc den ses sıstemıne aldım sesı.. hdmı ıle sadece goruntu aktardım tv ye
  • z5500 kullanıyorum bilgisayarımda optik çıkış bağlantısı yok spdif out yazan bir kısım var z5500 de de coax çıkışı var bu ikisiyle bağlantı yapabilmem mümkün mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: JohnAbruzzi

z5500 kullanıyorum bilgisayarımda optik çıkış bağlantısı yok spdif out yazan bir kısım var z5500 de de coax çıkışı var bu ikisiyle bağlantı yapabilmem mümkün mü?

Bilgisayarınızdaki s/pdif çıkış optik mi koaksiyel mi önce onu tespit edin, eğer ışık geliyorsa optiktir. Bu durumda aşağıdaki gibi adaptörlü bir optik kablo kullanabilirsiniz. Optik değilse zaten koaksiyel-->koaksiyel bağlantı yapacaksınız.

SPDIF nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: solestar

quote:

Orijinalden alıntı: JohnAbruzzi

z5500 kullanıyorum bilgisayarımda optik çıkış bağlantısı yok spdif out yazan bir kısım var z5500 de de coax çıkışı var bu ikisiyle bağlantı yapabilmem mümkün mü?

Bilgisayarınızdaki s/pdif çıkış optik mi koaksiyel mi önce onu tespit edin, eğer ışık geliyorsa optiktir. Bu durumda aşağıdaki gibi adaptörlü bir optik kablo kullanabilirsiniz. Optik değilse zaten koaksiyel-->koaksiyel bağlantı yapacaksınız.

SPDIF nedir?

Optik değil ışık gelmiyor ve optikler siyah oluyor benimki kırmızı renkte . Optik değil yani peki benim şimdi nasıl kablo almam gerekiyor ? Ve ayar yapmam gerekiyor mu ?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.