Şimdi Ara

SOUNDBAR [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: josh-r , sadays , YT , nofear_61 , barisx3 Daha Az
5 Kayıtlı Üye (4 Mobil) ve 6 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü6 Mobil
5 sn
16.624
Cevap
234
Favori
845.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 44 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 1445
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 107
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 51 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 65
  • Favoriye Eklediklerim 234
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • eiskent (1555 mesaj) sadays (975 mesaj) josh-r (671 mesaj) WatchAndLearnn (594 mesaj) srknzr (402 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (7364 mesaj) Mobil (5683 mesaj) Tablet (288 mesaj) (1 mesaj) Mini (751 mesaj) Uygulama (1848 mesaj)
  • @
23 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
40. Sırada  bugün en iyi #18
Giriş
    245 Mesaj

Selam

TV'yi yeni aldım xf9005. Şimdi soundbar alsam mı diye bakıyorum.
    Bu TV, "Dolby Atmos" desteklemiyor bildiğim kadarıyla.
    TV PC'me HDMI ile ( standart HDMI 1,4 ile bağlı, ekran kartı gtx1070)
    Bu durumda ben eğer ATMOS bir soundbar alırsam;
    1-TV'den de harici ses aygıtı olarak alacağım ATMOS soundbarı seçersem, ATMOS ses alabiliyor muyum ?
    2- eğer 1. seçenek olmuyor ise, PC'yi hdmi ile soundbara, soundbar'dan HDMI ARC ile TV'ye mi bağlantı kurmalıyım?

kusura bakmayın cahilce bir soru olduysa. Bu konulara çok uzak kaldım.
    teşekkür ederim.
    |
    |
    sportway kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2177 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: musuz

Selam

1-TV'den de harici ses aygıtı olarak alacağım ATMOS soundbarı seçersem, ATMOS ses alabiliyor muyum ?
    2- eğer 1. seçenek olmuyor ise, PC'yi hdmi ile soundbara, soundbar'dan HDMI ARC ile TV'ye mi bağlantı kurmalıyım?

teşekkür ederim.
    Hdmi 2.0a-b kablosu ile 2. Seçenek ile atmos özelliğini aktif şekilde kullanabilirsiniz.

Pc Hdmi çıkışı ——>> soundbar hdmi girişi

Soundbar hdmi çıkışı ——>>> tv hdmi girişi

Bu şekilde bağlantı yapacaksınız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: musuz

• Yarbay
    10773 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: musuz

Selam

teşekkür ederim.
    1- eğer amacınız sadece netflix atmosu ise alırsınız atmos ses ama hdd bağlayıp tvye alamazsınız atmos

2- eğer sadece kablonuz hdmi 1.4 ise hdmi 2.0 kablo ile pcyi soundbara sonra soundbarı arc ile tvye yine hdmi 2.0 kablo ile bağlayıp 4k hdr görüntü ve atmos ses alabilirsiniz benim bildiğim ve nvidia da aynısını söylüyor gtx 1070lerin hdmi çıkışı 2.0b

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 26 Eylül 2020; 1:39:45 >

• Yüzbaşı
    665 Mesaj

öncelikle bende 3 tane box var biri mibox s4k biri tivo strem 4 k diğeride hk1 8k lisanssız
    şimdi sizde biliyorsunuzdur netflix ekipmanın desteklediği türü yazıyor pc de yada 1080p tvide açınca hd , 4k tvde açınca 4k hd yada vision yazıyor. Mİ BOX s 4k yı philips 4k tv taktıp netflixi açtığımda veya tvnin kendi netflix uygulamasında filmi seçtiğimde yanında hd 4k yada vision yazıyor ve filmi açtığımda tvde sağ alt köşede sadece vision için bildirim çıkıyor hdr yad 4k hd falan yazmıyor. ve soundbar film atmos ise gösteriyor

mi boxda prime ı denemedim. çocukların odasına takmıştım indirim gelmeden önce orda kaldı

philips tvde prime resimdeki gibi çıkıyor hdr yi gösteriyor filmi açınca sağ alt köşede bildirim çıkmıyor ve bar atmos yazmıyor

tivoda ise alet açılırken ana menüye girerken tv nin sağ alt köşede vision yazıyor (ne alaka ben anlamadım sadece alet ilk açılırken yazıyor) NETFLİX açtığımda filmi seçtiğimde yanında hd 4k yada vision yazıyor ve filmi açtığımda tvde sağ alt köşede vision falan bildirim çıkmıyor ( tivo barın hdmi 1 girişine bağlı bundan olabilir yarın direk tvye takıp denerim dediğiniz gibi tavsiye etceksek sağlıklı bilgi verelim) barda atmos cıkıyor. tivoya hdd taktığımda coreelecden üzerinden atmos aldım(çünkü tivo kendi media oynatıcısı yok mxplayer a codec yüklesekde kodi den açsakda atmos vermiyor d audio yada dts audio veriyor) ama hdr ye dikkatetmedim (yine dediğim gibi barın hdmi 1 girişinde bağlı olarak coreelecden denemiştim amacım atmos almak olduğu için )
    tivo prime videoda ise hdr için yine tvden açtığım gibi resmin aynısını gösteriyor filmi açtığımda tvnin alt köşesinde hiç bildirim çıkmıyor. barda atmos cıkıyor
    tivo için netflixdeki 4k hd filmler için bi yorum yapama ben genelde dolby visionı daha çok beğeniyorum o içerikleri açıyorum ve hatta atmos ses için arada fark varmı diye defalarca aynı filmin aynı sahnesini hem tvdeki netflixden hem tivodaki netflixden seyrettim görüntüde dvision dı hiç fark yokdu görüntü kalitsinde onu için desteklemiyor değilde bildirim çıkmıyor yazdım
    ürünün linki . zaten yazıyor HDR, Dolby Vision, HDR10, HLG
    https://www.tivo.com/products/stream-4k
    umarım karışıklığı gider bilmişimdir. şu an ses ve görüntüden memnunum son 10 gündür sevdiğim dolby ses üstüne ve az bilgili olduğum atmos (ekipmanları pahalı olduğu için ileriye ertelemiştim ve çok fazla arştırıp bilgi edinmemiştim zaten ben alana kadar teknolojide çok şey değişir diyerek) okadar çok şey okudum ki bide bunlara hiç bakmadığım box lar ile zar zor ve hatta evkurun önünden neredeyse hiç ayrılmadan aldığım soundbarda eklenince görüntüsü sesi derken ortalık biraz karıştı tivoyu tv tak yok olmadı miboxı bara tak onlarda oyun olmaz çocuklara android box alayım derken pert oldum sizinde başınızı agrıttıysam kusura bakmayın artık. sonuçda bilgi paylaşımıda oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: sadays

• Yarbay
    2177 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: sadays

1- eğer amacınız sadece netflix atmosu ise alırsınız atmos ses ama hdd bağlayıp tvye alamazsınız atmos

2- eğer sadece kablonuz hdmi 1.4 ise hdmi 2.0 kablo ile pcyi soundbara sonra soundbarı arc ile tvye yine hdmi 2.0 kablo ile bağlayıp 4k hdr görüntü ve atmos ses alabilirsiniz benim bildiğim ve nvidia da aynısını söylüyor gtx 1070lerin hdmi çıkışı 2.0b

Alıntıları Göster
    Televizyonunda eARC özelliği yoksa NETFLİX'ten nasıl Doly ATMOS alacak hocam ? alamaz. Sadece 2. seçenekte PC yardımı ile harici flim dosyaları ile 4K görüntü ve Dolby Atmos sesini alabilir. Oda hdmi 1.4 kablo ilede alamaz. 2.0 olacak.

• Yüzbaşı
    665 Mesaj

selam tvdeki arc özelliği netflix ve prime videoda atmos almak için yeterli. benim tv philips 50pus7304 earc yok bar lg sn11r netflixde ve prime videoda atmos alabiliyorum ve hdd den tivo stream 4k box (HDMI 2.0a) coreelec üzerinden atmos ses alabiliyorum tivo barın hdmi girişine bağlı barın earc hdmi çıkışıda tv nin tvnin hdmi arc sine bağlı

i
    l
    e
    d
    e

|
    |
    sardemir kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2177 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: srknzr

selam tvdeki arc özelliği netflix ve prime videoda atmos almak için yeterli. benim tv philips 50pus7304 earc yok bar lg sn11r netflixde ve prime videoda atmos alabiliyorum ve hdd den tivo stream 4k box (HDMI 2.0a) coreelec üzerinden atmos ses alabiliyorum tivo barın hdmi girişine bağlı barın earc hdmi çıkışıda tv nin tvnin hdmi arc sine bağlı

i
    l
    e
    d
    e

Sizin televizyonunuzda zaten Dolby ATMOS ses desteği mevcut.
    |
    |

• Yüzbaşı
    665 Mesaj

tvde atmos özellği var evet fakat ses arc üzerinden bara taşınıyor arc buna izin veriyor tvnin atmos özelliği kendi üstündeki hoparlörlere atmos efekti verebilmek için menüden açılıp kapatılıyor atmos yayınlarda. bardan ses almak için hdmi girişi seçmemizi istiyor. yani tv ses müdahele etmeyip arc üstünden bara gönderiyor. e arc hdmi 2,1 ile gelen bi özellik hdmi 2,0 a ve b de yok earc olmadan atmos ses alınamıcaksa nasıl oluyoda hdmi 2,0 a sahip ekran kartıatmos ses gönderebiliyor. arkadaşın dıkıntısı tvnin atmos desteğinin olmaması atmos sesleri dolby audio olarak görmesi bence

|
    |
    Bahsedilenler: sardemir
  • Yarbay
    10773 Mesaj
    Arkadaşlar yine kavramlar karışmış arc ve earcyi defalarca yazdık bunlar tvler için çıkarılmış standartlar normal ses standardı değil seslerin tvye bağlı aletlerden dışarı verilmesi için oluşturulmuş

normal HD seslerin soundbara tvden gönderilmesi için e arc şart ancak netflix atmosu normal bir hd ses değil dd+ üzerine kurgulanmış bir nevi kırpılmış atmos bunun için arc yeter

Media Player ya da pcyi dogrudan sounbara bağlantıda arc veya earc'nin bir anlamı yoktur

arkadaşın tvsinin özelinde (xf9005) nettlixten atmos alan çıktı o yüzden tvnin atmos desteği var mı yok mu diye sorgulamadan ben direkt alabilirsin yazdım

Öte yandan pc ile bağlantı için de tvye değil direkt sounbara bağlamalı ve kabloları 2.0 kablo ile değiştirmek zorunda yine arkadaşın özelinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 26 Eylül 2020; 7:47:57 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    665 Mesaj
    yani kısaca media player v.b ile tv üzerinden bara hd ses göndermiyosak arc veya earc ile işimiz yok. doğrumudur. akşam tivoyu direk tvye bağlayıp netflix, prime ,bide hdd den coreelecle vede normal kodi ile tv üstünden bara ne gönderip göndermediğine bakıcam arkadaşın biri sormuştu özelden tvsinde atmos yokmuş heralde bardada yeterli hdmi girişi yok zannedersem tivo alsam çözermiyim diye. tam kesin bilgi vereyim. yanlış bilgi vermeyeyim. ben çünkü tivoyu hepsini kendi destekliyo (coreelecsiz) diye almıştım. ben ugraşıp çözdüm ama herkesin vakti olmayabilir. bari bukadar yazoşmanın faydası dokunsun birilerine

• Yüzbaşı
    894 Mesaj
    Tidal hifi üyeliği olan hesabımda dolby atmos içerik dinlediğimde hifi gösteriyor. Sizde de durum aynı mı? Sl10y de atmos yazardı SN11R hifi olarak yayın yapıyor WiFi üzerinden olduğu için olabilir mi acaba.

|
    |
  • Binbaşı
    1158 Mesaj
    Çok çorbaya dönmüş tartışmanız madde olarak yazayım.

1-Amazonda HDR gösteripte bildirim gelmemesi normal hocam. The Expanse dizisini izliyorum 4. sezonda HDR vardı ama 3. Sezonda HDR yazmasına rağmen SDR izledim yani cihazlarınızda bir sıkıntı yok. Amazon daha yeni diye optimize edilmemiştir belki yani 5.1 felan diye de yazmıyor. Kısacası Netflixi baz alarak konuşmak gerek Amazon şuan sıkıntılı. HDR yazmasına rağmen SDR içeriği olabiliyor bazı filmlerde veya dizi bölümlerinde veya sezonlarda...
    2-Dijital platformların hepsi ( bildiğim kadarıyla ) DD+ üzerine kurgulanmıştır sadays hocamın dediği gibi HD ses değildir bunlar o yüzden eARC gerekmez arc yeterli olur. Gerçek HD ATMOS lar için HDD den oynatırken eARC gerekiyor bant genişliği fazla olduğu için...

Saygılar.
    |
    |
  • Çavuş
    55 Mesaj
    Selamlar,

Samsung 55q95t modeli tv aldim. Tv'mde eARC var.
    Surada denilene gore kayipsiz formatlari destekliyor.(DTS Master, DTS:X, Dolby TrueHD, Dolby Atmos)
    https://www.samsung.com/tr/support/tv-audio-video/what-is-earc-and-how-to-set-on-samsung-smart-tv/

Ama burada okuduguma gore LG tv'lerde de eARC olmasina ragmen direkt hdd'den kayipsiz sesleri vermiyormus.
    Media player almak gerekiyormus.
    Bu sorun sadece LG tv'lere mi ozel yoksa ben direkt tv'me sound bar'i baglayip kayipsiz sesleri alabilir miyim?

Tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinanfb -- 26 Eylül 2020; 14:15:6 >
  • Yüzbaşı
    432 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: sinanfb

Selamlar,

Samsung 55q95t modeli tv aldim. Tv'mde eARC var.
    Surada denilene gore kayipsiz formatlari destekliyor.(DTS Master, DTS:X, Dolby TrueHD, Dolby Atmos)
    https://www.samsung.com/tr/support/tv-audio-video/what-is-earc-and-how-to-set-on-samsung-smart-tv/

Ama burada okuduguma gore LG tv'lerde de eARC olmasina ragmen direkt hdd'den kayipsiz sesleri vermiyormus.
    Media player almak gerekiyormus.
    Bu sorun sadece LG tv'lere mi ozel yoksa ben direkt tv'me sound bar'i baglayip kayipsiz sesleri alabilir miyim?

Tesekkurler.
    Benimde kafamı o çok karıştırdı.

HDD\SSD harici bir üniteden usb den bağladığımızda dolby atmosu tv desteklese bile aktif olmuyor. Nasıl çözeceğiz. Playersız olmayacak mı ?
    |
    |

• Yarbay
    10773 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: srknzr

yani kısaca media player v.b ile tv üzerinden bara hd ses göndermiyosak arc veya earc ile işimiz yok. doğrumudur. akşam tivoyu direk tvye bağlayıp netflix, prime ,bide hdd den coreelecle vede normal kodi ile tv üstünden bara ne gönderip göndermediğine bakıcam arkadaşın biri sormuştu özelden tvsinde atmos yokmuş heralde bardada yeterli hdmi girişi yok zannedersem tivo alsam çözermiyim diye. tam kesin bilgi vereyim. yanlış bilgi vermeyeyim. ben çünkü tivoyu hepsini kendi destekliyo (coreelecsiz) diye almıştım. ben ugraşıp çözdüm ama herkesin vakti olmayabilir. bari bukadar yazoşmanın faydası dokunsun birilerine
    aynen öyle
    |
    |
  • Yarbay
    10773 Mesaj
    sinanfb ve snakef1

arkadaşlar deneyin derim LG tvler öyle diye sony ve samsung da öyle olacak diye bir kural yok bakarsınız sizin tvler atmos gönderir hdd'ten
    |
    |
  • Binbaşı
    1158 Mesaj

Hayırlı olsun denemekte fayda var HDMI 2.1 kablo temin edin. HDD ye 4k remux bir film indirin mkv olarak. Soundbarınızda da eARC var ise desteklemesi gerek eğer desteklemez ise tv nin dahili medya playeri desteklemiyordur yazılımsal olarak. O zaman harici medya player almak gerekir. Ama deneyin belki olur 2020 model samsung tv lerinde belki düzeltmişlerdir artık...
    |
    |
    sinanfb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    7207 Mesaj
    LG'yi evkurdan alanlar şanslı. Vatan'a hala stoklar girmedi maalesef.
  • Yarbay
    2177 Mesaj
    Arkadaşlar televizyonum Sony 55XD8505 resmi özelliklerinde dolby atmos ve eARC desteği yok. Ancak HDMI 2.0 desteği var. , ve kodi ayarlarımda dolby dijital codecler 2 tane görünüyor, dolby atmos ve dtx vs diğerler olmadığı için soundbara dolby atmos ve dtxi gönderemiyor. Başka player yükledim vlc player,mc player, onlardada aynı şekilde görünmüyor.

Sanırım tivo stream 4k alıp bu durumu kurtarabilirim doğrumu ? Ancak onada hdd takılınca dolby atmos vdie dtsx formatları açılmıyormuş ?

• Emekli Yönetici
    2418 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: theraptorx

LG'yi evkurdan alanlar şanslı. Vatan'a hala stoklar girmedi maalesef.
    evkura stok geldimi ?
Reklamlar
Pubg mobile uc
Masal Oku
Radyo Dinle
Ko Cuce
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
1,031
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.