Şimdi Ara

SONY TA-F 700 ES Restorasyon ve tamir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
3
Favori
3.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kıvanç bey genel bakım diye teslim etti , orta çapta restorasyon diye anlaştık ,hadi şu gözüme çarpıyor bu kötü duruyor derken neredeyse tam kapsamlı restorasyon işine girmiş oldum

Transformatörün altındaki saç plaka pas yapmıştı ,kötü bir görüntü teşkil ediyordu , hadi bunuda yapayım dedim ,transformatörü söktüm zımpara ,astar, gümüş krom boyayı atıverdim ,güzelde oldu hani
    ızgara deliklerinden bakınca kötü görüntü kaybolmuş olacak ..SONY TA-F 700 ES Restorasyon ve tamirSONY TA-F 700 ES Restorasyon ve tamir

• quote:

Orijinalden alıntı: elektürükçü

Nereye gidiyorsun daha karpuz kesecektik Alicim .

Neden Pioneer ı x7x serilerini beğenmiyormusun ,şimdiki oyuncak D class amplilerinden 10 kat daha iyi . zaten bu ES lerin fiyatı x7x serileriyle aynı satılıyor . 800ES ile 878 aynı kalite desem doğru olur .

Ustad sony 808 onerirmisin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • headbanger6 H kullanıcısına yanıt
    Bu soruyu sanki daha öncede sormuştunuz gibi
    Kimseye bir şey önermiyorum . farklı tarz ,farklı sesler arasında çelişki yaşanır . dinlediğiniz Müzik türünden tutunda kaynak cihazınızın ne olduğuna kadar ,asıl önemli olan son noktası Hoparlörler . ayle farklı karakteristliğe bürünüyorki .

Şahsım adına yazayım 808 alınabilir ..daha iyileri yokmu var . o fiyata ...

ben vintage sever olarak düşüncem bazı klasikleri henüz yakalayamamış pek çok orta segment cihaz var !.
  • quote:

Bu soruyu sanki daha öncede sormuştunuz gibi
    Kimseye bir şey önermiyorum . farklı tarz ,farklı sesler arasında çelişki yaşanır . dinlediğiniz Müzik türünden tutunda kaynak cihazınızın ne olduğuna kadar ,asıl önemli olan son noktası Hoparlörler . ayle farklı karakteristliğe bürünüyorki .

Şahsım adına yazayım 808 alınabilir ..daha iyileri yokmu var . o fiyata ...

ben vintage sever olarak düşüncem bazı klasikleri henüz yakalayamamış pek çok orta segment cihaz var !.

Su an hoparlor olarak klipsch rf 7 kullaniyorum.stereoda ise harman kardon 3490 ile pioneer a a6j var.klipschlere pioneer 878 dahami yakisir diyorum.dinledigim tarz ali kardesim gibi heavy metal ve turevleri.sony 808 ile pioneer 878 arasinda gidip geliyorum.gerci su an 878 karaborsa bulmak zor.o yuzden celiskideyim.sony malum sitede var.ama fiyat bayagi yuksek o yastaki bi cihaz icin.3500 civarinda.

• headbanger6 H kullanıcısına yanıt
    sisteminiz güzel . malum site dediğiniz sahibinden da sanıyorum Bu konuda çokça yazdık , piyasayı belirleyen eskici kılıklı adamların elinde ,bazen ferdi kişiler tarafından satış yapılmakta onlarda piyasayı belirleyenlerin etkisi altına girmiş , Ben şunu görüyorum Ülkemizde en iyi yatırım işi kaliteli cihaz satışı olmuş
    geçen sene 2000 lira olaqn cihaz bakıyorsunuz 3000 lira ister olmuşlar .%50 nerede kazanılır
    Arz talep meselesi diyeceğim,başka açıklaması yok .
  • Haklısınız üstad 808 e 2000 dolar isteyende var.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kasanın içi vıcık vıcık yapışkan yağ!!!.
    Sanırım önceki sahibi birilerinden duymuş ,sprey sıkarsa sorunlarının hal olacağı yönünde düşünceye sahipmiş .
    tamam bazı gereken yerlere devre elemanın türevine göre yağlı veya yağsız kontak sprey eser miktarda sıkılabilir ,geçici çöüzm için fakat anlamadığım kasanın her yerine uçmayan gres veya pas çözücü gibi devre elemanlarına zarar verebilecek kimyasalları sıkmak ,sürmek sakıncalı . inatçı sakızlaşmış yağı izopropil alkol ile temizlemekten odada oldukça kafayı buldum ,öyleki bazı kirler selilozik tiner ile ancak çıkıyor . kafam kıyak ,çıkıp hava alayım
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Goldmund

• SONY TA-F 700 ES Restorasyon ve tamir
    SONY TA-F 700 ES Restorasyon ve tamir

Montaj işleminden önce Power Amp .
    Ve montaj aşaması
    sol kanal DC Offset ve Bias
    Sağ kanalın durum vaziyeti

Büyüklerimle kandilleşeyim ,yazarım iki satır .

• Yaklaşık 2 haftalık süreç içinde tamamlandı . Yurtdışından gelen malzemeler ve takrarlanan sipariş ardından ve bu kadar detay çalışma sonucu 2 hafta bana göre ! iyi bir süreç
    Çinden bu kadar kısa sürede alps replikası potansiyometrenin geleceğini tahmin etmiyordum , diğer potansiyometreler gelmedi . fakat bu içlerinden güvendiğim en iyisinin gelmesi şans oldu .
    Bu potans direnç basamaklı 21 basamak var , kanallar arası paralel çalışması en güzel şey !.
    karbon toz yaptı kirlendi derdi yok No cızırtı no problem ,tabiki bunun sonsuz olacağı anlamı taşımıyor , basamakları kontak temasları uzun zaman sonra oksit yapabilir ,buna şimdilik ekstra önlem olarak içini açıp oksit önleyici jel sürdüm
    basamaklı zayıflatıcılar şöyle orta halli arıyorsanız yaklaşık 200 sterlin .. Haa bende çok kaliteli cihaz var 30 bin dolar ben buna basamaklı zayıflatıcı kullanmak istiyorum paraya kıyarım bunun için derseniz charcoft dirençli 42 basamaklı derseniz yaklaşık 1300 strelini gözden çıkaracaksınız

Amplifikatörü tamamladım , Önce osilaskop ile çıkışlara sonra DC Offset ve Bias akımlarını ölçerek işe başlarım , mazallah kalkıp hatalı veya gözden kaçan bir detay olursa yandım gülüm keten helva hoparlörler puffff
    her ne kadar protection olsada güvenmem ,test için kullandığım 2.eli 300 -400 liralık kolonları yakarız alimallah

DC offset fabrikanın öngördüğü +-10 mV ,gayet başarılı bir şekilde + 0.7 mV tutturdum 1mV bile değil yani
    Bias akımı yine fabrikanın tavsiyesi kollektör direnci üzerinde 15,3 mV tutturdum . tüm ayarlar gayet stabil . yarım saat bu ayarları her iki kanalda izledikten sonra sıra ,sinyal vermeye kaldı .
    çıkış rölelerinin ömrünü çoktan doldurmuş olması ve eski replika alps pot un kötülüğü birleşince tek kanaldan az ses çıkmasıydı . bu problem böylelikle kalkmış oldu .
    röleler gayet sağlıklı çalışıyor . değiştirdiğim omron rölelerin empedans değerleri sebebiyle besleyen dirençler üzerinde hesaplama ile 680 ohm luk dirençi 1K ohm ile değiştirdim . gayet sağlıklı besleniyor şu anda ,gümüş kontaklarla uzun ve sağlıklı iletime kavuştu .
    kulaklık devresindeki 12 V luk sonradan takılan röleyi söküp yerine olması gerekn 24v röle ile orijinale sadık kaldık ,aynı şekilde empedans değeri sebebiyle röleye seri bağlı 560 ohm luk dirençi 470 ohm ile değiştirdim . kısaca herşey gayet normal değerlerde .
    transistörlerin soğutucuya bağlı silikon padler ömrünü yitirmiş ,yerine ince mika ve termal macunla izolasyon yalıtımı ve termal bağlantıyı yaparak ve kısa devre kontrolu yaparak ,sorunsuz hallettik . inferuj ısı ölçer ile kontrollerimde transistörler üzerindeki ısı ile aluminyum yüzeyindeki ısı aynı .
    tüm switchler potlar sökülüp temizlendi . tüm lehimler tazelendi ,oldukça kötü durumdaydı ,özellikle sürücü transistörleri elle eğince lehimden atıveriyordu . plaketlerin genel temizliğini yapıp koruyucu sprey ile finish e erdim
    sonuç ! tüm problemler giderilmiş olup ,en az 2-3 gün kapağını kapatmadan test ve kontrol için uzun soluklu dinleyeceğim .
    besleme katındaki filitre kondansatörler Kıvanç bey isterse daha sonra değiştirebiliriz . şimdilik masraf çıkarmayalım . idare eder . 30 senenin ardından tolere sınırları içinde olsada ,her geçen zaman kondansatörlerin aleyhine işliyor .

• Valla helal olsun bu memlektte böyle isçilik emek zor bulunur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yavuzazgin kullanıcısına yanıt
    Vakti bol,sabırlı adam işi bu hocam
  • eline sağlık abi güzel iş çıkarmışın her zamanki gibi,sahibi de güle güle kullansın.
  • Elinize sağlık ciddi detaya inilmiş hani yetkili servisten beklenecek düzeyde diyeceğim ama en iyisi nefes alsın yeter seviyesinde iş yapıyor.. Tebrik ederim içine sinerek kullacak sahibi sayenizde
  • SONY TA-F 700 ES Restorasyon ve tamir

Üzerinden çıkan %70 i kapasitif değerlerini tolerans değerlerinin +- dışına çıkmış kondansatörler ve eski cızırtı yapan potansiyometresi,röleleri ,silikon pad ,hassasiyeti kaybolmuş trimpotları ,kuplajları .

gelen şikayet tek kanalın az ses çıkmasıydı , yaptığım ölçümlerde sağ ve sol kanalın volume basamakları ile testi ,sayfanın arkasıda var .
    endüktif olmayan 8ohm yük üzerinde 1Khz sinüs daLga ile test edilmiş olup son 21 basamakta 2 kanalda yaklaşık 27.5 V vermektedir . çok net olmayan hesaplamayla yaklaşık 2 X 95 watt elde edildi .
    şöyleki 8 ohm diye adlandıralan hoparlörler aslında 6-7 ohm endüktif olmayan empedans gösterir . bu hesaba göre 105 -110 watt fabrika değerlerini yakalamış oluyoruz .
    Kıvanç bey güle güle can sağlığı ile kullansın . artık kapağını kapatıyorum .3 gün uzun süreli kullandım ,hiç bir probleme rastlamadım kısaca teslime hazır

• quote:

gelen şikayet tek kanalın az ses çıkmasıydı

hocam aynı sorun benim 700 es'tede var
    ben izmirdeyim nasıl yaptırabiliriz?
    istanbula size göndermek mantıklı olurmu? yada izmirde şurası yapar diyebileceğiniz bir yer var mı?
  • 8ball kullanıcısına yanıt
    Merhaba , aynı sorun derken ! . ne gibi problemi var .
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Tek kanaldan az ses çıkması ,röle veya potansiyometrenin orijinal olduğunu varsayarak yazıyorum ,aşırı kirli olması olabilir . İzmirde tanıdığım yok malesef . Kargo ile gönderebilirsiniz .
  • quote:

Merhaba , aynı sorun derken ! . ne gibi problemi var .

Hocam source direct yaptığımda eşit çıkıyor

tone pasif ettiğimde sol kanal sanki hiç ses gelmiyor gibi düşüyor.
    ton aktifken sol kanal sağ kanala göre daha az çalıyor. kısık seste anlaşılmıyor yüksek seste balance ile inanılmaz farkediyor.
    ne yapmamı önerirsiniz?
  • 8ball kullanıcısına yanıt
    Tone katına ait switchlerin , potansiyometrelerin temizliği gerekir , olmadı !. tone katı üzerindeki devre elemanlarının kontrol edilmesi gerekir .
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.