Şimdi Ara

SONY STR-DN 1080 7.2 ATMOS DTS-X ..KULLANANLAR VE PAYLAŞIM BAŞLIĞI (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
867
Cevap
33
Favori
52.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Dante

Dolby Atmos TrueHD uzerinden calisan bir ses cozumu. EARC olmadan DTS HD MA veya TrueHD cozuculer devreye giremez cunku ARC bandwith yeterli gelmiyor. Bunun icin TVnizde eArc olmali yoksa yuksek tanimli ses gonderemezsiniz.

Bluray player konusunda hicbir fikrim bilgim yok maalesef kullanmaya gerek gordugum bir cihaz degiller. Size de onerim bluray player yerine orta seker bir HTPC kurun. Her isinize yarasin. Atmos'undan DTS:X'ine kadar.

Su durumda sinyal zicirinde araya TV'nizi koydugunuz surece Atmos alamazsiniz. Ya TV en son cikis olacak, arada baska bir (HTPC veya herhangi bir Atmos destekli player) zincir olacak ya da eArc destekli bir TV gerekecek.

Bence ki zaten kayipsiz film formatlari izleyecekseniz kaynak olarak usb belleklerden uzak durmakta fayda var. Bluray player da alsaniz usb taktiginizda mesela film 50 mbpslere varan bitratelere sahipse cok muhtemel usb hizi yeterli gelmez stuttering yasarsiniz. O yuzden bluray disk veya dedigim gibi orta seker bir HTPC ister bu is. 30 mbps ortalamada film icin sorun olmaz ama 50'lere varan bitrate kalitesinde filmler var.

Alıntıları Göster
    Merhaba, sony tv'im eskisi kadar tat vermiyordu, bende onu satıp lgc9 a terfi etmeye karar verdim. Ancak söyle ki earc etkin olmasına rağmen sesleri dolby atmos veya dts hd master audio olarak avr ye iletmiyor. Gerekli ayarlarida yaptım. Hdmi kablo high speed acaba 2.1 mi olması lazım çözemedim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Uykusuza Masallar kullanıcısına yanıt
    Merhaba, earc açık peki tv ayarlarına baktınız mı? Herşey doğru mu?
    Ayrıca ses A.F.D de değil ise dolby atmos ses alamazsınız.
    Son olarak, tv de earc varsa kullandığınız hdmi kablosu da yeni sürüm olmalı. Eski tip hdmi kabloları Dolby atmos /Dolby Vision veri taşımaz.
    Bu arada, tv de dolby atmos olması internetten indirme içeriklerde ki Dolby Atmos u destekleyeceği anlamına gelmez, Netflix ve prime video hariç destek vermeye bilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yusuf_Piskin -- 12 Mayıs 2020; 5:4:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uykusuza Masallar

Merhaba, sony tv'im eskisi kadar tat vermiyordu, bende onu satıp lgc9 a terfi etmeye karar verdim. Ancak söyle ki earc etkin olmasına rağmen sesleri dolby atmos veya dts hd master audio olarak avr ye iletmiyor. Gerekli ayarlarida yaptım. Hdmi kablo high speed acaba 2.1 mi olması lazım çözemedim.

Alıntıları Göster
    Tv'nin Hdmi 2 Arc girisinden avr'ye aktarin. Lg Ses ayarlarindan baglanti turunu pcm veya auto secin. Avrden de a.f.d moduna alin. Olmasi gerek. Hdmi 2.1'e gerek yok su an icin hicbir ise yaramiyor hdmi 2.1. Ilerde 4k 120hz icerik gelirse ise yarar. Veya konsollar vrr ve allm desteklediginde. Onun disinda hdmi 2.1 su an sadece fahis fiyatlarda dolandirilmak isteyenlerin tercihi.

Ama tavanda hoparlorunuz yoksa veya upfiring hoparlorunuz yoksa Atmosun bir anlami olmayacak bilginize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 12 Mayıs 2020; 6:26:17 >

• https://www.sony.com.tr/electronics/hoparlorler-ses-sistemleri/ss-cse

Merhaba dostlar, bunları nerede bulabilirim. Amazon felç olmuş corona yüzünden.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yusuf_Piskin

https://www.sony.com.tr/electronics/hoparlorler-ses-sistemleri/ss-cse

Merhaba dostlar, bunları nerede bulabilirim. Amazon felç olmuş corona yüzünden.
    Gsa elektronik.burada olabilir.
    Ankara,da..Resul bey var,ben cihazı onlardan aldım,fiyat konusunda da yardım isteyin,yapar muhtemelen.
  • erdote kullanıcısına yanıt
    Ya çok teşekkür ediyorum :)

• quote:

Merhaba, earc açık peki tv ayarlarına baktınız mı? Herşey doğru mu?
    Ayrıca ses A.F.D de değil ise dolby atmos ses alamazsınız.
    Son olarak, tv de earc varsa kullandığınız hdmi kablosu da yeni sürüm olmalı. Eski tip hdmi kabloları Dolby atmos /Dolby Vision veri taşımaz.
    Bu arada, tv de dolby atmos olması internetten indirme içeriklerde ki Dolby Atmos u destekleyeceği anlamına gelmez, Netflix ve prime video hariç destek vermeye bilir.
    Çalışmıyor diye hdmi 2.1 kablo aldım, yine atmos ses alamıyorum. Tv yi iade mi etsem diye düşünmeye başladım.

Dolby atmos sesi nereden almaya çalışıyorsunuz? Netflix mi? Amfi afd de mi?
    Iki hdmi da arc ye mi bağlı
    Tv de netflix i açtığınızda içerikte dolby atmos logosu gözüküyor mu?

• quote:

Dolby atmos sesi nereden almaya çalışıyorsunuz? Netflix mi? Amfi afd de mi?
    Iki hdmi da arc ye mi bağlı
    Tv de netflix i açtığınızda içerikte dolby atmos logosu gözüküyor mu?
    Amfi afd de, Netflix üyeligim yok. Usb 4k atmos film avr ye aktarmıyor. Iki uç da earc ye bağlı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uykusuza Masallar -- 12 Mayıs 2020; 22:39:57 >
  • Hocam hdd / usb den atmos desteği olmayabilir bu gayet normal yalnız. Ben mesela internetten indirdiğimde pc den izliyorum

• quote:

Ya çok teşekkür ediyorum :)
    Donanım haberde formdan tavsiye etiller sizi dersin, indirim istersin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dante

Dolby Atmos TrueHD uzerinden calisan bir ses cozumu. EARC olmadan DTS HD MA veya TrueHD cozuculer devreye giremez cunku ARC bandwith yeterli gelmiyor. Bunun icin TVnizde eArc olmali yoksa yuksek tanimli ses gonderemezsiniz.

Bluray player konusunda hicbir fikrim bilgim yok maalesef kullanmaya gerek gordugum bir cihaz degiller. Size de onerim bluray player yerine orta seker bir HTPC kurun. Her isinize yarasin. Atmos'undan DTS:X'ine kadar.

Su durumda sinyal zicirinde araya TV'nizi koydugunuz surece Atmos alamazsiniz. Ya TV en son cikis olacak, arada baska bir (HTPC veya herhangi bir Atmos destekli player) zincir olacak ya da eArc destekli bir TV gerekecek.

Bence ki zaten kayipsiz film formatlari izleyecekseniz kaynak olarak usb belleklerden uzak durmakta fayda var. Bluray player da alsaniz usb taktiginizda mesela film 50 mbpslere varan bitratelere sahipse cok muhtemel usb hizi yeterli gelmez stuttering yasarsiniz. O yuzden bluray disk veya dedigim gibi orta seker bir HTPC ister bu is. 30 mbps ortalamada film icin sorun olmaz ama 50'lere varan bitrate kalitesinde filmler var.

Alıntıları Göster
    Selamlar.
    Tavsiye edeceğiniz bir HTPC var mıdır?

• scorpman kullanıcısına yanıt
    Hocam hdmi 2.1 4k hdr atmos destekli bulursanız bana da haber verin. 3 tb dosyam var harici hdd kullanmak yorucu keşke 5 yada daha fazla tb hafızası olan bir htpc bulabilsem

• merhaba arkadaşlar
    bir dizi sorunum var yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
    1) pc den win10 marketten indirdiğim dolby atmos yazılımını kullandığımda pc den hdmi 2.1 ile verdiğim her ses de amfi dolby atmos görüyorud artık görmüyor son 6 aydır. bunun çözğümünü bilen var mı? (ayarlar afd de duruyor)
    2)ceiling height de evin toplam taban/tavan uzunluk değerini mi giriyoruz?
    3)digital legato linear ın çalışma prensibi nedir? sizde ayarı nasıl duruyor.
    4)sound optimizer ın çalışma prensibi nedir? sizde ayarı nasıl duruyor.
    5) in-celling speaker mode ın çalışma prensibi nedir? sizde ayarı nasıl duruyor.
    6)subwoofer low pass filter sizde on mu off mu
    7) ve en büyük sorun... ben kablolu bağlantı kullanıyorum ama wifi kullanırkende aynıydı; elektirk kesildiğinde yad afişi çektiğimd esürekli bağlantıyı unutuyor ve tekrar tanıtıyorum, haliyle spotify da yeniden kurulum istiyor hatta telefonumda ki google home programına da bu yüden amfiyi tekrar göstermem gerekiyor, sony uk ve usa ye defalarca mail attım ama bu sorun sadece benim başıma geliyormuş gibi tepki verdiler ve amfiyi sıfırlamam dışında bir çözüm önermediler. sizin başınıza hiç geldi mi?

SONY STR-DN 1080 7.2 ATMOS DTS-X ..KULLANANLAR VE PAYLAŞIM BAŞLIĞI

• scorpman kullanıcısına yanıt
    Yusuf_Piskin kullanıcısına yanıt
    Eğer amaç mevcut ses formatlarını ellemeden (bitstream-passthrough) aktarmak ise Hdmi çıkışı olan herhangi bir laptop yada PC’yi htpc olarak kullanabilirsiniz. Htpc diye ayrı bir şey yok çünkü htpc dediğiniz bildiğiniz bilgisayar. Home Theatre PC.

Sadece isterseniz Avr amfi vs gibi sistemlerle daha uyumlu görünmesi için bu iş için özel tasarlanan yatay kasalardan kullanabilirsiniz. Misal Silverstone GD09.

https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=488

Yada benim yaptığım gibi salonun diğer köşesinde duran oyun bilgisayarımı 15-20 mt’lik optik Hdmi kablo ile avr’ye bağlayıp hem oyun PCsi hem de film oynatmak için kullanabilirsiniz.

https://www.amazon.com.tr/Paugge-18Gbps-Dolby-Vision-Atmos/dp/B07HM5PX8L/ref=asc_df_B07HM5PX8L/?tag=googleshopads-21&linkCode=df0&hvadid=343328385727&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=8183055245813713998&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=m&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1012782&hvtargid=pla-905283615261&psc=1

Ve de bildiğim kadarıyla henüz Hdmi 2.1 soketli ekran kartı yada PC yok. Ayrıca daha 8K destekli piyasaya girmiş bir tv yada Avr de yok. O yüzden şu an için Hdmi 2.1 ile hiçbir işimiz yok.

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Htpc diye birşey yok derken hocam bu amaç için tasarlanmış pc ler var isimleri bu, boyutları oyun pc lerinden ufak bu sayede mesala tv altında durabilir. Ses kartlarında hdmi harici fiber optik çıkışta olur ama son 5 senedir hiç görmedim reklamlarını.
    Hdmi 2.1 e gelince.. Şu pandemi olayları ardından muhtemelen eylülde 8k ekrana geleceğim, 6k çıkışı olan bir macbook ile. Ayrıca 8k lansmanları 1 senedir yapılıyor yada laser projection alacağım.
    Kafayı sıyırmışcasına önemsiyorum şu home theater olayını.

• Yusuf_Piskin kullanıcısına yanıt
    Sizin dediğiniz küçük PC’ler intel nuc yada Asus Vivo diye geçen modeller ise bunlar htpc değil. Bunlar mini pc. Ki bunların da ekran kartları zayıf olur.

Eğer sinemada görüntüye önem veriyorsanız ve bir lazer projeksiyon alacaksanız amd rx5700 yada nvidia gtx 2070 tarzı güçlü bir ekran kartı olan bir PC kurun ve madvr ile ekran kartının tüm gücünü kullanarak en iyi görüntüyü alın. Google da Madvr diye aratırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bunun dışında artık yeni ses formatlarını sadece Hdmi ile aktarabildiğimiz için optik çıkış ile hiçbir işimiz kalmadı. PC’yi Avr’ye Hdmi ile bağlayın ve işiniz bitsin 😀

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Kendim öyle yapıyorum zaten, htpc mantığı ile toplanmış pc ler zamanında öyleydi dedim.

Sony de projektör baktım da hocam maalesef Türkiye de artık birşey alamıyoruz, UK, usa sony sitelerindeki ürünlerin çoğu bizde yok. Ve amazon da falan da ülkenize satışı yok diyor. Olmazsa sınır komşularını bu tarz alışveriş için gezeceğim çaresiz. Gürcistan, Ukrayna gibi. Evde ki herşey de sony başka marka almak istemi.

1.Hdmi 2.1 kablosunu tv nin earc çıkışlı hdmi girişine takin.
    2. Tv den gelen hdmi yin bir ucunu av alıcının arkasinda bulunan arc yazılı hdmi girişine takin.
    3. Tv ayarlarından ses çıkışını arc seçin.
    4. av alıcının kumandasindan tv tuşuna basın
    5. Ses gelirse ne ala, gelmez ise av alıcının kumandasinda sol üst köşede bulunan hdmi tuşuna basın bekleyin ses gelecektir.

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.