Şimdi Ara

SONY STR-DN 1080 7.2 ATMOS DTS-X ..KULLANANLAR VE PAYLAŞIM BAŞLIĞI (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
867
Cevap
33
Favori
51.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: General Daimos

İkinciel bakın. Alt frekanslar da güzeldi ama daha iyi bir sw ile daha da iyi olur diyaloglar vs o küçücük kolonlardan nasıl çıkıyor dedirtiyor.

Alıntıları Göster
    Genelde 2.el elektronik ürünler almam.Yani genelde değil hiç tercih etmedim.Ama mağazadan veya gerçekten işini bilen temiz bakan birini bulursam tercih edebilirim.

Peki kablo görüntü açısından genel bir soru soracak olsam ; DN1080 alıp kablosuz arka yan hoparlör istesem Yamaha MusicCast serisi gibi Denon Heos serisi gibi tercihlerim ne olabilir ?( Bu 2 seriyi örnek olarak verdim fikir verir size ne sorduğum hakkında diye yoksa sanırım özellikle MusicCast serisi film konusunda zayıf biraz,ayrıca uyumlu da olmazlar) gerçekten kablo istemiyorum.Saklarsın gömersin falan ama bu sefer sabit bırakmak zorunda kalırsın.

1080 aldıktan sonra 2 yan bir merkez bir sub alsam yeter diyordum ama sanırım bu cihaza bu çevreleme zayıf kalacak ? Bu AVR 'yi alıp 5 kanaldan az kuran yok herhalde.
  • Arkadaşlar, mysonyshop.com güvenilir mi ? N11'de vs. kendi mağazaları var ama yinede sormak istedim. Eğer alışveriş yapan varsa söyleyebilir mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • UmuT__35 kullanıcısına yanıt
    n11 üzerinden alış veriş yaparsan sorun olamaz .
  • pasa king P kullanıcısına yanıt
    Kendi sitesinde daha ucuz olduğundan dolayı kendi sitesinden yapmak istiyorum alışverişi o yüzden. N11 komisyon aldığından sitesinde daha ucuz galiba

• sony DH790 ile ilgili üstatların görüşünü alabilir miyim, TR içinde güncel bir f/p ürünü olarak değerlendirilebilir mi? (ağırlık sinema & netflix)
  • Bu cihaz bana tavan hoparlor kurduttu. Dn1080i yeni almistim ki ustune de tavan masrafi yaptim. Harika bir deneyim gercekten. Top middle olarak kurdum ben. 5.1.2 TM seklinde. Phantom ile 7.1.2 olarak dusunebiliriz. Basta phamtomu pazarlama hilesi saniyordum. Bu ozellgi kullanmam bile dedim ama oyle degilmis. Resmen tam arkaniza ses gonderiyor. Gercek rearlar arka sag ve sol kosede. Ama Phantom ile bunlara ek olarak tamamen arkamdan da ses duyuyorum. Cok cok begendim. .2 kanal olarak da Upfiring epey sanal olacakti. Usenmedim girdim tavana matkapla. Height sesler muazzam derinlik katiyor. Normalde oyuncu biri olarak maalesef henuz atmos destekli sayili oyun oldugu icin film muptelasi oldum. Pek filmci biri degildim. Bluray isolari cekip kmplayer ve madvr eklentisiyle actiginizda otomatik atmosa geciyor zaten dn1080. En son IT Chapter 2 izledik. Kesin olarak anladim ki sinema salonlarina verecegimiz para cebimize kaldi. Evdeki sinema salonun atmos ve oled ikilisi gercek sinema salonuna ceviriyor. Kaldi ki sinema salonlarindaki o tizden yoksun imax salonlardan da kurtulmus olduk. Sinema salonlarindaki ses duzeninin en onemli olayi dinamik aralik ve tavan hoparlorleri zaten. Yani sessiz bir konusma ile vurmali kirmali sahneler arasindaki ses farki coktur ve bu da gercekcilik saglar. Bunu zaten avr'ler, tabii ki dn1080 de cok iyi yapiyor. Tek sorunumuz gec saatlerde sesi kismak zoruda kalmak. Sinema saatlerimizi 19 20'leri gecmeyecek saatlere almak gerek o yuzden. Sesi kisinca cunku dinamik aralik olsun tavan destegi olsun hepsinin etkisi dogal olarak azaliyor. En az 40. seviyede (dn1080 volume duzeyi olarak) izlemek gerek bana gore.

Maalesef bu isler pahali. Ulkenin hali malum bataklik gibiyiz. Insanlar ses kurulumu icin, boyle bir keyif icin bu paralari vermeye pek yanasmiyor dogal olarak. Ama su masrafa o kadar degiyor ki. Filmler oyunlar bambaska boyutlara geciyor. Dn1080 de cok kaliteli bir avr. Ufak tefek menu tus gecikmesi yavasligi vs. Disinda olumsuz gordugum pek bir sey yok. Ha tabii ki bir de hoparlor cikisi olarak yetersiz gorulebilir. Boyle bir avr'nin en azindan 7.2.4 hoparlor destegi olmaliydi. Ama bunu yapsalardi bu cihazi su an 4 bine degil 6 7 bine alirdik. Neyse ki 7.2.2 phantom haliyle bu isi cok iyi yapiyor. Fazlasi fanteziye giriyor ama kesinlikle isteyebilecegim bir sey olacak ileride.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 24 Şubat 2020; 10:26:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dante

Bu cihaz bana tavan hoparlor kurduttu. Dn1080i yeni almistim ki ustune de tavan masrafi yaptim. Harika bir deneyim gercekten. Top middle olarak kurdum ben. 5.1.2 TM seklinde. Phantom ile 7.1.2 olarak dusunebiliriz. Basta phamtomu pazarlama hilesi saniyordum. Bu ozellgi kullanmam bile dedim ama oyle degilmis. Resmen tam arkaniza ses gonderiyor. Gercek rearlar arka sag ve sol kosede. Ama Phantom ile bunlara ek olarak tamamen arkamdan da ses duyuyorum. Cok cok begendim. .2 kanal olarak da Upfiring epey sanal olacakti. Usenmedim girdim tavana matkapla. Height sesler muazzam derinlik katiyor. Normalde oyuncu biri olarak maalesef henuz atmos destekli sayili oyun oldugu icin film muptelasi oldum. Pek filmci biri degildim. Bluray isolari cekip kmplayer ve madvr eklentisiyle actiginizda otomatik atmosa geciyor zaten dn1080. En son IT Chapter 2 izledik. Kesin olarak anladim ki sinema salonlarina verecegimiz para cebimize kaldi. Evdeki sinema salonun atmos ve oled ikilisi gercek sinema salonuna ceviriyor. Kaldi ki sinema salonlarindaki o tizden yoksun imax salonlardan da kurtulmus olduk. Sinema salonlarindaki ses duzeninin en onemli olayi dinamik aralik ve tavan hoparlorleri zaten. Yani sessiz bir konusma ile vurmali kirmali sahneler arasindaki ses farki coktur ve bu da gercekcilik saglar. Bunu zaten avr'ler, tabii ki dn1080 de cok iyi yapiyor. Tek sorunumuz gec saatlerde sesi kismak zoruda kalmak. Sinema saatlerimizi 19 20'leri gecmeyecek saatlere almak gerek o yuzden. Sesi kisinca cunku dinamik aralik olsun tavan destegi olsun hepsinin etkisi dogal olarak azaliyor. En az 40. seviyede (dn1080 volume duzeyi olarak) izlemek gerek bana gore.

Maalesef bu isler pahali. Ulkenin hali malum bataklik gibiyiz. Insanlar ses kurulumu icin, boyle bir keyif icin bu paralari vermeye pek yanasmiyor dogal olarak. Ama su masrafa o kadar degiyor ki. Filmler oyunlar bambaska boyutlara geciyor. Dn1080 de cok kaliteli bir avr. Ufak tefek menu tus gecikmesi yavasligi vs. Disinda olumsuz gordugum pek bir sey yok. Ha tabii ki bir de hoparlor cikisi olarak yetersiz gorulebilir. Boyle bir avr'nin en azindan 7.2.4 hoparlor destegi olmaliydi. Ama bunu yapsalardi bu cihazi su an 4 bine degil 6 7 bine alirdik. Neyse ki 7.2.2 phantom haliyle bu isi cok iyi yapiyor. Fazlasi fanteziye giriyor ama kesinlikle isteyebilecegim bir sey olacak ileride.
    Hayırlı olsun tavan için hangi hoparlörleri kullandınız?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: General Daimos

Hayırlı olsun tavan için hangi hoparlörleri kullandınız?

Alıntıları Göster
    Tesekkurler. Dn1080'i yeni aldigim icin tavan hoparlorde cok ucup kacamadim butceyi dusunmek adina. Sony ss cse aldim. Performansini begendim. Simdilik hkts 16bq 5.1 kullaniyorum. Cse'ler bunlar kadar dolu ses vermiyor ama tavan kanali object based oldugu icin bu konuda isini guzel yapiyor. Digerleri ile uyumlari guzel oldu. Normalde malum atmos enabled upfiring bu hoparlorler ve tavana asma seklinde kullanilmiyor ama ben carptirma yontemini yapay buldugum icin hic o yonteme girmeyip tavana dubel ve vida ile astim. Egimli yapisi oldugu icin oturdugum yerden 1 adim ileride bas asagi bana bakacak sekilde yerlestirdim. Sonuc cok hosuma gitti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 24 Şubat 2020; 12:12:51 >
  • Bu arada ekleme yapmak gerek. Konuda okudugum kadariyla 5.1 veya 7.1 kullanan arkadaslar Atmos ses almak istiyor ama mumkun degil. Bu konuda bir aydinlatma okuyamadim gozumden kacmissa yazayim. Atmos ve dts x yukaridan object based ses cozumu icin gelistirilmis bir yontem. Mesela helikopter ustunuzden ucar, yagmur yagar vs. Yukaridan gelmesi gereken sesi Atmos sayesinde yukari odakli bagladiginiz hoparlorlerinizden duyarsiniz. Yani sadece 5.1 veya 7.1 hoparlor dizilimi kullaniyorsaniz Cihazda Datmos yazisini gorursunuz ama yagmur da yagsa ustunuzden ucak da gecse yukarida hoparlor olmadigi icin bunun bir anlami olmaz. Sisteminizde;

Atmos enabled upfiring
    Front height
    Top middle
    Rear height

Bunlardan biri, en az 5.1.2 (dn1080 zaten maksimum 5.2.2 veya Atmos olmadan 7.2 destekliyor maalesef) bir kurulumunuz yoksa, cihazin ekraninda Atmos yazip yazmamasina takilmaniza gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 24 Şubat 2020; 12:58:40 >
  • Ayrica konudaki HDMI yanlislarini da duzeltmek isterim.

Atmos icin Hdmi 2.1'e gerek yoktur. Hdmi 2.0b 2.0a boyle versiyonlarin ne atmos ne baska hicbir seyde onemi yoktur.

Kablonuz High speed ise yeterlidir. Kabloda yazar zaten. 18 gbps aktarsin yeter. Atmos da alirsiniz dolby vision da.

Yani yasadiginiz sorunlarin hicbiri kablonuzdan kaynakli degil o konuda sorun etmeyin. Muhtemelen zaten herkeste en azindan high speed kablo vardir.

Hdmi 2.1 ise su an icin ise yaramayan bir sey. Hdmi 2.1 4k 120hz icin, vrr icin gerekli olacak. Ama su an herhangi bir gerekliligi yok.

Yani yeni cikti diye ucuk fiyatlara hdmi 2.1 kablo aldiysaniz keske almasaydiniz. Almayi dusunen varsa da almayin yazik etmeyin paraniza. Kullanabileceginiz hicbir ozellik yok su anda. Filmciler icin zaten 120hz in bir onemi yok. Sizin muhtemelen 8k yayginlasana kadar 2.1'e ihtiyaciniz olmayacak. Oyuncular icin ise ps5 ve yeni xbox cikana kadar gerek yok.

Ve ileride alirken hdmi 2.1 degil Ultra high speed yani 48 gbps olacak bu kablolar. Tek onemli olan budur. Soketi 2.1 miymis 3.4 muymus hic onemi yok. Ultra high speed olduktan sonra o zaten 4k 120hz aktarabilecek hiza sahip olacak.

Simdilik klasik high speed kablolardan devam edebilirsiniz.

Ornek veriyorum. 5 sene once aldigim high speed kablo ve ornegin kac sene once ps4 pro icinden cikan high speed kablo ile dolby vision atmos hdr10 hlg ne var ne yoksa sorunsuz aktaririm. High speed olsun yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 24 Şubat 2020; 13:19:31 >
  • Dante kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun,keyifle kullanımlar dilerim,anlatığınız gibi çok başarılı bir cihaz..güzel tercih yapmışsınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdote

Hayırlı olsun,keyifle kullanımlar dilerim,anlatığınız gibi çok başarılı bir cihaz..güzel tercih yapmışsınız..
    Tesekkurler kullandikca begeniyorum. Muzik olarak eh iste (hoparlorler de malum surround amacli olunca) yine temiz dolu dolu ses aliyorum ama asil film/oyun performansi cok etkileyici.

Aylardir Dn1080 kovaliyordum. Tam alacakken Yamaha RX V585 ile aklima girdiler. Son gun aralarinda cok gittim geldim. Ve de tam 585'i aliyordum (3.400 liraya bulmustum). Earc vardi kanal sayisi esitti hemen her destegi ayni ve 600 lira daha ucuzdu. Sonra aylardir kovaladigim Dn1080'i bir anda silip atmak istemedim son anda vazgectim 585'ten.

Bilmiyorum 585 nasil performans verirdi ama Dn1080 cok etkileyici.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 26 Şubat 2020; 12:53:51 >
  • Herkese merhaba. Uzun araştırmalar sonucu f/p olarak benimde yolum str dn1080 e çıktı. Diğer yandan Onkyo tx nr747 de aklımı çeliyor. Bu konuda bana yardımı bulunacak her mesaja açığım. AVR yi Full HD projeksiyoun ile kullanıcam. Hoparlörlerim Wharfedale diamond 9.6 , diamond 10cc, dfs21 ve power cube 12. Yakında bıkıp 5.1 bir avr alıcam sonunda
  • Elimde kapalı kutu StrDN1080 var fiyat olarak 4000 düşünüyorum.Pmden ulaşabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dante

Ayrica konudaki HDMI yanlislarini da duzeltmek isterim.

Atmos icin Hdmi 2.1'e gerek yoktur. Hdmi 2.0b 2.0a boyle versiyonlarin ne atmos ne baska hicbir seyde onemi yoktur.

Kablonuz High speed ise yeterlidir. Kabloda yazar zaten. 18 gbps aktarsin yeter. Atmos da alirsiniz dolby vision da.

Yani yasadiginiz sorunlarin hicbiri kablonuzdan kaynakli degil o konuda sorun etmeyin. Muhtemelen zaten herkeste en azindan high speed kablo vardir.

Hdmi 2.1 ise su an icin ise yaramayan bir sey. Hdmi 2.1 4k 120hz icin, vrr icin gerekli olacak. Ama su an herhangi bir gerekliligi yok.

Yani yeni cikti diye ucuk fiyatlara hdmi 2.1 kablo aldiysaniz keske almasaydiniz. Almayi dusunen varsa da almayin yazik etmeyin paraniza. Kullanabileceginiz hicbir ozellik yok su anda. Filmciler icin zaten 120hz in bir onemi yok. Sizin muhtemelen 8k yayginlasana kadar 2.1'e ihtiyaciniz olmayacak. Oyuncular icin ise ps5 ve yeni xbox cikana kadar gerek yok.

Ve ileride alirken hdmi 2.1 degil Ultra high speed yani 48 gbps olacak bu kablolar. Tek onemli olan budur. Soketi 2.1 miymis 3.4 muymus hic onemi yok. Ultra high speed olduktan sonra o zaten 4k 120hz aktarabilecek hiza sahip olacak.

Simdilik klasik high speed kablolardan devam edebilirsiniz.

Ornek veriyorum. 5 sene once aldigim high speed kablo ve ornegin kac sene once ps4 pro icinden cikan high speed kablo ile dolby vision atmos hdr10 hlg ne var ne yoksa sorunsuz aktaririm. High speed olsun yeterli.
    Selamlar benim anlamadığım 1 haftadır uğraşıyor datmos yazısını göremedim atmos hoparlör diye özel bir hoparlör mu var cihazdan mı açamıyorum kimsede yardım etmiyor 5.1.2 ayarladım Netflix de ne cihazda datmos çıkmıyor

• Dante kullanıcısına yanıt
    HDMI 2.1 de aldım yine atmos yazısı gelmedi siz nasıl yaptığınızı ayarlarını ayrıntılı anlatır mısınız

• erkanbudak E kullanıcısına yanıt
    Atmos hoparlörlerin ayrı bir özelliği yok, bildiğiniz hoparlörler. Avr’de hoparlör kurulumu 5.1.2 ise avr’de atmos yazmamasının sebebi netflix’i açtığınız cihazdaki ses çıkış ayarlarının doğru olmaması yada o dizi ya da filmin atmos sesli olmaması olabilir.

Misal olarak Netflix’de witcher atmos sesliydi diye hatırlıyorum. Şu an netflix üyeliğimi kapattığım için tekrar kontrol edemeyeceğim ama dizi veya filmlerin açıklamalarında bu detaylar yazıyor. Oradan bakabilirsiniz.

Ayrıca netflixteki atmos, düz dolby üzerinden olduğu için çok matah değil. Bunu çok dert etmeyin. Ama internetten indirdiğiniz dolby true hd üzerinden olan gerçek atmos sesli filmlerde tavan hoparlörleri gerçekten güzel bir etki yaratıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkanbudak

Selamlar benim anlamadığım 1 haftadır uğraşıyor datmos yazısını göremedim atmos hoparlör diye özel bir hoparlör mu var cihazdan mı açamıyorum kimsede yardım etmiyor 5.1.2 ayarladım Netflix de ne cihazda datmos çıkmıyor

Alıntıları Göster
    Kurulumunuz ne sekilde bilmiyorum ama soyle bir zincir yaziyorum.

Birincisi Hdmi 2.1 gereksiz. Buna ihtiyaciniz yok su anda. Ama aldiysaniz kullanin tabii.

Netflix'in TV uygulamasindan Dolby Atmos almak icin Earc gerekecek.

1- Receiver ayalarinda Earc aktif mi?
    2- Tv'nizde earc ozelligi var mi? Varsa sadece tek hdmi portunda vardir zaten. O porttan avr'nin Arc cikisina baglanti yapmaniz gerek.
    3- Tv'nin ses ayarlarinda ses aktarimi olarak Hdmi Arc secenegini secmelisiniz. Passthrough Auto ve PCM olmali. (Bendeki Lg C9 icin ornek veriyorum ama ayni ayarlar olmali hepsinde)
    4- Receiverda A.F.D. sound field'ini kullanin.
    Receiverda source TV olmali. Receiverin hdmi ayarlarindan Control HDMI CEC ve hemen alttaki link ayariniz aciksa zaten otomatik gecer. Bunu kalali tutuyorsaniz kendiniz TV sourcune gecmelisiniz Receiver kumandasindan.
    5- Netflix uyeliginiz Ultra 4k uyelik olmali.
    6- Bunlarin hepsini yaptiktan sonra Netflixte ornegin Tepedeki Ev dizisi Vision-Atmos destekli. Witcher da oyle. Epey fazla dizi film var zaten artik. Birini secin. Dizi menusune girdiginizde Atmos ve Vision logolarini goruyor musunuz? Bu logolari gormeniz gerek. Bu logolar receiver ile alakasiz once Tvde gorulmeli dizinin aciklama, sure, sezon sayisi yazan ekraninda. Bu ekranda Atmos gomuyorsaniz bir sorun var demektir. Logo oradaysa diziyi actiginizda da bu baglanti seklinde sorunsuz Atmos almaniz gerek.

Yalniz tavan hoparlor veya upfiring veya front height hoparlor kurulumunuz yoksa, receiverda Atmos yazsa bile size bir faydasi olmayacak bilginiz olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 2 Mart 2020; 14:32:14 >
  • turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Atmos enabled hoparlorlerde dispersion yani sesin yayilma etkisi daha cok oldugunu okumustum. Yani mesela izleyen kisi açı olarak tavandaki atmos hoparlaron tam karsisina denk gelmese bile tam olarak oradaymis etkisini vermeye devam ediyor. Tabii pazarlama hilesi olabilir cunku ben Harman kardon hoparlorlerimden cok farkli bir ses duymadim Sony Cse'lerden. Isini yapiyor.

Netflix ile indirdigim kayipsiz bluray m2ts filmler arasinda Atmos destegini benzer buldum. Netflix Dolby Digital uzerinden iken kayipsiz m2tsler veya mkvler Truehd uzerinden tabii. Ama Atmos kullanimi bu etmenlerden once filmden filme degisiyor asil bu onemli. Kimi film Atmosu guzel kullanmazken kimi costuruyor. Mesela Netflixteki Tepedeki Ev dizisinde Atmos destegi inanilmaz iyi. Pcde m2ts izlediklerim arasinda Gravity ve IT Chapter 2 mesela enfes ilk aklima gelenlerden. Ama yine kayipiz olup neredeyse hic Atmosu hissetmediginiz Atmos filmler de var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 2 Mart 2020; 14:22:23 >
  • Teşekkürler cevap yazdığınız için dediklerinizin çoğunu yaptım tekrar TV ayarlarını kontrol edeyim

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.