Şimdi Ara

Sony'den yeni nesil MP3 Walkman'ler ; NW-A3000 ve NW-A1000 (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
26.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar aleti sony bayilerinde bulabilirsiniz, 420 ytl 10 taksit. peşin alabilecekler varsa morfare.com'da 377 ytl.. bence bu alet için iyi fiyatı.yalnız fazla renk seçeneği yok şu anda sanırım. mor renk kullanmak zorunda kalabilirsiniz
  • Aldım... NW-HD5 'i aldım... 5 Ay bekledim ve Sony TÜRKİYE bu ürünü bu memlekete getirmedi ve dayanamadım Doğubanktan 400 Ytl ye aldım... Yeni modeller için çok düşündüm ama tatmin olmadım, hem aletleri büyütmüşler, Hem pil ömürleri HD5 den 5-10 saat daha az, hemde ekranın okunuşu zor... Çok mutluyum ve pişman değilim... Hele kullanmaya başlayınca dahada sevdim...

I-Pod ların iğrenç oldunu düşünürdüm ve bu aleti kullanınca iğrençlikleri gözümde 2 kat daha büyüdü... Bazı arkadaşlar Sony nin ürünleri için taklit filan diyorlar ve bence ne dediklerini bilmiyorlar... Bunları söyleyenler Ne müzikten anlıyorlar nede teknolojiden, bunlar MODA oldugu için Hava atmak için "I-pod 'uma bak yeni biton para domaldım" demek için alan ve piyasada I-Pod dan başka
    MP-3 çalar oldugundan haberi olmayan, SONY nin WALKMAN' ın Mucidi oldugundan ve SES ve az PİL tüketiminde başı cektiğinden haberi olmayan G-PROTECTION teknolojisinin mucidi oldugundan haberi olmayan dangalaklardır... Burada I-Pod'un kötü oldugunu söylemiyor, I-Pod 'un SONY den iyi oldugunu söyleyenlere gıcık oluyorum...

He bu MP-3 piyasasında Sony geç hareketlenmiştir, Özellikle SONY-TÜRKİYE bu konuda dahada berbat bi tutum izlemektedir, Sonynin ilk MP-3 Çaları olan NW-HD1 türkiyeye 1 yıl , HD3 6ay , gibi geç zamanda gelmiş, HD2, HD4, HD5 ise hiç gelmemiştir, şimdiki modellerde eh işte. Ama I-pod 'u bu konuda tebrik etmek ve Türkiyede I-pod dan başka MP-3 çalar oldunu bilmeyen arkadaşları suçlamamak lazım...

• Bence fazla fanatik davranmışsın bende hem sony discman var hemde yani ipod video var sana hemen farkını söyleyim çok fazla albümün varsa ve onları klasörlemişsen ve özellikle albümlerin complation lardan oluşuyorsa sonicstage tam bir işkence bence en büyük sony alınmama sebebi bu. Ben o hataya birkez düşüp göya 1 cd ye 30 atrack albüm sığdırabiliyoruz diyor sony . yaklaşık bi gün uğraşman gerekiyor birde saatlerce bilgisayarı açık tutman gerekiyor ayrıca atrac yaparken eklenen korumalarda cabası paylaşamıyon onları olduda cd bozuldu hadi bidaha baştan işkence resmen . Tek artısı pil ömrü bana 14 saat yetiyo da artıyo valla . yeni ipod da ses sorunu halledilmiş benim sony discman kadar iyi ses veriyo ki sony nin discmanleri sony nin mp3 playerlarından daha iyi ses verir sony mp3 playerlarda olan dip ses yoktur. Daha birçok artısı var ipod un sonye göre kullanım kolaylığı renkli ekran resim video gösterebilme gelişmiş tag lara verilen destek tasarım gibi ayrıca 10gb daha yüksek hafıza. Eksileride var tabi kolay cizilmesi kimine göre ekstrası olmaması ki bence hiç önemli değil radyo hiç dinlemem ses kayıt da işime yaramaz zaten. Bir diğeride Apple ın para politikaları şarj aleti neden konmaz anlamam kalitesiz bir kılıfla geliyo birde bir iki plastik aletle ayrıca çok kötü bir kulaklıla geliyor . Bunun çaresi var tabi benim gibi yurtdışından almak daha ucuza geliyor. Ipod kesinlikle sonyden çok çok daha iyi bir alet bunu senelerdir ipod kullanmış biri olarak söylemiyorum her iki markayıda denemiş biri olarak söylüyorum. Yanlız ipod türkiyede çok pahalı almak isteyen yurdışından alsın 380-400 civarı bişeye denk geliyor. Sony de tabiki kötü değil seste bir numaradır her zamn ama o yazılımla fazla yol alamaz alamıyoda zaten . Ipodu ünlü eden yanlızca alet değil itunes yazılımıda oldu bunuda göz önende bulundurmk lazım

• Ben I-pod berbat demiyorum, ben sevmiyorum ve benim için uygun degil, en önemli şey pil ve bu sony de var şelil olarakda daha güzel daha küçük. Üstelik ı-pod un dediğin gibi her parcaya ayrı ücret istemesini bana biraz sinsice ve keriz yerine koyma politikası olarak görüyorum.

Atrack ise Sonynin en önemli özelliği, tamam yazılım kötü olabilir ama Atrack bunu gerektiriyor, alete normal MP3 leri cok basit bi şekilde ve cabucak atıyor, illa Atracka cevirmene gerek yok. I-pod un yazılımı daha iyi olabilir ben kullanmadım ama Sonic ten benim bi şikayetim yok, eksikleri var ama dert edecek bişey degil.

Bendede Sony Discman var pil ömrü en uzun olan D-NE1 Atracta calma süresi 130 saat, Bende yaklaşık normal Mp3 olarak 25-30 Gb lık album var ve benin bunları Atracka cevirmem bi iki haftada öyle kasmadan çevirdim, ve cdlere depoladıktan sunra bu cdleri bilgisayara kopyaladım, bunları bilgisayarda çalamıyorum ama cd çizildiğinde bunları cevirmeye ugraşmadan tekrar cd ye yazdırıp kullanabiliyorum.

Ben aleti alalı 2-3 gün oldu ve 15 gb ta yakın albumu cevirdim ve alete attım yani abartılan kadar zor degil. Sende Sonıc 1.1 vardır mutlaka o yazılım hem agır hemde eksikleri cok, internetten yazılımın 3.3 versiyonunu indir ve dene Atrack cevirmesi cok hızlı, 500 sarkıyı yaklaşık 1 saatte ceviriyor, ve album bilgilerini istersen internetten düzenliyor.

Hadi eyvallah...

• quote:

Orjinalden alıntı: ibrahimay

Aldım... NW-HD5 'i aldım... 5 Ay bekledim ve Sony TÜRKİYE bu ürünü bu memlekete getirmedi ve dayanamadım Doğubanktan 400 Ytl ye aldım... Yeni modeller için çok düşündüm ama tatmin olmadım, hem aletleri büyütmüşler, Hem pil ömürleri HD5 den 5-10 saat daha az, hemde ekranın okunuşu zor... Çok mutluyum ve pişman değilim... Hele kullanmaya başlayınca dahada sevdim...

I-Pod ların iğrenç oldunu düşünürdüm ve bu aleti kullanınca iğrençlikleri gözümde 2 kat daha büyüdü... Bazı arkadaşlar Sony nin ürünleri için taklit filan diyorlar ve bence ne dediklerini bilmiyorlar... Bunları söyleyenler Ne müzikten anlıyorlar nede teknolojiden, bunlar MODA oldugu için Hava atmak için "I-pod 'uma bak yeni biton para domaldım" demek için alan ve piyasada I-Pod dan başka
    MP-3 çalar oldugundan haberi olmayan, SONY nin WALKMAN' ın Mucidi oldugundan ve SES ve az PİL tüketiminde başı cektiğinden haberi olmayan G-PROTECTION teknolojisinin mucidi oldugundan haberi olmayan dangalaklardır... Burada I-Pod'un kötü oldugunu söylemiyor, I-Pod 'un SONY den iyi oldugunu söyleyenlere gıcık oluyorum...

He bu MP-3 piyasasında Sony geç hareketlenmiştir, Özellikle SONY-TÜRKİYE bu konuda dahada berbat bi tutum izlemektedir, Sonynin ilk MP-3 Çaları olan NW-HD1 türkiyeye 1 yıl , HD3 6ay , gibi geç zamanda gelmiş, HD2, HD4, HD5 ise hiç gelmemiştir, şimdiki modellerde eh işte. Ama I-pod 'u bu konuda tebrik etmek ve Türkiyede I-pod dan başka MP-3 çalar oldunu bilmeyen arkadaşları suçlamamak lazım...

ibrahimay üslübunu hiç beğenmedim. Bu şekilde yorum yapacaksan hiç yapma daha iyi. Sana Sonylerle iPodlar arsındaki farkları, 2sinde artılarını ve eksilerini anlatırdım ama görüyorum ki senin anlamaya niyetin yok olsa zaten bu forumda bile 10larca yazı var.

iPod dan başka mp3 player olmadığı sanan biri olark(!) sana bir hatırlatma Sony HD4 ü hiç üretmedi

• arkadaslar yararli olabileceğini düşündüm ve sony NW 407'imden bir kaç kare Oled ekrana bir örnek daha....
    Sony'den yeni nesil MP3 Walkman'ler ; NW-A3000 ve NW-A1000

• quote:

Aldım... NW-HD5 'i aldım... 5 Ay bekledim ve Sony TÜRKİYE bu ürünü bu memlekete getirmedi ve dayanamadım Doğubanktan 400 Ytl ye aldım... Yeni modeller için çok düşündüm ama tatmin olmadım, hem aletleri büyütmüşler, Hem pil ömürleri HD5 den 5-10 saat daha az, hemde ekranın okunuşu zor... Çok mutluyum ve pişman değilim... Hele kullanmaya başlayınca dahada sevdim...

kesinlikle bu yoruma katılıyorum bende nw-hd3 var şarjını daha bitiremedim 1 saatlik şarjla 13-16 saat gidiyo ve tam doldurduğum zaman 20 saatin altına inmiyo kullanırken de gerçekten küçüklüğüyle ve arabirim kalitesiyle tatmin ediyo ben bu cihazı alırken "acaba ı-podla arasında 100 milyon gibi bir fark olmasına rağmen bu alet niye daha küçük ve şarj süresi daha uzun" diodum şimdi tamamen silindi soru işaretleri bu cihazdan tek şikayetim sesinin kısıklığı ve bu ı-pod da da ziyadesiyle var ve ben farklı bir şey söyliyim ben benim cihazı yaklaşık 110 cm yükşekliğindeki bilgisayar masasından düşürdüm ve değil donmak çalan müzikte atlama bile olmadı -kulaklık kulağımdaydı-
    ı-poda da saygı duyuyorum ama karşılaştırmak gerekirse fiyat-performans sony de kesinlikle daha iyi

• quote:

Orjinalden alıntı: geronimo520

ibrahimay üslübunu hiç beğenmedim. Bu şekilde yorum yapacaksan hiç yapma daha iyi. Sana Sonylerle iPodlar arsındaki farkları, 2sinde artılarını ve eksilerini anlatırdım ama görüyorum ki senin anlamaya niyetin yok olsa zaten bu forumda bile 10larca yazı var.

iPod dan başka mp3 player olmadığı sanan biri olark(!) sana bir hatırlatma Sony HD4 ü hiç üretmedi

Bu kadar alındıgına bi yaran var anlaşılan... Senin ne anlattıgını ben umursamam ve kaale bile almam artık. Demişsinki "SONY NW-HD4 üretmedi", arkadaşım bunu yazmadan önce keşke Google da bi arama yapsaydın..
    Ben "I-Pod dan başka MP3 calar oldugunu bilmeyenler var" diyince kızıyorsun.

• http://www.anythingbutipod.com/archives/images/sony-nw-a1200.jpg

Sony NW-A1200 the 8GB

Soon to be released A1000 will get a boost in storage capacity to 8GB in place of the 6GB. The A1200 is said to be a Japan only special edition but eventually will make it to the US. The A1000 will be selling in the UK in the beginning of November for around ₤150 and will sell in the US for around $200 judging by past releases.

This player should be a very solid well sounding digital audio player. The only issue I see with this player is the lock down Sony puts on itfs products by forcing you to use their not-so-great SonnicStage software in order to manage your music. If you read the HD5 review you will get a good idea what you are in store for this player. For those who donft want to read in short you can expect great sound, great user interface but horrible music managing software.

NW-HD5/4/3/2/1 ƒlƒbƒgƒ[ƒNƒEƒH[ƒNƒ}ƒ“ Part5
    1 F–¼–³‚µ‚³‚ñ—‚¨• ‚¢‚Á‚Ï‚¢BF2005/06/10(‹à) 21:35:06 ID:CYiejjaZ
    ƒ\ƒj[‚æ‚è”­”„‚́A"ƒEƒH[ƒNƒ}ƒ“ƒXƒNƒGƒA"‚È‚Ç
    ƒn[ƒhƒfƒBƒXƒNŒ^ƒlƒbƒgƒ[ƒNƒEƒH[ƒNƒ}ƒ“‚ɂ‚¢‚ÄŒê‚éƒXƒŒƒbƒh‚Å‚·B

¡‘OƒXƒŒFSONY HDD Network Walkman NW-HDx 4th±ÙÊŞÑô
    http://bubble3.2ch.net/test/read.cgi/wm/1114676673/

¡‰ß‹ŽƒƒO
    SONY ƒlƒbƒgƒ[ƒNƒEƒH[ƒNƒ}ƒ“yNW-HD3/HD2/HD1z@(Part3)
    http://bubble3.2ch.net/test/read.cgi/wm/1109465324/
    SONY NW-HD4 HDD Network Walkman vol.1 @(Part2)
    http://hobby5.2ch.net/test/read.cgi/dgoods/1106985686/
    ySONYzNW-HD1/2‚ɂ‚¢‚ÄŒê‚éƒXƒŒyATRAC3plusz(Part1)
    http://hobby5.2ch.net/test/read.cgi/dgoods/1101246559/

|
    | ’†—ª
    |

1001 F‚P‚O‚O‚PFOver 1000 Thread
    ‚±‚̃XƒŒƒbƒh‚Í‚P‚O‚O‚O‚ğ’´‚¦‚Ü‚µ‚½B
    ‚à‚¤‘‚¯‚È‚¢‚̂ŁAV‚µ‚¢ƒXƒŒƒbƒh‚𗧂ĂĂ­‚¾‚³‚¢‚Å‚·BBB

‘ƒŒƒX” 1001
    225 KB [ ‚Q‚¿‚á‚ñ‚˂邪Žg‚Á‚Ä‚¢‚é Š®‘S‘шæ•ÛØ ƒŒƒ“ƒ^ƒ‹ƒT[ƒo[ ]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibrahimay -- 15 Aralık 2005, 19:45:51 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: geronimo520

Bu kadar alındıgına bi yaran var anlaşılan... Senin ne anlattıgını ben umursamam ve kaale bile almam artık. Demişsinki "SONY NW-HD4 üretmedi", arkadaşım bunu yazmadan önce keşke Google da bi arama yapsaydın..

Bende hd4 yok diye biliyorum çünkü biryerde okumuştum 4 japonyada uğursuzmu sayılıyormuş ne, kötü bir anlamı varmış ondan sony 4 ü atlamış: Bu arada kaale almayıp cevap vermende garip olmuş ayrıca biraz daha anlayışlı olabilirsiniz ve iyi niyetli cevaplar verebilirsiniz alt tarafı bir alet fanatikleşecek veya çok büyütülecek bişey değil. En fazla kim ne alırsa alsın bana ne dersiniz.

• quote:

ibrahimay sende keşke google da arma yaptıktan sonra bulduğun linkleri açıp ne yazdığını kontrol etseydin. Gönderdiğin linklerin hepsi japonca ve içeriğinde de HD4 ile ilgili bir review olduğunu sanmıyorum. İngilizce olan linklere baksaydın kedisevketin de dediği gibi japonyada 4dün kötü şasn getirdiğini ve bu yüzden Sonynin HD4 adında bir mp3 player üretmediğini görecektin.

Benim iPod veya Sony konusunda herhangi bir alınganlığım yada başka bir sorunum yok. iPodu almdan önce zaten bende HD5 i almak istiyorum hatta sana nereden alabileceğin konusuda yardım bile etmiştim: http://forum.donanimhaber.com/m_4402439/tm.htm Hiçbir yerde bende iPod var diye Sonyyi veya başka bir markayı ve o markayı kullananları senin yaptığın gibi kötülemedim. Her ürünün iyi ve kötü yanları vardır bende bildiğim kadarını bu forumda zaten başkalarıyla paylaşıyorum.

iPodu alanlların bir ton para bayıldığını söylüyosun ama sen daha fazla bayılmışsın aslında haberin yok istersen bi bakalım:

Sony NW-HD5 Doğubankta 400YTL Amazonda 269$

*Garantisi bizzat doğu banktaki satıcı (Doğubankata bana: bir sorun olursa bana getir biz tamir ettiririz demişlerdi). Eğer yurt dışından alınan faturasını vermediyse uluslar arası garantiside yok olsada Türkiyede geçerli değil.
    *20Gb HDD
    *40 saat pil süresi
    *1.5 inc monocrom ekran
    *Atrac3plus desteği
    *iPod dan daha küçük

iPod Video 60Gb Amerikadan getirttim vergisi ve western unionla para transveri dahil 610YTl Amazonda 399$

*Bir yıl uluslararası garantili ve bu garanti bikomda geçerli.
    *60Gb HDD
    *20 saat pil süresi
    *2.5 inch 250.000 renk LCD
    *Video ve fotoğraf gösterme özelliği
    *Outlooktan randevuları, hatırlatmaları ve adres defterini kopyalama özelliği
    *Pahalı olsada 10larca aksesuar seçeneği

• Herşeyden önce
    ibrahimay, kimseye dangalak demeye, hakaret etmeye hakkın yok. adabınla konuş ya da konuşma

sonra

bakın arkadaşlar, mobil müzik dinlemek bi kültürdür. Mp3 dinlemek ise bu kültür içinde ayrı bi racondur. İçinde pratiklik vardır, az yere çok şey sıkıştırmak vardır, bedavacılık vardır, vardır oğlu vardır...

Şimdi hangi marka olursa olsun bu kültürün bi parçası olucak bi ürün çıkardığında o kültürün raconunu görmezden gelip kendi şartlarını, formatlarını, dayatmaya çalışırsa o marka zaten kaybetmeye mahkumdur. Ve kim bu raconun ihtiyaçlarını karşılayan ve hatta sıradan kullanıcının aklına bile gelmeyen çözümlerle o racona bi katkı sağlarsa o marka hangisi olursa olsun yükselecektir.

Walkmani çıkardığı yıllarda sony dev bir racounn kurucusu oldu. dahiane bir buluştu. Ve inanın bana o koca kasetlerle müzik dinlemek bugünün sonsuz seçenekli mp3 çalarlarıyla müzik dinlemekten çok daha kolaydı. kaseti koyduğunuz gibi müziğinize kavuşuyodunuz. Hiç bi müziği hiçbiyerden hiçbiyere aktarmanız gerekmiyodu, aç kapa artema, süperdi...

Tabi zaman değişti, mp3 bulundu mertlik bozuldu. Bakmayın, iyi de oldu. Ama bu kadar büyük bi özgürlüğün bedelide ağır oldu. Saatlerce bilgisayar başında mesai yapmak zorundayız artık mobil müzik dinlemek için (indirmek, seçmek, playlist yapmak, yüklemek vs.vs. için). O yüzden mp3 çalar dediğiniz aletin, zaten zaman alan bu pre-produksiyon işlemlerinde kullanıcının karşısında değil yanında olması gerekir. Bu giriş ışığında bence neden sonynin yeni nesil walkmaninin 80lerde yakaladığı başarıyı bugün asla yakalayamayacağını anlatıyım.

1. İçine şarkı yüklemek başı başına bir dert. İlla "connect player" uygulamasını kullanmak lazım. harici disk gibi görüp içine dosya aktarmak mümkün diil. (ve tabi aynı şekile içinden dosya almak da! tek görüp alabileceğiniz işe yaramaz .dat dosyaları)

2. Connect player da başbelası bi program. benim pc de 20-25 saniyede anca açılıyo. Hemen tüm arşivinize hakim olup müzik dosyalarının ddefout çalıcısı haline getirmek istiyo kendini. Ayrıca Windows registrysine kayıtlar bırakıyo, update arayıcısını otomatik olarak başlatıyo ve hep açık tutuyo. Tercih meselesi belki ama ben sırf mp3 yüklemek için pcme bu kadar nüfuz eden bi pragram istemem, hele sürekli internete bağlı olmasını hiç istemem. Hele hele kendini benim default playerim yapanını hiç mi hiç istemem.

3. Aletin klasör sistemi olan bi rootu yok. Yani içindeki bütün dosyalar istif istif dipdibe duruyolar. şu "üstün" arama özellikleri var ya hani. Onlar ancak tüm mp3ler standart ve eksiksiz şekilde taglendiği zaman kullanılabilir. 1001 yerden gelen 1001 tane mp3e tag yazmak ya da indirmek gerekiyo yani. Ya da oturup hamal gibi playlist oluşturucaz. Oysa en dandik mp3 playerlarda bile olan klasör sistemi olsa, biz hazır klasörleri aletin içine paket halinde bıraksak ne taglemek ne playlist yapmakla uğraşırız. Yani benim gibi 40-50 GBlık klasörlenmiş bi arşiviniz varsa, bu aleti verimli kullanamabilmek için bilmem kaç ay tagleme mesaisi yapmanız gerek.

4. Belkide en önemlisi: Bu alet size kendi formatını ve kullanım tarzını dayatıyo. sıradan bi mp3 çalarda olan özgürlüğünüz bunda yok. içine attığınız dosyalar başka bir pcde açılmıyo. açılması için illa onda da connect player olması lazım. ki ordaki connect player dosyalarınızı paylaşmanızı sağlamıyo, sadece o pcde o an alette yüklü şarkıların çalınmasını sağlıyo. yani o pcye aktarılan dosyalara mp3 muamelesi yapamıyosunuz.

5. inanmıycaksınız ama SES! kalitesine diyceim yok ama nw-a1000 in maksimum ses seviyesi çok düşük, koca kulaklıklarla bile sokaktan gelen sesi örtemiyo.

Ben bu maddeler sonucunda bana hediye olarak gelen nw-a1000i acilen okutmak istiyorum. çünkü bence bu alet mp3 dinlemeyi ve paylaşmayı zorlaştırmak için tasarlanmış. Sonynin sadece bir elektronik markası değil kossskca sony music olarak bir yapımcı olduğunu ve mp3 paylaşımı yüzünden teliften kaybettiği rakamları düşünürsek bu dediklerim belki daha mantıklı gelir. Ben dikkat ettiyseniz aleti ipodla ya da başka bişeyle karşılaştırmıyorum, sadece gördüğüm temel eksiklikleri paylaşıyorum. Eğer mp3 çalara vericek 400milyonunuz varsa bence çok daha kullanışlı seçenekleri bu parayla değerlendirmek mümkün.

zahmet edip okuyanlara teşekkürler biraz uzun oldu...

• arkadaşlar yarım saattir arıyorum ama HD4 YOK! kim demişşse ufaktan sallamış.
    bu arada japonyada 4 rakamının uğursuz olduğunu ilk kez duyuyorum buda herhalde avrupalılar için 13 gibi bişey.
  • quote:

Orjinalden alıntı: karplan

Herşeyden önce
    ibrahimay, kimseye dangalak demeye, hakaret etmeye hakkın yok. adabınla konuş ya da konuşma

sonra

bakın arkadaşlar, mobil müzik dinlemek bi kültürdür. Mp3 dinlemek ise bu kültür içinde ayrı bi racondur. İçinde pratiklik vardır, az yere çok şey sıkıştırmak vardır, bedavacılık vardır, vardır oğlu vardır...

Şimdi hangi marka olursa olsun bu kültürün bi parçası olucak bi ürün çıkardığında o kültürün raconunu görmezden gelip kendi şartlarını, formatlarını, dayatmaya çalışırsa o marka zaten kaybetmeye mahkumdur. Ve kim bu raconun ihtiyaçlarını karşılayan ve hatta sıradan kullanıcının aklına bile gelmeyen çözümlerle o racona bi katkı sağlarsa o marka hangisi olursa olsun yükselecektir.

Walkmani çıkardığı yıllarda sony dev bir racounn kurucusu oldu. dahiane bir buluştu. Ve inanın bana o koca kasetlerle müzik dinlemek bugünün sonsuz seçenekli mp3 çalarlarıyla müzik dinlemekten çok daha kolaydı. kaseti koyduğunuz gibi müziğinize kavuşuyodunuz. Hiç bi müziği hiçbiyerden hiçbiyere aktarmanız gerekmiyodu, aç kapa artema, süperdi...

Tabi zaman değişti, mp3 bulundu mertlik bozuldu. Bakmayın, iyi de oldu. Ama bu kadar büyük bi özgürlüğün bedelide ağır oldu. Saatlerce bilgisayar başında mesai yapmak zorundayız artık mobil müzik dinlemek için (indirmek, seçmek, playlist yapmak, yüklemek vs.vs. için). O yüzden mp3 çalar dediğiniz aletin, zaten zaman alan bu pre-produksiyon işlemlerinde kullanıcının karşısında değil yanında olması gerekir. Bu giriş ışığında bence neden sonynin yeni nesil walkmaninin 80lerde yakaladığı başarıyı bugün asla yakalayamayacağını anlatıyım.

1. İçine şarkı yüklemek başı başına bir dert. İlla "connect player" uygulamasını kullanmak lazım. harici disk gibi görüp içine dosya aktarmak mümkün diil. (ve tabi aynı şekile içinden dosya almak da! tek görüp alabileceğiniz işe yaramaz .dat dosyaları)

2. Connect player da başbelası bi program. benim pc de 20-25 saniyede anca açılıyo. Hemen tüm arşivinize hakim olup müzik dosyalarının ddefout çalıcısı haline getirmek istiyo kendini. Ayrıca Windows registrysine kayıtlar bırakıyo, update arayıcısını otomatik olarak başlatıyo ve hep açık tutuyo. Tercih meselesi belki ama ben sırf mp3 yüklemek için pcme bu kadar nüfuz eden bi pragram istemem, hele sürekli internete bağlı olmasını hiç istemem. Hele hele kendini benim default playerim yapanını hiç mi hiç istemem.

3. Aletin klasör sistemi olan bi rootu yok. Yani içindeki bütün dosyalar istif istif dipdibe duruyolar. şu "üstün" arama özellikleri var ya hani. Onlar ancak tüm mp3ler standart ve eksiksiz şekilde taglendiği zaman kullanılabilir. 1001 yerden gelen 1001 tane mp3e tag yazmak ya da indirmek gerekiyo yani. Ya da oturup hamal gibi playlist oluşturucaz. Oysa en dandik mp3 playerlarda bile olan klasör sistemi olsa, biz hazır klasörleri aletin içine paket halinde bıraksak ne taglemek ne playlist yapmakla uğraşırız. Yani benim gibi 40-50 GBlık klasörlenmiş bi arşiviniz varsa, bu aleti verimli kullanamabilmek için bilmem kaç ay tagleme mesaisi yapmanız gerek.

4. Belkide en önemlisi: Bu alet size kendi formatını ve kullanım tarzını dayatıyo. sıradan bi mp3 çalarda olan özgürlüğünüz bunda yok. içine attığınız dosyalar başka bir pcde açılmıyo. açılması için illa onda da connect player olması lazım. ki ordaki connect player dosyalarınızı paylaşmanızı sağlamıyo, sadece o pcde o an alette yüklü şarkıların çalınmasını sağlıyo. yani o pcye aktarılan dosyalara mp3 muamelesi yapamıyosunuz.

5. inanmıycaksınız ama SES! kalitesine diyceim yok ama nw-a1000 in maksimum ses seviyesi çok düşük, koca kulaklıklarla bile sokaktan gelen sesi örtemiyo.

Ben bu maddeler sonucunda bana hediye olarak gelen nw-a1000i acilen okutmak istiyorum. çünkü bence bu alet mp3 dinlemeyi ve paylaşmayı zorlaştırmak için tasarlanmış. Sonynin sadece bir elektronik markası değil kossskca sony music olarak bir yapımcı olduğunu ve mp3 paylaşımı yüzünden teliften kaybettiği rakamları düşünürsek bu dediklerim belki daha mantıklı gelir. Ben dikkat ettiyseniz aleti ipodla ya da başka bişeyle karşılaştırmıyorum, sadece gördüğüm temel eksiklikleri paylaşıyorum. Eğer mp3 çalara vericek 400milyonunuz varsa bence çok daha kullanışlı seçenekleri bu parayla değerlendirmek mümkün.

zahmet edip okuyanlara teşekkürler biraz uzun oldu...

karplan arkadaşım yazının tamamını okudum dediklerinde tamamen haklısın...
    zaten senin bu yazdıklarını sony'de düşünüyor ve çareler düşünüyor...
    mesela flash hafızalı walkmanler için sürükle bırak yazılımını geliştirdiler...
    connect yada sonicstage olmadan explorerla mp3 yuklenebiliyor ama sadece flash hafızalı walkmanlere...
    galiba sony'ninde bu listelediğin raconlar konusunda aklı karışık

(bu arada walkmanlerin avrupa'ya satılanlarında ses AB standartlarına uygun şekilde sınırlandırılmış, ama sistem menusunden bu ab ses kısıtlamasını kaldırabilirsin, tabii daha satmadıysan:))

• Ya arkadaşlar bana kızmayın ama bu kadar cep telefonu varken bana sanki biraz gereksiz gibi geliyor bu mp3 çalarlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: sahin21

Ya arkadaşlar bana kızmayın ama bu kadar cep telefonu varken bana sanki biraz gereksiz gibi geliyor bu mp3 çalarlar

valla cep telefonu falan bahane ya gerçekten ....Mp3 çalar kadar olamıyorlar vede olamazlar kolay kolay....Bi bildiğim se'nin w serisi mp3 çalara çok yakın ama o bile yetmiyor....
  • ben w800 ü hi-fi kulaklığı ile dinledim . onun neresi yetmiyor anlamıyorum. bence baya kaliteli. tabi mp3 player asla gereksiz değildir bence cep telefonu ile birlikte kullanılması tam bir saçmalıktır. artık yeni çıkanlar cep telefonu olmaktan çıktı. foto makinası mp3 çalar faks makinası bunun gibi bir sürü şey.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sahin21

Ya arkadaşlar bana kızmayın ama bu kadar cep telefonu varken bana sanki biraz gereksiz gibi geliyor bu mp3 çalarlar

bir bakıma haklısın artık yeni nesil çoğu cep telefonunda mp3 player özelliği var. ama şunu belirteyim ki bunlar bazı insanların ihtiyaçlarını karşılayamamakta. örneğin ben 20 gb hafıza istiyorum, bunun yanında verilerimi taşımak istiyorum. bir cep telefonu BU TEKNOLOJİDE bizi tatmin etmiyor. yani birde şu da ortada, cep telefonları şu anda iyi bir mp3 player kalitesinde ses veremiyor. eğer amacın müzik dinlemekse gider iyi bir mp3 player alırsın. çünkü cep telefonundan iyi bir mp3 player kalitesinde bu aşamada ses alamazsın.

dikkat ettiyseniz, hep BU TEKNOLOJİDE cep telefonlarının mp3'lerin yerini tutamayacağından bahsettim. ancak şu bir gerçek ki bundan 10 yıl sonra ortada kamera, mp3 player gibi şeyler kalmayacak. çünkü bunların hepsi cep telenonunda toplanıyor. şu an belki cep telefonları gerek kamera bakımnından gerekse ses kalitesi bakımından yeterince tatmin edemiyor ama ileride bunların hepsi cep telefonlarında toplanacak bence. nokianın şu an 4 gb hafızalı modeli var. 2 mp kamera var (belki daha fazla olanları da vardır) ve şu anda telefon üreticilerinin elinde bu teknolojiden çok daha üstün teknoloji var. pazarlama stratejilerinden dolayı bunları kullanmıyorlar, farklı modeller üzerinde, ellerindekinin bir kısmını kullanıyorlar. ve her zaman bir eksik oluyor. ama bakın ileride istediğimiz herşeyi cep telefonuyla yapacağız. ha adı belki "cep telefonu" olmayabilir, başka bir isim alabilir ama 40 gb hafızayı, 7mp kamerayı cep telefonlarında göreceğiz.

• sony farkını konuşturmuş.
  • teknosa da mor renkli olanı vardı vitrinde aynı plastik
    oyuncaklar gibi duruyordu ama eline alınca kaliteyi goruyosun hissediyosun
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.