Şimdi Ara

Sony A6000 mi yoksa Canon 700d veya Nikon 5300

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
5.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Öncelikle şu belirteyim daha önce bir çok kez yarı profesyonel makina kullandım Canon S5 ve compact canon s95 gibi(hala duruyor)
    ancak hiç dslr kullanmadım.Yada daha net olarak değişebilir lensli bir fotoğraf makinesi kullanmadım.
    Öncelikli amacım 2.5 ay sonra Allah kısmet ederse doğacak çocuğumun fotoğraflarını çekmek.
    Daha sonra da gezi vs dışarda gittiğim yerlerde fotoğraf çekmek.

Bir süredir yabancı sitelerdeki incelemeler dahil bir çok şey okudum ,
    Fazla uçmadan DSLR 'larda CANON 700Dveya650D (fark yok ) yada Nikon d5300(wifi-gps-iyi video çekimi) alternatiflerim ;
    Ancak Aynasız sistemler hızla yükseliyor ve dslr kadar iyi fotoğraf çektikleri söyleniyor , öncelikli amacım iyi fotoğraf çünkü . s95 de ben aldığımda 1200 tl lerdeydi ...
    Burada da a6000 ler çok beğenilmiş E - Mount olduğu için lens alternatifi de mevcut. Örnek dslr larda 9 af noktası bulunurken a6000 de 120 lerde...
    Ve çok seri çekim yapabiliyor.
    Ben 1080 p video da çekeceğim alacağım makina ile işte bu s95 in beceremediği bir şey.

Uzamış olabilir biraz kusura bakmayın ; ne istediğimi anlamanız açısından yazdım.
    Bu veriler ışığında siz değerli arkadaşlarımın düşüncesi benim için çok önemli.
    Şimdiden yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

• Bu ürünler arasından ben olsam a6000'i tercih ederdim,size de tavsiye ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende sanırım öyle yapacağım ancak hala tam karar veremedim ...
  • Hocam slr ergen makinesi oldu valla çoluğun çocuğun boynunda o yüzden aynasız a6000 çok olumlu konuşuluyor.bende nx300 var çok memnunum ama a6000 sanırım ust kategoride.

• Birde slr makine video için sakın dusunmeyin benim d7000 can çekişiyor netlerken.nx300 o konuda ezip geçiyor.

• Video çekeceğim dediğin anda a6000 diğer ikisinden çok daha iyi.Foto kalitesi önemlisi ise d5300
  • Valla a6000 fotoğraf kalitesindede çok iyidir bence,100 kusur faz algılamalı netleme sistemi varki hareketli sahnelerde baya farkeder.mesela şöyle bi örnek vereyim benim d7000 ışık azalınca videoda netleme yapamıyor çunku slrler konrast algılamalı çalışıyor ama nx300 faz algılamalı olarak netliyorki çok başarılı.a6000 i düşünemiyorum:))

• quote:

Orijinalden alıntı: şubat

Video çekeceğim dediğin anda a6000 diğer ikisinden çok daha iyi.Foto kalitesi önemlisi ise d5300

neye dayanarak foto kalitesi olarak nikon?

foto kalitesi olarak d7100, 70d, a6000 ,olympus, fuji xt1, hangisinin birbirine bariz farkı var kaliteli prime lenslerde?

a6000 e cz f1.8 55mm tak bakalım ortada d7100 mü kalıyor?

bu yüzden bu makinaları alırken foto kalitesinden ziyade hız, ergonomik farklar, uyumlu lens çeşidi/miktarına, şarjına vs vs bakmakta fayda var.

@jiddi hocam daha ayrıntılı cevaplar konuyu hatta daha uygun aynasız model önerebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unknownartist -- 19 Kasım 2014; 11:07:54 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben a6000 öneririm. Bunu önermemdeki en önemli etken de taşınabilirliği. Allah bağışların, evladınız çok kısa sürede yürümeye de başlayacak. 4 yıldır aynasız kullanan biri olarak gördüklerim benim için ne kadar doğru bir tercih yaptığımın kanıtı oldu bu süreçte. Parkta, yolda vb. çocuğunuz koşup-oynar iken iri bir d-slr'ı taşımak ve daha da önemlisi kullanmak insana bir süre sonra bıkkınlık getirebilir. Eminim evladınızın parkta, sokakta arkadaşları ile koşup-zıplarken de fotoğraflarını çekmek isteyeceksiniz. Bir çok kez yardım etmeniz, hatta düşecekken ani bir refleks ile yakalamanız falan gerekecek ! Çok denk geldim, d-slr ile parka gelmiş bir baba mesela. Çocuk ile hiç ilgilenemeyip uzaktan bir poz yakalama telaşında. Evladı ise babasından kendi eğlencesine katılmasını, onu desteklemesini, gerektiğinde yardım etmesini, nasıl tırmanacağını vb. göstermesini bekliyor ! Yeri geliyor tek elinizde aynasızı tutarken yardım ediyor, katılıyorsunuz, öte yandan boynunuzda asılan hacimli ve ağır bir kitle de yok.

Bir de şunu da düşünelim. Yeri geliyor 200 liralık kompakt alan veya alanlara Ara Güler'in daktilo ile bile fotoğraf çekebileceğini söylediğini konuşuyoruz ! Hal böyle iken Sony a6000'in bugün giriş ve orta seviye bir d-slr'dan aşağı kalır hiçbir yönü yoktur. Hatta üstün yönleri vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: unknownartist

quote:

Orijinalden alıntı: şubat

Video çekeceğim dediğin anda a6000 diğer ikisinden çok daha iyi.Foto kalitesi önemlisi ise d5300

neye dayanarak foto kalitesi olarak nikon?

foto kalitesi olarak d7100, 70d, a6000 ,olympus, fuji xt1, hangisinin birbirine bariz farkı var kaliteli prime lenslerde?

a6000 e cz f1.8 55mm tak bakalım ortada d7100 mü kalıyor?

bu yüzden bu makinaları alırken foto kalitesinden ziyade hız, ergonomik farklar, uyumlu lens çeşidi/miktarına, şarjına vs vs bakmakta fayda var.

@jiddi hocam daha ayrıntılı cevaplar konuyu hatta daha uygun aynasız model önerebilir.

a6000 tamam çok hızlı cihaz af sistemiyle videoda çok iyi prograsif çekiyor. Burada değinmek istediğim konu detay ve renk sunumu nexf3,nex5n,nex5r ve d5100,d7000,d700 kullandım nikonun düşük ışıkta ev içi insan çekimlerinde verdiği detay ve renk sunumunu sony veremiyor bunu kullananlar daha iyi bilir .Özellikle d7000 ve 50mm portrede harikalar yaratıyor

Bu durumu sitelerden alınma resimlerle anlamanız zor bizzat kullanmanız gerekir

a6000 video ve hız çok iyi fakat ev içi düşük ışıkta özellikle insan çekimleri için d5100 dahi mevcut kit lensle çok daha iyi sonuç verir

• Hocam d7000 im var kullanıyorum ama samsung nx300 dediğiniz koşullarda 45 mm 1.8 lensle çok rahat aynı kaliteyi alıyorum.a6000 ust bir model olduğuna göre onunda aynı performansı vermesi şaşırtıcı olmaz ki bence daha iyisini verir:)artık kocaman gövde kullanmanın mantığı yok bence ama iş havalı dursun filansa d7000 yeterince havalı ama kral çıplak

• ben de a6000 ile 5300 arasinda gidip geliyordum burdaki goruslere gore a6000... hic makineden anlamayan biri olarak( nex5 en iyi kullandigim makine ) muhtemelen tatmin edecektir beni...
  • a6000 in yaninda digerlerinin lafi bile olmaz.

• geryeon kullanıcısına yanıt
    hocam a6000 almaya daha yakin hissetmisken nete baktigimda butun her yerde d5300 u oneriyorlar a6000e karsi... d5300 daha iyi puani... yine kararsiz kaldim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: voodoo child

hocam a6000 almaya daha yakin hissetmisken nete baktigimda butun her yerde d5300 u oneriyorlar a6000e karsi... d5300 daha iyi puani... yine kararsiz kaldim...

Hocam puandan önce tasinabilirlik sizin icin uygun mu ona bakin. Ben de onceden slr ile cikardim artik boynum agruyor. Onu gectim bir yere giderken ekstra tasimasi zor geliyor. Ilk yillar hevesle hep yanimda tasirdim. a6000 in yanina bir de prime lens alirsiniz tadindan yenmez.

• şubat kullanıcısına yanıt
    Hocam ev içi düşük ışık çekiminde d5100 dahi kit lensle daha iyi sonuç verir derken "a6000'e 55 mm f/1.8 veya 35 mm f/1.8 taksak dahi" mi diyosun?
  • A6000 Seni fazlasıyla memnun eder tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsm_shn

Hocam ev içi düşük ışık çekiminde d5100 dahi kit lensle daha iyi sonuç verir derken "a6000'e 55 mm f/1.8 veya 35 mm f/1.8 taksak dahi" mi diyosun?

Bana göre portrede nikon çok iyi özellikle bu farkı ev içi loş ışıkta çok daha iyi gördüm keskinlik renk derinliği ve detay çok iyi mevcut kitlensler için bu şekilde söyledim nex5n 18-55mm d5100 18-55 kullandım
  • Hangi kullanıcı buradaki makinalardan ikisini aynı zamanda, dengi lensler ile, aynı ayarlarda kullanıp sonuçları renk derinliğini daha iyi verebilen bir monitörde izlemiş ? Kullananların burada kıyaslanan en azından 2 makinadan her birisini kullanma yetenekleri hakkında bilgimiz var mıdır ? Bu kullanıcıların fotoğrafın "sanatsal değil" özellikle dikkat ediniz lütfen "Sanatsal değil" teknik açıdan ölçme, inceleme ve karar verme bilgilerini bilebiliyor muyuz ?

Şimdi de bakalım, nasıl test ettiği sitenin About kısmında açıklanan, amaçları fanboyluk olmayan, ürünleri aynı şartlarda aynı test ortamında inceleyen sitelerden birisine göre Sony A6000 kapalı ortamda, düşük ışık koşullarında Nikon D7100'den iyi !.. Portre fotoğrafçılığı renk derinliğinde aynı denilebilir. Manzara için fark da çok ufak.

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A6000-versus-Canon-EOS-70D-versus-Nikon-D7100___942_895_865

Haa siz yine de gidin bu "Ben şundan da kullandım bundan da bu daha iyi" diyen, nerede, ne zaman, hangi koşullarda ve hangi bilgi seviyesinde-tecrübe düzeyinde kullandığını dahi bilmediğiniz, kullanım sonuçlarını baskıda mı renk derinliğini normal TN monitöre göre daha iyi veren bir IPS monitörde mi görüp ona göre konuştuğunu bilmediğiniz kullanıcıların sözlerini doğru kabul edin. Üstelik hiçbir söylediğini size kanıtları ile ortaya da koyamıyor iken ! Öteki tarafta ise incelemeyi yayınlayan site sana iddiasını gözlerinle bak gör diye kanıtlar da koyuyorken !!! Aklın yolu budur . . .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Kasım 2014; 4:06:29 >

• Ben ne nikoncuyum nede başka bir markanın çalışanı .Herkes gönlünün istediği bütçesinin yettiği cihazı alacak tabiki .Mevcut çekimlerimi Lg ıps 225 monitörden bakıyorum .Gözümle gördüğüm çekimler için yorumlarımı yaptım. Sitelerden başkalarının yorumlarını alıntı yaparak yorum yapmıyorum .Özellikle bakın genel anlamda nikona daha iyi demiyorum nikonun özellikle fiyat performans cihazı olan d5100 ün ev içi portre çekimindeki verdiği kaliteyi belirtmek istedim.

Aşağıda daha önce kullanmış olduğum cihazlar için yorum yaptım .

canon eos m ( aldığım günün ertesi günü geri verdim afsi çok yavaş beklentilerin altında yeni yazılım ile denemedim)
    canon 600d (dış mekan çekimleri çok iyi menü kullanımı basit fakat iç mekanda nikon d5100 kesinlikle daha iyi)
    nikon d5100 (bu cihaz fiyatına göre çok iyi d7000 sensörü mevcut fakat video için nikonları tavsiye etmiyorum )
    nikon d7000 (sağlam kasa güçlü pil çift hafıza kartı d5100 ile arasında kasa, netleme noktası ve dahili titreşim engellemesi farkı var )
    nikon d700( Fulframe hevesine kapılarak aldım düşük ısoda d7000 den iyi deyil düşük iso d7000 yüksek iso için d700)
    sony nexf3 ( fiyat performans cihazı avchd ile çok iyi video kalitesi )
    sony nex5r (daha hızlı netleme 50p video videoda belli aralıkla tık tık diye bir ses çıkıyor )
    sony nex5n (dokunmatik ekran kaliteli video 50p fakat videodaki o ses düşükde olsa takıntılı olanlar için sorun olabilir)
    sony a57 ( videoda nex serisi daha iyi netliyor netlerken ses duyuluyor videoda resim kalitesi olarak nexf3 den iyi deyil )
    panasonic gf5 ( ufak boyutlar gündüz çekim için ideal fakat iç mekanda kaliteli bir lens ile kulanmanız gerek video kalitesi iyi)
    panasonic fz150 ( genelde gündüz dış çekimler için komple çözüm olabilir çok iyi video kalitesi iç mekan için tavsiye etmiyorum )
    olympus epm1 ( taşınabilir gündüz çekimleri iyi ev içi çekimleri için iyi bir lens almanız gerek video kalitesi iyi deyil)

Bu yorumlarıma inanıp inanmamanız çok önemli deyil benim için farkındaysanız özellikle şu modeli alın demiyorum tavsiye ettiğim cihazın hangi noktada daha iyi olduğunu belirtiyorum bunu başka bi siteden alıntı yapmaya gerek duymadım ayrıca bu cihazların bir kısmını bu forum üzerinden sattım referanslarımdan görebilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şubat -- 28 Kasım 2014; 18:21:08 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.