Şimdi Ara

Sol ön teker sesi. video çektim.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
8.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ses videoda göründüğü gibidir. Sadece uzun yolda geliyor, değişen parçalar 3 takım balata orijinal dahil. Fren hortumları hidrolik, disk üzerinde torna yapıldı, kaliperler değişti. Sorun olduğu gibi duruyor. Dediğim gibi sadece uzun yolda yapıyor. Not. abs beyin bilgisayara bağlandı sorun çıkmadı.
    megane 1 99 model

https://www.youtube.com/watch?v=2Y0hkCJ9gSw&feature=youtu.be
    Not çözüldü sorun aks daymış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 18 Mart 2020; 14:50:23 >

• Bu işlerden anlamam ama geçen hafta benim araçta da aynı ses geliyordu. Balans ayarı için lastikçiye götürdüm, lastikler bitmişti. Lastikleri değiştirdim sorun çözüldü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aks rulmanı değiştimi

• ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Sağ 6 ay önce değişti sol değişmemişti. Porya bu sesi verebilirmi. Porya uğultu yapar diye biliyorum.

• Oradan geçmişte falan bi kazası var mı? Lastikler ve jant ne durumda?

• quote:

Orijinalden alıntı: baranel

Sağ 6 ay önce değişti sol değişmemişti. Porya bu sesi verebilirmi. Porya uğultu yapar diye biliyorum.

aynen uğultu yapar ama tekerde rulman üzerinde döner ,birşey sürtmüyorsa bi rulmana bakmak lazım.

• parezer kullanıcısına yanıt
    Hocam lastik kaynaklı olabilirmi bilemiyorum.dediğim gibi sadece uzun yol yaparken bu sesi veriyor. Şehir içi vermiyor. Uzunyolda köprü birleşim noktaları olurya oradan geçerken genelde başlıyor. Titreşimmi alıyor ne, gaza yüklen anında sesi kesiyor.

• ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Hocam rot balasa götüreyim alet ile çevirip tekeri bakıyorlar. Birde dikkatimi çeken eski balatalara baktım 3 tanesi eşit eskimiş biri diğerlerine oranla daha altta.

• baranel B kullanıcısına yanıt
    Benim daha önceden kullandığım 206 hdi aracımda balata biterken bu sesi yapıyordu ama ısındıktan sonra. Balata değiştirince düzelmişti.

Birde orijinal olmayan balatalar ısınınca şişme yapar ama orijinal dediğin için bilemedim. İstersen trw marka al onu dene ben değiştirince sorun kalmamıştı. Balatalar da garantili oluyor nerede değiştirdiysen o kişi ile yola çık göster balatayı garantiden değiştirebilir parçacıdan.

Zaten ustana cik cik sesi geliyor dedinmi muhtemelen yola çıkmana bile gerek kalmadan anlar. Cik cik sesi tamirci terimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adam_ıssız -- 7 Eylül 2016; 23:13:46 >
  • Fren merkezi diyorum bakan usta ve fren ustaları sağlam diyor.

• adam_ıssız kullanıcısına yanıt
    Hocam 3 farklı marka denedik bu gün mais orijinal takalım dediler. Denemek için çevre yoluna çıkmak zorunda kalıyorum sonuç aynı.

Onun için dedim bilemedim diye. Bende iki kez aynı şey farklı arabada oldu onlarda da balata değişince düzeldi. Sen trw denemediysen onu da dene daha yumuşaktır hem.
    Hocam bir o marka denenmedi trw.

Bide ustana söyle (aslında bilmesi ve uygulaması lazım böyle bir ses geldiğinde ne yapması gerektiğini) balataları bağladığı yerdeki hareketli parçaları (orda yaylar felan var ) balata spreyi ile iyice temizleyip wd40 lasın.
  • Hocam kaliper balataların takıldığı yer hortum değişti, Düşünürsen sadece uzun yolda çünkü freni çok kullanmadığı zaman. Akla ilk abs beyini geliyor onada bakıldı bilgisayar hata vermedi. Frenle alakalı tek merkez kaldı, merkez tek taraflı arıza veriyor mu diyorum yok diyor ustalar. Sorun burada arızayı şehir içinde değil dışında veriyor. Yani usta ne kadar bakarsa baksın boş, baktığı an çalışıyor olabilir.
    Merkezi en iyisi riske girip tamir ettirmek, önce lastik ve bilya baksınlar olmadı merkez.
    Ses direk balatadan geliyor merkezle felan alakası yok boşa masraf yapmayın. Ses balatadan nasıl geliyor onu bulmanız lazım önce.

O masrafları yapmadan önce lastikleri bi çapraz yapın (rotasyon) o şekilde deneyin, olmadı tornacıya baktırın diskler yamuk olabilir çünkü direk sürtme değil kesik kesik ses geliyor ama ben söylüyorum sorunun sebebi jant olur lastik olur disk olur bijon kısalığı olur vs. vs. O ses balatadan geliyor ama sebep olan ne? Onu bulmak lazım.

Uzun yolda gelme sebebi de balatalar zaten disk ile sürekli temas halinde olduğu için fazla ısınınca şişme yapıyor. Yani sürekli frene basmanıza gerek yok. Bu temas balatayı yiyecek kadar değil, etkiye tepki verecek kadar temas ediyor. Hatta birinci viteste 10 km hız ile giderken gece sokakta sessizken her arabada bu sürtünme sesini kısmen duyabilirsiniz.
    Hocam siz söyleyince bir daha izledim evet haklısınız. Kesinlikle kesik kesik, vallahi helal diyorum.
    Ben önce çapraz sonra olmadı kışlık lastikler kendi jantında takıp denerim. Şimdi olayın rengi değişti. Kesik kesik. Sağolun hocam.
    Ben iki kere tecrübe ettim ikisinde de balata ile sorun çözüldü çünkü bitiyordu ve bosch marka idi trw ile değiştirdim. Aynı ses aynı durumlar başka ihtimal gelmiyor aklıma. Ama dediğim gibi fren balata takılan yerde yaylar felan var onlar otomatik ayarlıyor kendini balata durumuna göre. Yani tutukluk yapar ise kendini geri çekemez oda baltayı diske yakın tutar ses yapar balata. Temizlemek için balata spreyi ve wd40. Ses gelirken frene bas keser bildiğin cik cik sesi başka ustaya söyle direk balata bitiyor der sana.

• Frene basinca ses kesiliyorsa hic korkma bisey olmaz. Bir sure sonra sesi kesilecektir. Reno kullanicisi.

Hocam balataların takıldığı yer kople değişti sorun çözülmedi yani yayı falan içinde hepsi. Kesik kesik olması lastik yada porya yada disk. Hocam okadar usta dinledi hiçbiri kesik kesik geldiğini anlayamadı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.