Şimdi Ara

Soğan depolarını basanlar! soğan 7-10 tl oldu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
0
Favori
6.675
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
107 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen sene Adana da 3 kg 1 tl olan soğan kilosu 5 tl oldu ki bizim Adana da heryer tarla bahçe bostan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

senin istediğin gibi bir sistem olsa evet ucuzluk olur ama alacak parada olmaz herkes işsizdir çünkü... Gürcistandan iran ırak rusya suriye'den 50 kuruşa soğan patates vs gelir 10 liraya et gelir fakat devlet memurlarından başka alabilende olmaz.Köylülerde kendi yiyeceği kadar eker millet açız diye sokağa fırlar

Herkes işsiz, demek kimse çalışamıyor, üretemiyor ama devlet memurları olmayan gelirden toplanan vergilerle maaşlarını alabiliyorlar. Köylüler de değeri daha fazla olan şeyleri üretmeye çalışmak yerine kendi yiyecekleri kadar ekecekler başka hiçbir iş yapmayacaklar ve hayat kaliteleri yükselecek bu sayede öyle mi? Zira elektrik, su, internet gibi ihtiyaçları yok? Yeni cep telefonu vs. almak istemiyorlar. Yeni otomobil almak istemiyorlar? Sadece buğday, patates üretip yiyecekler. Hocam bir adım sonrasını düşünmek istesen çözeceksin aslında ama çıkar çatışması içindesin.

Özgürlük olunca insanların çalışmayı bırakıp açlıktan öleceğini düşünmek kadar komik bir şey yok. Ekonomik özgürlüğün çok geniş olduğu, serbest ticaret ağının çok geniş olduğu ülkelerde bu dediklerin nedense yok. Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, İsviçre... Ticaret, üretim sadece gıdadan ibaret değil. Başka ülke senin için 2 ton patates üretir, sen bir tane çamaşır makinesi üretir verirsin karşılığında...

Çin'in Amerikan ekonomisini serbest ticaret yoluyla mahvettiği tamamen bir palavradır. ABD serbest ticaret noktasında en rahat ülkedir. Zira ticaret parası dolar. O dolarlar dönüp dolaşıp Amerika'ya mecbur dönecek. Dönmese zaten yabancı ülkenin elinde yeşil renkli kağıt olması demek. O paranın dışarıda olması zaten ABD'ye verilmiş faizsiz kredi demek. Adamların zaten ekonomilerinin bu kadar gelişmiş olması, teknolojiyi bu kadar ilerletebilmeleri serbest ticaret sayesinde. Yurt dışında daha ucuz üretilen malı yurt dışından alıp yurt içinde katma değeri daha yüksek ürün/hizmet üretme uğraşındalar. ABD ekonomisini kötü yola sürükleyen devletin harcamalarıdır. Tabi bunu siyasetçiler ABD'de meydanda konuşur ofise geçince kendileri borç tavanını yukarı çıkarırlar.

Trump'ın sözlerinin ülkesindeki insanlarla bir alakası yok. Ülkedeki Trump'ı fonlayan bazı sektörlere avantaj sağlamak için attığı palavralar onlar. Zaten Trump'ın Çin'den ve diğer Avrupa ülkelerinden istediği de şu: ABD'ye uyguladıkları tarifleri kaldırmaları. Yani karşılıklı serbest ticaret istiyor.

Serbest ticaret ağları geniş olan ülkelerle geniş olmayan ülkelere bakıp durumu görmek yeterlidir. Evet benim istediğim gibi dünya olmayabilir fakar benim istediğim gibi bir dünyaya yakın olan ülkeler istisnasız fakirlikten uçuşa geçmişler ve bizden daha zenginler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hckr -- 8 Nisan 2019; 1:15:15 >

• sadece o mu adana kepap a 17-18 lira fiyat çekiyorlar çok saçma neymiş efendim adanada sipariş verince masayı salatayla donatırlarmış

yok yaa sen getirdiğin salatanın fiyatını dürümün fiyatına ekleyip 18 lira istersen
    ne anlamı kaldı

fiyatkar ist.le neredeyse aynı çok saçma adanadaki dükkan kirasıyla ist..teki dükkan kirası aynımı ki

adana dürüm gereksiz pahalı satılıyor
  • hckr kullanıcısına yanıt
    1-Çin başkanın ambargo öncesi konuşması https://www.evrensel.net/haber/304440/cin-davosta-kuresellesme-ve-serbest-ticareti-savundu

büyük ihtimalle harfiyen destekliyorsundur

eğer bunu destekliyorsan Trump'ın ambargolarına karşısındır

2- ABD'nin gücünün kaynaklarından biri olan doları belirtip zaten dönüp dolaşıp gelecek bu nedenle ABD serbest piyasadan uzaklaşamaz diyorsun. Peki bizim bu kadar güçlü paramız var mı?

3- Herkes işsiz derken işsizliğin zirve yaptığını söylemek istedim.Memur azaltılması yoluna gidilir yada ücretler düşürülür

kimse yeni cep telefonu ,otomobil almayacak mı diyorsun? hayat standardımızı gürcistan iran ırak suriye belirlemiş olacağından onlar istiyorsa bizde isteriz tabii ki

4- başka ülke 2 ton patates üretir sen 1 tane çamaşır makinası verirsin diyorsun da bunu şimdi yaptığımız için diyorsun...hiçbir şeyin olmadığı bir ülke düşün. 2.dünya savaşından çıkmış Almanya japonya içsavaştan çıkmış kore 1.dünya savaşından çıkmış Türkiye'de senin idealindeki sistemi uygulayalım bakalım nasıl olacak?

5-geçen aylarda bir bankayı aradım gece döviz yada altın hesabı nasıl oluyor faizi nedir diye...sonra bu döviz kurların makası neden bu kadar fazla dedim.Geceleri böyle oluyor gündüzleri gerçek fiyattır dedi...

Peki niye geceleri alım-satım farkı çok fazla çünkü yarın sabah kimse doların kaç olacağını bilmiyor

Bütün çiftçiler ürettiği fiyatın tahmini fiyatını bilmezse yüksek fiyat belirler aracıda yüksek fiyat belirler son satıcıda yüksek fiyat belirler. Sonra satıcı ve aracı spekülasyon yayıp diğer ülkelerde hastalık var bu sene ürün gelmeyecek diye haber yayar ve yüksek fiyattan alıcıyı kandırır fiyatlar spekülatif olarak şişer .Bu bütün sektörler için geçerli olabilir

senin istediğin devletin sıfır etkili olduğu piyasada fiyatlar dengesizlik üzerine kuruludur hiçbir zaman denge oluşmaz hep spekülasyonlar üzerine fiyatlar belirlenir

6- ayrıca çıkar çatışmasında olan ben değilim her şeyi çok ucuza almayı planlayan sizlersiniz. Devletin sıfır etkisi olan piyasada yukarıda söylediğim gibi aslında fiyatlar risk nedeniyle şişer balon fiyat oluşur,ucuzluk oluşmaz .Maksat ucuzluksa zaten AKP 10 yıldan fazla yaptı kuru yarıdan aşağıya düşük tutarak yani halkı kandırarak

Maksat gerçek fiyatın oluşması olmalıdır. Beleş parayla ,hiç çalışmadan bir hayat çok az kişiye nasip olur... Türkiyenin yapması gereken Almanyadan daha fazla çalışan yaratmak şu an Almanyanın yarısındayız sonra teknoloji ürünleri üretebilmeliyiz malları ucuza mal etmeliyiz.Bunun için serbest piyasa, özgürlük ve vergilerin düşük olması gereklidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 8 Nisan 2019; 2:40:36 >

• Kuru sogan yemeyin sizde yesil sogan yiyin o ucuzladi bag bahçalinin dedi gibu sogansiz olur ama memleketsiz asla 2 yil sogan yemeyiverin gari

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soğan bulamıyorsanız geyik avlayın, onu da biz mi söyleyelim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olsun ben hep 50₺ lik soğan alıyorum.

• 1- Çin başkanını harfiyen desteklemiyorum. Ama bu açıklamasını harfiyen destekliyorum. Sanırım bir sonraki mesajında Çinlilerin Uygurlara baskısını gösterip bu iyi mi falan diyeceksin.

Ambargoyu desteklediğimi falan nereden çıkardın? Serbest ticaret diyorum sen ambargo diyorsun. Ambargonun amacı zaten kar değil. Diğer ülkeyi zor duruma sokmak. Yani amacı diğer ülkenin dışarıyla serbestçe ticaret yapmasını engelleyip ülkeyi batırmak istemek. Yani buradan senin bir sonuç çıkartman lazım.

2- ABD serbest piyasadan uzaklaşamaz demiyorum. ABD'nin dış tıcaret açığı fazla bile olsa neredeyse hiç umursamasına gerek yok anlamında bir cümle kullandım. Sen kendi kendine yanlış anlayıp sonuç çıkartıyorsun.

3- İşsizlik niye zirve yapsın. Hiçbir neden sonuç ilişkisi kurmuyorsun. Buna uygun verin/örneğin nerede? "Ben de diyeyim ki vergiler yükselirse yer çekimi ortadan kalkar. Uçağa para vermeyiz? Yer çekimiyle verginin ne alakası var? Önemli değil ben olur dediysem öyledir."

4- Cevabın zaten soruda gizli. Bak fakir ülke bize patates gönderecek sonra gelip bizden veya başka ülkeden çamaşır makinesi alacak, sonra kendilerinin üretemediği başka makineler alacak. Sonra üretim kapasitelerini arttıracaklar. Başka şeyler üretmeye başlayacaklar... Fakir ülke gelişecek.

Bu zaten dünyada herkesin kabul ettiği bir şey. Al Japon başbakanından açıklama. Hiçbir ülke korumacı (serbest ticaret karşıştı) uygulamalardan yarar görmez diyor.
    https://www.reuters.com/article/us-g7-financial-japan/japan-pm-abe-no-countries-benefit-from-trade-protectionism-idUSKCN1J20UC

Veriler gösteriyor ki fakirlikten çıkmanın en hızlı yolu serbest ticaret.

Dünya bankasından bir yazı. Fakir ülkelerin serbest ticaret yoluna gitmelerinin fakirliği hızlıca düşürdüğünü yazıyor.
    http://www.worldbank.org/en/topic/trade/publication/the-role-of-trade-in-ending-poverty

5- Buna verecek cevabım yok çünkü saçmalıktan ibaret.

Beleş para diye bir şey yoktur. Bu yazdıklarının hepsi mantıksal hata içerisinde yüzüyor.

6- Çıkar çatışmasının ne demek olduğuna bak istersen. Ucuz derken kastettiğim belli bir şeyi almak için ne kadar zaman çalışman gerektiğiyle bağlantılı.

Serbest piyasa gereklidir yazmışsın yine. Sonra devlet kota koysun, planlasın, bana para versin diyorsun. Bu ikisi çelişki içerisinde bunu anlayamıyor musun? Özgürlük gerekli diyorsun ama dışarıdan mal alma özgürlüğü olmasın diyorsun. Bu ikisi çelişki içerisinde bunu göremiyor musun? Düşük vergiler gerekli diyorsun ama devlet bana yardım etsin diyorsun. Bu ikisi çelişki içerisinde bunu çözemiyor musun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hckr -- 8 Nisan 2019; 10:37:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Bunun nedeni liyakatsiz kişilerin devleti yönetiyor olması

Soğan ekenler zarar edince soğan ekmedi , 4 milyon Suriyeli o kadar turist geliyor birde üstüne doğal nedenler fiyatları yukarı cekti. Devlet planlama yapıp üreticiyi doğru bilgilendirme ve destek yapmıyor

Şimdi komşular kullanmadıkları bahçeleri soğan ekiyorlar geçmiş olsun 3-5 ay sonra soğan zaten 2 liradan aşağı olur

Alıntıları Göster
    "liyakatın" modası geçti şimdi moda"kafalar pırıl pırıl".

liyakat troll vb kelimeleri görünce artık gerisini okumuyorum .

moda olan kafalar pırıl pırılı kullan.

• Valla hocam aynen dediğin gibi pahalanmış ven şuan tatildeyim Adana'da özlediğim için haftanın 4 günü kebapçıda ocakbaşındayım şöyle ki 1.5 kişilşk yerim hep
    Geçen sene 1.5 kişilik kazbaşı 45 idi şuan 75 ten aşağı kalkmıyorum masadan zam gelmiş
    Ciğer 20 idi 35 olmuş
    Tavuk sarma 1.5 kişilik 45 tl
    Bu fiyatlar biraz da semtlere göre değişiyor ben kıyma yemem bana biraz fazla pahalı geldi soğan da zamnlanınca soğan salatası ax geliyor :)))

• Soğan konusunda umut verici gelişmeler var :)

• Daha iyi gunler bunlar. Yakinda sogan bulamaz hale gelicez. Kuru sogan 3 gun dayanmiyor hemen filizleniyor. Depolar da bosaldigina gore. Yazin karne ile dagitilabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cokbaska

Esas beka sorunu bu işte , aç insan herşeyi yapar doğası gereği hayatta kalma mücadelesi verir
    Her şey

• O zaman aracılar seçimden sonra son vurgununu yapıyor.

• Bu tanzimleri markete taşıdılar ama soğanlar beş para etmez.Benim bildiğim soğan bu değil.Gördüklerim iran soğanıydı herhalde.Soğana bakınca bir albenisi olacak arkadaş.

Şu çiftçiyi küstümeyin be kardeşim.Hırsız dediniz, stokçu dediniz adamlar ekmiyor şimdi.Allahım günahımız neydi de en kötü iktidar zamanına denk geldik???
    Çin'in uygurlardan baskısından bahsetmeyeceğim 20 sene önce çindemi yaşamak isterdin 20 sene önceki Amerikada mı? (Çünkü Çinin ABD'ye kafa tutmasının 20-30 yıllık bir süreci var)
    Yada 20 yıl önceye gitmeyelim şimdi Çindemi yaşamak istersin Amerikadamı?

zaten ambargoyu yanlış anlamışsın Trump'ın koyduğu ambargoya karşısındasındır dedim.Çin-Abd ekonomi savaşında Çin'in tarafında olacağını söylemek istedim

Çin aslında bizim tartışmaya iyi bir örnek olabilir.Çin serbest piyasadaki bütün engelleri istemiyor Trump ambargo koyuyor.Normalde ideolojik olarak tersi olması gerekirdi. Amerika serbest piyasa karşıtı mı? değil bunu ikimizde mutabakatız

Mesele nerde? serbest piyasayı denetimsiz bırakıp diğer ülke ve insanları dolandırmak .Bu senin fikrine yakın serbest piyasada devletin etkisi olmasın fikri... Paypal'in Aliexpress'den çıkalı kaç sene oldu bilmiyorum belki 7 sene olmuştur ama diğer Çin sitelerinde hala var dünyadaki insanlar 45 günlük süreyi ve itiraz sürecini bilmedikleri için dolandırılma ihtimali yüksek tabii geçen yıl sanırım bu süre 6 aya çıkartıldı .Kaç yıldır e-ticaret var 15 yıldır diyelim Çin siteleri paypal ve kredi kartı kullanarak dünyayı dolandırıyor. Aliexpress'te 499 dolara sony vaio satılıyor yada macbook sonra aynı resimleri kullanarak gittigidiyorda satmaya çalışıyor. Adam Orjinal olmadığını anlamış zararına satmaya çalışıyor ... Çin hükümeti sahte ürün üretimini destekledi ayrıca Çin'e kurulan fabrikalardan bilgi hırsızlığı da yapıldığını düşünüyorum. Aliexpress gibi siteler sony vaio, macbook ve 1000lerce markalı ürünün sahtesini satamıyor bu engellendi ama e-maillerle bunu deneyen satıcılar hala var...

Sen Çin'i destekliyorsun ben Trump'ın doğru yaptığını söylüyorum (kendi toplumu için )ve yıllardır Amerika'nın Çin'e olan yatırımları neden engellenmediğini düşünürdüm. Sol iktidarlar bunu yapamazdı, Trump geldi ve yaptı. Serbest piyasayı savunuyorum ama spekülasyonun olmadığı ,devamlı dengesizlik yaratan bir piyasa değil .Burada devlet fonksiyonu devreye giriyor devlet serbest piyasada denetim ve sigorta görevi görecektir... sense herşey serbest olsun denge ve denetim olmasın Çin'in 15 yıldır dünyada uyguladığı ve devam ettirmek istediği sistemi savunuyorsun (kendi ülkelerinde nasıl bir sistemleri var, Mao'dan bu zamana nasıl bir değişim gösterdi tam bilmiyorum )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 8 Nisan 2019; 14:36:39 >

• Ambargo bir yasaklamadır. Özellikle bir ülkenin dışarıdan mal almasını veya ülkeye girişini engellemek için kullanılan bir yaptırım aracıdır. Bizim haberlere hep ambargo olarak çevirdiler ama Çin'e uygulanan ambargo falan değil sadece yaptırımdır. Huawei'ye uyguladıkları bir ambargo var sadece. Her yaptırım ambargo değildir.

Trump'ın Çin'e karşı yaptırım tehdidi tariflerdir yani vergidir ambargo değildir. Yani Çin'den gelen ürünlere gümrük vergisi koymakla tehdit etti ve koydu ama Aralık ayında 3 ay erteledi Mart'ta yine ertelendi. Yani ABD Çin'e ambargo koyup dışarıdan mal almasını engellemek istemiyor. Tam aksine Çin'in kendisinden mal almasını istiyor. Yani Trump Çin'le de AB ile de diğer ülkelerle de karşılıklı serbest ticaret istiyor.

Zaten haberleri okursan bunun adı ticaret savaşıdır. Bu tarifler olduğu sürece iki taraf da kaybediyor milyarlarca dolar. Kimse kazanmıyor.

Tabi bir de şu var ABD zengin bir ülke. Her şeyi üretebilecek kapasiteleri var. Oldukça fazla toprakları var. Doğal kaynakları var. Buna dayanabilirler. Ekonomileri daha yavaş büyür. Bizde böyle bir lüks yok. Sonuç da ortada.

20 yıl önce de ABD'de yaşamak isterim şu anda da ABD'de yaşamak isterim. ABD serbest ticaretin maksimum olduğu ülkelerden bir tanesi, 20 yıl önce de böyleydi hala da öyle. Mesajın ne serbest ticaretin ABD'ye yaramadığını mı? Ne kastediyorsun anlamadım? Sürekli bir şeylerden kendi kendine sonuç çıkartıyorsun bana da soru sorup bırakıyorsun. Sonuçlarını destekleyen veri nerede?

Birincisi serbest piyasayı zaten kendisini denetler. Yani kötü tüccarla alışveriş azalır, iyi tüccarla artar. Serbest piyasa ile başka ülkeyi dolandıracaksak bizde niye işsizlik oluşuyor onu da anlamadım?

Serbest piyasanın ne olduğunu bilmiyorsun, serbest ticaretin ne olduğunu bilmiyorsun. Serbest piyasayı savunduğunu söylüyorsun ama sana devletin para vermesi gerektiğini söylüyorsun, kota getirmesi gerektiğini söylüyorsun... Çelişki, çelişki, çelişki. Tek sebebi var devletin sana para vermesi. Bir de aynı zamanda başkasına para vermesini de kötülüyorsun tembelliğe sevk ediyor diye

Serbest ticaretle sahte ürün sorunu ne alaka? Gidip herkes 500 liraya sahte vaio gerçek zannederek alıp kazıklanacak mı bunu mu diyorsun? Bu mu endişen?

Bu korumacı politikayı bir kere soldan beklersin. Zira sol popülisttir, serbest piyasaya da serbest ticarete de karşıdır. Şu anda Trump'ı eleştirmeye çalışıyorlar çünkü Trump kendilerinin savunduğu bir şey dahi yapsa onlar için yanlış oluyor. Çok da eleştiremediler zira tebanın tepkisini çekmek istemiyorlar. Hatta bazıları destekledi.

Çin'in 15 yıldır dünyaya uyguladığı bir şey yok. Para giriş çıkışı kolay, düzenlemeler az, düşük vergiler var, ucuz iş gücü var. Gidip yatırım yapıyorsun malını ucuza üretiyorsun sonra dışarı çıkıp kârla satıyorsun. Olay bundan ibaret. Adamlar bu sayede hem kendilerinin yaşam kalitelerini arttırıyor hem de kendileriyle iş yapan ülkelerin yaşam kalitesi artıyor. Çin malı yüzünden yaşam kalitesi düşen bir yer yok.

Yani kötü olan sonuç ne bu durumda bana söylesene?

Sana örnek veriyorum. Dünya bankasının yazısını gönderiyorum. Umursamıyorsun. Taş atsam uçar diyorsun.

Fakir ülke serbest ticaretle nasıl gelişir diyorsun. Halbuki en hızlı şekilde serbest ticaret sayesinde gelişirler. Korumacı politikalar en çok fakir ülkeleri vurur. Fakir ülkelerdeki tekeller halkı sömürür de sömürür, devlet yardımı alanlar halkı sömürür de sömürür.

• ülkede planlama yok ki!
    tarım bakanlığı ne iş yapar?
    ülke içinde 1 yılda ne kadar soğan üretiliyor, talep nedir bunu hesaplamak çok mu zor?
    ona göre milleti yönlendir soğan ektir
    geçmiş senelerde millet yollara döküyordu patates soğanı.para etmiyor diye.
    oturun bi plan yapın il- ilçe bazında çiftçiyi yönlendirin ona göre ektirin teşvik edin
    detaylı teknik terimlere girmedim iktisatçı olarak yazmıyorum zaten... Amerika'nın Çin'e karşı senin benimsediğin serbest ticareti engelleyen yaptırımı ( gümrük vergisini artırarak) var mı var... hemde 200 milyar dolar çin buna karşı hamle yaptı 60 milyar dolar .https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201809251035360584-cin-abd-bicagi-bogazimiza-dayadi/

Geçen ay Çin ihracatı %20 azaldı Bu nedenle Trump yeni yaptırımlara gerek duymadı erteledi

2 tarafta kaybediyor değil ABD'de işsizlik oranı azaldı, ücretlerde artış başladı yada saatlik ücret arttı

Çin başkanın söylemleri senin düşüncelerine uygun o nedenle Çin'i tercih etmen gerekirdi,mutlaka ülkesi de söylemleri kadar serbest ve özgürlükçüdür (!) Trump ise senin fikirlerine ters gümrük vergilerini çok artırıyor, Meksika'dan serbest(kaçak) ürün gelmesini engellemeye çalışıyor vs.

Serbest piyasa kendini denetler demişsin tamam bende serbest piyasacıyım ama sen sıfır denetimden yana olduğundan böyle bir piyasa spekülatörlerin mafyanın eline geçer

serbest piyasa ile başka ülkeleri dolandırılacaksa bizde niye işsizlik var demişsin. Ben dolandırmak değilde Türkiyenin Çin'in yerine ikame olması için sinop-hatay hattının doğusununda asgari ücreti kaldırır adana -iskenderun körfezlerini Hongkong gibi yapardım... işte bu planlamadır sadece serbest piyasa bunu ortaya koyamaz .şimdi yapılan ise asgari ücreti artırarak işsizliği artırmak ve demografik yapıyı bozmaktan başka bir sonuç doğurmuyor

Devlet bana ve birilerine para versin demiyorum 50bin lira hibe ve kredi programı vardı ama sadece tv'de reklam bu gerçekte verilmiyor sadece yandaşlara veriliyormuş... Önce projendeki bütün sistemi kuracak masraf edeceksin sonra devlet beğenirse belli oranda ödeme yapacakmış..Ben bu hükümete güvenipte 50-100bin lira borç harç bulup iş kurmam mükemmel bir fikrim olsa da, zaten vergiler yüksek diye yine kurmam.Normalde vergiler yüksek olmasa serbest piyasa olsa devletten hibe-kredi aramadan kurarım. Zaten bu hükümetlerin bakanı demedi mi Türkiyedeki insanlardan ancak ara elemanı olur diye?

spekülatif piyasada evet 500 dolara sahte macbook, vaio satılır... Çin malından zarar gören varmı diyorsun? 500 dolara sahte vaio aldıysan görmüş olurdun. Dünyadaki herkesi 1 kez 400 dolar kandırsalar ne yapıyor 20 trilyon dolar Türkiye'nin dış borcunun 40 katı

seninle benim aramdaki ve şu anki sistem arasındaki fark şu. Sen sıfır devlet etkisi diyorsun ben 5-10 diyorum şu an uygulanan ise 80-90

belge falanda demişsin işte belge1 (Çin ihracatı %20.7 geriledi):https://www.bloomberght.com/cin-in-ithalat-ve-ihracat-subatta-beklentileri-karsilamadi-2202601

belge 2 (Amerikada işsizlik 18 yılın en aşağısında ):https://www.amerikaninsesi.com/a/abd-de-issizlik-orani-son-18-yilin-en-dusuk-seviyesinde/4419389.html

belge3(Amerikada asgari ücretler arttı) :https://www.abdpost.com/amerika-da-asgari-ucretler-yeni-yilda-artti/10425/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 8 Nisan 2019; 18:5:44 >

• Bir şey çok açık, bu ülkenin bir geleceği yok. 2000 doğumlulara da geçmiş olsun.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.