Şimdi Ara

SLI ekran kartı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar bilgisayarımı upgrade yapacamda aklıma ekran kartı meselesi çok takıldı.
    Biliyorsunuz SLI şu anda moda buna karşılık verecek Ati'nin CrossFire'ı var.
    İşin aslı bu teknolijilere sahip ucuz yollu bi ekran kartı bakıyorum.
    Ekran kartı olarak siz neler düşünürsünüz? Tahmini ne kadar harcarım buna? Cevaplarınızı bekliyorum.
    Şimdiden herkese TEŞEKKÜR ederim.

• Şimdi bi konuya açıklık getirelim, sen direk çift kart alıp SLI mı yapacaksın, yoksa ilerde SLI yaparım diyerekten güçlü ve tek bir kart mı alıcaksın.
    nVidia nın zaten 6800 lerden beri tüm kartlarının SLI destekli versiyonları var, ATI nin crossfire destekli kartları ise şimdilik görünmeselerde yoldalar.
    Yani sorularına cevap vermeden önce ne kadar bir zaman içerisinde alacağını bilmemiz gerekiyor. Şu anda 6800GT ler ile ilerisi için SLI düşünülerek güzel sistemler kurulabilir, fiyatlari 300$ civarı, bir ay içerisinde 6800GS ler geliyor bunların fiyatlarının biraz daha uygun olması bekleniyor vs vs..
  • upgrade yaparken anakartın slı destekli olmasına dikkat et.
    +fiyat belirtsen,konuya açıklık gelir,bu kadar bilgiye karşılık ben ssana 2x7800gtx öneririm
  • Gigabyte 3D1-XL yi tavsiye ederim, tabi eger anakartın sli ise.

--> burdan <-- inceleyebilirsin.

edit : 235$+KDV idi eksen bilgisayarda. daha ucuza sli bulman zor gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrRain -- 11 Kasım 2005, 9:37:30 >
  • x700 işini görezmi 110dolardı 1 ayönce.
  • ben şöyle deyiyim tahmini 250 ile 300 $ ekran kartlarına fiyat ayırdım. ama karttan 2 tane alacağımdan dolayı fiyat çok tuzlu oluyor.
    insanın aklına sadece tek bi ekran kartı almak geçiyoda sli teknolojisi çok daha hızlı bir performansa sahip.
    örneğin;nx 7800 gt alacağıma 2*6600 gt alırsam hem performans hemde fiyat açısından çok daha iyi.
    hemen hemen ikiside aynı fiyata denk ama 3d mark sonuçlarında 4000-4500 daha farklı sonuç görüyorum ama bu kadar bütçem yok
  • yanlış olmuş
    2x6600gt ancak 6800gt ler ile yarışabilir ki buda genelde benchmarklarda görülen bir farktir. Günlük kullanımda 6800gt daha üstün bir performans sunar, 7800gt ler ayrı bir konu 2x6600gt nin bu karta yetişmesi için baya bir oc yapilmasi gerekiyor ki yine günlük kullanım işin içine girdiğinde 7800gt çok daha üstün olacaktır.
    verdiğin fiyat civarındaki kartlara bakarsak;
    Gigabyte 3D1 230$ civarı (tek başına SLI bağlı 2 tane 6600GT içerir)
    Winfast/Asus 6800GT 300-350$ civari
    7800GT ler 450$ civari
    şu an için ATI nin crossfire indan bahsetmeye gerek yok şu fiyat aralığında.

Bu kartlardan 3D1 fiyat performans olarak mükemmel bir kart, ancak SLI i kendi başına kullanıyor, yani bundan 2 tane alır 4 tane kartlı SLI yaparım gibi bir olay yok. Kart neyse o.
    6800GT lerin fiyatları gayet alınabilir seviyelerde, performanslarıda şimdilik her oyun için yeterli, bundan bir tane alıp, yeni kartların piyasaya oturması beklenebilir. Şimdilik zaten tüm ihtiyaçları tek başına karşılayabilir, karşılayamadığı zaman geldiğinde ise heralde fiyatları şimdikinden çok daha düşmüş olacaktır (en azından 2.el değeri)
    7800GT tek başına zaten şimdiden çok üstün bir performansa sahip bunun yaninda 2x7800GT muazzam bir maaliyet demek, daha bu paranın hakkını verebilecek oyunda olmadığından anca benchmark yapacakların olan ilgi alanına giriyor (tamamen şahsi görüşüm)

Sonuç olarak bence şu anın alınabilecek kartı tek bir 6800GT. Hem yeterli hemde önü açık. Mimari gereği kullanımda olan ve kullanılacak olan optimizasyonları destekliyor. İlerde az geldiğini hissettiğin zaman yanina bir kart takarak SLI a dönüştürebilirsin de.

• çok saol Fistan bilgilerin beni bayağı aydınlatttı.ama aklım 3D1'e çok yattı.
    Ama bu seferde gigabyte'ın sitesinde kartın desteklediği mainboardlara baktım.
    Gigabyte'ın boardlarıda iyi ama sizin önerceğiniz başka board var mı?(3D1 ile sorunsuz çalışabilecek!)
    Bide bu 3D1 i nerden alabilirim. Link verirseniz çok sevinirim. (eksen bilgisayar hariç)
  • Direk olarak SLI ı destekleyen bütün boardlarla kullanabilirsin, tek dikkat etmen gereken 2 tane ayrı ayrı PCI Express yuvası olması.
    (3D1 tek bir kart ve haliyle tek yuva kullanıyor, ama çift GPU ya sahip olduğu için diğer yuvada yazılımsal olarak kullanılmış oluyor. Yine tekrarlamak gerekirse ikince PCI Express e bir tane daha 3D1 takman mümkün değil.)
    Fiyat ve stok durumu ise biraz karışık, kart zaten sessiz sedasız TR ye girdi, en kesim çözüm firmaları tek tek gezip bakman. Çünkü bu kartlardan çok az var belkide bittiler, stok kontrolü yaptırman gerekiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: coransoy

çok saol Fistan bilgilerin beni bayağı aydınlatttı.ama aklım 3D1'e çok yattı.
    Ama bu seferde gigabyte'ın sitesinde kartın desteklediği mainboardlara baktım.
    Gigabyte'ın boardlarıda iyi ama sizin önerceğiniz başka board var mı?(3D1 ile sorunsuz çalışabilecek!)
    Bide bu 3D1 i nerden alabilirim. Link verirseniz çok sevinirim. (eksen bilgisayar hariç)

vatan bilgisayar da var ama 265 dolar + kdv gibi bişey sanırım. ben de ordan aldım eksende kalmamıştı.
    arkadaşın dediği gibi sli olan her kartta çalışır, hatta forumdan jacktheripper nickli arkadaş dfi ultra-d nin yongasetini modlayarak kartı sli olarak kullanmayı başarmıştı.

ben gigabyte anakartta kullanıyorum
    AMD 3000+ ile

2001 --> 27000
    2003 --> 15300
    2005 --> 7300

civarında puanlar alıyorum.

bütçen kısıtlıysa 3D1 tavsiye ederim, ileriye dönük bişey almak istiyosan 7800 serisi bişey al bence. zaten 3D1 de 7800 lerle hemen hemen aynı puanları alıyo.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.