Şimdi Ara

Sizce Ne Okumalıyım? Ankara Hukuk - Mülkiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Merhaba kıymetli forum üyeleri,


  Ben, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığımdan ötürü ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu TR-YÖS sınavına girmeye hak kazandım ve bu sınava göre, üniversitelerin kendileri açıklamış olduğu taban puanlara göre istenen üniversiteye ve bölüme başvurulabiliyor.


  Küçüklüğümden beri hayallerimin arasında Kaymakam, Vali olmak var, e tabi Kaymakamlıktan bahsedince de ilk akla gelen bölüm Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi oluyor. Bu şekilde tanıdık bir profesörle konuşurken "Kamu yönetimini boş ver. Çünkü kamu yönetimini okuyup kaymakamlığı kazanamazsan işsizler kervanına katılırsın. Onun yerine hukuk oku, ki zaten günümüzdeki kaymakamların, valilerin pek çoğu hukuk mezunu. Hem bu şekilde kaymakamlığı kazanamazsan elinde bir mesleğin olmuş olur, hukuk okumuş olursun" şeklinde bir tavsiyede bulundu. Açıkçası hocanın bu dediği o an için benim aklıma yattı. (Tabi sizin farklı görüş ve tecrübelerinizi de yorumlarda okumaktan memnuniyet duyarım)


  Biraz araştırdığımda ise gerçekten de günümüzde önemli yerlere, makamlara gelen insanların pek çoğunun İstanbul Hukuk ya da Ankara Hukuk fakültesinden mezun olduğunu görüyorum (grup başkanları, içişleri bakanları, başbakan yardımcıları, TBMM başkanları...). Yukarıda bahsettiğim TR-YÖS sınavına göre ise sonuçlar henüz açıklanmasa da yapmış olduğum soru adedine göre İstanbul Üniversitesi gelmese de Ankara Üniversitesi geliyor gibi gözüküyor.


  Bu durumda sizlere sormak istediğim, nasip olur ve Ankara Hukuk kazanırsam sizce gitmeli miyim? Çünkü etrafta birkaç kişiyle konuşunca gerçekten insanların hukuka bakışlarının çok çeşitli olduğunu gördüm. Kimisi "oo, çok güzel" derken kimisi de "bana kalırsa hukuk okuma, her taraf hukuk mezunu kaynıyor" şeklinde yorumlarda bulunuyor. Açıkçası bu durum kafamı oldukça karıştırıyor. Dolayısıyla merakla bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.


  Diğer bir konu ise ola ki Ankara Hukuk kazanamadım (ki maalesef kazanamayacağım gibi de gözüküyor). Aklımdan geçen B planı yukarıda bahsettiğim Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okumak olacak, diğer adıyla Mülkiye. Bu konuda da hukuk fakültesinde olduğu gibi çeşit çeşit görüşü olan insanlar var. Kimisi "mülkiye çok iyi, kazanırsan kesinlikle git" derken kimisi de "mülkiyenin eski şeyi yok" bilmem ne tarzı şeyler söylüyor. Bu durumda sizce ne yapmalıyım? Ankara Hukuk kazanamazsam Mülkiyeye yönelmeli miyim? Mülkiyede de Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olmazsa Uluslararası İlişkiler yazmayı düşünüyorum.


  Yani anlayacağınız kendimce büyük bir çıkmazdayım. Dolayısıyla bakış açısı her ne olursa olsun, bütün görüş ve yorumlara açığım. Merak ve heyecanla mesajlarınızı bekliyorum.


  Teşekkürler, iyi forumlar...
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IlSavis -- 7 Haziran 2024; 20:30:56 > • Mülkiyedeyim çok kötü ama bana göre yani senin mantığına göre iyi bir okul gibi duruyor memnun olanı fazla okulda

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • alyossa1112 A kullanıcısına yanıt

  Peki mülkiyede hangi bölümü okuyorsunuz? Kaçıncı sınıfsınız? Sizce neden "çok kötü"? Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetiminde arkadaşınız varsa orası hakkında bilginiz mevcut mu?


  Birkaç soruyu birden sıraladım ama dediğim gibi, olabildiğince bilgi edinmek istiyorum  

 • Bilkent’te Bilişim sistemleri ve teknolojileri bölümünü öneririm

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Infernix kullanıcısına yanıt

  Merhabalar. Neden spesifik olarak bu üniversite ve bölüm? Rica etsem biraz açma imkanınız var mı?

 • IlSavis I kullanıcısına yanıt

  Devir teknoloji devri para yazılımda


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Video

  AkademikLinkyoutube
  AkademikLink'in bu bölümünde yaklaşan üniversite tercih dönemi için Ankara Üniversitesi'nin taban puanları, Ankara Üniversitesi bölümleri, Ankara Üniversitesi inek bayramı, Ankara Üniversitesi mülkiye ve Ankara Üniversitesi kampüsüyle ilgili sorulara cevap bulduk. Diğer bölümlerimizde ve gelecek bölümlerimizde yks tercih, üniversite tercih, üniversite taban puanları, üniversite bölümleri konularındaki sorulara cevap bulmaya devam edeceğiz. Odtü, Bilkent, Koç Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi... Bilge hocamızın instagram hesabı: https://www.instagram.com/metalinyo/ Kendisinin erasmusa ilişkin bilgilerini ve tecrübelerini paylaştığı youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCNwd1bDxfNb5d7olYX46Kgg Üniversite tercih döneminde tercih robotları ile başbaşa kalmamanız için tüm üniversitelerimiz için yeterli bir arşiv oluşturmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl başladığımız bu seride, orta vadede ülkemizde yer alan tüm üniversitelere yer vereceğiz ancak şu an için aşağıda yer alan üniversitelerimizin videolarını izleyebilirsiniz : Bilkent Üniversitesinin Tüm Gerçekleri: https://youtu.be/x_AYt3tO9Ag Boğaziçi Üniversitesi: https://youtu.be/txzhN_jrd20 Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi: https://youtu.be/eUKLG9D7gWE Koç Üniversitesi: Pek Yakında İTÜ: https://youtu.be/_YipOodV3FA Ankara Üniversitesi: https://youtu.be/Rldbaxv5WMI Ege Üniversitesi: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü: Üniversite Bölümleri için: Tıp, Biyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik Bölümleri: https://youtu.be/Z6ou3luQnAE PDR, Psikoloji, Çocuk Gelişimi ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümleri: https://youtu.be/yjKcLyvqlRs Türk Dili ve Edebiyatı, Çince Mütercim Tercümanlık, İlahiyat Bölümleri: https://youtu.be/q2gAya3r9j0 Otomotiv, Sınıf, İlköğretim Matematik, Resim-iş, İngilizce Öğretmenliği: https://youtu.be/uzekisYW-r0 Harita, Matematik, Uçak, Makine Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama: https://youtu.be/xeRACXdetLA 📌Katıl butonu ile hem ekibimize hem de Babişko Asumanlar ile savaşımıza destek olmak için: https://www.youtube.com/channel/UCFH3gPaFetVFPHOiU5tUj8g/join 🔸 Podcastlerimizi dinlediniz mi? Aaaa muazzam içeriklerimiz var, eğlenmeyene para iade :P bekleriz: https://open.spotify.com/show/2zzpDjAvDtfZCIPjgyf3dS?si=dd794ebc59a54d1b&nd=1 📌 Peki Ya Web sitemizi ziyaret ettiniz mi? Orada da birçok farklı anket ve blog yazıları ile karşınızdayız: akademiklink.net 🔸 Instagram ve Twitterda da farklı içeriklerimiz ile sizleri bekliyoruz: Instagram: https://www.instagram.com/akademiklink/ Twitter: https://twitter.com/istatistikvean1 📌 Discordumuz da 7/24 hep aktif fevkaladenin fevkinde bir ortam var: https://discord.com/invite/JTy5du8cpV 🔸 Tüm sosyal medya hesaplarımız: https://campsite.bio/akademiklink #yks #ankaraüniversitesi #üniversitetercihleri
  https://www.youtube.com/watch?si=lPb7LQVL-hQ52a2l&v=Rldbaxv5WMI&feature=youtu.be


  Forumdan tavsiye alırken dikkatli olmanı tavsiye ederim.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • IlSavis I kullanıcısına yanıt

  Hocam eski mülkiye yok bu seneki inek bayramı çok kötüydü mesela sınacdan sonra konuşabilir. Uzun uzun isterseniz 2.sınıfım


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadan kaymakam vali olunabiliyor muymuş?

  Benim tahminim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadan kaymakam vali sınavına başvuramayacağın yönündedir.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • alpereNN7 kullanıcısına yanıt

  Tabii ki olunmuyor :D Geçeceğim

 • Şu anda bir de Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Hukuk Fakültesi güzel gibi gözüküyor. Sizce nasıl? Bilen var mı

 • IlSavis I kullanıcısına yanıt

  geçsende kurtarmaz. farklı uyrukluysan kaymakam olamazsın ne okursan oku. farklı uyruk nedir mesela. suriyeliysen afrine kaymakam yaparlar belki. onun dışında git memleketinde muhtar ol.

 • Hocam kaymakamlık, vatandaşlık işi sonraki aşama. Şu an için bu alanda kaliteli eğitim alabileceğim bir üniversite arayışındayım. Yani vatandaşlık kısmı belki de hikayenin en kolay kısmı sayılabilir (eğer merak ediyorsanız da Almanya uyrukluyum)

 • IlSavis I kullanıcısına yanıt

  siyaset veya uluslararası ilişkiler okursan devletteki bir çok kapıyı kapatmış oluyorsun çünkü başka vatandaşlıktan geçmişsin, ajan damgası yer kamuda işe giremezsin (trol değil). Bu bölümlerin özel sektörde çok karşılığı yok zaten, anca kendi çabalarınla özelde yer edinirsin. İşletme, iktisat, hukuk daha mantıklı.

 • Infernix kullanıcısına yanıt

  Bana tavsiyede bulunacağınız şeyler var mıdır? Şehir, üniversite, bölüm, ekstra bir şeyler...

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.