Şimdi Ara

Sıralı Sistem Araç Soğutma Suyu Eksiltir mi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
0
Favori
66.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    LPG günah keçisi yapılmamalı, ve yineliyorum su sisteminize ehil kişiler tarafından hava verilerek basınç uygulaması yapın, eğer sızıntı varsa basıncı görünce işeme olarak size görünecektir. Sakın kendiniz uygulamaya kalkmayın radyatörünüzü patlatabilirsiniz :(
  • quote:

Orjinalden alıntı: bossbee

quote:

Orjinalden alıntı: talfar

Bir süre min. kullanın daha aşağı inmezse bence sorun yok

Arkadaş böyle tavsiye olur mu?

Sakın böyle bir şey denemeyin. Eğer kaçak varsa değil min çizgisi, radyatörü bile tamamen boşaltır, motoru yolda bırakırsınız.
    Böyle riske girilir mi?

Su eksiltiyorsa mutlaka bir kaçak vardır veya motorun contasını yakmışsınızdır.

Kapalı sistemde motor ne kadar sıcak olursa olsun, su azaltması olmaaaazzzzzzzz. Su azalması varsa mutlaka ama mutlaka bir yerde küçük veya büyük bir sızıntı vardır.

3. LPG li aracımı kullanıyorum, çevremde bir sürü kullanan arkadaşım var. Sadece biri su eksiltmesi şikayetinde bulundu. Güvenilir bir ustaya gitmesi tavsiyesinde bulundum, herhangi bir kaçak görünmüyordu çünkü.

Aracının motor kapağı contasını yakmış, motor yapıldı. Şimdi hiç bir şikayeti yok.

Selamlar.

Araba conta yakmış olsa bu motorun performansından belli olmaz mı?

• quote:

Orjinalden alıntı: x15

Araba conta yakmış olsa bu motorun performansından belli olmaz mı?

Herkes farkedemez.

Motor contasının LPG değişiminden sonra yandığını zannetmem. (Eğer LPG takan ustalar denerken yakmadıysa!)
  • Conta yakan aracın motor yağına su karışmaz mı bir süre sonra da yağ bozulduğu için motor kilitlemez mi?Eğer doğru ise bunu anlamak pek zor olmasa gerek
  • quote:

Conta yakan aracın motor yağına su karışmaz mı bir süre sonra da yağ bozulduğu için motor kilitlemez mi?Eğer doğru ise bunu anlamak pek zor olmasa gerek

Motor yağına su her zaman karışmaz.

Karışsa da kısa sürede yağ hemen bozulmaz.

Bozulsa da motor hemen kilitlemez.

Böyle bir olaya rastladınız mı, yoksa farazi mi konuşuyoruz? Ben rastlamadım.

Contası yanan arabalar gördüm ama.
  • Yağın hemen bozulacağını yazmadım zaten
    Bozuk yağ ile yüksek devirde aracı uzun süre kullanım da kilitleme riski çok yüksektir
    Beyin cimlastiği yapıyoruz işte hocam
    Burada hiç değinilmeyen iki konu daha var çok az olması durumların da özellikle;
    1-Radyatörde oluşan kaçaklar
    2-Kalorifer peteğinde olan kaçaklar tesbiti oldukca zor kaçaklardır bence birazda bu hususa yoğunlaşılsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talfar -- 1 Ekim 2008; 0:29:13 >
  • Su eksilmesinin lpg ile ilgili olabileceğini sanmıyorum fakat yağ eksilmesi ile ilgisi var.Benim daha önceki aracımdada lpg taktırmıştım ve sekman attırmak durumunda kaldım.şu anda kullandığım aracımdada yağ eksiltme var.bunlar tesadüf olamazlar herhalde.
  • Önceki aracımda Su eksiltmesi yuzunden motoru yakmıştım.. aman dikkat hocam çok önemli bir konu
  • quote:

Yağın hemen bozulacağını yazmadım zaten
    Bozuk yağ ile yüksek devirde aracı uzun süre kullanım da kilitleme riski çok yüksektir
    Beyin cimlastiği yapıyoruz işte hocam
    Burada hiç değinilmeyen iki konu daha var çok az olması durumların da özellikle;
    1-Radyatörde oluşan kaçaklar
    2-Kalorifer peteğinde olan kaçaklar tesbiti oldukca zor kaçaklardır bence birazda bu hususa yoğunlaşılsın

Tabi ki beyin jimnastiği yapıyoruz. Forumun amacı bu zaten.

Yazdıklarınız doğru.

Değinilmeyen iki konu radyatör ve kalorifer peteğindeki kaçaklar, doğru. Sebebi;

Kalorifer peteği ve radyatördeki sızıntı çok kolay farkedilir. Kaputu kaldırdığınızda, radyatörün altında su birikintisi hemen farkedilir.
    Hortumlardaki sızıntı farkedilemeyebiliyor. Çünkü damlayan su yola geliyor. Nereden sızdığı da farkedilmiyor dolayısıyla.

Bu yüzden bu konulara yoğunlaştık.

Yoksa tabi ki sızıntı sızıntıdır ve su eksilmesine sebep olur.

Selamlar

• quote:

Orjinalden alıntı: komador

Su eksilmesinin lpg ile ilgili olabileceğini sanmıyorum fakat yağ eksilmesi ile ilgisi var.Benim daha önceki aracımdada lpg taktırmıştım ve sekman attırmak durumunda kaldım.şu anda kullandığım aracımdada yağ eksiltme var.bunlar tesadüf olamazlar herhalde.

Bence de tesadüf olamazlar.

Araçlarınızın marka ve modellerini öğrenebilir miyim? Bir de kaçıncı sahibisiniz?

Bence durum bununla alakalı. Tabi hor kullanımın da etkisi var.

Benim 3. LPG li aracım. Şu an Corolla kullanıyorum. 10 bin yağını bazen 12 binde falan değiştiriyorum. Ne eksiltme ne de bozulma var.
  • Toyota marka araçların LPG ile çok iyi uyum sağladıgını duymuştum
  • quote:

quote:

Su eksilmesinin lpg ile ilgili olabileceğini sanmıyorum fakat yağ eksilmesi ile ilgisi var.Benim daha önceki aracımdada lpg taktırmıştım ve sekman attırmak durumunda kaldım.şu anda kullandığım aracımdada yağ eksiltme var.bunlar tesadüf olamazlar herhalde.

Araçlarınızın marka ve modellerini öğrenebilir miyim? Bir de kaçıncı sahibisiniz?

Benim 3. LPG li aracım. Şu an Corolla kullanıyorum. 10 bin yağını bazen 12 binde falan değiştiriyorum. Ne eksiltme ne de bozulma var.

Sekman attırdığım aracım 94 model doğal slx idi 2i el olarak aldım 4 yıla yakın bindim yağ eksiltiyordu aldığımda benzinliydi aldığım zaman hemen lpg taktırmıştım.Şu andaki aracım ise 98 model opel vectra 1.6 gl tam 1 yıl oldu alalı aldıktan 1 ay sonra sıralısistem taktırdım şu andada 1000 km de 1 lt yağ eksiltiyor. klasik yöntemlerle baktım birşey anlamadım motorun yağ kapagını açınca duman çıkması ekzostan mavi duman atması gibi bir durumu yoktur kompresyon testi yaptırdım usta gayet iyi diyor ancak 1000 km de 1 lt yağ eksiltmesine hayra alamet olmasa gerek diye düşünüyorum.Her iki aracında lpg li olunca bana lpg de araçların daha fazla yağ eksilttiği izlenimi oluştu internettende araştırmalarım lpg li araçların daha fazla yağ eksilttiğidir.

• quote:

quote:

quote:

Sekman attırdığım aracım 94 model doğal slx idi 2i el olarak aldım 4 yıla yakın bindim yağ eksiltiyordu aldığımda benzinliydi aldığım zaman hemen lpg taktırmıştım.Şu andaki aracım ise 98 model opel vectra 1.6 gl tam 1 yıl oldu alalı aldıktan 1 ay sonra sıralısistem taktırdım şu andada 1000 km de 1 lt yağ eksiltiyor. klasik yöntemlerle baktım birşey anlamadım motorun yağ kapagını açınca duman çıkması ekzostan mavi duman atması gibi bir durumu yoktur kompresyon testi yaptırdım usta gayet iyi diyor ancak 1000 km de 1 lt yağ eksiltmesine hayra alamet olmasa gerek diye düşünüyorum.Her iki aracında lpg li olunca bana lpg de araçların daha fazla yağ eksilttiği izlenimi oluştu internettende araştırmalarım lpg li araçların daha fazla yağ eksilttiğidir.

Doğan SLX i tartışmayacağım. Doğanlar benzinli olsa da farketmez, yağ eksiltmeleri normaldir. Motorlarının teknolojileri çok "yüksektir" çünkü.

Yalnız, opel gibi bir aracın 1000 kmde 1 litre yağ eksiltmesine normal diyen ustayı hakkaten merak ettim. O motorun kesinlikle elden geçirilmesi gerekli. Normal diyen usta da usta değildir, kusura bakmasın.

Olayın LPG ile ilgisi yok.

Bana inanmazsan aracını benzinde kullan. Göreceksin yine aynı yağı yakacaktır.

Bir de, bundan sonra alacağın aracın motorunu işten anlayan birine gösterip ondan sonra almanı tavsiye ederim.

Selamlar.

• quote:

quote:

quote:

Bu arada yağ yakan arabanın gücünde düşme yoktur. Hatta yağ yakan araçların motorları çoğunlukla daha randımanlıdır.

Motor kapağından üfleyen aracın motoru bitiktir.

Mavi duman vermeyen araç, nasıl yağ yakıyor anlamadım. Bunu işin inceliklerini bilen ustalarımız açıklarsa ben de öğrenmiş olurum.

• silindir kapak contasi patlak halde yaklasik 10 bin km/10 ay kadar gezdm. bu sure zarfinda ayda 1,5 lt su eksiltiyordu arac bnde ekliyordum. usta contadan dedi ztn yagda sizdiriyodu arac gel bir ara yapalim dedi zaman bulamadim ilgilenmedim ne motor kitledi ne de motor yandi.

lpg.li 2. aracim 2sindede su eksiltme sorunu var. su anki aracim fabrikadan montajli belkide borulari eskimistir sonucta plastik ve 7 sene oldu. cokta rahatsiz degilim ayda 1 lt su ekliyorum. teyzemin lpg.li aracida su eksiltiyor ve yag yakiyor. ustaya gosterdim ve o da normal lpgli aracsu eksiltir kesin falan dedi. cokta uzerinde durmadim ona da su eklemeyi ogrettim.

bu konuda aklima 2 teori geliyor:

1.si sizin dediginiz gibi catlak hortumlar ve iyi baglanmamis kelepcelerden sizinti.
    2. eklenen su cogunlukla saf su veya cesme suyu oluyor ve antifiriz orani bir hayli dusuyor. buharlasmasi kolaylasiyor ve su regulatorden gecerken isidan dolayi kolay buharlasip, havaya yakita karisabiliyor..

• Ben antifiriz eklemiyorum hiç ve kireç oranı düşük normal su koyuyorum motora haftada bir yarım litre su ekliyorum daha da fazla eksiltiyor...

Bu kelepçeleri sıksak filan olmaz mı yahu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x15 -- 4 Ekim 2008; 9:37:49 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: x15

Ben antifiriz eklemiyorum hiç ve kireç oranı düşük normal su koyuyorum motora haftada bir yarım litre su ekliyorum daha da fazla eksiltiyor...

Bu kelepçeleri sıksak filan olmaz mı yahu..

Antifiriz eklemiyor musun?

Haftada yarım litre su mu?

Radyatörün veya motor bloğun çatlak sanırım.

Arkadaşlar nasıl araçlara biniyorsunuz siz?

95 model corollaya en son 2 sene önce aldığımda antifiriz ve suyunu değiştirtmiştim.

Antifiriz ve su zırt pırt değiştirilmez. Eksiltme varsa, çatlak veya sızıntı vardır. Aynı şeyin etrafında dönüp duruyoruz.

Eğer soğutma sisteminin hortumları sertleştiyse, kelepçeleri sıkmak çatlakları arttırır, azaltmaz. Sakın bazı aklıevvel ustaların "Dur abi ben sıkayım onu." deyip, kelepçeleri sıkmalarına izin vermeyin. Direk hortumları değiştirin. Zaten 3-5 YTL bir şeydir.

• Doğan SLX i tartışmayacağım. Doğanlar benzinli olsa da farketmez, yağ eksiltmeleri normaldir. Motorlarının teknolojileri çok "yüksektir" çünkü.

Yalnız, opel gibi bir aracın 1000 kmde 1 litre yağ eksiltmesine normal diyen ustayı hakkaten merak ettim. O motorun kesinlikle elden geçirilmesi gerekli. Normal diyen usta da usta değildir, kusura bakmasın.

Bir de, bundan sonra alacağın aracın motorunu işten anlayan birine gösterip ondan sonra almanı tavsiye ederim.

Selamlar.

Bizde herhalde arabayı alırken gözü kapalı almıyoruz üstelik kontrol için özel servisinden baktırarak alıyoruz.Servisi insanları kandırıyorsa bişey diyemem.LPG ile 1000 km de 1 litre yağ eksiltiyor ise Benzinde kullanımdada bence 1000 km de 0,5 litre yağ eksiltir.LPG ucuzdur iyidir hastır ama yan etkileride vardır.

• quote:

Bizde herhalde arabayı alırken gözü kapalı almıyoruz üstelik kontrol için özel servisinden baktırarak alıyoruz.Servisi insanları kandırıyorsa bişey diyemem.LPG ile 1000 km de 1 litre yağ eksiltiyor ise Benzinde kullanımdada bence 1000 km de 0,5 litre yağ eksiltir.LPG ucuzdur iyidir hastır ama yan etkileride vardır.

Hocam bana niye kızıyorsunuz? Bir soru sordunuz, iyi niyetle cevap veriyorum.

Burada yalnız size değil, konuyu okuyan tüm arkadaşlara bilgi vermeye çalışıyorum -tecrübem dahilinde-. Yoksa siz arabanızdan memnunsanız güle güle kullanın. Bir şey diyemem.

1000 kmde 1 litre yağ eksilten araç, 4000 kmde yağı tamamen bitirir. Sizce normal mi bu?

Buna normal diyen usta, tekrar üstüne basa basa söylüyorum (Ustanın yüzüne de söylerim. Beni, klavye şövalyeleriyle karıştırmayın); Usta DE-ĞİL-DİR.

Bencelerle, sencelerle bir yere varamayız. Aracınızı benzinde kullanıp, sonuçları bizimle ve ustanızla paylaşırsanız bence tartışmaya da nokta koymuş olacaksınız.

Selamlar.

• Hocam bence de yağ eksiltmenin lpg ile ilgisi yok ama şu olabilir.Her iki aracım da lpg montajından sonra yağ eksiltmeye başladı demişsiniz.Motor yıpranmştır lpg geçince motordaki kurumlar falan temizlenince yağ eksiltme artımış olabilir.

Doğan SLX i tartışmayacağım. Doğanlar benzinli olsa da farketmez, yağ eksiltmeleri normaldir. Motorlarının teknolojileri çok "yüksektir" çünkü.

Selamlar.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.