Şimdi Ara

Sıralı Sistem Araç Soğutma Suyu Eksiltir mi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
0
Favori
66.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aynı sorun peugeot 307 aracımda da vardı, tamircime sorduğumda LPG'nın yanma sıcaklığı ile benzininki farklı, (yanma gücü değil ısısı) LPG motoru daha çok ısıtır bu nedenle suyun buharlaşması daha çok olur demişti. Bilmiyorum ne kadar doğru.
  • 97 vectradada yag ve su eksilmesi var ne yapcaz şimdi
  • Arkadaşlarımın golf ve astra arabalarında da su eksilmesi var..2 si de lpg li..
  • Eksiltmemesi gerekir arkadaşlar. Sıfır araçlara takıyoruz bildiğiniz gibi ,
    Bu sorun genel olsa bizi tefe koyarlar
  • evet bencede eksiltmemesi gerekir. ama gel gör ki. her iki gunde bir arabaya binerken elimde su bidonu ile gitmek

komik oluyor. ama ben bu baslıgı acınca gordum ki herkeste yag ve su eksilmesi oluyor.
  • Aracım 98 opel vectra 1.6 Benim aracımdada 1 yıldır sıralısistem lpg takılı 7 bin km oldu hiç su eksiltmedi.yalnız yağ eksiltiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komador -- 21 Eylül 2008; 10:35:49 >
  • evet bendede azda olsa yağ eksiltme var.ama su eksiltmesi yok.
  • Arkadaşlar görüdüğü gibi tüpçülerden başka herkesin arabası yağ ve su eksiltiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: x15

Arkadaşlar görüdüğü gibi tüpçülerden başka herkesin arabası yağ ve su eksiltiyor

ben tüpçü falan değilim benim eksiltmiyo montajla alakalı genel bi sorun olabilir...hatta emin olmak için sık sık kontrol ediyorum 12000 kmdir hiç yağ eklemedim suda eklemedim sadece antifriz koydum oda eksilme yüzünden değil
  • quote:

Orjinalden alıntı: pcdata76

Kapali sistem sogutma sisteminde kacaklar ve silindir kapak contasi hasari nedeniyle suyun silindirlere/kartere kacma olasiliklari disinda su eksiltme olmaz. Eger su eksiltme varsa mutlaka biryerlerden sizdiriyordur. Sizdirma cok kucuk oldugu icin kactigi yeri belli etmiyordur ve sicak oldugu icin kacirdigi gibi buharlasiyordur. Zaten sogutma sistemi basinci motor sicakken arttigi icin kacirma motor sicakken olur.

LPG nin bu su eksiltme isinde(dedigim montaj hatalari harici) sucu yok, lutfen her olumsuz seyi LPG ile iliskilendirmeyelim.

LPG nin yanma isisi fazladir, ancak LPG de motor sicakligi daha fazla artmaz cunku sogutma sistemi daha erken devreye girerek motoru hep ideal sicaklikta tutar. Ayrica motorun sicak calismasida sizdirma sorunu olmayan bir sogutma sistemi icin bir etken degil.

% 100 doğru tespit.

Benim aracım da LPG li 2 senedir su eksiltmedi.

Aracın sızıntısı üstten görünmeyebilir. Lift ile kaldırıp alttan bakın. Kaçaklar daha rahat görünecektir.

LPGli aracın daha fazla yağ yaktığı ve su eksilttiği yanlış bilinen bir bilgidir.

• Su kaçağı kontrolünü aracı stop ettikden 1-2 saat sonra kontrol etmenizi tavsiye ederim
    Sıcak motor da kaçak hemen buharlaşacağı için tesbiti zordur şeklin de düşünüyorum.
  • LÜTFEN KENDİNİZ DENEMEYİN

Çok etkili bir yöntem daha var ama sizler değilde servislerin uygulayabileceği bir yöntemdir bu. Genleşme kabından kompresör ile sisteme hava vererek sızıntıyı akıntı haline getirmek mümkündür. Ehil biri yapmaz ise radyatörü patlatabilir.
  • 1 hafta oldu su ekleyeli ama yine maximumdan minumuma düşmüş..Motor soğukken gözle ve elle kontrol ettim ama bir sızıntı göremedim..Zaten farkedilecek gibi bir sızıntı olsa 1 haftada bu denli azalmaz kap daha kısa sürede eksilir..Peki bu su nereye gidiyor nasıl gidiyor anlamış değilim olasılık olarak arac çok sıcak çalışıyor böylelikle gereğinden fazla su eksiltiyor..Kalibrasyondan da olabilir mi?
  • quote:

1 hafta oldu su ekleyeli ama yine maximumdan minumuma düşmüş..Motor soğukken gözle ve elle kontrol ettim ama bir sızıntı göremedim..Zaten farkedilecek gibi bir sızıntı olsa 1 haftada bu denli azalmaz kap daha kısa sürede eksilir..Peki bu su nereye gidiyor nasıl gidiyor anlamış değilim olasılık olarak arac çok sıcak çalışıyor böylelikle gereğinden fazla su eksiltiyor..Kalibrasyondan da olabilir mi?

Aracınız daha önce hararet gördüyse silindir kapak contasından pistonun tepesine veriyor olabilir.
    Bunu anlamanın yolu ; 4 Buji yerinden sökülür ve hepsinin aynı renkte olup olmadığı gözlenir. Eğer biri diğerlerine göre biraz kireçli gibi ise arızayı buldunuz demektir.
    Sökerken bujileri sıra ile dizinki hangi bujinin hangi pistonu ihbar ettiğini tam olarak anlayın.
    Sevgilerimle.

• Bir süre min. kullanın daha aşağı inmezse bence sorun yok
    quote:

1 hafta oldu su ekleyeli ama yine maximumdan minumuma düşmüş..Motor soğukken gözle ve elle kontrol ettim ama bir sızıntı göremedim..Zaten farkedilecek gibi bir sızıntı olsa 1 haftada bu denli azalmaz kap daha kısa sürede eksilir..Peki bu su nereye gidiyor nasıl gidiyor anlamış değilim olasılık olarak arac çok sıcak çalışıyor böylelikle gereğinden fazla su eksiltiyor..Kalibrasyondan da olabilir mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: faruksevgili

quote:

Aracınız daha önce hararet gördüyse silindir kapak contasından pistonun tepesine veriyor olabilir.
    Bunu anlamanın yolu ; 4 Buji yerinden sökülür ve hepsinin aynı renkte olup olmadığı gözlenir. Eğer biri diğerlerine göre biraz kireçli gibi ise arızayı buldunuz demektir.
    Sökerken bujileri sıra ile dizinki hangi bujinin hangi pistonu ihbar ettiğini tam olarak anlayın.
    Sevgilerimle.

Aracın bakımını yeni yaptırdım motor temiz.. usta bujilerin sağlam olduğunu söylemesine rağmen ben yine de değiştirdim bujiler elimde herhangi bir sorun yok..Lpg taktırmadan önce belirgin su eksilmesi yoktu..

quote:

Orjinalden alıntı: talfar

Bir süre min. kullanın daha aşağı inmezse bence sorun yok

Kimileri de böyle söylüyor su eksiliyor ama minumumdan aşağı inmiyor diyorlar..Bir sorun olmasa bile bu durum aracın orijinal haline benzemediğinden tedirginlik yaratıyor..

• quote:

Bir süre min. kullanın daha aşağı inmezse bence sorun yok

Arkadaş böyle tavsiye olur mu?

Sakın böyle bir şey denemeyin. Eğer kaçak varsa değil min çizgisi, radyatörü bile tamamen boşaltır, motoru yolda bırakırsınız.
    Böyle riske girilir mi?

Su eksiltiyorsa mutlaka bir kaçak vardır veya motorun contasını yakmışsınızdır.

Kapalı sistemde motor ne kadar sıcak olursa olsun, su azaltması olmaaaazzzzzzzz. Su azalması varsa mutlaka ama mutlaka bir yerde küçük veya büyük bir sızıntı vardır.

3. LPG li aracımı kullanıyorum, çevremde bir sürü kullanan arkadaşım var. Sadece biri su eksiltmesi şikayetinde bulundu. Güvenilir bir ustaya gitmesi tavsiyesinde bulundum, herhangi bir kaçak görünmüyordu çünkü.

Aracının motor kapağı contasını yakmış, motor yapıldı. Şimdi hiç bir şikayeti yok.

Selamlar.

• Piyasada antifiriz olarak ETİLEN GLİKOL kullanılıyor.

Kaynama noktası yaklaşık 198 C. Suyla karıştırıldığında karışım oranına bağlı olarak kaynama noktası yükseliyor. Bu durumda radyatördeki su-antifiriz karışımı daha zor kaynıyor.

Su sıcaklığı yaklaşık 90-95 C ye geldiğinde bütün araçlarda soğutma devreye girer ve motorun sıcaklığının daha fazla yükselmesini önler.

Yani motorun sıcaklığı LPG de daha hızlı yükselir ancak üst sınırın üstüne hiç bir zaman çıkmaz. Benzin ya da LPG farketmez. Soğutma daha fazla ya da daha az devreye girsin farketmez. Soğutma suyunun sıcaklığı hiç bir zaman 100 derecenin üstüne çıkarılmaz.

Kaynama sıcaklığı zaten 100 derecenin üzerinde olan karışım ise hiç kaynamaz. Kaynama olmadığı için de hızlı bir buharlaşma olmaz.

Belirli miktarda buharlaşma her sıcaklıkta olur. Bunu engelleyemezsiniz. Hatta buz bile buharlaşır!

Soğutma sistemi zaten buna göre tasarlanmıştır. Az miktarda buharlaşmanın sızıntıya etkisi yoktur.

Su azalması varsa mutlaka bir yerde açıklık vardır. Küçük veye büyük...

• Evet kapalıda eksiltem olmaması lazım fakat radyatör kapağı vasıtası ile genleşe kabına bağlı sistemler de kaçak olmasa bile su eksiltemesi hatta yükselmesi olabilir.Şunu da belirtmek isterim motor suyuna uygulanan basınçdan dolayı da kaynama noktası yükseliyor.
  • quote:

Evet kapalıda eksiltem olmaması lazım fakat radyatör kapağı vasıtası ile genleşe kabına bağlı sistemler de kaçak olmasa bile su eksiltemesi hatta yükselmesi olabilir.Şunu da belirtmek isterim motor suyuna uygulanan basınçdan dolayı da kaynama noktası yükseliyor.

Haklısınız. Yalnız sıcakken basınç yükselir, soğuyunca düşer. Yani denge vardır.

Kaynama noktasının yükselmesi iyidir. Kolay kaynamayan iyidir yani.
    Sürekli su eksiltmesi varsa kesinlikle kaçak vardır.

Benim başıma da gelmişti. Yukarıdan bakınca sızıntı görünmüyordu. Arabayı liftle kaldırdık ve alttan bağlantı
    yerindeki kelepçenin oradan çatlak olduğunu farkettik ve hortum değişti. Sorun çözüldü.

Veya LPG kitini takarken düzgün takılmayan kelepçelerden birinin oradan sızıntı olabilir.

Sonuçta su veya yağ eksiltmesinin LPG ile ilgisi yoktur.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.