Şimdi Ara

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMA

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

bir konu anlatacam detaylı anlatayım

zamanınız varsa okuyun lütfen bilgiye ihtiyacım var

ben boşta 1 yıldır calısmayan bireyim

trabzon arsin ilçesinin köy yerinde

bir ev yaptırıyoruz

sıvalık iş için fiyat alırken

bir kişi ben sana bir usta gönderirirm en ucuzu o verir sana fiyat diyerek bir usta gönderdi

usta agrılı tütak dan bir vatandas

geldi 17,500 tl fiyat verdi diğerlerinden uyguna oldugu için binanın iç ve dış sıvasını yapması için işçilik olarak bu fiyata götürü fiyat olarak anlastık

işe basladıgında elemanı olmadıgı için bana benimle calıs sende bostasın zaten yevmiye veririrm dedi

o sırada 14 gün calıstırdı beni

150 tl lik de malzeme aldırdı bana

( o köy de kaldıgı için ben git gel yaptıgım için gelirken getir diye )

bu hesabın 5 gununu parayı isterken düştü hesaptan

geri kalan işçiliği baska işlerde yapacam için ona sayarız diyerek hesaba katmadı

fakat işin %90 belkide %95 i bitti diyelim

bırakıp kaçtı

benim onda alacagım 9 gün işçilik param

150 tl lik aldıgırdı malzeme param

birde parası verilmiş tamamlanmamıs iş %5 lik bir işçilik hakkım var

telefonlara bakmıyor aldıgımız duyuma göre agrıya dönmüş gelmeyecegi kesin

kapıda 65 çimentom var donup gidecek malzeme zararıına da sokmus olacak beni

şimdi olayı okuduysanız sorumlarım şunlar

ben bu kişiye alacaklı , veya dolandırıcılıktan dava acabilirmiyim

2 farklı olay mevcut biri parasını aldıgı yapılacak iş kısmı

biride beni calıstırdıgı vermediği para kısmı

bu 2 olay 1 dosyada devam edermi ederse nasıl bir dava türü açmam lazım

ve ne kadar masrafı olur acaba

birde olay köy yerinde oldugu için sahitlerimiz mevcut akrabalar yakınlar bu olaydan kendini sıyırma şansı olurmu ?

----------------------------------------------

şimdi bu olayı birde basıma yıkar diye beni korkutan aracı var

bunu bana yönlendiren kişiye söyledim benim zararımı karsılamazsa şikayetçi olacam dedim

oda bana dediki seni sigorta yapmadın diye dava eder dedi ?

beni bu yazdıgım hikayeye göre sigortadan vurma şansı varmı ?

eger varsaaaaaa

ben hem iş veren hem de işçi durumundayım

benim işim ortalama 30 gun sürdü 14 gün resmi işçi gibi calıstım

bir kaç gunde getir götür işlerini yaptım ama işçi olarak değil yardım babında yani

beni sigortadan mahkemelik edebilirse

bende aynı sekilde ona dava acabilirmiyim sigortadan? sonucta oda beni sigortasız calıstırdı

bu durumda ortalama mahkeme sonucu benim için ne olur onun için ne olur fikri olan veya bu tarz davaya bakan varmıdır

konu hakkında bilgi sahibi hukukcu arkadaslarımız yardımcı olabilirse sevinirim

şimdiden teşekkür ederim yorumlarınızı bekliyorum

• bir avukata danışmanı öneriyorum iş uzun duruyor.

• Ticari anlaşmalıklar dolandırıcılık suçu kapsamına girmiyor.

Alacalıklı olarak icra takibi başlatabilirsin ama elinde dayanak yok, oradan da bir şey çıkmaz.

Adamı sigortasız çalıştırmışsın bir de şikayetçi olmaya çalışıyorsun.

• Why Shy kullanıcısına yanıt

şimdi lafa bak sigortasız calıstırmıssın şikayetçi olmak istiyorsun

bir hukukcu olarak laf mı dediniz yani ?

ona bakılırsa ben hem iş veren hem işçiyim

o da bana sigorta yapmadı 1. suçu ?

parasını aldıgı işi tamamlamadı 2. şucu ?

üstüne beni çalıstırdıgı günlerin paralarını vermedi 3. suçu ?

bırakıp gitmesinden kaynaklı suan 800 tl civarı donmakta olan çimento malzeme zararına sürükledi beni 4. suçu ?

sizin yorumunuz sigortasız calıstırmıssın ?

bir insanın suclu olması demek veya söyle diyelim 1 konuda haksız olması demek diger konularda da hiç bir hak talep edemez anlamına mı geliyor ki, ona yapılan haksız eylemin aynısını, aynı olay içnde kendiside yapmısken.

kusura bakmayın hiç adaletli bir bakıs acınız yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NewLiFe61 -- 3 Kasım 2020; 21:24:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NewLiFe61

şimdi lafa bak sigortasız calıstırmıssın şikayetçi olmak istiyorsun

bir hukukcu olarak laf mı dediniz yani ?

ona bakılırsa ben hem iş veren hem işçiyim

o da bana sigorta yapmadı 1. suçu ?

parasını aldıgı işi tamamlamadı 2. şucu ?

üstüne beni çalıstırdıgı günlerin paralarını vermedi 3. suçu ?

bırakıp gitmesinden kaynaklı suan 800 tl civarı donmakta olan çimento malzeme zararına sürükledi beni 4. suçu ?

sizin yorumunuz sigortasız calıstırmıssın ?

bir insanın suclu olması demek veya söyle diyelim 1 konuda haksız olması demek diger konularda da hiç bir hak talep edemez anlamına mı geliyor ki, ona yapılan haksız eylemin aynısını, aynı olay içnde kendiside yapmısken.

kusura bakmayın hiç adaletli bir bakıs acınız yok

Hukukçu değilim. O sana niye sigorta yapsın? Adamın diyeceği şu. Adam geldi kendi evinin inşaatında bana yardım etti. Benim şirketim yok ki , ben ona nasıl sigorta yapıyım? Ben sigorta yapacağımı söylemedim. Zaten yapamayacağımı da biliyor. Yazılı sözleşme yaptın mı, yapmadın. Adamın diyeceği şu, ben anlaştığımız şekilde işi bitirdim. Üçüncüsü ben ona günlük yemiye vereceğimi söylemedim. İşi gücü yoktu, geldi bana yardım etti. Zaten hiç bir iş de yapmadı. Çimento aldıysa banane, ben kafasına silah dayayıp zorla mı aldırdım. Çimentosu dondu ise banane, gitsin başka usta bulsun yaptırsın o zaman. Çok benmerkezli düşünüyorsun. Kendini karşıdakinin yerine koy.

• Why Shy kullanıcısına yanıt

dediklerinin hepsini düşündüğüm için zaten araştırmaya kalktım benim orada calıstıgıma dair istemediğimiz kadar sahidimiz var burası benim kendi köyüm ve akrabaların içinde calıstım

sabah 8-9 aksam 6-7 arası buna kanıt olarak bazen geç kaldıgımda beni aradıgı ses telefon görüşmeleri bile var

yani inkar etsede ben sahitlerimle ve extralarla orada calıstıgımız kanıtlarım

bu da = neden sigorta yapmadın sorusunu dogurmazmı ?

senin dediğin seyin aynısını ben onun için desem ne yapacak

karsıdaki bana sigorta yapmadı dediğinde;

bende derim o bana dediki ben yardım edim sana gidip pahalıya iş yaptırıp sigorta felan ugrasma

sen gel benle calıs adamım yok sende bana sigorta yapma bende sana yapmıyım, senin calıstıgın günleri de şu kadar tutardan hesaplayıp toplam tutardan düşeriz, dedi < diyeyim mesela

sonrası zaten ortada

işi anlastıgımız sekilde bitirdi deme şansı yok odanın tuglası yarıya kadar örülmüş

sıvası yapılmamıs yerler parça parça sekilde bırakmıs gitmiş

bu işin tamamını yapacak diye geldi ben bukadar anlastım deme şansı yok heralde savcı hakim güler odanın yarısına kadar tugla örüp bırakacan diyemi anlastın der adama yani

ki kılıf uydurdu diyelim

bu adam kaçmadan önceki gün böyle yapmayacam felan demeye basladıgında, bunu bana gönderen kişiyi aradım ben arama tarihi pazartesi dedim böyle böyle diyor yapmıcam felan , işin kabası bitti parça parça iş kaldı diyorum oda yapar yapar öyle iş mi olur bi yere gidemez diyor ,

salı gunu görüşme yapıyoruz tekrar ben aksama gelecem diyor sen çimentoları tası koy o örülecek yere diyor, bende yeni çimento alıyorum tasıyorum

o son görüşmeden sonra kayıp daha da telefonlara bakmıyor

yani kısaca özetlicek olursam inkar edebileceği herseyi aramızdaki telefon görüşmeleri ve aracı , ve köyde sahit olan insanlar ile , ki şöyle sahitim var benim içim bitmeden yan binaya geçti o bina benim dayımın dayı dedi ona ki işini bitir yaparsın acelesi yok buranın , oda dediki buranın acelesi yok hava bozuk oldugunda öreriz sıvarız bunun sadece orası kaldı deyip sallamayıp baska işe geçti ve orayı bitirdi oradan parayı aldı sonra kaçtı işte ,yani sahit yönunden sorun yok inkar edeceği herseye sahit var ben onlardan yana takılmıyorum

benim takıldıgım konu bana sigorta yapmadı diye dava açarsa ben o konuda kendimi nasıl savunurum

eger savunamazsam bende aynı davayı açarım sonucta 30 gunlük işin 14 net gün calıstım bu sahitli kanıtlı yani ve bu calısma zamanımda sigorta yapmadı

aynı sey aynı hak bende de geçerli olmaz mı ?

eger aynı davayı ben acabilirsem bu da acabildiği için dava nasıl ilerler sonuc nasıl olur ne olur orayı merak ediyorum

benim alacagım oldugum parayı veya işi bi sekilde adalet bana geri verir ondan yana korkum yok

sadece bu sigorta işine takılıyorum ben

• Sadece fikrimi beyan etmek istiyorum. Siz bence TBK hükümlerine dayarak temerrüt davası açabilirsiniz.

Borcun gereği gibi ifa edilmemesinden dolayı ortada bir zararınız var çünkü o yüzden siz borcun aynen ifa edilmesini ile birlikte gecikme tazminatını talep edebilirsiniz.

Diğer seçimlik hakkınız olan borcun ifasından vazgeçerek müspet zararın tazmini isteyebilirsiniz. Son olarakta siz sözleşmeden dönerek menfi zararının tazminini isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sigortasız çalıştıran iş verene gelirsek sizi sigortasız çalıştırdığı için müracaat etmeniz /şikayette bulunmanızı gereken yer Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Merkez Müdürlükleridir. Diye düşünüyorum daha kapsamlı bir bilgi için avukata başvurmanızda yarar var. İyi günler dilerim.

• Hemşehrim tanımadığın bilmediğin Doğulu birine parayı önceden ödemişsin anlaşmazlık çıkınca da herif kaçmış gitmiş elinde belge yok bişey yok şimdi hak iddia ediyorsun. Kabahat sende. Adam beni 15 gün çalıştirdi diyorsun iyi de ev senin inşaat senin iş senin. O seni nasıl yanında çalıştırsın o zaten senin işçin. Ordan bişey çıkmaz yani onu unut. Parayı ödediğin dair elinde belge varmı, işin teferruatiyla ilgi belge var mı, tam olarak kaç paraya karşılık ne iş yapılacağı belgeli olarak olsaydı belki şikayetçi olabilirdin ama sen şimdi şikayet etsen o da diyecek ki belli bir para karşılığı işin belli bir kısmında anlaştık, işim bitince ayrıldım gittim. İş veren bana sigorta yapmadığı için ayrıca şikayetçiyim de derse uğraş dur bu sefer.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.