Şimdi Ara

Sigortalı Power Jack Bağlantısı HK.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Amaç:

Bir projede Sigortalı Power Jack kullanarak, buradan aldığım gücü iki yere dağıtmak istiyordum:

1. 12V 5A adaptör
    2. 35W Bilgisayar Mönitörü

Sorun:

Şimdi ben buraya AC Phase + Neutral + Ground) hat bağlayacağım. Sorun şu ki; buradaki anahtarda 2 adet pin var. (Resimler aşağıda). Biliyoruz ki buradaki Live ve Neutral her zaman doğru olmayabilir. Prizi ters takmış olabiliriz, sigortadan prize gelen renk ters bağlanmış olabilir.

Sorularım:

1. Buraya aslında bir Rocker Switch (Hem L hem de N aynı anda açıp-kapatabilme) koymam kesinlikle gerekli midir? Bunu kullanmamalımıyım? (Cihazlarda elektrik gezmemesi açısından)
    2. 2 adet pin olan switch ile nasıl kullanım case'i olabilir? (Üretici firma da L+N aynı anda kapanmasını biliyorsa, neden böyle bir yapı yaptı, başka kullanım yerleri için?)
    3. Böyle anahtarlı bır yapı da bilgisayarlardaki PSU'larda vardı. Orada da mı acaba 2 pinli bir yapı kullanılıyor? (Google'da çok fazla araştırdım ama bulamadım, anahtar kısmını göstermemişler)
    4. Adaptör 2.5A, monitör de 2A şeklinde yazıyordu güç etiketlerinin üzerinde. Ben 6A'lık bir Fuse (Sigorta) kullansam sorun oluşturur mu?
    5. Olması gereken yapı en aşağıda eklediğim resimdeki gibi mi olmalı?

Biraz detaylı yazdım; ileride bunu kullanacak kişiler için de Google'dan araştırma yaparken kaynak olabilmesi açısından. Şimdiden çok teşekkür ederim...

• AC ile çalışan cihazlarda nötr faz fark etmez ki ... Zira öyle bişey olsaydı prize taktığımız erkek fiş kafasında yön olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

AC ile çalışan cihazlarda nötr faz fark etmez ki ... Zira öyle bişey olsaydı prize taktığımız erkek fiş kafasında yön olurdu.

Aynen fark etmez, hangi kablonun Faz olacağını bilemiyoruz. Anahtar iki akımı aynı anda kesmediği sürece, cihazın içerisine akım gelmiş oluyor. Uzatma kablolarında da Rocker Switch kullanılıyor diye biliyorum.

• Dentrax D kullanıcısına yanıt
    Tam anlayamadım kusura bakmayın.

Bizden yardım olarak istediğiniz tam olarak nedir ?

Kablolarda hem gidişi hem dönüşü kesmek mantıksız. Sadece gidiş de kesilebilir sadece dönüş te.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

Tam anlayamadım kusura bakmayın.

Bizden yardım olarak istediğiniz tam olarak nedir ?

Kablolarda hem gidişi hem dönüşü kesmek mantıksız. Sadece gidiş de kesilebilir sadece dönüş te.

Sorularda net bir şekilde anlaşılmak için özellikle dikkat ettim aslında. Tek bir yeri kesmek Doğru Akım için doğru bir ifade olsa da, Alternatif Akım için L+N 'yi aynı anda kesmemiz gerekmez mi? Hangi kablonun Live (Faz) olduğunu nereden bileceğiz? Fiş, prize ters takılabilir sonuçta. Cihazın içerisine boş Faz akım vermek riskli ve tehlikeli değil midir?

• Dentrax D kullanıcısına yanıt

4 pinli anahtarın, 2 pinli anahtara göre daha güvenli olduğu belli,

tabi ki 4 pinli kullanın ve çarpılma ihtimalini biraz daha azaltın, bunu siz de görüyorsunuz.

Bazı üreticiler neden 2 pinli anahtar kullanıyor dersen orasını bilmem.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.