Şimdi Ara

Sigorta yapmadan satış verilebilirmi??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
63.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracın 2009 mayıstan itibaren zorunlu trafik sigortası yok.2010 eylülde 700 lira olmuştu gecikme bedelleriyle.şimdi 1000 tl yi geçmiştir.arac pek kullanılmıyor satmak istiyorum ama sigorta işi kafa karıştırıyor.sigorta yapılmadan satışın gerçekleşmeyeciğini duymuştum doğrumudur..?araç el değiştirdikten sonra sigortanın sıfırlandığını duydum ve alan arkadaşında 200 tl civarı fiyata yaptıracağını düşündüm.
    bu arada araba 93 kartal,34 plaka...

Teşekkürler..

• güncel...
    yardım bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: canersyds

güncel...
    yardım bekliyorum
    Eğer borç varsa, satış yok maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

vergi borcu vs hiçbir borcu yok.
    yanlız sigortası yok,satış verilebilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canersyds

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

vergi borcu vs hiçbir borcu yok.
    yanlız sigortası yok,satış verilebilir mi?

Alıntıları Göster
    Zorunlu Trafik Sigortası Kontrolü: Zorunlu trafik sigortasının olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama linkini tıklayarak nasıl yapıldığını öğrenebilir ve ilgili linki tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir. Alıcının, satın aldığı arac için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır.
    www.aracmuayenesi.com adlı siteden alıntıdır.
    yalnız benim merak ettiğim aracınızın muayenesinin durumu,sigorta olmadan
    muayene de yapılmıyor diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: dnz60

Zorunlu Trafik Sigortası Kontrolü: Zorunlu trafik sigortasının olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama linkini tıklayarak nasıl yapıldığını öğrenebilir ve ilgili linki tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir. Alıcının, satın aldığı arac için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır.
    www.aracmuayenesi.com adlı siteden alıntıdır.
    yalnız benim merak ettiğim aracınızın muayenesinin durumu,sigorta olmadan
    muayene de yapılmıyor diye biliyorum.

Alıntıları Göster
    arastırdım,muayene için sehr dusuyorlarmış.yani sgorta ve muane olmaması satısa engel degil,ben yeni aldıgım aracı gecici belge ile satabilirmisim,bunuda ogrendim.

• quote:

Orijinalden alıntı: texmo

arastırdım,muayene için sehr dusuyorlarmış.yani sgorta ve muane olmaması satısa engel degil,ben yeni aldıgım aracı gecici belge ile satabilirmisim,bunuda ogrendim.

Alıntıları Göster
    @texmo , @dnz60

ikinizede çok teşekkür ederim,aradığım cevabı buldum sonunda..

dediğin gibi dnz60,sigorta olmadan muayene yapmıyorlarmış.
  • sigorta olmadan araç satılabiliyormu acaba? 6 ay falan sigortasız dolaşıp arac devri olurmu noterde geçici ruhsat gibi bi belgeyle?
    teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: yacoupe

sigorta olmadan araç satılabiliyormu acaba? 6 ay falan sigortasız dolaşıp arac devri olurmu noterde geçici ruhsat gibi bi belgeyle?
    teşekkürler

Benim bildiğim olmuyor.Çünkü araç devir alırken noter sigorta yapın dedi.He arabayı 6 ay kullanacaksanız kesinlikle yaptırın allah korusun birşey olur başınız yanar.
  • ya işte bişey olmadan arabadan kurtulmak lazım araba var ama sigorta yapacak para yok. arabadanda olmadan satmak lazım ozaman.
  • Satış verilir ancak alan kişi sigorta yapmassa ruhsatı alamıyor
  • 2015 yılın aralık yılında arabıyı aldık ama sigorta yaptırmadığımız için ruhsat gelmedi şimdi arabayı sataçız sigorta yaptırmadan satabilirmiyiz. Araç 95 model kartal slx
  • quote:

Orijinalden alıntı: mzrkibo

2015 yılın aralık yılında arabıyı aldık ama sigorta yaptırmadığımız için ruhsat gelmedi şimdi arabayı sataçız sigorta yaptırmadan satabilirmiyiz. Araç 95 model kartal slx

Aracın markasının bir önemi yok. Size gelecek olan ruhsatı bildiğin gibi noter alıyor ve yeni sahibi sigorta yaptıktan sonra ruhsat geliyor. Demem o ki ruhsatın bi parçası olmadan noterde neyle satış yapacaksınız.
  • Geçiçi noter den belge verdiler.. olmaz mı?
  • ben aracı aldım. yurt dısı görevine gittigim içim sigorta yaptıramadım. pek binmedim şimdi satmayı düşünüyorum. satış için sigorta gerekli mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: atrix1212

ben aracı aldım. yurt dısı görevine gittigim içim sigorta yaptıramadım. pek binmedim şimdi satmayı düşünüyorum. satış için sigorta gerekli mi ?
    Mevcut bir aracınız var ise sigorta olmadan araç satışı yapabilirsiniz ve noterde bir problem yaşamazsınız. ( Eğer aracın vizesi bitmemiş ise) Fakat alan kişi sizin sigortanızı normal durumda 15 gün süre ile kullanabilmektedir. Fakat hiçbir sigorta olmadığı durumlarda alıcıya bu konuyu belirtmeniz gerekir. Alıcı bir kaza olduğu durumda sigortasının olmadığını bilmek zorunda. aksi halde alıcı bu konuda mağdur olabilmektedir.

Yeni Satın Alınan araçlar ise durum biraz farklı. bilindiği üzere yeni satış işlemlerinde ruhsatın bir yaprağı sizde bir yaprağı noterde kalır. Noterde kalan yaprak aracın trafik tescil yaprağıdır. Bu yaprak yerine geçen bir geçici belge size verilir. Söz konusu geçici belgenin 30 gün geçerlilik süresi vardır. Yani 30 gün boyunca o belgeyi ruhsat gibi kullanabilir ve bu belge ile araç satışı yapabilirsiniz. 30 gün boyunca sigortaya da gerek olmayacaktır. Fakat daha sonra yeni ruhsatı çıkartmanız gerekeceği için sigortasız emniyet işlem yapmadığından sigorta araç satışında zorunlu hale gelir.

• Aracın 2009 mayıstan itibaren zorunlu trafik sigortası yok ise doğal olarak muaynesi de yok demek oluyor,
    Muaynesi olmadığı için satışı veremezsiniz ancak,

Araca Çekme Belgesi Alırsanız Satışı verebilirsiniz...
  • Tofaş kullananlar genelde böyle kanunsuz antisosyal insanlar. Mağara adamına ait kıllı zihniyetleri ile aramızda dolaşıyorlar. Başka bir insan ile karşılaştıklarında sopaları ile karşıdakinin kafasını kırarak sorun çözmeyi düşünen ilkeler. Neyse bukadar tofaşçıları anlattıktan sonra soruna geçeyim.

Ankara'daki mağara adamlarının bu işe buldukları çözümü sana söylemeyeyim.

Kanuni ve ideal olarak yapacağın iş şu. Alıcıyı bulduğunda ve anlattığınızda satışı yapacağın gün sigortanı yaptırracaksın sonra gidip satışı yapacaksın ve akabinde hızlıca sigorta yaptığın yere gidip iptal edeceksin. 100 tl civarı kaybın olacak.
  • etusch kullanıcısına yanıt
    Yok hocam o kadar kayıp olmuyor. Benzer bir senaryo başıma geldi.

Sigortayı yeniledikten iki hafta sonra aracımı sattım ve satış sonrası iptal ettirip ücret iadesi aldım. Ortalama 30Tl bir zarar oldu sadece.
  • 2 ay önce motosiklet satın alırken noterden döndük, motorun sigortası olmadığından noter işlemi yapmadı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.