Şimdi Ara

Sıfır Ses [0db]- Fansız Sistem / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
269
Cevap
23
Favori
19.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam merhabalar. Cooler master mb520 kasa kullanıyorum. Fakat fanları aşırı sesli çalışıyor. Hele 800-900 rpm civarlarında geçiş yaparken bildiğiniz uğultu yapıyorlar.Belkide fanlar sıkıntılı bilmiyorum ama bu derece sesli çalışmaları hiç normal gelmiyor bana. Sistemin imzamdaki sistem. Toplarken sesi bu kadar sorun edeceğimi düşünmemiştim ama sanırım benim için önemli bir konuymuş. Fanları değiştirmeye karar verdim. Rgb falan istemiyorum tek istediğim sessiz çalışan performanslı fanlar. Baktığım bi kaç model var sizden tavsiye almak istiyorum. Öne iki adet 140mm fan takmayı düşünüyorum. Daha sonrasında da arkaya ve üste toplamda 2 adet fan daha takacağım.

Şimdilik öne almayı düşündüğüm fan;https://www.bilisimport.com/urun/arctic-p14-pwm-pst-140mm-siyah-kasa-fani bu model 2 adet almayı düşünüyorum. Acaba sessizlik konusunda beni tatmin eder mi ? ya da sizin bana 140 mm olarak tanesi 100tl'yi aşmayacak şekilde olan bir tavsiyeniz var mıdır ?

• Luc4sHood kullanıcısına yanıt
    Uğultunun sebebi fanların önündeki panelin yakın olması olabilir mi?Panel yokken de ses aynı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Al Swearengen -- 16 Haziran 2019; 15:32:14 >
  • Al Swearengen kullanıcısına yanıt
    Hocam fanlar genel olarak sesli çalışıyor. Yani bu hava sesi değil direkt fanların kendi sesi Panel yokken denemedim hiç bi ara onu da denerim ama fanları sıcaklığa göre ayarlamam gerek tekrardan.
  • https://www.monsterlabo.com/shop

getirebilirsem önümüzdeki yaz alabilirim bunu.

Sıfır Ses  [0db]- Fansız Sistem  / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 2 Şubat 2020; 18:5:57 >

• Termal macun değişeli 3 seneden fazla oldu. -NTH1-
    Fansız Noctua D15 - G4400, 210dk prime95 max 51 derece: https://youtu.be/pZQLQuZB0sY?t=12646
    Ortam sıcaklığı 16 dereceyken sistem boşta sıcaklık değerleri: https://www.youtube.com/watch?v=AbnsvKq0iOY
    Kasada fan yok hava sirkülasyonu yok, kapak kapalıyken boşta 33-34 prime95 59 derece. i.ibb.co/jvhQXhW/Ads-z.png

• Al Swearengen kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar bu Argus monitör gerçekten iyi bir program, bir süredir kulalnıyorum ve memnunum. Kısayol tuşu atayarak birden PC'nin sesini kesebiliyorsunuz. Oyuna vs. girince daha önce belirlediğiniz bir profile dönebiliyorsunuz. Çok pratik. @Al Swearengen'e bir kez daha teşekkür ederiz.

Ayıca konu içerisinde daha önce Nanokatalog sitesine dair çok fazla link vermişim, bu sitenin artık güvenilir bir tarafı kalmadı. Bu siteyi artık tavsiye etmiyorum.
  • Luc4sHood kullanıcısına yanıt
    Hocam bu fanları tavsiye etmem 120 mm olanı aldım 4 adet 2 sinde uğultu var 1800 rpm e kadar dönüyor fan aslında çok hoş ama uğultusu berbat pwm olanından al

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dostlar merhaba,

Emektar bir zalman z3 kasam var fanları yenilemem lazım.
    Geçen fanları yağlamama rağmen tıkırtı sesi geliyor fanların birinden. 3 kriterim var sessiz olması ve olabilecek en ucuzu ve 3 pin olması.
    Manuel fan kontrolcüm var var min devir de kullanacağım ürünleri yani öyle kasanın sıcaklığını eksilere düşürme filan gibi bir derdim yok arada bir otun oynadığımda zaten fan devirlerini arttırıyorum sistem de eski gece ses yapmasın istiyorum.

Fanlar 100 tl den başlıyor 3-4 yeni fan alsam yeni kasa parası çıkıyor :) bu yüzden hepsiburada da Dark 12cm Kırmızı Kanatlı Kasa Fanı (DKCCF123R)modelini gözüme kestirdim yorumu olan var mı ?

yardımlarınızı rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Resurrectionn -- 29 Mayıs 2020; 2:46:55 >
  • Resurrectionn R kullanıcısına yanıt
    Fan kontrolcün nedir markası modeli hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hkngzl kullanıcısına yanıt
    Amazonda 114 tl aşağıdaki ürün fiyatı da uygun piyasaya göre.
    Benim pc'nin usbler bozulmuştu onun için aldım aslında fan kotnrolü de yanında gelmiş oldu güzel bir ürün.
    https://www.amazon.com.tr/Deep-Cool-DP-FC4F2USD-RMTV3-ROCK-MASTER/dp/B00A7N0MRQ/ref=sr_1_8?__mk_tr_TR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=1MGTMBTMOQYKS&dchild=1&keywords=deep+cool&qid=1590842181&sprefix=deep+co%2Caps%2C216&sr=8-8

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

https://www.monsterlabo.com/shop

getirebilirsem önümüzdeki yaz alabilirim bunu.

Kasayı temin ettim arkadaşlar. Yükleniyor...
    https://forum.donanimhaber.com/kucuk-sessiz-ve-performansli--144077894

• Hobar kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Test sonuçlarını bekliyoruz. Böyle özel bir kasa ne kadara gelmiş oldu?
  • fuducuk kullanıcısına yanıt
    Hocam orası karışık biraz. Adamlara birkaç 3D çizim gönderdim. Onlar da ben istemeden al yap o zaman diye ücretsiz gönderdi. Sadece 130 lira civarı gümrük ödedim.

Normalde B-Grade olanı bile 2000 lirayı bulur ama.

https://www.monsterlabo.com/shop

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 23 Haziran 2020; 16:49:58 >
  • Ben de kasamı fan kontrolcü ile kullanıyorum. Günlük kullanımda 1 intake + 1 egzos düşük devirlerde yeterli sirkülasyonu ve sessizliği sağlıyor. Oyuna gireceğim zaman 5 fanı da yükseltiyorum, buz gibi oluyor. Gece açık bırakacaksam yalnızca üstteki egzos fanlardan birini düşük devirde açıyorum yetiyor. Ekran kartım zaten kolay kolay fan açmıyor. Şu an tek sorun kule tipi işlemci soğutucumun fanı. Mümkünse PWM özellikli,düşük devirlerde çalışabilecek, gerçekten sessiz ve ortalama performansta bir heatsink fanı lazım.
    Arctic P12 almak istedim ama hiçbir yerde yok. 1 aydır bekliyorum gelmedi hiçbir satıcıya. Be quiet fanların da 12 cm liği görünmüyor. Noctua fanların ise fiyatları uçmuş durumda.
    Şu aşağıdaki ürünü alsam nasıl olur?https://www.amazon.com.tr/Deep-Cool-DP-FUF-UF120-UF120-120mm/dp/B006KZO7O4

Veya başka önerisi olan olur mu? (RGB kullanmıyorum)

(Xigmatek XOF da makul görünüyor aslında ama başlıkta ses yapıyor denilmiş o yüzden tereddütte kaldım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Etzel_13 -- 25 Haziran 2020; 21:33:8 >

• Zotac 10. nesil fansız sistemler ön sipariş için hazır
    Fanlesstech.com/2020/06/comet-lake-zbox-ci622-available-for-pre.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arranger. -- 26 Haziran 2020; 12:40:56 >
  • Etzel_13 kullanıcısına yanıt
    İkinci ele bakın hocam. Cooler master silencio almıştım geçenlerde 65tl ye o da yok. 120mm fanlar piyasada pek yok bu aralar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Noctua NH D15 işlemci soğutucusu alsam ve fansız çalıştırsam. Ryzen 5 3600 işlemciyi soğutur mu?

Elimde Zalman Z11 Plus kasa, High Power 700W 80+ Kırmızı Led Fanlı Güç Kaynağı (HPG-700ST-T12S)

ve dark freezer x120 işlemci soğutucusu var. Kasadaki bütün fanları söküp sadece işlemcinin tek fanı çalışırsa ve işlemci 3.6 ghz de çalışırsa o zaman çok az bir ses oluyor boştaki ısı ise 53 derece oluyor. Core performans boost açık olursa boşta 60-65 arası oluyor. Ben sistem boştayken, internette gezerken kasadan ses duymak istemiyorum ve boşta sıcaklığında 45 dereceyi geçmesini istemiyorum. Oyunlarda da 65 i geçmesin. Bu Noctua NH D15 ile mümkün olur mu?

• tufan1986 kullanıcısına yanıt

Tüm fanları tamamen kapatmanın bir anlamı olmuyor.Hem işlemci soğutucusunun hemde egsoz fanın boşta 300-400 rpm de çalışması hem kasanın ısınmasını önlüyor hemde hiçbir duyulabilir ses üretmiyor. İ7 6700 ü Noctua NH-U12S ile birlikte kullanıyorum cpu fan,1 intake fan ve 1 egsoz fan 300-400 rpm de çalışırken boşta,internette gezinirken sıcaklık değerleri 40-45 derece arası.

Sıfır Ses  [0db]- Fansız Sistem  / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme

NH D15 istediğinizi verir.Kasa fanları ile birlikte hepsini 300 rpm de çalıştırırsınız canavar gibi soğutur.Bu noktada ses yapacak tek bileşeniniz güç kaynağınız kalıyor.Bunu da boşta fansız çalışabilen bir güç kaynağı ile değiştirerek çözersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Al Swearengen

Tüm fanları tamamen kapatmanın bir anlamı olmuyor.Hem işlemci soğutucusunun hemde egsoz fanın boşta 300-400 rpm de çalışması hem kasanın ısınmasını önlüyor hemde hiçbir duyulabilir ses üretmiyor. İ7 6700 ü Noctua NH-U12S ile birlikte kullanıyorum cpu fan,1 intake fan ve 1 egsoz fan 300-400 rpm de çalışırken boşta,internette gezinirken sıcaklık değerleri 40-45 derece arası.

NH D15 istediğinizi verir.Kasa fanları ile birlikte hepsini 300 rpm de çalıştırırsınız canavar gibi soğutur.Bu noktada ses yapacak tek bileşeniniz güç kaynağınız kalıyor.Bunu da boşta fansız çalışabilen bir güç kaynağı ile değiştirerek çözersiniz.

Yorumunuz için teşekkürler. Noctua Nh D15 üzerinde 2 adet NF-A15 PWM 140mm fan geliyor ama bunlar açıklamalarında 1200 rpm veya 1500 rpm de çalışıyormuş bunları 300-400 rpm'ye düşürme yöntemi var mı? Yoksa 300 rpm fanla mı değiştirmek gerekiyor?

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.