Şimdi Ara

Sıfır Ses [0db]- Fansız Sistem / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
270
Cevap
23
Favori
19.597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    NH-D15 de 300rpm altı hız yetiyor 3.8 e oc edilmiş 1600x boştayken. Başka çalışan kasa fanı da yok. Boştaki sisteme kasa fanı da gereksiz. Toz almaktan başka işe yaramıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • -dehşet- kullanıcısına yanıt
    Hangi modeli kaça aldınız amazondan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcsergeant -- 20 Nisan 2018; 22:17:12 >
  • mcsergeant kullanıcısına yanıt
    Sıfır Ses  [0db]- Fansız Sistem  / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme
  • Dostlar merhaba,

Zalman z3 plus kasam var. Stock olarak kasa da, Ön de 1 adet, üst de 2 adet, Arka da 1 adet fan var.
    Hepsini sessiz fanlarla değiştirmek istiyorum. Fiyatı uçuk kaçık olmayan sessiz fan önerileriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Resurrectionn -- 6 Mayıs 2018; 13:16:11 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Resurrectionn R kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Geç dönebildim, kusura bakmayın lütfen...

ARCTIC bu konuda istediğinizi verir sanıyorum.Fiyatları hem uçuk değil hem de sessiz. İhtiyacınızı karşılayacağını düşünüyorum...
  • fuducuk kullanıcısına yanıt
    Merhaba Hocam, estağfurullah Ne kusuru.

Önerdiğiniz bir modeli var mı ? 120 Lik lazım bana, Bir çok farklı modeli var da gördüğüm kadarıyla.
    Ayrıca bazılar kasanın önü ve arkası için uygun oluyor, Ben üst kısım da da kullanacağım bunun için de uygun mudur ? ( Bazı ları üste takınca rulman yapısı gereği ses yapıyor da.)
  • Resurrectionn R kullanıcısına yanıt
    Tepe kullanım için uygun mudur bilmiyorum, yani o şekilde durunca rulman sesi gelip gelemediğine dair bir bilgim yok.

Bu 120mm'lik PWM olanı(Min. 600RPM);
    http://www.nanokatalog.com/Arctic-F12-PWM-Rev2-120mm-1350-RPM-26dB-Kasa-Fani,PR-6279.html

Bu da 300RPM'ye kadar düşebilen PWM'siz modeli;
    http://www.nanokatalog.com/Arctic-F12-TC-120mm-1350-RPM-29dB-Kasa-Fani,PR-6282.html

Bu siteden alırsanız almadan önce stok durumunu öğrenin, bazen mağdur edebiliyorlar. Eğer alır da kullanma imkanı bulursanız görüşlerinizi paylaşın lütfen. Umarım memnun kalırsınız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 26 Mayıs 2018; 17:51:57 >

• fuducuk kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam.
  • Nanokatalog tan Arctic F12 PWM PST CO ve Arctic Bionix F120 aldım, ürünleri alırken stoktan teslim olup olmadığına baktım vardı, birkaç gün içinde geldi. iki ürünün de kutu içeriği zayıf, sadece montaj vidaları çıktı. İki fanın da pwm çoklayıcı özelliği mevcut. Boionix te düşük devirlerde motor sesi gelmiyor, fakat f12 pwm de biraz motor sesi mevcut. Onu da gece sessizlikte ve benim gibi biraz hassassanız duyuyorsunuz.
  • mcsergeant kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkürler hocam.
  • Arkadaşlar herkese merhaba
    Öncelikle belirtmeliyim ki baştan sona okuduğum oldukça bilgilendirici çok güzel bir konu olmuş. Katkısı olan herkese teşekkürler.
    Benim sorum şu şekilde. FSP hydro g 650w psu aldım. Normalde fanların %20-%30 yük aralığına kadar kadar çalışmaması gerekiyor. Fakat masaüstü sıradan işler yaparken bile 2-3 dakikalığına çalışıp yine 2-3 dakikalığına duruyor. Oysaki benim beklentim 200w-220w yüke kadar hiç çalışmamasıydı.Kasamda ses yapan başka bir şey olmadığından bunu çok net anlıyorum. Sizlerin kullandığı güç kaynaklarında durum nasıl? Aldığım üründe bir sıkıntı olma olasılığı olabilir mi?
    Daha önce bu tip bir psu kullanmadığım için fanların çalışma prensibini bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim
  • gogo57 kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Biz teşekkür ederiz.

Vaadettiği yük değerine girmemesine rağmen fanı döndüren güç kaynakları var. Ancak bunlar fanı neden döndürüyor, yük altında değilken neden böyle bir tepki veriyorlar bilmiyorum. Ben bunu Evga G2'de yaşamıştım. Bilgisayarı yeniden başlattığımda fan birkaç dakika dönmeye başlıyordu. Corsair RM serisine geçince bu problemi hiç yaşamadım. Tam yük altında ve 1070 kartım varken de fan devreye girmedi, 1080'e geçtikten sonra da devreye girmedi.

Bazı PSU'lar ısıyı, bazıları da çekilen elektriği hesaba katarak fan kararını veriyor. Windows'ta iken ısının artması da elektriğin çok çekmesi de normal şartlarda mümkün değil mümkün değil. Cihaz ya arızalı olduğunu düşünmüyorum, açıkçası kötü programlandığını düşünüyorum.

Eğer ürünü yeni aldıysanız ve iade hakkınız varsa RM serisine geçmenizi tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 29 Mayıs 2018; 3:4:13 >

• Masaüstü kullanımda sessiz bir pc kurmak için itx bir kasa toplamaya karar verdim. Kasa tercihim Silverstone rvz02 psu tercihimi de fan stop özelliği olan Silverstone un 600w sfx bir modelinden yana kullandım. İşlemci soğutucusu thermalrighr axp100 alındı. Ekran kartı da yine fan stop özelliği olan bir model tercih edildi. Ana disk ssd. Depo olarakta sessiz olsun diye 5200rpm disk tercih ettim.

Sistem çalıştırdıktan sonra ekran kartı ve psu fanı dönmediğinden, thermalright soğutucu fanı en düşük devirde bile dönerken kulak tırmalayan bi cızırtı yapıyordu. Sistem extra fansız olduğundan güç kaynağı yük altına girmese bile belli bir müddet sonra ısınıp fan açmaya başlıyor onun fanı da yavaş da dönse yine kulak tırmalıyordu.

İşlemci modeli i7 7700k çok ısınan bir model olduğundan önce ona Delid yaparak başladım. Daha sonra işlemci sogutucusunun fanını noctua nın 12cm lik slim modeli ile değiştim. Biostan 45dereceye kadar yüzde 10 fan devrine ayarladım. İşlemcinin ses olayı çözülmüş oldu. İşlemci Delidli olduğundan max sıcaklık(stres teste) fan devri yüzde 40-50 lerde 75dereceyi geçmiyor.

Güç kaynağının fanını da deepcool marka 8cm lik slim bir modelle değiştim. Bu fan da düşük devirlerde çok sessiz çalışan bir model. Psu sesi de o şekilde çözülmüş oldu.

Sıfır Ses  [0db]- Fansız Sistem  / Sessiz Bilgisayar Kurmak İsteyenler / Donanım Tavsiye ve İnceleme

Şu an masaüstü kullanımında 0 ses kafa rahat :) oyuna girince ekran kartı devreye giriyor, işlemci fanı derini artırıyor fan gürültüsü başlıyor ama kulaklık ile oyun oynadığındam sorun olmuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

PLATINUM FANLESS Serisi(Hiç Fan Yok)

-Platinum 520W / Tamâmen fansız (0db)
    -Platinum 460W / Tamâmen fansız (0db)
    -Platinum 400W / Tamâmen fansız (0db)

+ Seasonic Ssr600tl

quote:

CORSAIR MARKA GÜÇ KAYNAKLARI

AXi Serisi

-AX1500i / 580W'a kadar pasif fan (0db)
    -AX1200i / 270W'a kadar pasif fan (0db)
    -AX860i / 190W'a kadar pasif fan (0db)
    -AX760i / 170W'a kadar pasif fan (0db)

+ Ax1600i / 640W'a kadar pasif fan (0db)
  • Ekran kartları oldukça gürültülü oluyorlar. Noctua nh-d15 oyunlarda bile 400rpm civarında işlemciyi soğuturken, ekran kartları(asus strix rx580) yüksüz durumda fanı dönmese de en ufak bir yükte kapıyı 1800 devirden açıyor.

İşlemcinin oyunlarda genelde tam yük altına girmemesi ve orta üst ekran kartlarının tdp sinin de 200w a yakın olması da bunda bir etken. Fanları da 80-90mm oluyor çoğu zaman. Bunun için RAIJINTEK MORPHEUS II gibi bir şey alacağım sanırım.

Bu da fena değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 30 Eylül 2018; 14:17:34 >

• Hobar kullanıcısına yanıt
    Bu videoda ki çok iyi ya, benim de çok hoşuma gitti. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 0 db diye ses seviyesi olmaz. 100 10 1 0.1 0.01 0.001 gibi gider değerler asla sıfır olmaz.
    Ses seviye farkı çok olduğu için grafiğin logaritması alındıktan sonraki hali gösterilir değerlerde ona göre seçilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eflatun45

0 db diye ses seviyesi olmaz. 100 10 1 0.1 0.01 0.001 gibi gider değerler asla sıfır olmaz.
    Ses seviye farkı çok olduğu için grafiğin logaritması alındıktan sonraki hali gösterilir değerlerde ona göre seçilir.
    Bu teknik açıklama için teşekkür eder, 0db'den kastın algılayamadığımız seslerden ibâret olduğunu bilginize sunarız. ))
  • Speedfan kullanamayanlar için daha iyi bir fan kontrol programı öneririm. "Argus Monitor"

Resimde gördüğünüz sensörlerin hepsinin sıcaklığına göre fanı kontrol edebiliyor.Ben gpu sıcaklığına göre kontrol ediyorum.Ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan hız dalgalanmasını gpunun belli saniye aralığındaki ortalamasına göre ayarlayarak çözebiliyorsunuz.Ben 6 saniyedeki ortalamasına göre ayarladım mesela.Kendiniz bu süreyi ayarlayabiliyorsunuz.

Hem ekran kartı hem de işlemci sıcaklığına bağlı bir profil de yapabiliyorsunuz.

Fanı durdurabiliyor,yükte çalıştırabiliyorsunuz. Cpu,Gpu tehlikeli sıcaklıklara ulaşınca uyarı verdirebiliyorsunuz.
    Ekran kartına direk faydası olacak fanlar için mükemmel.Boşta durdurursunuz yükte çalıştırırsınız.

• Al Swearengen kullanıcısına yanıt
    Bu programı paylaşmanız çok iyi oldu. Speedfan bazı anakartların sensörleri ile uyumsuz olduğu için kontrol sağlayamıyordu. En kısa sürede kurup programı deneyeceğim kısmetse, çok teşekkür ederiz...
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.