Şimdi Ara

Gears Of War Düşük Gpu Kullanımı - SORUN ÇÖZÜLDÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar forumda bir arkadaşın amd 8350 ile yaptığı testte benden çok daha iyi cpu puanı aldığını görüyorum.Halbuki amd 9590'ının daha iyi puan alması gerekirken, çok daha kötü performans vermesi bir sıkıntı olduğunu gösteriyor.Onun gpu bound değeri %90 iken, benim değerler 25-35 arası seyrediyor. Sizce sorun ne olabilir. Cpu ve gpu'da oc yoktur.Oyun Hdd'ye kuruludur. Arkadaşın sistemde 16 gb ram varken bende, 12 Gb Ram vardır. Bilmiyorum bunun performansa etkisi ne kadardır.Bir de ekran kartı üst slotta iken , onu çıkartıp bir alt slota koydum. Acaba driverları kaldırıp, tekrardan kursak mı ki bilemedim.

Sistem özellikleri
    İşlemci : Amd 9590
    Anakart: Asus Formula Z 990FX
    Ram: 12 Gb ddr3 1600 mhz (4+4+4)
    Psu: Raidmax 850w Gold
    Soğutucu: Phanteks PH-TC14PE
    Ekran Kartı; Zotac Gtx 1070 Amp Edition
     Gears Of War Düşük Gpu Kullanımı - SORUN ÇÖZÜLDÜ Gears Of War Düşük Gpu Kullanımı - SORUN ÇÖZÜLDÜ

Güncelleme...

Evet arkadaşlar gittim 4gb ram daha alıp sisteme taktım.

Denediğim şeyleri önce yazayım.
    Ekran kartını üst slota takıp denenmiştir, zerre fark olmadığı görülmüştür.
    4 gb ram daha ilave edilip, 16 gb yapılmıştır, yine pek fark etmediğini gördüm.Biraz daha performans artışı var gibi görülüyor.
    Diplay driver ile güvenli modda tüm sürücüler kaldırılıp, tekrar kurulumuştur, sonuç yine aynı diyebilirim.
    Hdd'de olan oyun, ssd'ye taşınıp denenmiştir, sonuç yine hemen hemen aynı.
    Nvidia denetim masasından fast sync açıp denenmiştir.Yine aynı sonuç alınmıştır.
    Vsync açık olduğu zaman gpu bound'un daha yüksek olduğunu farkettim.
    Testler şöyle
    Normal HDD

NORMAL HDD VSYNC AÇIK

SSD VSYNC KAPALI.

Gpu bound %30'larda iken yaılan testte gpu-z 'de böyle gözüküyor.

Ek olarak aldığım ram cpu-z'de şöyle gözüküyor.

Eski ramler, slot3 (slot 1,2,3 hepsi aynı)

Bu da yeni aldığım ram'in değerleri. slot4

Güncelleme 2

Arkadaşlar sorun formattan sonra düzeldi. Performansım baya arttı. Cpu puanında ciddi fark oluşturdu.

Formattan Önce AMD9590

Formattan sonra AMD9590

AMD8350

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GT_55 -- 16 Ekim 2016; 11:31:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• GT_55 kullanıcısına yanıt
    Neden alt slota taktınız ve bu alt slot x16 destekliyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: moonquad

Neden alt slota taktınız ve bu alt slot x16 destekliyor mu?

Üstteki gpuya yakın duruyordu. Bende o yüzden ortaya taktım. Gpu-z'de 16-8x gösteriyor. Yani her ikisi de var sanırım.

Bu mesaja eklenen görseller:

• Yeni oyunlarda neden boyle bir sorun olusuyor anlamis degilim. Ekran kartini normal slotuna takip deneyin bi. Gta5 te bu problemi yasiyordum 8Gb tek modul ramim ile , 8 Gb daha alip dual kanal yaptim , sorun buyuk olcude cozuldu gpu artik 99a cikkabiliyor.
    Bizim bilgisayarlarimiz mi bozuk anlamiyorum. O islemci ile darbogaz olmasi mumkun degil.

Afterburner ile oyun esnasinda gpu,cpu,ram,pagefile(sanal ram) kullanimlariniza bakin hocam. Sizin de sorununuz yuksek ihtimal ramdir. Cunku ben Gta5 te sanal ram ile beraber 15 GB kullanim goruyorum. Linkini atacagim konunun.

• https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=121068032

Buyrun hocam , bir kac arkadas daha ram ile cozdu sorunu. Ama sizde 12 ram var. Acaba sorun anakartta mi suphelenmiyor degilim.

Bu arada kasaniz mhhtesem duruyor hocam , gule gule kullanin. :-)

Yuksek prrformansli arkadasta 16 ram var demissiniz hocam. O zaman sorun kesin ram. Bence 2x8 e gecin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mukuk20 -- 14 Ekim 2016; 10:51:00 >
  • Oyunun ayarından Dynamic resulation scaling On yap ve Nvidia denetim masasından Fast-Sync seç.
  • ayıptır sorması kodla mı aldınız oyunu
  • quote:

Orijinalden alıntı: dvtumtclk

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=121068032

Buyrun hocam , bir kac arkadas daha ram ile cozdu sorunu. Ama sizde 12 ram var. Acaba sorun anakartta mi suphelenmiyor degilim.

Bu arada kasaniz mhhtesem duruyor hocam , gule gule kullanin. :-)

Yuksek prrformansli arkadasta 16 ram var demissiniz hocam. O zaman sorun kesin ram. Bence 2x8 e gecin.

Bilgi için sağol kardeşim. Bu ram olayını değerlendirmek lazım. Ondan yapabilir. Zaten oyunun ultrada istediği ram miktarı 16 gb. Anakartta problem olacağını zannetmiyorum ya, çok iyi bir anakart. Kolay kolay problem çıkaracağını zannetmiyorum. Ama önce slotu değiştirecem. Olmadı driver kaldırıp kuracam, sonrada ram takviyesine geçecem.

• quote:

Orijinalden alıntı: FİT GYM

Oyunun ayarından Dynamic resulation scaling On yap ve Nvidia denetim masasından Fast-Sync seç.

8350 sahibi arkadaş ile aynı ayarlarda yaptım testi , o yüzen diğer ayarları ellemedim. Dynamic resolution onda kapalıydı, bende o yüzden kapadım.

@Alioreh
    Evet kardeşim nvidia kod ile aldım. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GT_55 -- 14 Ekim 2016; 11:50:13 >
    Sistemdeki overclockları tamamen sıfırlayıp dener misiniz?Display Driver Uninstaller ile güvenli modda sürücü silip tekrar temiz ekran kartı kurulumu yapar mısınz?Arkaplanda işlemciyi kullanan uygulama olmadığından emin olur musunuz? Özellikle işlemci sıcaklığını kontrol eder misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 14 Ekim 2016; 12:30:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AC Kiriklar

Sistemdeki overclockları tamamen sıfırlayıp dener misiniz?Display Driver Uninstaller ile güvenli modda sürücü silip tekrar temiz ekran kartı kurulumu yapar mısınz?Arkaplanda işlemciyi kullanan uygulama olmadığından emin olur musunuz? Özellikle işlemci sıcaklığını kontrol eder misiniz?

Sistem de overclock işlemi yok. Diğer işlemleri eve geçtikten sonra deneyeceğim. Öneri için teşekkür.

• alt slot x16 çalışmıyor olabilir.x8 ise çok dert değil ama x4 çalışıyorsa o zaman sorun.gpu-z'de ? simgesine basın renderi başlatın kartın hangi hızda olduğunu yazar.ikincisi 8350 kullanan arkadaşın işlemci hızı neymiş?herkes sizin gibi oc yapmadan kullanmıyor.
  • Ramleri bir tanesini çıkartıp , 8gb yaptım,Performans inanılmaz düştü , gpu bound %3 oldu. Baya düştü performans. Demek sorun ram kaynaklı , 16 gb yaparsam düzeleceğini umuyorum.

• Eldeki ram'leri 2x8 dual channel şeklinde upgrade edin ram hızları mumkunse 2133 uzeri olsun(fps etkisi max 1-2 olur kanaatim resmi tablolalara bakılabilir)çift kanal olmasi onemli daha performanslı çalışıyor amd işlemcilerde son olarak hdd bench testi yapıp hdd kaynaklı sorun olma ihtimalini eleyin hatta ss atin bakalım buradan...

• Cpu kullanimi % kaclarda hocam ekran karti %99 lamadigi zamanlarda

• Evet arkadaşlar gittim 4gb ram daha alıp sisteme taktım.

Denediğim şeyleri önce yazayım.
    Ekran kartını üst slota takıp denenmiştir, zerre fark olmadığı görülmüştür.
    4 gb ram daha ilave edilip, 16 gb yapılmıştır, yine pek fark etmediğini gördüm.Biraz daha performans artışı var gibi görülüyor.
    Diplay driver ile güvenli modda tüm sürücüler kaldırılıp, tekrar kurulumuştur, sonuç yine aynı diyebilirim.
    Hdd'de olan oyun, ssd'ye taşınıp denenmiştir, sonuç yine hemen hemen aynı.
    Nvidia denetim masasından fast sync açıp denenmiştir.Yine aynı sonuç alınmıştır.
    Vsync açık olduğu zaman gpu bound'un daha yüksek olduğunu farkettim.
    Testler şöyle
    Normal HDD

NORMAL HDD VSYNC AÇIK

SSD VSYNC KAPALI.

Gpu bound %30'larda iken yaılan testte gpu-z 'de böyle gözüküyor.

Ek olarak aldığım ram cpu-z'de şöyle gözüküyor.

Eski ramler, slot3 (slot 1,2,3 hepsi aynı)

Bu da yeni aldığım ram'in değerleri. slot4

İstanbul da misiniz 2x8 benim ramlerle deneyelim. Simdiye kadar onerdigim herkeste ise yaradi

Hocam geceye dogru 8 r a mi cikartip 8 ram ile tejrar gta5 testi yapacagim. Size yazarim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mukuk20 -- 14 Ekim 2016; 19:38:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dvtumtclk

İstanbul da misiniz 2x8 benim ramlerle deneyelim. Simdiye kadar onerdigim herkeste ise yaradi

Hocam geceye dogru 8 r a mi cikartip 8 ram ile tejrar gta5 testi yapacagim. Size yazarim

Sağol kardeşim ama istanbulda ikamet etmiyorum maalesef. :) Böyle idare edeceğiz artık , yeni ram alana kadar. Ama sorun başka bir şeyden de olabilir.
  • Hocam sendeki ramler hangi model ve 8x2 mi kullanıyorsun yoksa 4x4 mü? Ayrıca cpu veya gpu'da oc var mı? Sisteminizin tam özelliklerini yazar mısınız ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GT_55 -- 14 Ekim 2016; 20:28:04 >
  • Ekran kartını en üst slotta 16x olarak çalıştığına emin olabilirsiniz ancak bir alt slotta 8x ya da 4x çalışıyor olabilir bu 8 x için %50 performans kaybı demek x4 için %75 gibi...Tabi bu teorik bir şey aslında 2 ekran kartıyla performansına daha çok etki ediyor tek kart ile çok etkilemez ikincisi ramlerin kaç mhz olduğu ve zamanlarının da etkisi büyüktür ayrıca zaten amd de çok az fark var bu amd nin kusuru zaten bir sürü şeyin etkisi var driver versiyonları oyun versiyonlar crack versiyonları vs...anakart bile etkili yani aynı rami ttakmış olabilirsiniz ancak mesela benim anaakrtım 6.4 ghz saniyede geçişe izin veriyor bellekler için çoğu anakartta bu 4.8 oluyor. Anakartların iyileştirilmelerinin etkisi oluyor fast lan vs gibi özellikler. işlemciniz ısınıyordur belki bir bacağı eğridir farketmemişsinizdir ramleri yanlışlıkla dual değil tek yola vermişsinizdir vs. Ancak Amd den ben soğudum ve satıyorum hala parçaları intele de pztsi geçiyorum bakalım fark ne olacak. program ekle kaldırda birden fazla dx versiyonu olabilir x86 x64 vs diye şeyler vardı mesela sürümleri güncel olmayan olabilir onları günceliyle değiştir alt alta sıralanmış ms bilmemne mi ne yazıyordu şuan chromebooktan yazdığımdan söyleyemiyorum adını redist vs onları da yenilemek lazım. eskileri silipbazen ikisi birden kurulu olabiliyor ancak zaten 8370 en güçlü işlemci bana göre amd tarafındaki diğer amd üst seviyelere göre ayrıca aynı mimari değil bildiğim. Fark olması doğal intel de de bir sürü işlecmi var ilk iki seride bile hala yeni serileri evine gönderiyor. Ayrıca 1 oyuna göre test yapılmaz bir testte ezerken birinde yerlerde sürünebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 14 Ekim 2016; 21:20:23 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.