Şimdi Ara

İşlemci Darboğazı ve GTA 5 vb. Oyunlarda Kasma Problemine Çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar , burada bir kaç konuda GTA 5 , ACS gibi açık dünya oyunlarında yaşanan kasma problemiyle karşılaşmıştık. Daha sonra tr.duman isimli arkadaşımız 8 gb ram siparişi verip sisteminde 16 gb ram ile ACS testi yaptı. Sonuç +20 fps idi. Bende buna istinaden 8 GB ek ram aldım.

https://forum.donanimhaber.com/m_120918040//tm.htm#120984461 bu da diğer arkadaşın yaptığı testler.

Şu anda GTA4 'te maalesef hiç bir değişiklik olmadı.
    GTA5'te muhteşem bir fps artışı oldu. Kasma donma , fps düşmesi vesaire neredeyse sıfırlandı. 60 FPS vsync açık , rahatlıkla oynayabiliyorum. 8 GB ram ile gpu kullanımım yüzde 50'lerdekalırken şu an yüzde 85 ile 99 arasında dolaşıyor. Ayarların çoğu high,very high. Popülation variety vs. orta seviyede.Ram kullanımı sanal ram ile beraber 15GB 'yi rahatlıkla görüyor. İşlemci kullanımı 70-80 arası.
    Vsync kapalıyken 70-80 fps arasındayım.
    Az önce ayarları very high yaparak denedim. Yine vsync ile sabit 60 fps , en düşük 55 görüyorum , vsync kapalı iken 70-80 fps.

Kısacası GTA5'te 8ram e oranla 16 ramde yaklaşık 30 fps bir artış sağladım.Gerçekten inanılmaz.Oyunu ssd ile oynuyorum.

W3'ü de yükleyip sonuçları paylaşacağım.

Yani demem o ki tr.duman ve benim yaptığım denemeler sonrası açık dünya oyunlarında ramin büyük bir etkisi olduğu görülüyor.Ramlerinizi mutlaka çift kanal 16GB yapın , eğer bu tarz bir sorununuz var ise.

Sistemim :

FX6300
    GTX950
    16 GB RAM
    HILEVEL SSD

edit :https://youtu.be/mk59znjXAMI telefonla çektiğim amatör video. görmeniz için :)

edit: Bir diğer çözüm oyunun CPU'ya yük bindirmeyen ayarlarını ekran kartınız yüzde 100'e çıkana kadar artırmaktır. Yakında testler eklenecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mukuk20 -- 15 Ekim 2016; 18:22:29 >

• Hadi geçmiş olsun hocam iyi oyunlar dilerim :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben 8gb ram alarak hatamı ettim acaba? Gerçi Anakartta 4 slot var sadece 2 slotu dolu :) ileride 2x4'ün yanına tek modül 8 gb ram alsam aynısından kullanabilirim herhalde
  • Hocam koş koş işe yaramış :)

• hocam gta 5 ultra ayarlarda 30 60 arası fps alıyorum full hd de. bi tane daha mı 8 almak lazım şimdi.

hocam şu videoyu izlermisiniz acaba fark yok gibi sanki.

16 GB VS 8 GB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C0LDWAVE -- 13 Ekim 2016; 17:23:18 >
  • Bende FX 8300 ile RX 470 8GB + 8GB Ram sistem kullanıyorum GTA V Ultra ayarlarda kolay kolay 45 FPS altına inmiyor bence sizin sorununuz başka bir şeydi de ram aldıktan sonra yaptığınız işlem düzeltmiş gibi.
  • C0LDWAVE kullanıcısına yanıt
    Topladığın sisteme yazık hocam. Bence denemye fazlasıyla değer. Bende muhteşem sonuç verdi. 1-2 saat oynadım , 1080p , üstelik texture very high. Diğer ayarlarda yine high very hidh karışık. 8 daha alın aynı ramden. İşlemciniz nedir bu arada? Bende şu an işlemci ucu ucuna yetiyor. O da önemli. Nüfus yoğunluğunu çeşitliliğini vs. sona getirince işlemcim yüzünden 45'e kadar düşüyor fps. Onları kıstım , şu an 52 nin altına inmiyor. Genelde 60 fps.

Oyunu bir de experience optime ayarlar ile oynadım , sonuç çok kötüydü. Ayarları kendiniz yapın okuyacak arkadaşlar , experience ayarları çok kötü.

Edit: ram almadan önce o videoyu izledim hocam , ama riske girdim . tr.duman arkadaşımızda işe yaramıştı. bende de hayli hayli yaradı. +30 fps çok büyük bir artış. Siz de afterburner ile oyunun ram ve sanal ram kullanımını kontrol edin. Muhtemelen 13 GB civarlarında olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mukuk20 -- 13 Ekim 2016; 17:29:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dvtumtclk

Topladığın sisteme yazık hocam. Bence denemye fazlasıyla değer. Bende muhteşem sonuç verdi. 1-2 saat oynadım , 1080p , üstelik texture very high. Diğer ayarlarda yine high very hidh karışık. 8 daha alın aynı ramden. İşlemciniz nedir bu arada? Bende şu an işlemci ucu ucuna yetiyor. O da önemli. Nüfus yoğunluğunu çeşitliliğini vs. sona getirince işlemcim yüzünden 45'e kadar düşüyor fps. Onları kıstım , şu an 52 nin altına inmiyor. Genelde 60 fps.

Oyunu bir de experience optime ayarlar ile oynadım , sonuç çok kötüydü. Ayarları kendiniz yapın okuyacak arkadaşlar , experience ayarları çok kötü.

Edit: ram almadan önce o videoyu izledim hocam , ama riske girdim . tr.duman arkadaşımızda işe yaramıştı. bende de hayli hayli yaradı. +30 fps çok büyük bir artış. Siz de afterburner ile oyunun ram ve sanal ram kullanımını kontrol edin. Muhtemelen 13 GB civarlarında olacak.

işlemcim i7 6700 yalnız oyunun ayarlarında herşey açık hocam msaaya kadar. oyun 4 5 gb filan ram yiyor ekran kartından 4 5 filandı sanıırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C0LDWAVE -- 13 Ekim 2016; 17:32:54 >

• C0LDWAVE kullanıcısına yanıt
    MSAA ya bişey diyemem hocam , bende msaa açınca her türlü fps 35 in üstüne çıkamıyor. :) msaa ve advance graphics kapalı sadece , diğer her şey veryhigh high karışımı. bence imkanınız varsa , sizi zorlamayacaksa 8 daha takmaya değer. :)
  • tek ramle single kanal kullanirsiniz
    iki ramle dual kanal
    bu yuzden fps niz artmis oldu
    bu iki teknoloji arasinda min %25 performans farki var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Bende FX 8300 ile RX 470 8GB + 8GB Ram sistem kullanıyorum GTA V Ultra ayarlarda kolay kolay 45 FPS altına inmiyor bence sizin sorununuz başka bir şeydi de ram aldıktan sonra yaptığınız işlem düzeltmiş gibi.

hocam afterburner ile cpu, ram , sanal ram, gpu kullanımlarınıza bakın.https://www.youtube.com/watch?v=MjiPTnybTYg bununla da karşılaştırabilirsiniz. genelde 60 fps üzerinde mi seyrediyor oyununuz? eğer öyleyse kafayı yiyeceğim :)
  • Hocam rx 470 gayet güzel bir kart ve işlemcisi de tam performans almasını sagliyor bu yüzden kafayı yemeğe kalkmayin :)

• https://youtu.be/mk59znjXAMI buyrun amatör bir video çektim görmeniz için. memleketimizde .oktan internet olduğu için 720p ve kısa çektim. zaten yüklemesi 15 dakika sürdü. iyi seyirler :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Technical.assistance

tek ramle single kanal kullanirsiniz
    iki ramle dual kanal
    bu yuzden fps niz artmis oldu
    bu iki teknoloji arasinda min %25 performans farki var.

Single ve dual arasında cidden okadar performans farkı var mı? benimkiler şuan single çalişiyor onlari dual yapmak lazım ozaman
  • Arka planda 4gb kadar ram kullanımı varken gta5i açınca tabiki ram yetmez yada orjinal gta5 için yetmez çünkü güncellemelerle oyunu güzelleştirirken ram kullanımınıda doğru orantılı artıyor kısaca pagefile dosyası ne kadar doluyorsa sistem o kadar yetersizdir gta4 için fark olmaz çünkü gta4 daha eski ve az sistem isteyen bir oyun ram yetmeme sorunu yok

örnek veriyorum rust 9gb ram yiyor benim sistemde 1gbda sisteme ayrılınca pagefile 2gb kadar oluyor eskiye oranla vram kullanımınıda arttırmışlar yeni oyunlara +8gb takviye yapma vakti gelmiş gibi
  • Overclockmanyağı kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=121096181

16 da galiba sinir hocam artik. Bu konudaki linkte o da yetmiyor. Yogun karakter sahnelerinde :-)

• zaten demiştim neyse yine dediğim gibi yayın yapmıyorsan i5 6600k almalısın 144hz monitörlede iyi gider ama i7 6700 üzmez en kötü 60fps verir
  • Overclockmanyağı kullanıcısına yanıt
    Onlar beni asar hocam. Benim problrmim cozuldu buyuk oranda zaten. Cok arkadas var boyle darbogaz konusu aciyor , burayi gormeleri lazim .:-)

• Bana bu kadar fps yükselmesi fazla geldi hocam. Bir ara üşenmezseniz 8gb-16gb şeklinde güzel iki video hazırlarsanız memnun olurum. Oyun cidden işlemciyi yoruyor nüfüs çeşitliliği,yoğunluğu yüksekken. Ben de +8gb almayı düşünüyorum ama daha karar vermedim.(i5-4690k r9 280)
  • ugurr999 kullanıcısına yanıt
    tabi hocam , müsait vaktimde yapacağım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.