Şimdi Ara

Görüşlerinize Çok İhtiyacım Var (Seneye kalıp kalmama durumu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
1.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle selamlar. Sıralama tahmini ve bir üniversite konum haricinde pek fazla cevap yazmadım foruma pek tanıyan yoktur ancak ciddi anlamda her fikire ihtiyacım var, iyi kötü, yerden yerede vurabilirsiniz, yüceltedebilirsiniz ama herkes en azından birşey karalarsa çok sevinirim.

Liseyi bu yıl bitirdim, özel bir liseden mezunum. Eğitimi özel liseler arasında en iyi diyebilirim. İstanbul'da ikamet ediyorum.

2 Ağustos'ta ders başı yaptım ve özel hocalarla olsun okulda olsun arkadaşlarımla olsun sürekli bilgiye hep aç olarak tüm seneyi tamamladım. Gelelim durumuma ;

oks puanım 340 larda idi, 2007 oks'ye girmiştim (özel lise olduğu için hazırlıkta okudum.) Aklım havada öyle hiçbir şey olmamış gibi ilkokulumun lisesinden devam ettim. Nasıl olsa bize puansız geçiş hakkı tanınıyor diye baya bir salmıştım. (inanılmaz pişmanım.)
    9.sınıfta 2.dönem 9 tane kırığım vardı, hepsini düzelttim. 10.sınıfıda kırıksız ama ortalamam vasat bir şekilde geçtim. Ancak, 11. sınıfın yazında kafam dank etti, bazı olaylar yaşadım, kesinlikle kendimi çok harap ettim, yaptıklarıma üzüldüm. Tam gaz 11 e başladım ve iki dönem de 80 ortalama tutturdum. Bir heves ve derslerin yapabilmenin verdiği gaz ile yaz başında İTÜ Uçak hedefi koydum ancak sahip olduğum donanım ile hedef arasındaki uçurumu daha sonra farkedebildim. Hedefimden uzak olduğumu görmem inanılmaz psikolojik sıkıntılarada soktu beni.

Dediğim gibi 2 Ağustos gibi, o sıcağın altında tek başıma ailemi tatilde bırakıp İstanbul'a geldim. Resmen konuları daha ilk defa görüyor gibiydim, düşündükçe inanılmaz sinirleniyorum şuanda. Yani konu dinlemekten, adam gibi soru bile çözemiyordum. Derken okullar açıldı, okulun yaptığı ygsler başladı ilk ygs sonucumu yazıyorum 1 ekim tarihli ;

türkçe 20d-20y
    mat 18d-10y
    fen 15d-10y
    sos 0

Rezaletinde ötesinde, ki deneme halen duruyor, baktığımda gülüyorum inanılmaz basitte bir denemeymiş. Neyse, gece oldu gündüz oldu haftalar geçti sürekli çabaladım didindim ve istediğim puanlara yaklaştım. Maksimum 430 gördüm, Fem 9ludan biriydi galiba, evde yapmıştım. İnanılmaz bir gaz verdi bana. Ev mev, en azından tatmin olacağım somut bir örnek vardı, ortalamam ise 390 larda idi. YGS geldi ;

Türkçe 32d 8y
    Mat 30d 5y (Geometri göçertti)
    Fen 30d 10y (25dk da yapmaya çalıştım.)
    Sos 5d 2y

69k ygs1 sıralama geldi, 360 ortalama ygs puanı ile. Şok çok fazla yaşamadım açıkçası evet ygs ortalamamdan düşük geldi ama çevremde milletin dağıldığını görünce LYS ye motive etmeye çalıştım kendimi. LYS'de güveniyordum açıkçası kendime, daha çok sempatim vardı YGS'den.

YGS den sonraki ilk zaman denemesi ;

mat 30d 10y 10b
    geo 17d 3y 10b

fiz 19d 11y
    kim 15d 8y
    biyo 24d 6y

Güvender LYS lerim

mat 42d 8y
    geo 22d 8y

fiz 20d 7y
    kim 20d 10y
    biyo 27d 3y

Sonradan birkaç deneme çözdüm, matematiğim hep 40+ netlerde gelirken, geometrim basit denemelerde 1-2y çok zorlarda 8y a kadar çıkıyordu ama ortalama 25 i tutturuyordum bi şekilde. LYS geldi çattı

mat 32d 8y (yıkım)
    geometri 22d

fizik 26d 4y
    kim 24d 6y
    biyoloji 26d 4y

geldi.. Matematik haricinde diğerlerinden memnunum açıkçası. Matematik ise tam umulmadık taş meselesi, en güvendiğim derslerden biriydi. Sınav heyecanına bağlıyorum açıkçası.

Şimdi gelelim sonuca, ailem burslu veya burssuz bir şekilde Koç veya Bilkent üniversitesindeki mühendislikleri yazmamı istiyorlar. Maddi durumumuz Allah'a şükür iyi.

Ancak ;

Bir senede iyi bir yol katettiğimi ve güzel bir temel attığımı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım, sıkı bir çalışma ile dersaneye gitmeden, İTÜ Uçak tutturabilir miyim? (sorularımı burada ve tanıdığım birkaç hocaya soracağım.)

Babam itü makina 78mezunu, adam yıllardır ceketindeki o rozetin ekmeğini yiyiyor.İTÜ'nün vizyonu onu farklı dalda başarıya ulaştırdı , makina mühendisliği yapmadan, kendisi inşaat işinde.

Görüyorum ve biliyorum ki inanılmaz bir prestij İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi gibi devlet üniversitelerinden mezun olmak. Keza biliyorum ki Bilkent ve Koç en iyi vakıf üniversiteleri.

Ama maddi olarak olsun artık ailemede yük olmak istemiyorum. Yıllardır yapılan yatırımın karşılığını biraz olsada bu sene verdiğimi düşünüyorum.

Babamda mezunken kazanmış itü'yü. Böylede bir örnek var. Kendisi mezunken komple eve kapandığını ve çekilmez bir psikoloji olduğunu, bu sene bir yere kapak atmamın gerekliliğini sürekli vurguluyor.

Şimdi sizce ne yapayım, kapak mı atayım Bilkent'e, Koç'a ; yoksa bir sene daha mı hayaller uğruna ? Çok fazla gidip geliyorum 2 şık arasında, inanılmaz bir ikilemdeyim.

LÜTFEN Yorumlarınızı esirgemeyin.

edit büdüt : mf4 42k mf3 38k geldi , ymf4 50k ya atmış ymf3 45k

SİZCE NE YAPMALI BEYLER ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kjm -- 20 Temmuz 2012; 19:22:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kjm

Öncelikle selamlar. Sıralama tahmini ve bir üniversite konum haricinde pek fazla cevap yazmadım foruma pek tanıyan yoktur ancak ciddi anlamda her fikire ihtiyacım var, iyi kötü, yerden yerede vurabilirsiniz, yüceltedebilirsiniz ama herkes en azından birşey karalarsa çok sevinirim.

Liseyi bu yıl bitirdim, özel bir liseden mezunum. Eğitimi özel liseler arasında en iyi diyebilirim. İstanbul'da ikamet ediyorum.

2 Ağustos'ta ders başı yaptım ve özel hocalarla olsun okulda olsun arkadaşlarımla olsun sürekli bilgiye hep aç olarak tüm seneyi tamamladım. Gelelim durumuma ;

oks puanım 340 larda idi, 2007 oks'ye girmiştim (özel lise olduğu için hazırlıkta okudum.) Aklım havada öyle hiçbir şey olmamış gibi ilkokulumun lisesinden devam ettim. Nasıl olsa bize puansız geçiş hakkı tanınıyor diye baya bir salmıştım. (inanılmaz pişmanım.)
    9.sınıfta 2.dönem 9 tane kırığım vardı, hepsini düzelttim. 10.sınıfıda kırıksız ama ortalamam vasat bir şekilde geçtim. Ancak, 11. sınıfın yazında kafam dank etti, bazı olaylar yaşadım, kesinlikle kendimi çok harap ettim, yaptıklarıma üzüldüm. Tam gaz 11 e başladım ve iki dönem de 80 ortalama tutturdum. Bir heves ve derslerin yapabilmenin verdiği gaz ile yaz başında İTÜ Uçak hedefi koydum ancak sahip olduğum donanım ile hedef arasındaki uçurumu daha sonra farkedebildim. Hedefimden uzak olduğumu görmem inanılmaz psikolojik sıkıntılarada soktu beni.

Dediğim gibi 2 Ağustos gibi, o sıcağın altında tek başıma ailemi tatilde bırakıp İstanbul'a geldim. Resmen konuları daha ilk defa görüyor gibiydim, düşündükçe inanılmaz sinirleniyorum şuanda. Yani konu dinlemekten, adam gibi soru bile çözemiyordum. Derken okullar açıldı, okulun yaptığı ygsler başladı ilk ygs sonucumu yazıyorum 1 ekim tarihli ;

türkçe 20d-20y
    mat 18d-10y
    fen 15d-10y
    sos 0

Rezaletinde ötesinde, ki deneme halen duruyor, baktığımda gülüyorum inanılmaz basitte bir denemeymiş. Neyse, gece oldu gündüz oldu haftalar geçti sürekli çabaladım didindim ve istediğim puanlara yaklaştım. Maksimum 430 gördüm, Fem 9ludan biriydi galiba, evde yapmıştım. İnanılmaz bir gaz verdi bana. Ev mev, en azından tatmin olacağım somut bir örnek vardı, ortalamam ise 390 larda idi. YGS geldi ;

Türkçe 32d 8y
    Mat 30d 5y (Geometri göçertti)
    Fen 30d 10y (25dk da yapmaya çalıştım.)
    Sos 5d 2y

69k ygs1 sıralama geldi, 360 ortalama ygs puanı ile. Şok çok fazla yaşamadım açıkçası evet ygs ortalamamdan düşük geldi ama çevremde milletin dağıldığını görünce LYS ye motive etmeye çalıştım kendimi. LYS'de güveniyordum açıkçası kendime, daha çok sempatim vardı YGS'den.

YGS den sonraki ilk zaman denemesi ;

mat 30d 10y 10b
    geo 17d 3y 10b

fiz 19d 11y
    kim 15d 8y
    biyo 24d 6y

Güvender LYS lerim

mat 42d 8y
    geo 22d 8y

fiz 20d 7y
    kim 20d 10y
    biyo 27d 3y

Sonradan birkaç deneme çözdüm, matematiğim hep 40+ netlerde gelirken, geometrim basit denemelerde 1-2y çok zorlarda 8y a kadar çıkıyordu ama ortalama 25 i tutturuyordum bi şekilde. LYS geldi çattı

mat 32d 8y (yıkım)
    geometri 22d

fizik 26d 4y
    kim 24d 6y
    biyoloji 26d 4y

geldi.. Matematik haricinde diğerlerinden memnunum açıkçası. Matematik ise tam umulmadık taş meselesi, en güvendiğim derslerden biriydi. Sınav heyecanına bağlıyorum açıkçası.

Şimdi gelelim sonuca, ailem burslu veya burssuz bir şekilde Koç veya Bilkent üniversitesindeki mühendislikleri yazmamı istiyorlar. Maddi durumumuz Allah'a şükür iyi.

Ancak ;

Bir senede iyi bir yol katettiğimi ve güzel bir temel attığımı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım, sıkı bir çalışma ile dersaneye gitmeden, İTÜ Uçak tutturabilir miyim? (sorularımı burada ve tanıdığım birkaç hocaya soracağım.)

Babam itü makina 78mezunu, adam yıllardır ceketindeki o rozetin ekmeğini yiyiyor.İTÜ'nün vizyonu onu farklı dalda başarıya ulaştırdı , makina mühendisliği yapmadan, kendisi inşaat işinde.

Görüyorum ve biliyorum ki inanılmaz bir prestij İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi gibi devlet üniversitelerinden mezun olmak. Keza biliyorum ki Bilkent ve Koç en iyi vakıf üniversiteleri.

Ama maddi olarak olsun artık ailemede yük olmak istemiyorum. Yıllardır yapılan yatırımın karşılığını biraz olsada bu sene verdiğimi düşünüyorum.

Babamda mezunken kazanmış itü'yü. Böylede bir örnek var. Kendisi mezunken komple eve kapandığını ve çekilmez bir psikoloji olduğunu, bu sene bir yere kapak atmamın gerekliliğini sürekli vurguluyor.

Şimdi sizce ne yapayım, kapak mı atayım Bilkent'e, Koç'a ; yoksa bir sene daha mı hayaller uğruna ? Çok fazla gidip geliyorum 2 şık arasında, inanılmaz bir ikilemdeyim.

LÜTFEN Yorumlarınızı esirgemeyin.

edit büdüt : mf4 42k mf3 38k geldi , ymf4 50k ya atmış ymf3 45k

SİZCE NE YAPMALI BEYLER ?
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9CB5E314-5 -- 6 Temmuz 2012; 18:16:30 >

• Sadece 1 yorum mu var koca forumdan, kamyon dolusu insan var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben olsam 2. seneye bırakmazdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caGATay89

Ben olsam 2. seneye bırakmazdım.

sebepleriyle aciklarsaniz sevinirim hocam.

• Açıkcası senin yerinde olsam mezuna filan kalmam durumun okadar içler acısı değil.Bilkent çok iyi bir üniversite sıralaman yeterze orada mühendislikleri yaz derim %50 ösym bursu filan alabilirsin belki durumunda iyiymiş zaten hiç mezuna kalıp uçak müh. için uğraşma çok iyi mühendislikler var onlardan birine git.
  • Açıkcası bende de benzeyen bir durum var. ilk sene mf3 43k bu sene 18k civarı gelicek.Bende tıp için kalsam mı yoksa bir sağlık bölümüne kapak atsam mı diye düşünüyorum.
    Eğer seçipte pişmanlık duymayacaksan git; ancak ben "keşke gitmeseydim" 'in "keşke gitseydim" 'den daha ağır bir psikoloji olacağını düşünüyorum. Evet 2. senenin psikolojisi zor,ancak mezunken yapılması gereken şeyler hakkında çok şey öğretiyor 2.sene . Ben mezunken edinilen deneyimlerle birlikte puanının daha da yükseleceğine inanıyorum.İnsan hayatında 2 -3 sene çok büyük bir kayıp değil, ya da en azından sonraki 50 60 senelik meslek hayatında duyulacak pişmanlıktan kötü değil.
    Burdan sonra artık kararını kendin vericeksin.
  • Hocam şimdi biz ne desek boş.Bence çok iyi düşün ve ailenin karşısına geçip kararını açıkla.Sanki sende mezuna kalıp itü uçak için uğraşacak havayı sezinledim.(bilmiyorum sadece tahmin).Durumunda iyiyse hiç maddi yük olarak felan düşünme.Çok zor şartlarda bile mezuna kalıp kitaplara tonlarca para verenler var.Bence hayallerinin peşinden koş.Eğer azmini yitirmediysen mezuna kal.Allah yolunu açık etsin.
  • Kapasiteni tam olarak sınavda yansıtamadıysan kesin kal derim. Bu sene çalışıp çabalayıpta olmadıysa nasip de git ama yeterince çalışmadığını düşünüyosan kal bi sene inekle, git oraya. Bende aynı durumdayım tek fark benim özelleri yazacak imkanım yok. Olsa da gitmeyi düşünmezdim, kalırdım bi sene daha.
  • @mesutPiskin
    @Z0rr0nur
    @Ahmet Selcuk

Cok tesekkurler yorumlariniz icin, Allah razi olsun.

Biraz daha yorum almak isterim

• 2.Sene çok ayrı bir psikiloji olacak.Bende bu yıl sınavlara girdim ygs 23bindi ama lyslerde baya düşük yaptım yanii benim de tahminim 40bin civarı gelicek ...
    Bende ikilimde kaldım şehir dışında makina mı yoksa itü makina müh. için tekrardan mı hazırlanayım diye ..
    2.sene sene o psikolojiyi kaldıracaksan hazırlan.bende sende o azmi gördüm ama tercih sana kalmış...
    çok zor bir durum ALLAH Hakkımızda Hayırlısı neyse bize onu nasip etsin
  • eğer 1 senede bu kadar toplayabildiysen şimdiden başla derim kesinlikle netlerini yükseltirsin ve kendine biraz güvenin varsa dene ve gör dostum zaten maddi durumun iyiymiş yine gidersin olmadı tek kaybedeceğin şey 1sene evet çok gibi görünebilir ama önündeki uzun hayatı ve sevdiğin işi yapmayı (kısmet olursa) denemeye değer derim
    kolay gelsin
  • içine sinene kadar dene derim ben 2. 3. yıl konusunda. babana çekilmez gelebilir ama sen belki çekebilecek durumdasın.
  • @mrtyavuz
    @hucreceperi
    @fecidaginik

Cok tesekkur ederim yorumlar icin. Allah razi olsun sizden de.

• durumumuz neredeyse ayni kardes. ben biraz daha vasat durumdayim. lise 1de tekrar yaptim. dersleri onemsemiyordum. sinifta kalinca onemsemeye basladim ve kopyalarla iyi notlar almaya basladim .p boyle boyle 5 yilda liseyi bitirdim. ve ygs-lys sonucu ortalama 275 civari bir puan aldim. dedim bir yil daha kalayim hedefim veteriner hekimlikti. dershane basladi iste derslerde dinliyordum falan baktim denemelerden 350 falan gelmeye basladi. gazi aldim tabi ben dururmuyum. calis calis 450 bulmustum sinavdan bir

• sinavdan bir kac gun once. ygs geldi tecrubesizlik , heyecan falan turkceden baslayip yetistiremedim ve 380 puan civari 50 bin siralama geldi. moral bozuklugu , isteksizlikle calismayi biraktim. konulari ogrenerek ama soru cozmeden girdim lys.ye. 50 - 55 bin civari gelecek diye dusunuyorum. hedef veterinerlikti ama tip bile yapabilecegimi gordum. insanoglunun sınırı yokmus bunu gordum. liseyle beraber 6 yil hazirlandim ama aslinda 1 yil calistim. ben yapabilecegime inaniyorum. seneye hedef tip. sen de

• kendine guven idealist ol biraz dostum. bir yil cok cok kisa inan. ben 130+ puan artirmisim dusun. hadi kal saglicakla

• Ben olsam değil 2. sene 5. seneye bile kalırım bence kal ve hakettiğini kazan.
  • Bilkente veya koca gittiğini duşun bir de itüye karar senin...

• hayalinde ne varsa onu yap hem zaten bayağı temel yapmışsın tekrar denemek mantıklı olabilir
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.