Şimdi Ara

Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
4
Favori
3.354
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "Downsampling" sayesinde monitörünüzün çıkmayacağı çözünürlüklere bir çeşit aldatma sonucu çıkmış oluyoruz , buda bazı AA sorunu yaşanılan oyunlarda bize güzel bir avantaj sağlıyor ve açıkçası çok bir per. kayıbıda yaşatmıyor

Net ortamında yabancı anlatım dokümanları bulabilirsiniz ama Türkçe anlatımı ilk olacak sanırım , geçelim konumuza

Bu anlatım Nvidia içindir

1. Nvidia control panelden "Masa üstü ve konumunu ayarla" bölümünde resimde görüldüğü gibi ayarları yapıyoruz

2. Daha sonra - çöz. değiştirme - özelleştir - özel çöz. oluştur sekmelerini takip edip bu kısma ulaşıyoruz

- Üstteki kısımda yapılması gereken şey istediğiniz çöz. girmektir , bu genelde monitorunuz ratio su oranında olmalı 16:9 - 16:10 veya 4:3 ama öncelikle herhangi bir değer yazmadan alttaki zamanlama kısmından istediğiniz ayarları ( otamatik , gft , dmt ... ) seçin , bu sırada çöz. üst sınırınız da olsun ayarlar oturduktan sonra "elle" seçeneğini seçin artık siz değiştirmeden o ayarlar değişmez
    Şimdi dediğim gibi istediğiniz çöz. yukarıdan girebilirsiniz ... bu iş de bitince test e basıyoruz işlem gerçekleşiyor , evet dersek bu çöz. özel çöz. olarak kaydedilmiş olacak ve artık oyunlarda bu çöz. seçebileceksiniz

3. Burada tıkların konulduğundan emin olun , yoksa oyunlarda görülmez

benden bir iki resim 22" 16.10 monitörden alınmıştır

Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı  Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı  Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı  Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı

bunlarda netten örnekler
     Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı  Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı  Downsampling ( Oyunlarda daha yüksek çözünürlükler ) anlatımı

"adilazimdegilx" arkadaşımız da AMD / ATI kartlar için olan anlatımı yazmış aynen ekliyorum

quote:

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

Programı bulursam bir şeyler yazarım elbette. Bulsam da iyi olur yoksa format filan atarsam bir daha ben de yapamam

Edit: Programı buldum arkadaşlar.

İsmi "Custom Resolution Utility"
    Sitesi:http://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

Ben 1.0 versiyonunu kullanmışım şimdi 1.1.1 var sanırım. Günceli kullanmanız daha iyi olur. Basitçe nasıl çözünürlük eklediğini ve dikkat etmeniz gereken yerleri anlatayım.

Arayüzü bu şekilde programın. Yapmanız gereken ilk iş aktif monitörünüzü seçmek. Bunu yapınca monitörde şu an kayıtlı çözünürlükleri görüyorsunuz.
    Detailed Resolutions kısmına kendi çözünürlüklerimizi ekleyebiliyoruz. Standard Resolutions kısmına ise hali hazırdaki çözünürlüklerden seçip ekleyebiliyorsunuz. Detailed olanı kullanmanız daha mantıklı. Diğerinde seçenekler kısıtlı.

Başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şeyleri yazayım:
    - Çözünürlük ekleme işinin garantisi yok, bazı monitörler yüksek çözünürlüklerde çalışmayabiliyor. Bu yüzden sorumluluğun elinizde olduğunu unutmayın.
    - Çözünürlük değiştirirken monitörler için ideal Pixel Clock değeri olan 162.5Mhz'in üstünde sıkıntı yaşabilirsiniz. Normaldir de. Refresh Rate'i veya çözünürlüğü düşürerek deneyin. (En alttaki notu okuyun)
    - Her monitör her Hertz değerinde çalışmayabilir. Rasgele değerler yerine standart değerleri (100-75-70-60-50-30Hz vs.) deneyin.
    - Windows'tan çözünürlük ayarlarken asla "Tamam" ile ayarlamayın. Önce "Uygula" deyin. Eğer monitör çözünürlüğü çalıştıramazsa (Out of Range tarzı bir hata verebilir) Windows 15 saniye sonra otomatik olarak eski çözünürlüğe dönecektir.
    - Eğer üstteki sorunu yaşarsanız, ayarları kaydettiyseniz ve ekrana görüntü gelmezse sıfırlamak için güvenli moda girip programla gelen "reset-all.exe"yi kullanın veya programdan oluşturduğunuz çözünürlüğü silin.
    - Oluşturduğunuz çözünürlük bazı oyunlar ve uygulamalarda ön tanımlı olarak gözükebilir ve hatalara neden olabilir. Böyle durumlarda çözünürlüğü elle değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bunları anladıysanız biildiğim kadarıyla programı anlatayım (pek de bilmiyorum gerçi)
    - Yeni çözünürlük eklemek için "Add.." deyip SS'te sağdaki kısmı açıyorsunuz.
    - Manual seçerseniz tüm seçenekleri elle girmeniz gerekir ki bunların çoğunun ne olduğunu ben de bilmiyorum. O yüzden önce önce LCD standart seçip istediğiniz bir çözünürlük ve Refresh Rate (Hertz değeri) girin. Diğer sayıları otomatik dolduracak program.
    - İsterseniz bu aşamada buradan birkaç çözünürlük ekleyip deneme yapabilirsiniz. Çözünülük oluşturma ekranında "OK" deyip programı tekrar "OK" diyerek kapatın ve yeniden başlatın (yeniden başlatmadan ayarlar aktif olmaz.). Windows açılınca windows çözünürlük ayarlarından oluşturduğunuz çözünürlükleri deneyebilirsiniz. (Her zaman Uygula'yı kullanın.). Tamamlamadan önce çözünürlüğü en az bir oyunda da test edin.
    - Eğer hiçbiri çalışmazsa ayarlara geri dönün ve önce LCD standard ile çözünürlük oluşturup sonra Manual'e alın. Burada artık kısmalar yaparak çalışan bir çözünürlük bulmaya çalışacaksınız.
    - Tavsiyem en iyi sonuçlar için önce monitörün hangi Hertz değerlerinde düzgün çalışabildiğini bulmanızdır. Pixel Clock'u 162.5'un altına düşürmenin en kolay yolu yenilemene hızını düşürmek olacağından daha düşük hızlarda test edin. 60 Hz bir monitör için 50-55 gibi hızlarda denebilirsiniz.
    - Çözünürlüğü mutlaka monitörünüz için doğal oranda tutun (16:9, 16:10, 4:3 vs.). Bu görüntü düzgünlüğü sağlacaktır. Aksi halde çalışsa dahi ekran sıkışık veya geniş gözükebilir.
    - Kendinize göre en iyi ayarı bulana kadar denemeye devam edin. Unutmayın bunlar gerçek çözünürlükler değil. Yani hiçbir zaman o kadar çok pikseliniz olmayacak. Sadece yazılımla sıkıştırmış olacaksınız. Bu aslında köşe yumuşatma tekniklerinden SSAA'nın çalışma mantığına yakın bir teknik. Bu yüzden bunu basit bir AA olarak da kullanabilirsiniz. Elbette çözünürlüğün yükselmesi ekran kartınıza binen yükü arttıracaktır. Özellikle düşük bellekli kartlarla tavsiye etmem. Ancak bazı oyunlarda AA'yı beğenmezsiniz onu kapatıp bunu deneyebilirsiniz. Performans kaybını azaltırken tırtıklardan kurtarabilir sizi. Güçlü bir kartınız varsa da AA'ya destek olarak kullanabilirsiniz.

Not: Pixel Clock sınırıyla alakalı uygulayabileceğiniz bir limit kaldırma var, ama monitörün çalışıp çalışmaması yine şansa kalmış.:

quote:

Single-link DVI and HDMI are limited to 165 MHz pixel clock unless the video driver is patched:
    AMD/ATI Pixel Clock Patcher:http://www.monitortests.com/forum/Thread-AMD-ATI-Pixel-Clock-Patcher
    NVIDIA Pixel Clock Patcher:http://www.monitortests.com/forum/Thread-NVIDIA-Pixel-Clock-Patcher

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 28 Eylül 2014; 21:24:50 >

• Merhaba, dediklerinizi yaptım ve istediğim çözünülüğü elde ettim fakat bulanıklık olayı nasıl yapacağız. Textler düzgün görünmüyor. Bu dediğimi oyun için değil genel çözünürlük için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xmls

Merhaba, dediklerinizi yaptım ve istediğim çözünülüğü elde ettim fakat bulanıklık olayı nasıl yapacağız. Textler düzgün görünmüyor. Bu dediğimi oyun için değil genel çözünürlük için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

Eğer kastettiğin masaüstünün bulanık gözükmesi ise.

Masaüstü çözünürlüğünü değil, oyun içi çözünürlüğü bu şekilde yapacaksın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xmls

Merhaba, dediklerinizi yaptım ve istediğim çözünülüğü elde ettim fakat bulanıklık olayı nasıl yapacağız. Textler düzgün görünmüyor. Bu dediğimi oyun için değil genel çözünürlük için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

onu dediğin gibi bende tam çözemedim masa üstü çöz. bulanık gözüküyor ama oyunlarda vs. herhangi bir sorun yok
  • ATI içinde bekliyoruz.
  • full hd monitör kullanıyorum 1920x1200 e hangi ayarlarda çıkabilirim. gereksiz biliyorum fakat denemek istiyorum sadece şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.
  • evohan kullanıcısına yanıt
    Benim Nvidia Control panel'de masaüstü ve konumunu ayarla bölümü yok?
    Ayrıca ben bu yontemle 1080p monitorumde bir oyunu 1440p'de oynayabilir miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: busterr

Benim Nvidia Control panel'de masaüstü ve konumunu ayarla bölümü yok?
    Ayrıca ben bu yontemle 1080p monitorumde bir oyunu 1440p'de oynayabilir miyim?

hımm o kısmı atlayarak denyebilirsin sorun olmaz sanırım
  • Ilk resimdeki oyun ne hocam

• pek bi degişiklik göremedim oyunlarda malesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ciddi Lama

Ilk resimdeki oyun ne hocam

AC Black Flag
  • quote:

Orijinalden alıntı: evohan

quote:

AC Black Flag

Cok tesekkurler. Konu icin ayriyeten tesekkurler, deneyince yazarim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: evohan

quote:

AC Black Flag

Cok tesekkurler. Konu icin ayriyeten tesekkurler, deneyince yazarim

bir şey değil kardeşim
  • evohan kullanıcısına yanıt
    Benim bilgisayarda Optimus (Gtx 680M ve Intel HD4000 olmak uzere iki grafik islemcisi) oldugu icin butun bu ayarlari yaptigimiz "Display" sekmesi yok Nvidia Control Center'da.. Onun yerine Intel Grafik Ozelliklerinde var. Bu durum icin bir yontem var midir Downsamplingde?

• quote:

Orijinalden alıntı: busterr

Benim bilgisayarda Optimus (Gtx 680M ve Intel HD4000 olmak uzere iki grafik islemcisi) oldugu icin butun bu ayarlari yaptigimiz "Display" sekmesi yok Nvidia Control Center'da.. Onun yerine Intel Grafik Ozelliklerinde var. Bu durum icin bir yontem var midir Downsamplingde?

okuduğum kadarı ile optimus imkan vermiyormuş ama araştırmak lazım biraz
  • ilgimi çekti yaptım gerçekten fotoğraf kalitesinde oluyor oyun içi görüntüler ama 1080p üzeri ayarladığım herhangi bir çözünürlük seçtiğimde brightness düşmüş gibi normale göre karanlık oluyor görüntü sorun ne olabilir acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sh4dy_081991 -- 21 Mart 2014; 23:55:32 >
  • ATI'de yok bu olay ya. Almanca gerizekalı bir program var hiçbir işe yaramıyor. Başka da bişey bulamadım.
  • Dante kullanıcısına yanıt
    Var, ben kullanıyorum. Ek bir program ile yapıyorum programı hatırlamıyorum yalnız (geçen sene kullanmıştım, bir kere yapınca bir daha bozulmuyor haliyle). Bulursam yazarım.
    Nvidia'dayken de kullanıyordum yazılar özellikle küçük olanlar bozulur (oyuniçi de dahil). Ama özellikle AA desteğiyle gelmeyen oyunlarda biraz köşe yumuşatma olarak (uzak yerlerin daha net gözükmesi vs.) kullanılabiliyor. Ben asıl BF3'te arayüzü küçültmek için kullandım gerçi ama hala bazı AA özürlü oyunlarda (Shift 2 vs.) kullanıyorum.
    Aradaki farkı resimlere bakarak göremezsiniz ama, monitörde görmeniz lazım. Resimler zaten tam çözünürlük olarak gösteriliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 22 Mart 2014; 0:16:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

Var, ben kullanıyorum. Ek bir program ile yapıyorum programı hatırlamıyorum yalnız (geçen sene kullanmıştım, bir kere yapınca bir daha bozulmuyor haliyle). Bulursam yazarım.
    Nvidia'dayken de kullanıyordum yazılar özellikle küçük olanlar bozulur (oyuniçi de dahil). Ama özellikle AA desteğiyle gelmeyen oyunlarda biraz köşe yumuşatma olarak (uzak yerlerin daha net gözükmesi vs.) kullanılabiliyor. Ben asıl BF3'te arayüzü küçültmek için kullandım gerçi ama hala bazı AA özürlü oyunlarda (Shift 2 vs.) kullanıyorum.
    Aradaki farkı resimlere bakarak göremezsiniz ama, monitörde görmeniz lazım. Resimler zaten tam çözünürlük olarak gösteriliyor.

bir anlatım yazarsanız ilk mesaja ekleriz

• Ben 60" full hd plazma da denedim downsampling olayını ( 3.840 x 2.160p ) cillop gibi oldu , örneğin bioshock infinite da küçük yazılar için çözümü var , yazıları 2 kat büyütebiliyorsunuz, gta 4 de de çok güzel oldu görüntü. Ama performans olarak baya farkediyor , bir nevi o çözünürlükte açıyor oyunu o nedenle ciddi performans kaybı yaşanıyor. En çok beklediğim de gta 5 i 3.840 x 2.160 downsampling 1080p oynamak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.