Şimdi Ara

Sherlock (2010) - 4. Sezon - 01.01.17 (119. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.393
Cevap
61
Favori
118.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 117118119120121
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ya yok be abi.Zorlama klişelere boğulmuş bir senaryo.O ayrıntılardan o sonucu çıkarması imkansız.Ancak kendini zeki sanan senaristin karakterin eline zorla ittiği sonuç.
    Bütün polisiyeler böyle yürüyor diyebilirsin,ama başka polisiyelerde ilgi çekici konulara rastlıyorum ve o konu polisiyeyi güzelleştiriyor.
    İtirazım Var buna güzel bir örnek.

Bide eğer gerçek bir polisiye görmek istiyosanız Orhan Pamuğun Kara Kitabını okuyun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzelfatsam kullanıcısına yanıt
    işte burada anlaman gereken yer de sherlock un polis olmaması. zekasına ek olarak kendini öyle yetiştirmiş ki bir çok kişinin göremediği detayları görebiliyor ve bunları analiz edip bir sonuca varabiliyor kısa sürede.

polisiyeye girer isek csi dizisi ve kitapları da var. orada kanıtları toplayarak nasıl olayları çözdükleri gayet güzel anlatılıyor. polisiye daha bir çok film, dizi kitap biliyorum zaten.

ama sherlock onlardan ayrılıyor. şöyle düşün beynini neredeyse bir bilgisayar gibi kullanabiliyor. verileri toplayıp aralarındaki bağlantılara bakıp hızlıca analiz edip olayın gerçekleşme sürecinin varsayımlarını oluşturuyor ve bunları olabilme ihtimaline göre sıralayıp inceleyerek en muhtemel sonuca ulaşıyor.

burada önemli nokta zeka seviyesinin yüksek olması ve kendini bu konuda çok iyi yetiştirmesi.

forever isimli bir dizi var mesela oradaki baş karakterimiz bir türlü ölemiyor. 200 yılı aşkın bir süredir yaşıyor ve bu sorununu çözebilmek için ölümü araştırıyor ve dizide adli tıp uzmanı olarak görev yapıyor. polise de cinayetlerde sherlock gibi analizleri ile yardım ediyor. tabi 200 yıllık tecrübesi (kendisi bu sorunla karşılaşmadan önce de doktordu) ve tüm yaşadıkları (ölümü araştırırken devamlı kendini öldürmesi ile ki hemen geri dönüyor) cinayetleri çözmesine yardım ediyor.

sherlock buradaki bu süreyi olağanüstü zekası ile kapatmış biri diyebiliriz. dizi de bahsedilen bu gözlem yapma gerçek hayatta da olan bir durum. sherlock bunu sadece uç noktaya taşıyor.

• tnuviel37 kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla polisiyeyi çok seviyorsun.
    Dediğim gibi Kara Kitabı oku kaliteli polisiyeyle kalitesizi ayırd edebilirsin.

Tüm polisiyelerde sorun ana karaktere meseleyi çözmesi için yazar ayrıntıları zorla dikte eder.Mesele Sherlockun zekası,yeteneği ya da başkalarından farkı değil.Sorun aslında yazarın beceriksizliği dır.Çünkü suçu ana karakterin çözüş aşaması en karışık bölümdür.Yazar beceriksizliğini gizlemek için ana karaktere haddinden fazla stratejik düşünce vs. katar.Bu sınır iyi çızilmelidir.Sherlockda bu sınır abartılmış.Aşırı abartıldığı için karakter insanüstü bir forma bürünmüş.Bide üstüne karakterin Kibri ve benim hiç hoşuma gitmeyen aptal klişe esprileri vs. girdiği için beni bunalttı.

Birçok polisiye türü vardır.Polisin meseleyi çözdüğü polisiyelerde genel olarak işleniş benzerliği göze çarpar ve benim hiç hoşuma gitmez bu.Oradada olaylar rutine binmiş bir halde çözülür ve bu sherlockdan daha sıkıcı bir hal alır.Sherlock hiç değilse daha zevklidir bu türden.

Gerçek polisiyede ise usta bir yazar vardır.Ve yazar ana karaktere olayı çözdürme gereği duymaz.Çünkü ana karakter insandır.Ve duruma göre olayı çözebilirde çözmeyebilirde.Ve bu tür eserlerde içine öyle ayrıntılar girer ki biz hangisi olayın ayrıntısı hangisi olayla alakasız ayrıntılar ayırt edemeyiz.Ve durum öyle çığ gibi büyürki,birden fazla son meydana gelir.Ve okur düşünmekten kafayı yer.
    Kara Kitap bence bu konuda en başarılı eserdir.Başka vardır da ben rastlamadım.Bide konusunu bizim toplumsal meselemizin en önemlisi olan batılılaşma hareketinden aldığı için ayriyeten güzeldir.
    Kesinlikle denemelisiniz o zaman bu polisiyeler sana başarısız gelir.

• Ara bölüm çıktı mı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: güzelfatsam

Anladığım kadarıyla polisiyeyi çok seviyorsun.
    Dediğim gibi Kara Kitabı oku kaliteli polisiyeyle kalitesizi ayırd edebilirsin.

Tüm polisiyelerde sorun ana karaktere meseleyi çözmesi için yazar ayrıntıları zorla dikte eder.Mesele Sherlockun zekası,yeteneği ya da başkalarından farkı değil.Sorun aslında yazarın beceriksizliği dır.Çünkü suçu ana karakterin çözüş aşaması en karışık bölümdür.Yazar beceriksizliğini gizlemek için ana karaktere haddinden fazla stratejik düşünce vs. katar.Bu sınır iyi çızilmelidir.Sherlockda bu sınır abartılmış.Aşırı abartıldığı için karakter insanüstü bir forma bürünmüş.Bide üstüne karakterin Kibri ve benim hiç hoşuma gitmeyen aptal klişe esprileri vs. girdiği için beni bunalttı.

Birçok polisiye türü vardır.Polisin meseleyi çözdüğü polisiyelerde genel olarak işleniş benzerliği göze çarpar ve benim hiç hoşuma gitmez bu.Oradada olaylar rutine binmiş bir halde çözülür ve bu sherlockdan daha sıkıcı bir hal alır.Sherlock hiç değilse daha zevklidir bu türden.

Gerçek polisiyede ise usta bir yazar vardır.Ve yazar ana karaktere olayı çözdürme gereği duymaz.Çünkü ana karakter insandır.Ve duruma göre olayı çözebilirde çözmeyebilirde.Ve bu tür eserlerde içine öyle ayrıntılar girer ki biz hangisi olayın ayrıntısı hangisi olayla alakasız ayrıntılar ayırt edemeyiz.Ve durum öyle çığ gibi büyürki,birden fazla son meydana gelir.Ve okur düşünmekten kafayı yer.
    Kara Kitap bence bu konuda en başarılı eserdir.Başka vardır da ben rastlamadım.Bide konusunu bizim toplumsal meselemizin en önemlisi olan batılılaşma hareketinden aldığı için ayriyeten güzeldir.
    Kesinlikle denemelisiniz o zaman bu polisiyeler sana başarısız gelir.

Yazarın beceriksizliği felan değil zaten kitapları okursan sherlock holmesun çözemediği vakalar olduğunuda görürsün ancak sen orhan pamuğun kitabına takılıp kalmışsın tüm polisiye kitaplar oyle olmak zorunda degil ayrıca yari tanrı felan demişsin fakat sherlock holmesun yeteneklerini ve yöntemlerini arastirirsan mümkün olduğunu görürsün zaten hepsine mantıklı açıklamaları var birde burda yazarın yaratmak istediği karakteri sen kabul etmiyorsun evet kibirli çünkü bir sosyopat

• Ya çok uzatmışım yukarda o yüzden Anlatamadım anlatacaklarımı

Şimdi bir özüne sadık polisiye var orada bir karakter tüm olayı çözer.
    Birde farklı polisiye vardır orada gerçekçilik ön plandadır ve ciddi emek ister,bunu da öyle herkes yazamaz.

Özüne sadık polisiyelerde yan hikaye çok önemlidir.Çünkü orada şaşırtıcı yan yan hikayededir.Ama sherlock dizisinde bu yok işte.Kitabını bilmem.Ama dizi sıradan,klişe polisiye ve benim gözüme batan karakterler zayıf.Bir çok açıdan bana kötü geldi.

Mesela Filinta dizisinde yan hikaye çok güzel seçilmiş ve her bölümde güzel seçiliyor,senaryo çok daha iyi,karakterler aşırı abartılı değil.Oradaki karakterde stratejik çözümlemeler yapıyor ve sherlock kadar abartılı değil.
    Mesela Gülün Adı romanının yan hikayesi çok önemli noktalara değinmiş(klişe içi karışıklık vs) ve bu yüzden tüm o klişe kurgusuna rağmen efsane olmuş.
    İtirazım Varda başarılı bir örnektir,gene özüne sadık bir hikaye etrafında yan hikaye muhteşem seçilmiş.Her ne kadar sonu her zamanki klişeye bağlansada mesajını vermiş.

Kara kitapta ikinci türe girer.Yani sherlockla karşılaştırmam saçma olmuş.
    Kara kitabı efsaneleştiren de kurgu klişelerden uzak ve konu çok iyi seçilmiş bu yüzden efsanedir.İnanın bana hiçbr polisiyede böyle şaşırmadım,ağzım yerlere düşmedi.Okumamış olanlar okusun anlarlar beni.
    Hiçbirşey hayat kadar şaşırtıcı olamaz yazı hariç sözünü aklıma kazıdı bu kitap.

• quote:

Ya çok uzatmışım yukarda o yüzden Anlatamadım anlatacaklarımı

Şimdi bir özüne sadık polisiye var orada bir karakter tüm olayı çözer.
    Birde farklı polisiye vardır orada gerçekçilik ön plandadır ve ciddi emek ister,bunu da öyle herkes yazamaz.

Özüne sadık polisiyelerde yan hikaye çok önemlidir.Çünkü orada şaşırtıcı yan yan hikayededir.Ama sherlock dizisinde bu yok işte.Kitabını bilmem.Ama dizi sıradan,klişe polisiye ve benim gözüme batan karakterler zayıf.Bir çok açıdan bana kötü geldi.

Mesela Filinta dizisinde yan hikaye çok güzel seçilmiş ve her bölümde güzel seçiliyor,senaryo çok daha iyi,karakterler aşırı abartılı değil.Oradaki karakterde stratejik çözümlemeler yapıyor ve sherlock kadar abartılı değil.
    Mesela Gülün Adı romanının yan hikayesi çok önemli noktalara değinmiş(klişe içi karışıklık vs) ve bu yüzden tüm o klişe kurgusuna rağmen efsane olmuş.
    İtirazım Varda başarılı bir örnektir,gene özüne sadık bir hikaye etrafında yan hikaye muhteşem seçilmiş.Her ne kadar sonu her zamanki klişeye bağlansada mesajını vermiş.

Kara kitapta ikinci türe girer.Yani sherlockla karşılaştırmam saçma olmuş.
    Kara kitabı efsaneleştiren de kurgu klişelerden uzak ve konu çok iyi seçilmiş bu yüzden efsanedir.İnanın bana hiçbr polisiyede böyle şaşırmadım,ağzım yerlere düşmedi.Okumamış olanlar okusun anlarlar beni.
    Hiçbirşey hayat kadar şaşırtıcı olamaz yazı hariç sözünü aklıma kazıdı bu kitap.

Görüşlerinize saygı duyarım zevkler ve renkler tartışılmaz :)

• EFSANE!

Dizi tarihinin en etkileyici sahnelerinden..Müziği arayan varsa..

• quote:

Ağa bu nasıl saçmalıktır ya.Adamla bir dakika konuştu adamın bütün şeceresini döktü.Bide yerli dizilerimize saçma derler.Şu sahne Filinta'da olsa izlemeyi bırakırdım yemin ediyom.Neyse izleyeyim bakayım kül tutmaz dedektifi.

Hocam dediklerine katılmıyorum ama senin mesajından dolayı filinta ya başladım harbi güzelmiş 7. bölüme geldim :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada 00.18 de başlayan müziğin daha sade enstrümanlı olanını arıyorum zil sesi yapmak için yardım eden olursa sevinirm
    https://youtu.be/ZwpVPJzNaok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende o zaman ilk izlediğim için biraz abartmışım durumu sonuçta bu zevk için izlenen bir dizi.
    Bide dizini en beğendiğim yanı müzikleri.Hakkaten çok hoş müzikleri var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Detective W.

Ara bölüm çıktı mı

Bu yılın sonunda çıkacak çekimleri bitmiş

• Yok olmuyor şu diziden aldığım tadı başka diziden alamadım son bölümünü izledikten sonra 1 hafta dizinin etkisinden çıkamamistim

• Çinli araba markası MG Benedict Cumberbatch ile reklam çekmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: WISDOM

Çinli araba markası MG Benedict Cumberbatch ile reklam çekmiş.

Adamların reklamları bile zekice. Satışları rahat attırır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WISDOM

Çinli araba markası MG Benedict Cumberbatch ile reklam çekmiş.

Benedict'le değil de Sherlock'la çekmişler reklamı
  • 3. sezonu da bugün bitirdim her bölüm film tadındaydı. 2017 yi merakla bekliyorum
  • listeye alıp başlayamamıştım bir türlü, şimdi pilot bölümü izledim güzeldi baya.
  • M.Freeman CA: Civil War filminin kadrosuna katıldı.Eğer kontratı tek filmden fazlasını içeriyorsa onun da programı Benedict gibi baya yoğun olabilir. Umarım bir ertelenme falan olmaz dizinin 4. sezonu için

• 4.Sezon çekimleri 2016 ilkbaharda başlayacakmış şurada bir sürü bilgi var.
    http://www.denofgeek.com/tv/sherlock/34751/sherlock-series-4-filming-starts-in-spring-2016-says-moffat#ixzz3Zq3VjuRN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WISDOM -- 12 Mayıs 2015; 21:56:16 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 117118119120121
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.